16 lipiec, ostatnia aktualizacja poradnika 3 luty 2024
Chorwacja - kemping Šibuljina
Camping Šibuljina - urokliwy kemping z przepiękną plażą i wyspą w tle
Zwiedzamy Chorwację
- fajne kempingi, miejsca i atrakcje turystyczne
Część #28 -
Kemping Šibuljina
Wybierz się z nami na kemping do Chorwacji :-) Prywatnie testujemy europejskie kempingi - sprawdź najbardziej drobiazgowy przewodnik krok po kroku po kempingu - Camping Šibuljina w pobliżu miasteczka Tribanj i zaplanuj z nami wakacje na własną rękę od A do Z.
O tym jak zorganizować od A do Z podróż samochodem z Krakowa do Chorwacji i jakie wiążą się z tym wszystkie koszty, piszemy w relacjach z podróży w których proponujemy trasy dojazdu z Polski do Chorwacji. Zerknij także na typy zakwaterowań na europejskich kempingach
Rodzaje zakwaterowania na kempingu.
Samochodem na wakacje do Chorwacji - którą drogę wybrać?
Przedstawiamy propozycje tras dojazdowych do Chorwacji, w których w najdrobniejszych szczegółach opisujemy nasze podróże autem krok po kroku wraz z wszystkimi opłatami.
1. Droga przez Zwardoń (granica) - Słowację (Trenczyn - Bratysławę) - Węgry (Szombathely) - Chorwacja (Zagrzeb)
↦
Samochodem z Krakowa na wyspę Krk - szczegółowy opis trasy i kosztów.
2. Droga przez Gorzyczki (granica) - Czechy (Ołomuniec - Brno) - Austrię (Wiedeń - Graz) - Słowenię (Maribor - Koper) - Chorwacja (Umag)
↦
Samochodem z Krakowa na Istrię - opis trasy krok po kroku.
Hej! Pogadaj z nami o tym kempingu :-)
Planujesz wakacje i masz pytania dotyczące kempingu? Jeśli chcesz porozmawiać z nami o parcelach, domkach, rezerwacji, oferowanych usługach i atrakcjach, napisz swoje pytanie w komentarzu pod filmem. Na każde pytanie odpowiemy w ciągu 24 godzin. Czekamy i pozdrawiamy :-)
Kliknij poniżej aby zadać pytanie ↓↓↓
Jeśli szukacie kameralnego i dobrze zacienionego kempingu z wspaniałą plażą oblewaną przez spokojne morze to kemping Šibuljina w miejscowości Tribanj około 50 kilometrów od Zadaru powinien spełnić wasze oczekiwania. Jestem nim bardzo mile zaskoczony. Trafiłem w to miejsce przypadkowo będąc w podróży samochodem wzdłuż wybrzeża, począwszy od wyspy Krk na wyspie Korćula kończąc. Ale po kolei.
Około godziny 11:00 przed południem opuściłem
kemping Rača i udałem się w dalszą drogę na południe. Malownicza Jadranka, liczne parkingi i punkty widokowe spowodowały że na camping Šibuljina dotarłem dopiero koło godziny 13:30, pomimo iż odległość jaka dzieli te dwa kempingi to niespełna 100 kilometrów. Jak to się stało, że trafiłem akurat na ten kemping? Przy porannej kawie będąc jeszcze na kempingu
Rača postanowiłem, że następny kemping z którego usług skorzystam będzie oddalony maksymalnie 100 kilometrów. Po zjedzeniu śniadania i dopiciu kawy ruszyłem w drogę.
Chorwacja - Magistrala Adriatycka
Jadranka, odcinek drogi Senj - Zadar
Przepiękna widokowo szosa zwaną Jadranką czyli pierwszorzędna widokowo droga wybrzeża Adriatyku ciągła się cały czas pomiędzy morzem i górami. I to dosłownie, a pomiędzy tym wszystkim przycupły kolorowe wsie i niewielkie miasteczka. To jedna z najwspanialszych i najbardziej zróżnicowanych widokowo dróg w Europie. Szosa biegnie wzdłuż wschodniego wybrzeża Morza Adriatyckiego. Całkowita jej długość to 1035 kilometrów.
