TravelPasja.pl - blog o podróżach, wyprawy samochodem po Polsce i Europie

Home Samochodem z Krakowa na wyspę KRK - szczegółowy opis trasy i koszty Przewodnik Chorwacja Kvarner Opis trasy krok po kroku & okolice

Oglądaj nas na YouTube


Polub nas na Facebooku


10 lipiec, ostatnia aktualizacja poradnika 3 luty 2024

Chorwacja - most KRK




Samochodem wdłuż wybrzeża Chorwacji - kompletny poradnik





Samochodem do Chorwacji

- kompletny poradnik

Część #22 -

Organizacja podróży krok po kroku od A do Z



Tegoroczna podróż do Chorwacji była nieplanowana i całkowicie inna niż wszystkie poprzednie. Inna, gdyż wybrałem się na początku lipca w samotną podróż po Bałkanach. Dlaczego sam? Dwa tygodnie po powrocie z rodzinnej podróży po Włoszech, Olivier z Agatą pojechali spotkać się i spędzić z kuzynami kilka wakacyjnych dni, a ja postanowiłem się zwyczajnie sprawdzić! Sprawdzić jak to jest podróżować dłuższy czas w pojedynkę i czy dam radę w każdej zastanej sytuacji w trakcie podróży. Od tak po prostu!

Ostatni raz sam w podróży byłem w 2005 roku, ale była to podróż z biurem turystycznym więc się nie liczy! Były to zorganizowane wakacje pod namiotem na jednym z kempingów na Korsyce w okolicy Ajaccio.

Tym razem na głowie miałem dosłownie wszystko. Logistyka, dokumenty, trasa, opłaty, pranie, gotowanie, zakupy, niemalże codzienne rozbijanie i składanie namiotu w nowym miejscu. Założenie było takie. Ma być to podróż wzdłuż wybrzeża Adriatyku najbardziej malowniczą chorwacką szosą czyli Jadranką całkowicie bez planu, a miejsca które odwiedzę po drodze będą przypadkowe. Jednym zdaniem, tam gdzie będę dziś, nie znaleźlibyście mnie jutro gdyż świat jest zbyt fascynujący aby w jednym miejscu spędzić więcej niż jeden dzień ;-)

Niniejszy poradnik dedykuje osobom chcącym wybrać się w najbliższym czasie do Chorwacji drogą przez Słowację i Węgry, a wszystkie zawarte w nim porady i szczegółowy opis trasy mają na celu pomóc w sposób, aby podróż minęła bez przeszkód i niewiadomych.

Przygotowanie do podróży Kraków - wyspa KRK Chorwacja



Na początku polecam nasz stale uzupełniany o nowe doświadczenia poradnik podróżowanie samochodem po Europie.

Zanim wybierzecie się w podróż samochodem z Polski do Chorwacji, zapoznajcie się z poniższymi poradami. Jadąc autem poza granice Polski warto odpowiednio wcześniej sprawdzić jakie przepisy ograniczają kierowców w m.in. krajach tranzytowych. Są to dość istotne informacje, które pomogą uniknąć ewentualnych mandatów i komplikacji. Wymienię najważniejsze.

Cześć, zapraszam do podróży!



Wybierając trasę przez Słowację i Węgry musicie pamiętać że aby wjechać na terytorium oby dwóch państw wymagany jest ważny dowód osobisty lub paszport. Dodatkowo musicie zabrać ze sobą prawo jazdy, dowód rejestracyjny i ubezpieczenie OC pojazdu. Pamiętajcie o tym, gdyż w Polsce te dokumenty nie są już od pewnego czasu wymagane i można przypadkowo o nich zapomnieć wybierając się w podróż poza granicę kraju.

Słowacja - na terenie Słowacji zapięte pasy bezpieczeństwa są obowiązkowe dla wszystkich pasażerów pojazdu włącznie z kierowcą, a światła mijania muszą być włączone przez całą dobę i przez cały rok. Dzieci niższe niż 150 cm muszą podróżować w specjalnych fotelikach samochodowych. Możecie używać radia CB i kamer samochodowych. Na wyposażeniu auta powinna znaleźć się kamizelka odblaskowa w zasięgu kierowcy, a w bagażniku trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, apteczka, komplet żarówek zapasowych, zapasowe bezpieczniki, koło zapasowe lub ewentualnie zestaw naprawczy do opon w postaci sprayu.

Węgry - podczas przejazdu przez Węgry wolno używać kamer samochodowych i radia CB, a światła mijania obowiązkowe są w nocy jak i w dzień. Zapięte pasy bezpieczeństwa są obowiązkowe dla wszystkich pasażerów pojazdu włącznie z kierowcą. Na wyposażeniu samochodu powinna znaleźć się kamizelka odblaskowa w zasięgu kierowcy. Trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, apteczka, komplet żarówek zapasowych, zapasowe bezpieczniki, koło zapasowe lub ewentualnie zestaw naprawczy do opon w postaci sprayu to również niezbędne elementy wyposażenia auta. Dzieci niższe niż 150 cm muszą podróżować w specjalnych fotelikach samochodowych.

