TravelPasja.pl - blog o podróżach, wyprawy samochodem po Polsce i Europie

Home Samochodem z Krakowa na Istrię - opis trasy krok po kroku Przewodnik Chorwacja Istria Umag & okolice

Oglądaj nas na YouTube


Polub nas na Facebooku


4 lipiec, ostatnia aktualizacja poradnika 3 luty 2024

Czechy - Pasohlavky
Samochodem z Krakowa do Chorwacji 2021 - opis trasy krok po kroku

Samochodem do Chorwacji

- kompletny poradnik

Część #14 -

Organizacja podróży krok po kroku od A do ZKilka dni temu wróciliśmy z Chorwacji, którą odwiedzamy co jakiś czas już od 2004 roku. Uważamy że kraj jest jednym z ładniejszych w tej części Europy i warto go eksplorować począwszy od Istrii na południowej Dalmacji kończąc. Niniejszy poradnik "Samochodem z Krakowa do Chorwacji 2021 - opis trasy krok po kroku" dedykujemy osobom wybierającym się w najbliższym czasie do Chorwacji, a wszystkie zawarte w nim wskazówki i opis drogi mają na celu pomóc w sposób, aby podróż minęła bez zbędnych przeszkód czy niewiadomych. Chorwacja to zawsze dobry, wakacyjny wybór. Szerokiej drogi!

Przygotowanie do podróży Kraków - IstriaZerknij na nasz stale uzupełniany o nowe doświadczenia drogowo-campingowy poradnik podróżowanie samochodem po Europie - tips&tricks.

Zanim ruszysz samochodem do Chorwacji, przeczytaj kilka istotnych informacji. Wybierając się autem poza granice Polski warto odpowiednio wcześniej zweryfikować, jakie przepisy ograniczają kierowców w m.in. krajach tranzytowych. Są to dość istotne informacje, które pomogą uniknąć ewentualnych mandatów i komplikacji. Wymienimy najważniejsze.

Jeśli wybierasz drogę przez Czechy, Austrię i Słowenię musisz pamiętać że w Czechach zapięte pasy bezpieczeństwa są obowiązkowe dla wszystkich pasażerów pojazdu włącznie z kierowcą, a światła mijania muszą być włączone przez całą dobę i przez cały rok. Możesz używać radia CB i kamer samochodowych. Na wyposażeniu samochodu powinny znaleźć się kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażerów, trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, apteczka, komplet żarówek zapasowych, zapasowe bezpieczniki, koło zapasowe lub ewentualnie zestaw naprawczy do opon w postaci sprayu.

Podczas przejazdu przez Austrię nie wolno używać kamer samochodowych i radia CB (nie zapomnij ściągnąć anteny z dachu i kamerki z przedniej szyby), a światła mijania obowiązkowe są w nocy jak i w dzień, jeśli warunki atmosferyczne są złe. Zalecamy także bezwzględnie trzymać się ograniczeń prędkości, aby uchronić się przed foto-pamiątkami z wakacji.

Trasa przez Słowenię obliguję do używania pasów bezpieczeństwa przez kierowcę i pasażerów oraz używania świateł mijania przez całą dobę i przez cały rok. Do wyposażenia obowiązkowego pojazdu należy apteczka, kamizelka odblaskowa dla wszystkich pasażerów, komplet zapasowych żarówek, gaśnica i trójkąt ostrzegawczy (w przypadku podróżowania z przyczepą kempingową - wymagane są dwa trójkąty). Możesz używać kamer samochodowych tj. rejestratorów jazdy bez ograniczeń.

Jeśli podróżujesz pojazdem zasilanym LPG, przed wyjazdem warto zainstalować aplikację myLPG, którą pobierzesz za darmo ze sklepu Play. Jest to niewątpliwie najlepsza aplikacja, dzięki której w każdej chwili i momencie znajdziesz najbliższą stację LPG w całej Europie. Jeśli podróżujesz samochodem zasilanym ropą ON lub paliwem bezołowiowym PB95, wówczas w Austrii polecamy korzystać z aplikacji tj. Clever Tanken, Gasprice Austria, Fuel Flash. Są to niewątpliwie najlepsze i darmowe aplikacje na Androida, służące możliwie najtańszemu tankowaniu na stacjach paliw dużych, znanych koncernów, tj. BP, Shell, Q2, Tamoil, Agip-Eni, itd., etc.