Taka jest Chorwacja!
Początek Jadranki zlokalizowany jest w Słowenii, dalej przebiega przez Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, Czarnogórę aż po Albanię. Główne miasta na trasie Magistrali Adriatyckiej to Koper w Słowenii, Pula w Chorwacji na półwyspie Istria, Rijeka,
Senj w którego kierunku zmierzam, Karlobag,
Zadar który już kiedyś odwiedziłem z rodziną, Szybenik, Split,
Makarska, kolejno miasteczko Neum w Bośnii i Hercegowinie, które jeszcze do niedawna było jedynym tranzytem dla turystów zmierzających do wspaniałego Dubrownika. A dalej już tylko urokliwe wioski położone wzdłuż cudownej Boki Kotorskiej w Czarnogórze, m.in. Herceg Novi, Budva, Bar,
Kotor oraz Ulcinj z iście albańskim klimatem. Końcowy odcinek Jadranki to granica Czarnogóry z Albanią.
Co mogę więcej dodać? Może fakt, że w pewnym momencie jazdy moim oczom w oddali na horyzoncie ukazał się most łączący ląd z wspaniałą i wyjątkową jak się później okazało wyspą
Pag. Trudno było się po raz kolejny nie zatrzymać na poboczu. Taka właśnie jest Magistrala Adriatycka czyli Jadranka. Zjawiskowa!
Jeden z przydrożnych parkingów
Kolejny punkt widokowy tuż przy drodze w kierunku Zadaru
Po około 90 kilometrach genialnej jazdy nadszedł czas by zgodnie z porannym założeniem rozglądnać się powoli za kempingiem. I kiedy o tym pomyślałem moim oczom ukazał się
kemping Šibuljina po prawej stronie szosy. Zatrzymałem się na jego terenie i podszedłem do recepcji. Sympatyczny Pan z recepcji oznajmił, że z wolnymi miejscami jest problem. Jakieś są, ale najlepiej żeby pospacerować po obiekcie i sprawdzić czy mi odpowiadają.
Camping Šibuljina
Mnie nie trzeba dwa razy powtarzać ;-) Zabrałem tylko telefon z samochodu i poszedłem na spacer po kempingu i po chwili dotarłem na plażę. Wow! Niezła i jakie spokojne morze. Pomyślałem, że choćby dla tej plaży osłoniętej przez widoczną na horyzoncie wyspę Pag muszę pokazać wam ten kemping.
Ale co z wolną parcelą? Pan z recepcji miał rację. Wolnych parcel było zaledwie dwie sztuki. Wybrałem jedną z nich i wróciłem do recepcji. A dalej jak zwykle standardowa procedura, czyli musiałem okazać dokument tożsamości, np. dowód osobisty lub paszport i bye. Płatność za pobyt na kempingu odbywa się zawsze w dniu wyjazdu, ale ale! Nie wszędzie, np. na Węgrzech to jednak temat rzeka, ale o kempingach nad Balatonem opowiem wam w serii filmów z Węgier. Zapraszam do subskrypcji naszego kanału Travel Pasja na YouTube.
Camping Šibuljina - parking
Porada praktyczna:
1. Zameldowanie (check-in) na parceli : od 11:00
2. Wymeldowanie (check-out) z parceli : do 10:00
3. Zameldowanie (check-in) w domku Mobile Home : od 14:00
4. Wymeldowanie (check-out) z domku Mobile Home : do 10:00
5. Wjazd na teren kempingu : od 7:00 do 22:00
6. Rozbijanie namiotu dozwolone : od 8:00 do 21:00
7. Cisza nocna : od 22:00 do 7:00
Camping Šibuljina - bez wcześniejszej rezerwacji?
Nigdy nie rezerwuje wcześniej miejsc/parceli na europejskich kempingach z prozaicznej przyczyny. Po pierwsze parcela przydzielona zostałaby zapewne z "automatu" przez pracownika kempingu, a po drugie decydując się na podróż bez rezerwacji miejsca liczę na możliwość wyboru parceli wg. własnych upodobań i potrzeb.