Chorwacja - w Chorwacji obowiązują zapięte pasy bezpieczeństwa i są obowiązkowe dla wszystkich pasażerów włącznie z kierowcą, a światła dzienne muszą być włączone w ciągu dnia i przez cały rok. Na wyposażeniu samochodu powinna znaleźć się kamizelka odblaskowa dla wszystkich pasażerów włącznie z dziećmi niezależnie od ich wieku. W bagażniku samochodu musi znajdować się trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, apteczka, komplet żarówek zapasowych, zapasowe bezpieczniki, koło zapasowe lub ewentualnie zestaw naprawczy do opon w postaci sprayu. Możecie używać kamer samochodowych tj. rejestratorów jazdy.

Auto z LPG - jeśli podróżujecie pojazdem zasilanym gazem propan/butan LPG, przed podróżą warto zainstalować sobie darmową aplikację o nazwie "myLPG", którą pobierzecie za darmo ze sklepu Google Play. Jest to niewątpliwie najlepsza aplikacja dzięki której w każdej chwili i momencie znajdziecie najbliższą czynną stację LPG dosłownie w całej Europie. Jeśli podróżujecie samochodem zasilanym olejem napędowym ON lub paliwem bezołowiowym PB95, wówczas polecam ostatnie tankowanie zrobić w Zwardoniu tuż przed granicą ze Słowacją. Paliwa wówczas winno wystarczyć aż do pierwszej stacji INA w Chorwacji, a jeśli jednak zabraknie to wzdłuż całej trasy co kilkanaście lub kilkadziesiąt kilometrów zarówno w Słowacji jak i na Węgrzech rozsiane są licznie stacje paliw.

HAK Croatia Traffic Info oraz INA - dwie bardzo dobre i darmowe aplikacje na telefon, dzięki którym sprawdzicie aktualne ceny paliw na terenie Chorwacji.

Tyle teorii, a jak to wygląda w praktyce? Podróżując samochodem po Europie począwszy od 1991 roku nigdy i nigdzie podczas jakiejkolwiek kontroli nikt nie sprawdzał wyposażenia pojazdu w postaci kamizelek czy np. gaśnicy. To jednak nie oznacza, że wolno lekceważyć przepisy obowiązujące na terytorium np. Słowacji, Węgier czy Chorwacji. Dlatego też zweryfikujcie te kilka rzeczy przed podróżą i jedźcie na luzie na wakacje.

Zalecam również bezwzględnie trzymać się ograniczeń prędkości aby uchronić się przed mandatami z wakacji, a te docierają po krótszym lub dłuższym czasie na adres właściciela pojazdu.

Ubezpieczenie Assistance & darmowa karta EKUZ



Jak wspomniałem we wszystkich krajach obowiązują te same najważniejsze dokumenty, tj. dowód osobisty lub paszport, prawo jazdy, dowód rejestracyjny, przegląd OC pojazdu i ubezpieczenie OC. Całość możecie uzupełnić o ubezpieczenie Assistance dla pojazdu. Ubezpieczenie Assistance w zależności od zakresu ubezpieczenia najczęściej kosztuje od 98 zł do 182 zł za rok.

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego - EKUZ



Bardzo istotne jest ubezpieczenie zdrowotne. Zdecydowanie warto przed podróżą wyrobić darmową kartę EKUZ w Polsce. Można to w zaledwie kilku krokach zrobić przez stronie internetową NFZ. Na kartę wówczas czeka się od 2 do 4 tygodni. Można również otrzymać taką kartę od ręki w wyznaczonym oddziale NFZ. Co należy zrobić? Zadzwonić na Infolinię NFZ i zapytać w którym oddziale zlokalizowanym najbliżej miejsca zamieszkania można od ręki otrzymać kartę EKUZ.

Ubezpieczenie turystyczne



Darmowe ubezpieczenie zdrowotne EKUZ zalecam rozszerzyć o płatne ubezpieczenie turystyczne. Jak ja to robię? Trzy dni przed ruszeniem w podróż dzwonię do agencji ubezpieczeń z prośbą, aby przesłała mi ofertę z zakresem Ubezpieczenia na e-mail, a oferta ta musi zawierać "link" do opłacenia ubezpieczenia w formie on-line. Po akceptacji oferty, ceny i zakresu ubezpieczenia klikam w link i przechodzę do płatności. Po opłaceniu automatycznie zawieram Umowę ubezpieczenia. Proste i szybkie rozwiązanie.