Zasady wjazdu do Chorwacji w trakcie pandemii Covid-19Od 1 lipca 2021, czyli 3 dni przed startem naszej podróży Chorwacja wprowadziła nowe przepisy obligujące wjeżdżających na jej teren do wykonania testu na obecność koronawirusa Covid-19. Wystarczy najtańszy z testów - Szybki Test Antygenowy 48H. Z testów zwolnione są m.in. osoby w pełni zaszczepione, ozdrowieńcy i dzieci do 12 roku życia. Po szczegółowe informacje zachęcamy do odwiedzenia stron rządowych które są aktualizowane na bieżąco i przekazują aktualny stan prawny i obowiązujące w danym dniu przepisy. Te ostatnie potrafią zmieniać się nawet w ciągu doby!

Tranzyt (stan na dzień 1 lipiec 2021):

↦ przejeżdżając przez Czechy tranzytem, brak wymaganego testu na obecność koronawirusa
↦ przejeżdżając przez Austrię tranzytem, brak wymaganego testu na obecność koronawirusa
↦ przejeżdżając przez Słowenię tranzytem, brak wymaganego testu na obecność koronawirusa

↦ przejeżdżając przez Słowację tranzytem, brak wymaganego testu na obecność koronawirusa
↦ przejeżdżając przez Węgry tranzytem, brak wymaganego testu na obecność koronawirusa

Gdzie zrobić Szybki Test Antygenowy z wynikiem w 15 minut?Wymagany przez Chorwację Szybki Test Antygenowy 48H od dnia 1 lipiec 2021 możesz wykonać w trybie natychmiastowym na lotnisku w podkrakowskich Balicach. Budki w których wykonasz test z wynikiem w niespełna 15 minut zlokalizowane są na parkingu P2, tuż obok głównego wejścia na terminal pasażerski hali Odlotów test koronawirus w 15 minut. Koszt wykonania testu antygenowego to 165zł + 10zł za parking P2. Całość wraz z rejestracją trwa około 30 minut. Co ważne test na obecność koronawirusa możesz wykonać przez 24 godziny na dobę i przez 7 dni w tygodniu. Budki z testami czynne są non-stop. Idealnie!

Lotnisko Balice Szybki Test AntygenowyUbezpieczenie turystyczneWe wszystkich krajach obowiązują te same najważniejsze dokumenty, tj. dowód osobisty lub paszport, ważne prawo jazdy, dowód rejestracyjny i ważny przegląd OC, ważne ubezpieczenie OC. Całość uzupełnij o ubezpieczenie AC jak również NWW i Assistance. Bardzo istotne jest także ubezpieczenie zdrowotne, warto wyrobić darmową kartę EKUZ w Polsce. Czeka się na nią od 1 do 3 tygodni. Podstawowe ubezpieczenie zdrowotne można, a naszym zdaniem nawet należy w czasach pandemii poszerzyć o ubezpieczenie turystyczne, które kosztuję już od około 40 złotych od osoby za 7 dni.

Winiety - gdzie najlepiej i najtaniej kupić?O tym gdzie kupić winiety na poszczególne kraje tranzytowe (np. Czechy, Austria, Słowenia) w cenach Urzędowych możesz przeczytać w naszym stale aktualizowanym przewodniku zaplanuj podróż - winiety najtaniej. Opisujemy gdzie najlepiej kupować winiety będąc w drodze do Chorwacji czy Włoch i dlaczego nie czynić tego na ostatniej stacji paliw w Gorzyczkach będąc jeszcze w Polsce.

Dodatkowo w przewodniku prezentujemy mapę z dokładną lokalizacją punktów w których kupisz winiety na poszczególne państwa tranzytowe tuż przy autostradach prowadzących do celu podróży winiety & najlepsze parkingi w drodze do Chorwacji i Włoch

Ceny winiet i koszty przejazdu autostradami Kraków - Istria Chorwacja↦ Autostrada A4 Kraków - Katowice. Koszt 24zł lub 18zł (za pośrednictwem aplikacji AutoPay)
↦ Winieta Czechy (30 dniowa, jeśli wybieracie się na 14 i więcej dni). Koszt 81zł.
↦ Winieta Austria (2x 10 dniowa, jeśli wybieracie się na 14 i więcej dni). Koszt 2x 46zł.
↦ Winieta Słowenia (2x 7 dniowa, jeśli wybieracie się na więcej niż 7 dni). Koszt 2x 69zł.
↦ Autostrada A4 Katowice - Kraków. Koszt 24zł lub 18zł (za pośrednictwem aplikacji AutoPay)

→ Koszt paliwa zależy od Twojego pojazdu. W naszym przypadku wyniósł około 720zł w strony. 2260 kilometrów łącznie.
→ Koszt noclegów zależy od wielu czynników. My od wielu lat preferujemy europejskie kempingi.