Camping Šibuljina - mapa kempingu
Taka forma odpowiada mi zawsze zdecydowanie najbardziej. Nigdy nie zdarzyła się również sytuacja w której brakłoby miejsca na kempingu, niezależnie czy był to obiekt noclegowy zlokalizowany na lądzie czy może na jednej z wysp basenu morza Śródziemnego lub Adriatyckiego oraz czy był to czerwiec, lipiec, najbardziej oblegany sierpień czy może spokojniejszy wrzesień. Dodam, że w większości przypadków podróżuje wraz z rodziną w lipcu oraz w sierpniu.
I tak było długie lata, aż do końca sezonu roku 2021. Rok 2022 pokazał zupełnie nowe kempingowe oblicze. Kempingi zarówno we Włoszech jak i w Chorwacji były przepełnione, a znalezienie wolnej parceli nie było łatwe. Decyzję co do rezerwacji zostawiam wam.
Camping Šibuljina - krok po kroku po chorwackim kempingu
Kemping Šibuljina*** o powierzchni 2,5ha umiejscowiony jest w niedużej nadmorskiej miejscowości Tribanj w Chorwacji. To trzygwiazdkowy kameralny obiekt noclegowy, otoczony pięknie pachnącym sosnowym lasem z bezpośrednim dostępem do bardzo ładnie przygotowanej pod kątem rodzin z dziećmi plaży, a także niewielką restauracją, mini barem i mini placem zabaw. Mogę śmiało zaryzykować że to kolejny kemping typu Auto Kamp położony u stóp chorwackiego wybrzeża i plaży z malowniczymi górami w tle.
Camping Šibuljina - recepcja
Siemanko! To moja parcela :-)
Kemping Šibuljina może pomieścić około 450 osób i dysponuje ponad 140 miejscami na parcelach w większości nie numerowanych oraz w kilkunastu klimatycznych domkach Mobile Home. Obiekt czynny jest od 1 kwietnia do 30 września. Na terenie kempingu dostępny jest darmowy bezprzewodowy internet, ogólnodostępny grill, a w jego pobliżu znajduje się przystanek BUS, szlaki piesze prowadzące na szczyt góry Velebit oraz bar typu fast-food. Około 10 kilometrów od parkingu zlokalizowany jest Park Narodowy Paklenica, który jest jednym z najstarszych parków narodowych w Chorwacji.
Camping Šibuljina - moja parcela
Moja przyjemnie zacieniona parcela na kempingu Šibuljina nie była numerowana i miała około 50m/2 powierzchni. Tak naprawdę ciężko było wytyczyć jej granice, więc granice mojej parceli z każdej ze stron były...umowne :-) Zlokalizowana była w sektorze "G" w pobliżu recepcji, około 70 metrów od sanitariatu i 100 metrów od plaży i morza. Do kempingowej restauracji i mini marketu miałem pieszo 50 metrów.
Camping Šibuljina - moja parcela
Samochód zaparkowałem obok namiotu
Camping Šibuljina - moja parcela miała około 50m2 powierzchni
Dwusekundowy namiot Quechua 2 seconds 3 XL Air, który zabrałem na wyprawę po Chorwacji rozbiłem szybko. Podłoże na kempingu Šibuljina jest żwirowo-kamieniste więc przydały się gwoździe o długości około 15cm i średnicy 6mm oraz stolarski młotek. Pomiędzy samochodem a namiotem postawiłem aluminiowy stolik a na nim czajnik i kuchenkę elektryczną oraz ekspres do kawy. Popularną chłodziarkę z Lidla wstawiłem tradycyjnie do malutkiego przedsionka namiotu.
Moja nienumerowana parcela na kempingu Šibuljina
Dwusekundowy namiot rozbiłem szybko
Granice mojej parceli z każdej ze stron były umowne ;-)
Słup prądowy 230V umiejscowiony był około trzech metrów od mojego namiotu i aby się do niego podłączyć nie był potrzebny
adapter CEE potocznie zwany przejściówką. Wystarczył przedłużacz zakończony zwykłą wtyczką płaską.