Warto mieć na uwadze że płatne ubezpieczenie turystyczne rozpoczyna się od dnia kolejnego, tzn., że jeśli opłacicie ubezpieczenie np. w piątek o godzinie 17-tej, to ochrona ubezpieczeniowa rozpocznie się dopiero sekundę po północy, czyli w sobotę.

↦ Za 19-dniowe ubezpieczenie turystycznie zapłaciłem 126 zł.

Winiety - gdzie najlepiej i najtaniej kupić?



Winiety drogowe to naklejki, które z reguły należy nakleić na przednią szybę samochodu w miejscu wyznaczonym przez państwo tranzytowe. Tak było i jest do dziś, ale w przypadku Słowacji oraz Węgier dostępna jest od długiego czasu winieta elektroniczna. Zatem nie ma konieczności naklejania winiet na przednią szybę pojazdu.

Winiety mają różne okresy ważności. W zależności od państwa występują winiety 7-dniowe, 10-dniowe, 30-dniowe oraz roczne. Podczas wyboru odpowiedniej winiety należy ocenić, jak długi musi być jej okres ważności. Winiety najczęściej dotyczą przejazdu siecią autostrad, dróg ekspresowych, tranzytowych i głównych. Zakładam, że nie chcecie tracić czasu i jechać przez wsie tylko po to, aby zaoszczędzić parędziesiąt złotych i tym samym pominąć obowiązek zakupu, a przy okazji narażać się na mandat np. z fotoradaru którego wysokość jest kilkukrotnie wyższa niż cena winiety.

Gdzie najlepiej i najtaniej kupić winietę słowacką oraz winiętę węgierską? O tym w dalszej części poradnika.

Słowacja winiety - przydatne informacje



Jeśli wybieracie się samochodem do Słowacji lub Słowacja jest tylko krajem tranzytowym np. w drodze do Chorwacji to w zależności od wybranej trasy przejazdu przez Słowację możecie ale nie musicie kupić winiety.

Zalecam kupić słowacką winietę jeśli zamierzacie przejechać tranzytem Słowację od polsko-słowackiej granicy w miejscowości Zwardoń przez Žilinę - Trenčín - Trnava - Bratysława - Rajkę (granica słowacko-węgierska). Będziecie bowiem poruszać się odcinkami autostrad o oznaczeniach D1, D2, D3, D4 oraz siecią dróg szybkiego ruchu wymagających winiety.

Na Słowacji występują cztery rodzaje winiet czasowych i dostępne są w formie elektronicznej. Gdzie kupić słowacką winietę w najniższej cenie? Zalecam zakup winiety na oficjalnej stronie www.eznamka.sk.

Rodzaje winiet:
 1. Winieta z 10-dniowym okresem ważności ważności jest ważna przez okres 10 dni, licząc od dnia wskazanego przez użytkownika.
 2. Winieta z 30-dniowym okresem ważności jest ważna przez okres 30 dni, licząc od dnia wskazanego przez użytkownika.
 3. Winieta z okresem ważności 365 dni jest ważna przez 365 dni, licząc od dnia wskazanego przez użytkownika.
 4. Winieta z rocznym okresem ważności. Jest ważna od 1 stycznia danego roku kalendarzowego lub od dnia zakupienia jej przez użytkownika w danym roku kalendarzowym do 31 stycznia następnego roku kalendarzowego.
Ceny winiet dla samochodu osobowego (2023):
 1. Winieta z 10-dniowym okresem: 12 €
 2. Winieta z 30-dniowym okresem ważności: 17 €
 3. Winieta z okresem ważności 365 dni: 60 €
 4. Winieta z rocznym okresem ważności: 60 €
Trasa wymagająca słowackiej winiety:

Trasa przez Zwardoń (granica Polska - Słowacja) - Rajka Cunovo (granica Słowacja - Węgry)



Słowacja winiety - zakup krok po kroku



Wystarczy telefon z dostępem do internetu i karta bankowa. Zakup trwa nie więcej 2 minuty i jest bardzo prosty. Należy wejść na stronę www.eznamka.sk i dla wygody wybrać język polski, kolejno kliknąć w "Winiety" -> "Uiszczenie jeden Pojazd" -> "Pojazdy" i kolejno wybrać typ winiety (w naszym przypadku winieta 30-dniowa). Od tego momentu pozostaje kilka prostych kroków do zakupu słowackiej winiety.
 1. Numer rejestracyjny pojazdu (Nr rej.): KR 12345 (przykład)
 2. Numer rejestracyjny pojazdu - ponownie: KR 12345 (przykład)
 3. Kraj rejestracji pojazdu: Polska
 4. Ważna od: np. od dziś
 5. Ważna do: (w zależności od wyboru, system sam podstawi datę końcową)
 6. Adres e-mail: podaj poprawnie twój adres e-mail
 7. Numertelefonu komórkowego (format międzynarodowy): jeśli nie chcesz, nie musisz podawać
 8. Zaznacz zgody: Niejestem robotem + Zapoznałem/am się z informacjami o przetwarzaniu danych osobowych
 9. Kliknij w: Potwierdź
 10. Podajdane Twojej karty bankowej
 11. Właśnie kupiłeś winietę. Sprawdź swojego e-maila
Pamiętajcie aby podać prawidłowy adres e-mail, gdyż na e-maila otrzymacie potwierdzenie zakupu winiety.