Gdzie nocowaliśmy?Do Chorwacji z Krakowa wybraliśmy się samochodem. Nocowaliśmy na najlepszych kempingach chorwackiej Istrii, m.in. Camping Park Umag****, Istra Premium Resort*****, Camping Polari****, Camping Bi Village****. Wszystkie te wspaniałe kempingi opisujemy w kolejnych częściach relacji z podróży samochodem z Krakowa na Istrię 2021.


Wszystkie w/w kempingi zarezerwować możesz poprzez booking.com, naszym zdaniem najlepszym cenowo portalu rezerwacyjnym. Łap 50zł zwrotu za nocleg, dzięki któremu otrzymasz aż 50zł zwrotu tuż po zrealizowaniu rezerwacji. Po przejściu na stronę booking.com, w miejscu: "Miejsce, nazwa obiektu lub adres", wpisz np.: Camping Umag Chorwacja lub wybierz dowolny inny nocleg. Warto skorzystać na stronie z mapy rozmieszczenia noclegów, aby wybrać obiekt noclegowy położony możliwie najbliżej morza.

Chorwackie kempingi są perfekcyjnymi przygotowanymi obiektami noclegowymi, oferującymi niejednokrotnie 3x więcej atrakcji niż nie jeden **** lub ***** hotel. Sanitariaty na kempingach to niejednokrotnie dzieła sztuki lokalnych architektów. Dodamy iż kempingi w Europie mają nie wiele wspólnego z tymi w Polsce. Dzieli je ogromna przepaść i lata świetlne. Aby się o tym przekonać wystarczy raz spróbować.

Kempingi w ChorwacjiNiemal każdy z kempingów oferuję szeroką ofertę zakwaterowania. Począwszy od numerowanej parceli po mini apartamenty, w tym każdy z prywatnym basenem! Europejskie kempingi bywają na prawdę wielkie i potrafią przyjąć nawet do 20 tysięcy osób jednocześnie, oferując gościom na swoim terenie kilka tysięcy parcel, kilka a nawet kilkanaście basenów o różnej głębokości, małe i większe aqua-parki, kilka dużych boisk sportowych, kortów, pola golfowe, liczne sceny, teatry, strefy lounge, show-roomy, kilka małych i dużych placów zabaw, bezpośredni dostęp do przepięknych plaż ciągnących się niejednokrotnie przez 3-4 kilometry wzdłuż kempingu, a także liczne ścieżki rowerowe, ścieżki spacerowe i milion innych atrakcji.

Jakie są ceny noclegów na chorwackich kempingach? O tym piszemy opisując każdy z odwiedzonych kempingów w kolejnych częściach relacji z niniejszej podróży podając dokładne ceny zakwaterowania dla wariantu 2+1 + samochód + namiot.

1 - 2 - 3 do Chorwacji jedziemy!Podróż w kierunku Chorwacji rozpoczęliśmy w godzinach popołudniowych. Spakowani po sufit wyruszyliśmy samochodem z okolic Krakowa w godzinach południowych. Nasz pojazd wyposażyliśmy ubiegłego roku w dodatkowy bagażnik dachowy, na którym zamontowaliśmy 500 litrowy box, tzw. trumnę. Wybraliśmy drogę przez Czechy, Austrię i Słowenię. Uważamy, że jest to najbardziej wygodny z możliwych sposobów na dotarcie do Chorwacji i najlepszy w przypadku chęci odwiedzenia półwyspu Istria.

Bramki A4 Kraków-Katowice AutoPayOdległość pomiędzy Krakowem i Istrią to zaledwie około 1050 kilometrów. Pierwsze kroki skierowaliśmy na lotnisko Balice, na którym Konrad wykonał natychmiastowy Szybki Test Antygenowy z wynikiem w 15 minut. Możliwość zrobienia wymaganego testu na obecność koronawirusa przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu na lotnisku w Balicach to wielka wygoda.

Autostrada A4Wprost z parkingu P2 wkroczyliśmy na płatny odcinek autostrady A4 Kraków - Katowice i skierowaliśmy się w stronę przejścia granicznego z Czechami w Gorzyczkach. Przed samą granicą polsko-czeską znajduje się stacja paliw BP, gdzie możesz zatankować samochód i kupić winiety. Odległość od Krakowa do Gorzyczek to około 170 kilometrów. Przypomnimy, że winiety na tejże stacji są wyjątkowo drogie i zwyczajnie nie warto ich tutaj kupować.

Stacja paliw BP w GorzyczkachZakup czeskiej winiety on-line tuż przed granicą krok po krokuPodczas krótkiego postoju na parkingu stacji BP w Gorzyczkach kupiliśmy czeską winietę on-line. Wystarczy telefon z dostępem do internetu i karta bankowa. Zakup trwa nie więcej 2 minuty i jest bardzo prosty. Należy wejść na stronę www.edalnice.cz i dla wygody wybrać język polski, kolejno wybrać typ winiety (w naszym przypadku winieta 30-dniowa) i kliknąć Kupuję. Od tego momentu pozostaje 10 prostych kroków do zakupu czeskiej winiety.