Camping Šibuljina - aby podpiąć się do prądu wystarczy płaska wtyczka
Camping Šibuljina - parcele pod namiot, przyczepę, kampera
Kemping Šibuljina w Chorwacji oferuję 3 typy parcel:
Nienumerowana - parcel nienumerowanych na kempingu Šibuljina jest najwięcej. Oprócz braku numeracji parcele nie są także wytyczone. Jednym słowem trochę wolna amerykanka, ale ogólnie działa to dość poprawnie. Pomimo braku jakichkolwiek murków czy żywopłotów pomiędzy parcelami, każdy wie gdzie jest początek i koniec jego parceli. Zatem bardzo ciężko określić powierzchnię parcel nienumerowanych, ale gdybym miał to zrobić, to na oko wynosi od 45m/2 wzwyż.
Camping Šibuljina - parcela nienumerowana
Camping Šibuljina - parcele nienumerowane o powierzchni 60m/2
Parcele na kempingu Šibuljina są płaskie i wygodne
Camping Šibuljina - parcele są doskonale zacienione
Green - parcela numerowana, dostęp do prądu i Wi-Fi. Powierzchnia każdej z parcel wynosi od około 60m/2. Parcele Green bez problemu mogą pomieścić kampera, przyczepę kempingową, samochód i namiot lub motor i namiot. Zlokalizowane są w sektorze "B", "C" oraz "E", bezpośrednio nad brzegiem morza.
Camping Šibuljina - parcela Green
Parcele Green zlokalizowane są tuż przy plaży
Świetnie zacienione parcele typu Green na kempingu Šibuljina Tribanj
Yellow - parcela numerowana, dostęp do prądu i Wi-Fi. Powierzchnia każdej z parcel wynosi od około 60m/2. Parcele Yellow bez problemu mogą pomieścić kampera, przyczepę kempingową, samochód i namiot lub motor i namiot. Zlokalizowane są w sektorze "D" około 20 metrów od plaży a znaczna ich ilość bezpośrednio przy samej plaży.
Camping Šibuljina - parcela Yellow
Powierzchnia każdej z parcel Yellow wynosi około 60m2
Camping Šibuljina to jeden z tańszych kempingów oferujących mnóstwo cienia
Camping Šibuljina - domki holenderskie i apartamenty
Na terenie kempingu Šibuljina dostępny jest jeden typ domków typu Mobile Home. Domki mogą pomieścić maksymalnie do 5 osób i wyposażone są we wszystko co potrzeba by spędzić w tym miejscu wakacje na poziomie kategoryzacji obiektu, czyli trzech gwiazdek.
Obejmują część wypoczynkową z sofą, telewizorem i dostępem do kanałów telewizji satelitarnej oraz wyposażoną kuchnię ze stołem. Dostęp do prądu, gazu i wody. Łazienki wyposażone są w kabiny prysznicowe. Do dyspozycji Gości w każdym z kilkunastu domków jest lodówka, mikrofala, klimatyzacja oraz zacieniona weranda. Samochód możecie zaparkować tuż obok domku.
Camping Šibuljina - domki Mobile Home
Sun Roller - domek Mobile Home typu Sun Roller to jedyna oferta kempingu. Powierzchnia domku około 30m/2 dla maksymalnie 5 osób (4+1). Dwie sypialnie w tym sypialnia z łóżkiem małżeńskim o wymiarach 190x140, druga sypialnia obejmuje dwa łóżka o wymiarach 70x190. W salonie znajduje się łóżko o wymiarach 70x190 dla jednej osoby, telewizor, stół i dwa krzesła. Łazienka z WC, kabiną prysznicową i umywalką.
Camping Šibuljina - Sun Roller mobile home
Domki mogą pomieścić maksymalnie do 5 osób
Na zewnątrz domków zadaszona weranda ze stołem i krzesłami
W kuchni oczywiście miejsce do gotowania, kuchenka gazowa, mikrofalówka, ekspres do kawy i lodówka. Dodatkowo klimatyzacja i dostęp do sieci Wi-Fi. Na zewnątrz domku zadaszona weranda ze stołem i krzesłami. Zwierzęta w domkach są akceptowane za dodatkową opłatą. Domki Sun Roller zlokalizowane są około 40 metrów od plaży.