Węgry winiety - przydatne informacje



Jeśli wybieracie się samochodem do Węgier lub Węgry są tylko krajem tranzytowym np. w drodze do Chorwacji to niezależnie od wybranej trasy przejazdu przez Węgry zalecam nabyć węgierską winietę.

Zalecam kupić węgierską winiętę jeśli zamierzacie przejechać Węgry od słowacko-węgierskiej granicy w miejscowości Rajka przez Győr - Csorna - Szombathely - Lenti - Letenye (granica węgiersko-chorwacka). Będziecie bowiem poruszać się odcinkami autostrad o oznaczeniach M15, M1, M85, M86, M70, M76, M7 w tym sieci dróg szybkiego ruchu wymagających zakupu winiety.

Trasa wymagająca węgierskiej winiety:

Trasa przez Rajka (granica Słowacja - Węgry) - Letenye (granica Węgry - Chorwacja)



Zalecam również kupić węgierską winietę jeśli zamierzacie przejechać Węgry od słowacko-węgierskiej granicy w miejscowości Šahy przez Vác - Budapeszt - Siófok wzdłuż jeziora Balaton - Letenye (granica węgiersko-chorwacka). Będziecie poruszać się odcinkami autostrad o oznaczeniach M2, M0, M51, M7 w tym sieci dróg szybkiego ruchu wymagających zakupu winiety.

Na Węgrzech występują cztery rodzaje winiet czasowych i są dostępne w formie elektronicznej. Gdzie kupić węgierską winietę w najniższej cenie? Zalecam zakup winiety na oficjalnej stronie www.nemzetiutdij.hu/en.

Rodzaje winiet:
 1. Winieta z 10-dniowym okresem ważności ważności jest ważna przez okres 10 dni, licząc od dnia wskazanego przez użytkownika.
 2. Winieta z 30-dniowym okresem ważności jest ważna przez okres 30 dni, licząc od dnia wskazanego przez użytkownika.
 3. Winieta z okresem ważności 365 dni jest ważna przez 365 dni, licząc od dnia wskazanego przez użytkownika.
 4. Winieta regionalna z okresem ważności 365 dni jest ważna przez 365 dni, licząc od dnia wskazanego przez użytkownika.
Ceny winiet D1 dla samochodu osobowego w roku 2023:
 1. Winieta z 10-dniowym okresem: 5500 HUF (Ft)
 2. Winieta z 30-dniowym okresem ważności: 8900 HUF (Ft)
 3. Winieta z okresem ważności 365 dni: 49190 HUF (Ft)
 4. Winieta regionalna z rocznym okresem ważności: 5720 HUF (Ft)

Węgry winiety - zakup krok po kroku



Wystarczy telefon z dostępem do internetu i karta bankowa. Zakup trwa nie więcej 3 minuty i jest bardzo prosty. Należy wejść na stronę www.nemzetiutdij.hu/en i dla wygody wybrać język angielski oraz dokonać rejestracji konta. Bez tej czynności zakup węgierskiej winiety nie będzie możliwy. Podczas rejestracji nie musicie używać polskich znaków. Zamiast np. KRAKÓW wpiszcie KRAKOW. Po zarejestrowaniu konta i poprawnym zalogowaniu się będziecie proszeni w pierwszym kroku o podanie danych pojazdu.
 1. Country code: PL - Poland
 2. Registration number : KR 12345 (przykład)
 3. Vehicle vategory : D1 (dla samochodu osobowego)
 4. E-vignette : wybierz długość winiety np. Weekly (10 day) lub Monthly national, jeśli jedziesz na dłużej niż 10 dni
 5. For how many weeks/months : 1
 6. Validity : wybierasz dzień od kiedy winieta ma być ważna. Po podaniu system sam narzuci końcową datę dla winiety
 7. Kliknij w : Add to shoping cart
 8. W kolejnym kroku sprawdzasz czy wszystko się zgadza. Możesz zaznaczyć również : Email notifications.
 9. Jeśli wszystko się zgadza, klikasz w : Payment, aby dokończyć transakcję
 10. Właśnie kupiłeś winietę. Sprawdź swojego e-maila
Pamiętajcie aby podać prawidłowy adres e-mail, gdyż na e-maila otrzymasz potwierdzenie zakupu winiety.

