TravelPasja.pl - blog o podróżach, wyprawy samochodem po Polsce i Europie

Home KRK - atrakcje, zabytki i najlepsze punkty widokowe Przewodnik Chorwacja Krk Kvarner Krk & okolice

Oglądaj nas na YouTube


Polub nas na Facebooku


14 lipiec, ostatnia aktualizacja poradnika 3 luty 2024

Wyspa Krk - zatoka Baśka - punkt widokowy
KRK - atrakcje, zabytki i najlepsze punkty widokowe

Zwiedzamy Chorwację

- najpiękniejsze miejsca, plaże i atrakcje turystyczne

Część #25 -

Wyspa KRKWybierz się z nami na kemping do Chorwacji :-) Prywatnie testujemy europejskie kempingi - sprawdź prawdopodobnie najlepszy przewodnik krok po kroku po kempingu - Camping Baśka Beach na wyspie Krk i zaplanuj z nami wakacje na własną rękę od A do Z.

O tym jak zorganizować od A do Z podróż samochodem z Krakowa do Chorwacji i jakie wiążą się z tym absolutnie wszystkie koszty, piszę w pierwszej części relacji z podróży Samochodem z Krakowa na wyspę KRK - szczegółowy opis trasy i koszty. Zerknij także na typy zakwaterowań na europejskich kempingach Rodzaje zakwaterowania na kempingu.

Gdzie warto się wybrać i co wypada zobaczyć spędzając wakacje na chorwackiej wyspie Krk? Pokażę Wam dziś trzy atrakcyjne widokowo miejsca zlokalizowane w każdej części wyspy w tym dwa świetne punkty widokowe i jedno kolorowe miasteczko. To jak? Jedziemy? Jedziemy!

Gdzie nocowałem?Z Krakowa do Chorwacji wybrałem się samochodem. Podczas wyprawy nocowałem na wielu campingach rozlokowanych wzdłuż wybrzeża Chorwacji, m.in. na campingu Baśka Beach Camping, który zarezerwować możecie poprzez booking.com, naszym zdaniem najlepszym cenowo portalu rezerwacyjnym. Łapcie 50zł zwrotu za nocleg, dzięki któremu otrzymacie aż 50zł zwrotu tuż po zrealizowaniu rezerwacji. Po przejściu na stronę booking.com, w miejscu: "Miejsce, nazwa obiektu lub adres", wpiszcie: Camping Baśka Beach Chorwacja lub wybierzcie dowolny inny nocleg. Warto skorzystać na stronie z mapy rozmieszczenia noclegów, aby wybrać obiekt noclegowy położony możliwie najbliżej plaży.

Chorwacja - Krk - Camping Baśka Beach
Kościół św. Jana - najlepszy punkt widokowyKolejnego dnia pobytu na kempingu Camping Baśka Beach w miejscowości Baśka wybrałem się do położonego wysoko ponad zatoką kościoła św. Jana, który stanowił jednocześnie najwspanialszy punkt widokowy w całej okolicy. Wjazd z wioski Baśka jest dobrze oznakowany a pod samą kaplicę można dotrzeć samochodem. Droga prowadząca jest bardzo wąska, stroma a zakręty dość ostre sięgające 180 stopni. Jest wąska tak bardzo, że nie miną się na niej dwa samochody. Nie mniej jednak jedzie się krótko więc bardzo polecam. Tuż przed kościołem jest darmowy parking na którym zaparkujecie pojazd.

Droga prowadząca na punkt widokowy BaśkaKościół św. Jana to obowiązkowy punkt do odwiedzeniaKlimatyczna panorama zatoki Baśka z miejskiego cmentarzaPrzy kościele św. Jana znajduje się miejski cmentarz. Eleganckie i zadbane grobowce skierowane ku morzu w niecodziennej scenerii zapierają dech w piersiach. Rozpościera się stąd po horyzont przepiękna i bardzo klimatyczna panorama zatoki Baśka przytulonej do malowniczych wzgórz oraz cudowny widok na wynurzające się wprost z szmaragdowego Adriatyku okoliczne wyspy i wysepki.

Podczas pobytu na kempingu Camping Baśka Beach odwiedziłem świetny punkt widokowy!Panoramy zapierają dech w piersiachPrzy kościele św. Jana znajduje się miejski cmentarzMiejsce uważam za zdecydowanie warte odwiedzenia podczas pobytu w miejscowości Baśka. To wręcz obowiązkowa pozycja do zobaczenia i z pewnością również piękne miejsce na wieczny spoczynek. Gdybyście chcieli wybrać się pieszo wprost z kempingu, jest to jak najbardziej możliwe. Piesza wycieczka zajmę w dwie strony z pewnością około dwóch może trzech godzin. Po drodze znajdują się zacienione ławeczki dla strudzonych wędrowców. Nie zapomnijcie zabrać ze sobą zapasu wody do picia bo w temperaturach rzędu 35 stopni może bardzo się przydać!