Camping Šibuljina - plaża
Wspaniale zacieniona koronami pięknych drzew plaża Šibuljina o długości około 600 metrów ujęła mnie swoim wdziękiem już w trakcie spaceru po kempingu w trakcie szukania wolnej parceli. Doskonale przygotowana plaża o żwirowo-kamienistym podłożu przylega bezpośrednio do kempingu i jest zdecydowanie godna uwagi pod kątem rodzin z małymi dziećmi. Dno opada dość wolno, a samo morze jest bardzo spokojne, być może za sprawą doskonale widocznej w oddali wyspy Pag, która stanowi naturalną osłonę, albo zwyczajnie miałem szczęście podczas pobytu na kempingu.
Camping Šibuljina - plaża
Plaża Šibuljina Tribanj
Plaża Šibuljina o długości około 600 metrów
Plażę oblewa super czyste morze i cechuje ją cudowny widok na zachód słońca. Wzdłuż plaży znajdują się prysznice, jest także miejsce do wodowania łodzi i skuterów wodnych a także wydzielony odcinek plaży dla psów. Ogólnie plaża na piątkę z plusem. Jestem przekonany, że jeśli wybierzecie niewielki kemping Šibuljina na swój chorwacki urlop, plaża z pewnością przypadnie wam do gustu.
Wspaniale zacieniona koronami pięknych drzew plaża Šibuljina
Wspaniała plaża przylega bezpośrednio do kempingu Šibuljina
Doskonale przygotowana plaża o żwirowo-kamienistym podłożu
Wzdłuż plaży znajdują się prysznice
Camping Šibuljina - sport & rekreacja
Šibuljina z atrakcji oferuje swoim Gościom jedynie mini plac zabaw dla najmłodszych turystów i na tym mógłbym zakończyć wyliczankę gdyż zwyczajnie zapomniałem podejść, nagrać i sfotografować. W każdym razie musicie uwierzyć na słowo, że jest.
Poranek na plaży kempingu Šibuljina w Tribanj
Camping Šibuljina - ścieżka spacerowa
W oczekiwaniu na zachód słońca
Z atrakcji i udogodnień kemping Šibuljina oferuje swoim Gościom jedynie mini plac zabaw dla najmłodszych turystów oraz zadaszoną wiatę z dwoma stołami bilardowymi, piłkarzykami oraz boisko do siatkówki.
Camping Šibuljina - zachód słońca
Camping Šibuljina - słońce zachodzi pomiędzy wyspą a lądem
Camping Šibuljina - sanitariaty
Do dyspozycji są trzy niewielkie sanitariaty zlokalizowane tuż za parcelami ciągnącymi się bezpośrednio wzdłuż plaży i morza. Co mogę o nich powiedzieć? Sanitariaty na kempingu Šibuljina są akceptowalne. W każdym z nich podczas mojego pobytu nie brakowało mydła w płynie, papieru toaletowego czy ciepłej wody, a ich czystość oceniam na czwórkę w pięciostopniowej skali.
Camping Šibuljina - sanitariat
Czystość oceniam na czwórkę w pięciostopniowej skali
Camping Šibuljina - kabina prysznicowa
Przed budynkiem sanitariatu dostępne były zmywaki do wykonania prania ręcznego oraz do mycia naczyń.
Strefa sanitariatów zawiera:
↦ toalety i prysznice z ciepłą wodą całą dobę
↦ umywalki
↦ stanowiska do mycia naczyń i prania ręcznego
↦ toaletę dla niepełnosprawnych
↦ mini pralnię
↦ stanowisko do opróżnienia toalet chemicznych
Camping Šibuljina - prysznic
Camping Šibuljina - WC
Camping Šibuljina - przewijak dla dzieci
Camping Šibuljina - pralnia i prasowalnia
Camping Šibuljina - sklepy, restauracje, bary
Na terenie kempingu znajduje się niewielka restauracja z wyborem dań z karty. Kameralna restauracja serwuje dania z grilla, ryby oraz pizzę. W odległości około 50 metrów od obiektu znajduje się restauracja typu fast-food, a najbliższy większy sklep spożywczy oddalony jest o zaledwie kilkanaście kroków.