Koszty przejazdu na trasie Kraków - Zwardoń - Słowacja - Węgry - Chorwacja - wyspa KRK



↦ Winieta Słowacja (10 dniowa, jeśli wybieracie się na max. 10 dni). Koszt 55,80 zł.
↦ Winieta Słowacja (miesięczna, jeśli wybieracie się na więcej niż 10 dni). Koszt 79 zł.
↦ Winieta Węgry (10 dniowa, jeśli wybieracie się na max. 10 dni). Koszt 71,50 zł.
↦ Winieta Węgry (miesięczna, jeśli wybieracie się na więcej niż 10 dni). Koszt 115,70 zł.
↦ Koszt autostrad (A1, A4, A6) w Chorwacji począwszy od granicy węgiersko-chorwackiej w Letenye aż na wyspę KRK (zjazd Ostrovica) to koszt 65 zł w jedną stronę.

↦ Koszt paliwa zależy od kilku czynników. W moim przypadku wyniósł 440 zł na odcinku Kraków - wyspa KRK. Odległość około 960 kilometrów w jedną stronę.
↦ Całkowity koszt paliwa podczas tegorocznej wyprawy wzdłuż wybrzeża Chorwacji, począwszy od Krakowa po wyspę KRK i na półwyspie Pelješac kończąc to koszt około 1970 zł. Łącznie przejechałem 3902 kilometry. Paliwo tegoż roku do tanich nie należało. Średnia cena litra oleju napędowego ON to około 8,8 zł.

↦ Koszt noclegów na chorwackich kempingach był bardzo zróżnicowany. W podróży po Chorwacji w tym roku skorzystałem z kilkunastu kempingów. O cenach i wszystkich szczegółach krok po kroku opowiem w kolejnych relacjach na blogu oraz w filmach na kanale YouTube.

Gdzie nocowałem?



Do Chorwacji z Krakowa wybrałem się samochodem. Nocowałem na małych i większych kempingach rozsianych wzdłuż całego wybrzeża począwszy od kempingów na wyspie KRK skończywszy na półwyspie Pelješac.

Wszystkie kempingi zarezerwować możecie poprzez booking.com, naszym zdaniem najlepszym cenowo portalu rezerwacyjnym. Łapcie 50zł zwrotu za nocleg, dzięki któremu otrzymacie 50 zł zwrotu tuż po zrealizowaniu jakiejkolwiek rezerwacji. Po przejściu na stronę booking.com, w miejscu: "Miejsce, nazwa obiektu lub adres", wpiszcie np. Camping Baśka Beach KRK lub wybierzcie dowolny inny nocleg. Warto skorzystać na stronie z mapy rozmieszczenia noclegów, aby wybrać obiekt noclegowy położony możliwie np. najbliżej morza.

Co spakowałem do auta w podróż do Chorwacji?



W trasę do Chorwacji pojechałem bez boxa na dachu samochodu z racji iż wszystkie rzeczy w tym namiot wraz z akcesoriami zmieściłem bez większego problemu wewnątrz pojazdu. Spakowałem mój ulubiony, szybko rozkładający się namiot Quechua 2 seconds 3 XL Air, podkład pod namiot, gwoździe i śledzie, dwa młotki, linkę na pranie, jedno krzesło turystyczne, jeden stolik, karimatę, materac, prześcieradło, dwa śpiwory, poduszkę, składany pojemnik na wodę, miskę do prania ręcznego oraz hamak.

Z wyposażenia kuchennego zabrałem chłodziarkę zwaną potocznie mini lodówką, kuchenkę elektryczną dwupalnikową, czajnik, ekspres do kawy na kapsułki, naczynia, garnki i sztućce. Wziąłem również mój ulubiony czajnik samochodowy na 12V w którym podczas podróży gotowałem sobie wodę na herbatę i kawę.

Pakowanie bagażnika samochodu w drodze do Chorwacji



Zabrałem również trochę żywności w tym pokarm suchy typu makaron czy chleb tostowy oraz masło, dwa pomidory, ogórka, kilka ziemniaków, dziesięć jajek oraz trzy zgrzewki wody. Spakowałem również kilka gotowych dań w tym jedno opakowanie pierogów z serem. Bo lubię.

Ponadto preferuję po dotarciu na miejsce przez pierwsze dwa, trzy dni nie szukać dyskontów spożywczych i nie spędzać nawet pięciu minut na zakupach. Obiad mogę zjeść np. w kempingowej restauracji, ale śniadania i kolacje lubię przyrządzać samemu.

Tyle tytułem wstępu. Jedziemy!

1 - 2 - 3 do Chorwacji jedziemy



11 lipca 2022 podróż samochodem z Polski do Chorwacji rozpocząłem w okolicy Krakowa w godzinach popołudniowych.

Droga w kierunku Chorwacji wiodła przez Słowację i Węgry. Trasa Kraków ↦ Zwardoń (granica ze Słowacją) ↦ Żylina ↦ Trenczyn ↦ Trnawa ↦ Bratysława ↦ Rajka (granica z Węgrami) ↦ Győr ↦ Szombathely ↦ Lenti ↦ Letenye (granica z Chorwacją) ↦ Zagrzeb ↦ Karlovac ↦ wyspa KRK.