Kościół św. Jana stanowił wspaniały punkt widokowy w całej okolicyParking u stóp kościoła św. Jana w BaśceMiasteczko i zatoka BaśkaDroga do miasteczka KRK i darmowy parking przy StarówceParking Krk zlokalizowany tuż przy szosie nr 102 to wygodny i darmowy parking położony około 600 metrów od Starego Miasta Krk. Możecie w tym miejscu bezpiecznie zaparkować auto i dalej pieszo w kilka minut dotrzeć na Starówkę. Parking nie jest zacieniony i przeznaczony jest dla pojazdów osobowych. Kampery i autobusy nie mają wstępu. Lokalizacja darmowego parkingu zobacz lokalizację.

Malownicza szosa 102 ciągnie się od mostu po sam koniec wyspyWidokowa szosa 102 na wyspie Krk w ChorwacjiParking KrkKRK - stolica wyspy atrakcje i zabytkiByć na wyspie Krk i nie odwiedzić stolicy wyspy o tej samej nazwie to jak nie być na wyspie. Krk jest największą chorwacką wyspą położoną na morzu Adriatyckim w regionie Kvarner i zatoce o tej samej nazwie. Zamieszkuję ją na stałe niespełna 20 tys. mieszkańców. Miejscem które polecam zobaczyć a przede wszystkim pospacerować jest kameralne miasteczko Krk o dość burzliwej historii, które w starożytności zajmowało ważną strategiczną pozycję na wyspie Curicum - to ówczesna nazwa wyspy.

Motoryzacyjne klimaty na wyspie KrkByć na wyspie Krk i nie odwiedzić stolicy wyspy to jak nie być na wyspieNiewielkie miasteczko Krk które jest jednym z najstarszych miast na Adriatyku usadowione jest na zachodnim wybrzeżu wyspy. W ciągu swoich dziejów zostało zdobyte, częściowo zniszczone i splądrowane a finalnie odbudowane. Znaczna część murów obronnych okalających Starówkę przetrwała do dziś.

Starówka Krk to gęsto rozmieszczone wąskie uliczki otoczone przez kolorowe fasady i liczne podcienia. Pełen niespodzianek spacer wąskimi uliczkami Starego Miasta sprawia nie lada przyjemność. Na wstępie dodam iż Starówka Krk nie jest tak urokliwa i dostojna jak starówka w Trogirze czy w Dubrowniku, ale jak wspomniałem spędzając urlop na wyspie zwyczajnie warto przyjechać do miasteczka na spacer połączony z kawą lub rodzinnym obiadem.

Kościół św. Franciszka z AsyżuSpacer po miasteczku rozpocząłem od wizyty w kościele Franciszkanów z XIII wieku z cichym relaksującym atrium. Kościół klasztorny św. Piotra Franciszka z Asyżu został zbudowany w stylu gotyckim pod koniec XIII wieku i przekazany Franciszkanom w 1783 roku. To spokojne miejsce z wewnętrznym dziedzińcem.

Klasztor i kościół FranciszkanówWnętrze kościoła z XIII wiekuDziedziniec klasztoru FranciszkanówObronne mury miejskieMaszerując dalej w dół kamienną uliczką o nazwie Galija dotarłem wprost do miejskich murów okalających Starówkę od strony morza i tym samym do malutkiego, dobrze zacienionego parku. To bardzo przyjemne miejsce usadowione kilka metrów na taflą morza, skąd rozpościera się panorama zatoki wraz z przyjemną plażą miejską. Staromiejskie mury obronne zbudowane zostały przez Frankopanów i Wenecjan celem obrony już w XII wieku.

Mury miejskieKamienna uliczka prowadząca w stronę morzaTam idę!Widok z murów obronnych na miejską plażęUrokliwy dobrze zacieniony park miejskiKrk to idealne miejsce na spacerPlac Trg KamplinMaszerując dalej przybyłem na Plac Kamplin. To przyjemny plac w pobliżu miejskiego parku otoczony eleganckimi zabytkami i pięknie odnowionymi kamienicami oraz pachnącą, okazałą roślinnością. Tak jest! Trzeba dostrzegać i takie drobne szczegóły.