Camping Šibuljina - mini Bar
Camping Šibuljina - jak i czym najlepiej zapłacić za pobyt?
Z moich doświadczeń wynika, że najlepszym środkiem płatniczym jest waluta danego kraju. Walutą obowiązującą w Chorwacji do końca 2022 roku była Kuna chorwacka. Kurs jednej Kuny chorwackiej w stosunku do złotego waha się pomiędzy 0,64 gr. a 0,66 gr. (2022r.)
W praktyce wygląda to następująco:
↦ w przypadku płatności kartą kredytową VISA każda transakcja zostanie przewalutowana bezpośrednio na złotówki, np. w Chorwacji z Kun na Złotówki po kursie banku w którym posiadasz kartę kredytową.
↦ w przypadku płatności kartą kredytową Maestro każda transakcja zostanie przewalutowana najpierw na walutę Euro, a kolejno na Złotówki po kursie banku w którym posiadasz kartę kredytową. Niestety z racji podwójnego przewalutowania taka transakcja wychodzi znacznie mniej korzystnie.
↦ w przypadku płatności kartą debetową VISA każda transakcja zostanie przewalutowana bezpośrednio na złotówki, np. w Chorwacji z Kun na Złotówki po kursie banku w którym posiadasz kartę kredytową. Dodatkowo zostanie naliczona opłata za transakcję. Wysokość opłaty uzależniona jest od oferty banku.
↦ w przypadku płatności kartą kredytową Maestro każda transakcja zostanie przewalutowana najpierw na walutę Euro, a kolejno na Złotówki po kursie banku w którym posiadasz kartę kredytową. Niestety z racji podwójnego przewalutowania taka transakcja wychodzi znacznie mniej korzystnie. Dodatkowo zostanie naliczona opłata za transakcję. Wysokość opłaty uzależniona jest od oferty banku.
Atrakcje Tribanj - co warto zobaczyć w pobliżu campingu Šibuljina?
Zadar - włoski styl w chorwackim wydaniu miasto które trzeba zobaczyć (55 kilometrów)
Ceny
Woda mineralna 1,5l. : 1,2 €
Fanta, Coca Cola, Sprite 2l. : 2 €
Lody (gałka) : 1,3 €
Kawa : 2 €
Kawa Frappe : 4,5 €
Pizza : 8 €
Obiad : 10 € - 26 €
Piwo 0,5l : 3,2 €
Drink : 8 €
Bilety i opłaty
Ubezpieczenie EKUZ : darmowe
Ubezpieczenie turystyczne : 126 zł (za 19 dni)
Ubezpieczenie Assistance : 182 zł (za rok)
Zielona Karta : darmowa
Winieta 30-dniowa Słowacja : 17 €
Winieta 30-dniowa Węgry : 8900 HUF (Ft)
Autostrada A4 - A1 - A6 Gorican - Zagrzeb - Karlovac - Bosiljevo (zjazd Bosiljevo II) : 14 € lub Autostrada A4 - A1 - A6 Gorican - Zagrzeb - Karlovac - Zadar (zjazd Rovanjska) : 23 €
Koszt paliwa (ON, olej napędowy) Kraków - Kemping Šibuljina : 550 zł (1100 kilometrów)
Nocleg camping Šibuljina : 24 €/doba (1os. + namiot + samochód)
Podsumowanie
Kameralny i nie drogi kemping Šibuljina z świetnie przygotowaną i naturalnie zacienioną plażą to moim zdaniem bardzo dobra oferta dla par jak również dla rodzin z dziećmi. Znaczna ilość parcel wzdłuż morza, wystarczająca ilość sanitariatów oraz kameralna restauracja serwująca dania z grilla a także przyjazna i pomocna obsługa stanowi prosty sposób na udany urlop w Chorwacji.
Jeśli preferujecie nie duże lecz zadbane i dość kameralne kempingi z przyjemną atmosferą a przede wszystkim dobrze zacienione parcele jak i zacienione miejsca na plaży to camping Šibuljina w Tribanj spełni wasze oczekiwania. Z czystym sumieniem polecam.
Zerknij na mapę gdzie to jest
Start podróży
Odwiedzone miejsce