Alternatywnie mogłem wybrać drogę z Krakowa przez Czechy, Austrię i Słowenię którą bardzo lubię lub drogę z Krakowa przez Chyżne, Słowację - Dolny Kubin, Rużomberk, Bańską Bystrzycę i Węgry - Budapeszt - Siofok wzdłuż Balatonu, ale tym razem postanowiłem sprawdzić jak aktualnie jedzie się do Chorwacji trasą przez Bratysławę.

Droga Kraków - Zwardoń



Do pierwszego celu podróży miałem niespełna 1000 kilometrów. Z Krakowa skierowałem się w stronę Skawiny, kolejno Wadowic, Andrychowa, Żywca i dalej przez Milówkę wprost na granicę ze Słowacją w Zwardoniu do której dotarłem po ponad trzy godzinnej jeździe w deszczu, pomimo iż to tylko 140 kilometrów.

Droga z Żywca w kierunku Zwardonia



Co zrobić, bardzo duży ruch, korki, korki i jeszcze raz roboty drogowe. Możecie wziąć to pod uwagę podczas planowania podróży przez Zwardoń, Bratysławę i Szombathely, bowiem jadąc do Chorwacji przez Czechy, Austrię i Słowenię, odcinek 140 kilometrów pokonuje się w czasie około 1 godziny i 15 minut. Różnica czasowa znaczna.

Stacja paliw BP Zwardoń



Na stacji paliw BP w Zwardoniu tuż przed samą granicą zatankowałem auto do pełna i po skorzystaniu z toalety udałem się w dalszą trasę.

↦ Droga Kraków - Zwardoń (granica). Brak opłat.

Autostrada D1 Słowacja - Żylina - Trenczyn - Bratysława - Rajka



Ważna informacja - ustaw punkt na mapie GPS. Istnieje duże prawdopodobieństwo że samochodowa nawigacja lub Mapy Google będą chciały poprowadzić Was tuż za Bratysławą przez Austrię dlatego koniecznie ustawcie punkt pośredni na miejscowość "Rajka", np. Kraków - Zwardoń - Bratysława - Rajka - Szombathely. Wówczas nawigacja tuż za Bratysławą poprowadzi Was wzdłuż granicy z Austrią ale w żadnym momencie jej nie przekroczy.

Dlaczego tak? Dlatego że gdybyście wkroczyli do Austrii, musielibyście kupić austriacką winietę. Zbędny wydatek w przypadku trasy do Chorwacji przez Bratysławę. Mógłbym podać też inną miejscowość jako punkt trasy, ale nazwy węgierskich miejscowości dziwnie się czyta. Rajka będzie najlepszym moim zdaniem wyborem.

Krótka prosta w kierunku granicy polsko-słowackiej



Parking przy autostradzie D1 Żylina - Bratysława



Z początkiem drogi przez Słowację jazda przebiegła źle i zbyt wolno. Do przejechania w Słowacji miałem niecałe 280 kilometrów. Remonty na drodze oraz obfite opady deszczu od granicy z Polską aż do Żyliny skutecznie spowolniły jazdę wszystkich kierowców nawet do 30km/h. Brakuje autostrady na tym odcinku, także może za kilka lat będzie jechało się znacznie lepiej i szybciej.

Tuż za Żyliną wkroczyłem na komfortową autostradę D1 która doprowadziła mnie przez Trenczyn, Tarnawę i Bratysławę wprost do granicy słowacko-węgierskiej. Po drodze zatrzymałem się na parkingu na kilka minut odpoczynku. Toalety w Słowacji przy autostradzie są często płatne około 1 €, ale są też parkingi z darmowymi TOI-TOI, także wybór pozostawiam Wam jeśli to nic poważnego ;-)

Autostrada D1 na Słowacji



Travel Pasja



Po czterech godzinach jazdy dotarłem do granicy w Rajce. Granicę wyznacza znak przy autostradzie informujący o tym że przekroczyłem granicę słowacko-węgierską. Z dobrych wiadomości to taka, że deszcz ustąpił i zaczęło przebijać się słońce.

↦ Winieta Słowacja (30 dniowa). Koszt 79 zł.

Autostrada M1 & M86 Węgry - Rajka - Szombathely - Lenti - Letenye



Ważna informacja - ustaw punkt na mapie GPS. Istnieje duże prawdopodobieństwo że samochodowa nawigacja lub Mapy Google będą chciały poprowadzić Was z Szombathely przez Słowenię, dlatego koniecznie ustawcie punkt pośredni na miejscowość "Lenti" i drugi punkt na "Lovaszi" np. Szombathely - Lenti - Lovaszi - Letenye. Wówczas nawigacja poprowadzi Was wzdłuż granicy ze Słowenią ale w żadnym momencie jej nie przekroczy.