Plac KamplinOdnowione kamienice porośnięte okazałą roślinnościąAdriatycka pięknie pachnąca roślinnośćPlac Kamplin to przyjemny plac w pobliżu miejskiego parkuZamek FrankopanówPierwszym z zabytków usadowionych na placu Kamplin jest pokaźny jak na Chorwację zamek Frankopanów budowany przez kilka wieków i przez kilka pokoleń. Frankopanowie to książęta sprawujący niegdyś władzę nad całą wyspą. Na zamkowym dziedzińcu obecnie odbywają się koncerty i imprezy plenerowe. Istnieje możliwość pospacerowania po zamkowych murach.

Zamek FrankopanówPierwszym z zabytków usadowionych na placu Kamplin jest pokaźny jak na Chorwację zamek FrankopanówDziedziniec zamkuNajstarszą częścią zamkowej fortyfikacji jest kwadratowa wieża z XIII wieku z diecezją w której mieści się sala sądowa Frankopów. We wschodniej części zamku czyli tej z widokiem na morze zachowała się kwadratowa wieża, a w zachodniej części budka wartownicza dla straży. Spacer po zamkowych murach tuż pod gołym niebem trwa kilka minut. Bilet dla osoby dorosłej kosztuje 3€.

Istnieje możliwość pospacerowania po zamkowych murachNajstarszą częścią zamkowej fortyfikacji jest kwadratowa wieża z XIII wiekuKatedra Wniebowzięcia NMPKatedra Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny to trzynawowa wczesnochrześcijańska romańska bazylika z dzwonnicą, która wznosi się ponad krytą pomarańczowymi dachówkami zabudową Starego Miasta. Zbudowana została w XII wieku w miejscu kościoła z V wieku. Próbowałem zaglądnąć do jej wnętrza ale przysłowiowo pocałowałem klamkę. Drzwi do katedry były zamknięte. Ruszyłem więc dalej w stronę portu do którego dotarłem po niespełna kilku minutach spaceru.

Katedra Wniebowzięcia NMPKatedra to trzynawowa wczesnochrześcijańska romańska bazylikaPort i park miejskiArca Noa Krk
Brama Starego MiastaW niewielkim miejskim porcie leniwie kołyszą się małe i większe łodzie. Wzdłuż portu ciągnie się przyjemna promenada na której przycupnęły restauracje z zacienionymi stolikami. Dobre miejsce na obiad z rodziną lub na wieczorny relaks. W pobliżu znajduje się zacieniony z mnóstwem drzew zapewniających cień i chłód, pięknie pachnący mały park miejski z bujną śródziemnomorską roślinnością. Warto pospacerować lub chociaż usiąść na chwilę odpoczynku.

W miejskim porcie leniwie kołyszą się małe i większe łodzieW porcie przycupnęły restauracje z zacienionymi stolikamiCudownie pachnący park z okazałą roślinnościąChwila odpoczynku w miejskim parkuPlac Miejski Vela PlacaDotarłem na Plac MiejskiMaszerując w głąb Starego Miasta wprost z portu dotarłem po chwili do głównego placu miasteczka Krk, którego strzeże kwadratowa wieża wpleciona w mury miejskie z XV wieku. Czas jakby zatrzymał się w tym miejscu na zawsze. Miejski plac to nieduży bardzo czysty ryneczek w kształcie prostokąta z kolorowymi kamienicami przy których przycupnęły filigranowe restauracje, butiki i lodziarnie. Na środku placu znajduje się studnia.

Elegancki i czysty Plac Miejski jest wizytówką miasteczkaPlacu strzeże kwadratowa wieża wpleciona w mury miejskie z XV wiekuKwiaty upiększające kamienice
Po dłużej chwili odpoczynku i obserwacji leniwego życia mieszkańców wyspy, bez zbędnego pośpiechu pomaszerowałem dalej jedną z urokliwych uliczek przylegających bezpośrednio do miejskiego placu, aby jeszcze przez chwilę chłonąć atmosferę tegoż miejsca. Po kwadransie spokojnego spaceru skierowałem się w stronę parkingu na którym zaparkowałem samochód a stamtąd udałem się w kolejne atrakcyjne widokowo miejsce, a był nim nad wyraz okazały most prowadzący z lądu bezpośrednio na wyspę Krk.

Różnobarwne uliczki Starówki Krk
Wieża miejskiej katedryPrzytulne restauracje okalane bujną roślinnością to domena miasteczkaWiniarna na Starówce KrkFajnie się spaceruje ale czas jechać dalej!Uliczka Starego Miasta na wyspie KrkMost KRK - najlepszy punkt widokowyJuż od 1980 roku wyspa Krk połączona jest ze stałym lądem mostem Krćkim składającym się z dwóch łuków. Ta wspaniała konstrukcja o długości 1430 metrów i rozpiętości kilometra jednego z łuków jest nie lada atrakcją. Krčki most składa się z dwóch osobnych mostów. Prześwit między mostami a lustrem wody w najwyższym punkcie wynosi aż 67 metrów. Do roku 2020 przejazd mostem był płatny około 5€ w jedną stronę.