Dlaczego tak? Dlatego że gdybyście wkroczyli do Słowenii musielibyście kupić winietę. Zbędny wydatek w przypadku trasy do Chorwacji przez Węgry i granicę w Letenye. Nie pomylcie tylko przy ustawianiu punktu pośredniego na GPS miejscowości Lenti z Letenye, bo czytałem o takich przypadkach ;-) Najpierw Lenti a po Lenti dopiero Letenye.

Zjazd z autostrady D1 w Słowacji w kierunku granicy z Węgrami



Po kilku godzinach jazdy z Krakowa w końcu dotarłem do granicy z Węgrami



Jazda przez Węgry w kierunku granicy z Chorwacją była zróżnicowana ale przebiegła spokojnie. Bez żadnych większych remontów czy zatorów. Sądziłem, że od granicy z Słowacją będę jechał wyłącznie autostradą ale niestety nic z tych rzeczy. Do pokonania miałem około 260 kilometrów, a autostrada prowadziła jedynie do miejscowości Szombathely. Kolejne 125 kilometrów wiodło zwykłą krajówką z licznymi ograniczeniami prędkości.

Parking przy autostradzie M86 w pobliżu Szombathely



Barwy zachodzącego słońca nad autostradą M86



Przed Szombathely zatrzymałem się na 30 minutowa przerwę tuż przed zachodem słońca na sporym i wygodnym parkingu przy autostradzie. Rozsiadłem się na chwilę przy jednym ze stolików. W samochodowym czajniku zagotowałem wodę na kawę, herbatę i zjadłem posiłek przygotowany w domu w Polsce.

Czas na dłuższą przerwę w tym na kawę i posiłek



Zawsze podążaj w stronę słońca!



Po chwili odpoczynku skorzystałem jeszcze z darmowej toalety i ruszyłem w drogę w stronę granicy. Co mogę więcej powiedzieć? Nie był to austriacki standard czystości autostradowych toalet. Do granicy z Chorwacją w Letenye dotarłem około pierwszej w nocy.

↦ Winieta Węgry (30 dniowa). Koszt 115,70 zł.

Nocna kontrola na granicy Węgry - Chorwacja



Na granicy węgiersko-chorwackiej węgierski celnik zapytał o cel podróży i był delikatnie ujmując zdziwiony, że można jechać w pojedynkę na wakacje do Chorwacji. Poprosił o zdjęcie tylnej osłony przeciwsłonecznej w aucie. Poza tym nie był zbytnio empatyczny. Z kolei młody wiekiem celnik chorwacki to rzekłbym swój chłop od pierwszych sekund rozmowy. Pogadaliśmy chwilę z racji iż za mną nie oczekiwał żaden pojazd i po chwili rozmowy mogłem sobie w końcu głośniej krzyknąć...dzień dobry Chorwacjo! Lubię takie chwile w podróży i liczne niewiadome zarazem.

Krótka drzemka na stacji INA Ljubešćica w Chorwacji



Po około 50 kilometrach dalszej jazdy w kierunku Zagrzebia zatrzymałem się na stacji INA Ljubešćica czyli pierwszym większym i dość przyjemnym parkingu z nowoczesnymi czystymi toaletami i restauracją. Było już koło drugiej po północy a do celu podróży miałem jeszcze około 270 kilometrów. Co robić? Doszedłem do wniosku że dalsza jazda nie ma raczej większego sensu. Dotarłbym bowiem na wyspę KRK zapewne koło piątej, może szóstej nad ranem a to wciąż zbyt wcześnie by pochodzić po którymkolwiek kempingu w poszukiwaniu fajnej parceli. Co zrobiłem? Coś przekąsiłem przed spaniem, kolejno wieczorna toaleta, mycie zębów i...lulu. Mała drzemka od życia się należy!

Parking INA Ljubešćica Croatia



Krótka drzemka na parkingu stacji INA Ljubešćica



Poranek. Spało się dobrze, gdyż temperatura w otoczeniu chorwackich gór nie była zbyt wysoka. Obudziłem się dopiero przed ósmą rano. Ściągnąłem z wszystkich okien osłonki i zalałem wodą samochodowy czajnik. Poza tym szybka poranna toaleta czyli próba ogarnięcia się i doprowadzenia do stanu używalności. Po chwili byłem gotów do dalszej jazdy. Przespacerowałem się jeszcze po parkingu i to miejsce mogę Wam z chęcią polecić. Choćby na krótki odpoczynek, choćby na krótką drzemkę, choćby tylko celem skorzystania z toalety lub zatankowania pojazdu.

Tuż po ruszeniu podpiąłem czajnik do gniazda zapalniczki. Silnik pracuje, alternator akumulator ładuje więc mogę gotować wodę na poranną kawusię.

Autostrada A4 - A1 - A6 Chorwacja - Letenye - Zagrzeb - Karlovac - KRK



Autostrada A4 od granicy z Węgrami w stronę Zagrzebia była bardzo wygodna. Jechało się szybko i komfortowo. Po minięciu obwodnicy Zagrzebia autostrada A4 zmieniła oznaczenie na A1 i prowadziła przez Karlovac w stronę Rijeki przechodząc w oznaczenie A6. Z racji iż dzień dopiero się budził do życia, widoki i panoramy rozświetlone przez poranne słońce były przyjemne. Nie specjalnie nawet chciałem aby droga do pierwszego celu podróży dobiegła końca, ale. Ale po trzech godzinach jazdy świetnymi chorwackimi autostradami jednak dobiegła. W pewnym momencie ukazał się niebanalny architekturą most prowadzący wysoko nad taflą Adriatyku wprost na wyspę KRK.


Zaczym dotarłem na wyspę KRK po drodze zatrzymałem się jeszcze dwóch parkingach przy autostradzie. Na pierwszym z parkingów przy stacji paliw Crodux tuż przed Zagrzebiem celem zalania kubka termicznego wrzątkiem w którym czekała na mnie poranna niedokończona kawusia. A na drugim parkingu w Lepenicy tuż przed wjazdem na wyspę KRK celem skorzystania z toalety po porannej kawusi ;-)

Parking stacji INA Lepenica Chorwacja



Toalety na stacji paliw INA w Lepenicy



Wjazd na most KRK



Po przejechaniu mostu prowadzącego na wyspę KRK (przejazd tam i z powrotem był darmowy) zatrzymałem się zaraz po prawej stronie na parkingu z którego rozciągała się przyjemna panorama półwyspu Istria. A dalej? A dalej pojechałem na pierwszy kemping, ale to już zupełnie inna historia.

Panorama półwyspu Istria - widok z wyspy KRK



↦ Autostrada A4 & A1 & A6 odcinek Gorican - Zagrzeb - Karlovac - Fužine (zjazd Oštrovica). Koszt 65 zł.

Czy trasa przez Słowację i Węgry przez Bratysławę i Szombathely do Chorwacji to był dobry wybór? Uważam że lepszy aniżeli trasa przez Dolny Kubin, Rużomberk, Bańską Bystrzycę i Budapeszt. Z drugiej strony znacznie wolniejszy niż trasa przez Czechy, Austrię i Słowenię.

Komu poleciłbym trasę przez Słowację i Węgry? Z pewnością osobom które podróżują w stronę Dalmacji. Z kolei osoby które wybierają się na Istrię, a zwłaszcza część północną półwyspu czyli od Umag po Rovinj, zdecydowanie polecam drogę przez Czechy, Austrię i Słowenię.

Dzięki za wspólną jazdę i do zobaczenia w kolejnych części relacji z podróży samochodem do Chorwacji w których opisuję przetestowane chorwackie kempingi oraz warte odwiedzenia miejsca i atrakcje w ich pobliżu.

Jeśli macie pytania lub sugestie, piszcie do mnie. Tymczasem Vidimo se uskoro! Cześć!

Atrakcje Chorwacja - co warto zobaczyć & najlepsze kempingi




Zerknij na mapę gdzie to jest



Start podróży Odwiedzone miejsce

↤ poprzedni wpis | Włochy
    Kemping Sabbiadoro - rodzinny kemping nad Adriatykiem blisko Polski

Chorwacja | następny wpis ↦
Camping Aminess Atea - urokliwy kemping na skraju wyspy KRK    

TravelPasja.pl


Witaj na blogu. Zaplanuj z nami swoją podróż samochodem i z namiotem w bagażniku.

Sprawdź nasze relacje z wycieczek autem po Polsce i Europie, w których opowiadamy o najpiękniejszych miejscach, plażach, wsiach i miasteczkach oraz prowadzimy krok po kroku do samodzielnej organizacji podróży od A do Z.

Przedstawiamy wszystkie poniesione koszty i podpowiadamy jak podróżować...taniej i lepiej.

Rozgość się i...szerokiej drogi!
insta travelpasja

Galeria zdjęć (40)



zobacz wszystkie zdjęcia

Polecamy


Najpiękniejsze plaże Europy


Plaża Białogóra

Białogóra

Polska

Plaża Squadrone o delle Vacche
Cala Girgolu

Sardynia

Plaża Santa Giulia

Porto Vecchio

Korsyka

Plaża White Beach

Rosignano Solvay

Włochy

Plaża Ses Salines

La Savina

Formentera



Śledź nas na Facebooku


TravelPasja.pl © 2003 - 2024 - blog o podróżach prawa autorskie mapa strony
Pliki Cookies : Ta strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności.

Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce. Rozumiem i akceptuję komunikat. Nie pokazuj więcej.
Travel Pasja