Z tego miejsca na wyspie jest najładniejszy widok na mostKyrski MostDojazd jest prosty ale bądźcie ostrożni gdyż pobocze nie jest zabezpieczone a przepaście sporeZ którego miejsca na wyspie jest najładniejszy widok na most? Już tłumaczę :-) Do niedużej zatoki Voz i plaży jednocześnie dotrzecie dobrze przygotowaną drogą na której końcu znajduje się poza samą plażą również spory parking. Jak tu dotrzeć? Wystarczy z szosy nr 102 odbić jadąc od stolicy wyspy w prawo, w drogę 103 która doprowadzi Was wprost na parking.

Most Krk - najlepszy punkt widokowyNajlepszy widok na most KrkWyspa Krk połączona jest ze stałym lądem mostem Krćkim składającym się z dwóch łukówDojazd jest prosty ale bądźcie ostrożni gdyż prawe pobocze jezdni nie jest zabezpieczone a przepaście spore. Lokalizacja punktu widokowego na most Krk zobacz lokalizację.

Co za widok na most KrkJest pięknie, ale czas poznać kolejne chorwackie atrakcje!Plaża i zatoka Voz to moim zdaniem absolutnie najlepsze widokowe miejsce z panoramą Kyrckiego Mostu w całej rozpiętości i okazałości. To również cudowny widok na zachód słońca. Nie ma lepszego miejsca na wyspie by z drobną dozą pozytywnej zazdrości spojrzeć na okazałą chorwacką infrastrukturę drogową i złapać ostatni oddech podczas pobytu na wyspie KRK. Cześć!

Tuż przed wjazdem na most Krk od strony wyspyKrćki MostAtrakcje wyspy KRK - co warto zobaczyć w pobliżu?Wkrótce...

Ceny

Woda mineralna 1,5l. : 1,1€
Fanta, Coca Cola, Sprite 2l. : 2€
Lody (gałka) : 1,5€
Kawa : 2€
Kawa Frappe : 4€
Pizza : 7€
Obiad : 9€ - 16€
Drink : 6€

Bilety i opłaty

Parking Krk : darmowy
Zamek Frankopanów Krk : 3€/os.

Podsumowanie

Wyspa Krk to kolebka chorwackiej kultury. Połączona na stałe z lądem artystycznym mostem to godne uwagi miejsce na turystycznej mapie Chorwacji. Bliskość Polski, wygodny i szybki dojazd, świetne rodzinne kempingi, wysoka jakość świadczonych usług i sporo malowniczych miejsc, kolorowych wąskich uliczek i atrakcyjnych punktów widokowych. Moim zdaniem to bardzo dobra oferta dla osób, które pragną rozpocząć swoją turystyczno-wakacyjną przygodę z przepiękną Chorwacją.

Zerknij na mapę gdzie to jestStart podróży Odwiedzone miejsce

↤ poprzedni wpis | Chorwacja
    Camping Baška Beach - przy jednej z najpiękniejszych plaż na wyspie Krk

Chorwacja | następny wpis ↦
Camping Omišalj - rodzinny kemping najbliżej Polski    

TravelPasja.pl


Witaj na blogu. Zaplanuj z nami swoją podróż samochodem i z namiotem w bagażniku.

Sprawdź nasze relacje z wycieczek autem po Polsce i Europie, w których opowiadamy o najpiękniejszych miejscach, plażach, wsiach i miasteczkach oraz prowadzimy krok po kroku do samodzielnej organizacji podróży od A do Z.

Przedstawiamy wszystkie poniesione koszty i podpowiadamy jak podróżować...taniej i lepiej.

Rozgość się i...szerokiej drogi!
insta travelpasja

Galeria zdjęć (112)zobacz wszystkie zdjęcia

Polecamy


Atrakcje turystyczne w okolicyKrk Kościół św. Jana


Krk Plac Kamplin


Krk Zamek Frankopanów


Krk Plac Miejski


Krk Most KRK

Najpiękniejsze plaże Europy


Plaża Białogóra

Białogóra

Polska

Plaża Squadrone o delle Vacche
Cala Girgolu

Sardynia

Plaża Santa Giulia

Porto Vecchio

Korsyka

Plaża White Beach

Rosignano Solvay

Włochy

Plaża Ses Salines

La Savina

FormenteraŚledź nas na Facebooku


TravelPasja.pl © 2003 - 2024 - blog o podróżach prawa autorskie mapa strony
Pliki Cookies : Ta strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności.

Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce. Rozumiem i akceptuję komunikat. Nie pokazuj więcej.
Travel Pasja