1. Kraj rejestracji pojazdu: Polska
2. Numer rejestracyjny (2x): KR 12345 (przykład)
3. Początek ważności winiety: np. od dziś
4. Rodzaj znaku towarowego: 30-dniowa 440 CZK
5. E-mail (2x): podaj twój adres e-mail
6. Płatność: karta kredytowa
7. Zaznacz zgody: Zgadzam się na warunki...
8. Kliknij w: Przejdź do płatności
9. Potwierdź CVV Twojej karty bankowej
10. Właśnie kupiłeś winietę. Sprawdź swojego e-maila

Pamiętaj aby podać prawidłowy adres e-mail, gdyż na maila otrzymasz potwierdzenie zakupu czeskiej winiety. Wygoda niesamowita! Bardzo polecamy.

Autostrada Czechy - D1 Ostrava - Brno - MikulovPo chwili odpoczynku na stacji paliw BP w Gorzyczkach i wypiciu kawy ruszyliśmy w dalszą drogę. Kierunek -> Ostrawa (CZ) -> Ołomuniec (CZ) -> Brno (CZ)-> Wiedeń (AT) -> Graz (AT) -> Maribor (SLO) -> Lublana (SLO) -> Koper (SLO) -> Umag(HR). Droga przez Czechy przebiegła wyjątkowo spokojnie i bez żadnych prac budowlanych zmniejszających tempo jazdy. W Czechach toalety na stacjach paliw są często płatne. Po niespełna dwóch godzinach jazdy dotarliśmy do granicy czesko-austriackiej w Mikulovie.

Czechy autostrada D2Zakup austriackiej winiety na granicyNa granicy czesko-austriackiej zatrzymaliśmy się na 3 minuty. Co roku kupujemy tutaj wymaganą winietę austriacką 10-dniową, zobacz lokalizację winiety Austria w cenie Urzędowej tj. 9,50€. Sklep na granicy Roadhouse Route B7 Kramer OG czynny jest 24h i 7 dni w tygodniu. Po naklejeniu na szybę winiety w jej lewym górnym rogu, patrząc od środka pojazdu w kierunku maski pojazdu ruszyliśmy w dalszą drogę w kierunku Wiednia.

Autostrada Austria - A2 Wiedeń - A9 GrazDroga w kierunku stolicy Austrii - Wiednia przebiegła bez żadnych przeszkód czy zatorów. W Wiedniu bezwzględnie należy jechać zgodnie z przepisami z racji wielu foto-radarów i odcinkowych pomiarów prędkości. Poza tym droga przez Austrię aż do Graz, w którym odbiliśmy w lewo w kierunku Słowenii minęła dość szybko.

Podróże z Pasją w trasie do ChorwacjiPamiętaj, że przemierzając Austrię możesz korzystać z darmowych i czystych toalet na parkingach zlokalizowanych wzdłuż autostrady A2 oraz A9. Najlepsze zaznaczyliśmy na mapie parkingi w drodze do Chorwacji i Włoch.

Tanie tankowanie w Gralla tuż przed granicą z Słowenią i zakup winietyNiespełna 15 kilometrów przed granicą austriacko-słoweńską leży miejscowość Gralla. Z racji iż w Austrii od wielu lat tankowaliśmy paliwo nieznacznie tańsze niż w Polsce, ale także i Słowenii, Chorwacji czy Włoszech postanowiliśmy i tym razem zatankować bak do pełna jeszcze po stronie austriackiej. Zjechaliśmy z autostrady A9 w prawo do niedużej miejscowości Gralla i tuż po zjechaniu dotarliśmy na stację paliw Agip-Eni zobacz lokalizację.

Ku naszemu zdziwieniu pomimo wysokiego kursu Euro (4,61zł za 1€) litr paliwa okazał się tańszy o 0,19 groszy niż podczas tankowania w Krakowie na stacji BP parę godzin wcześniej. Dlaczego tak jest? Jeśli wiesz, napisz do nas :-) Za paliwo - olej napędowy ON zapłaciliśmy 5,21zł/1 litr ON. Przy okazji zapytaliśmy o słoweńską winietę, a ta okazała się dostępna w cenie urzędowej, tj. 15€/7 dni.

Po zatankowaniu pojazdu i naklejeniu słoweńskiej winiety w lewym górnym rogu szyby samochodu ruszyliśmy dalej w drogę. Granicę austriacko-słoweńską w miejscowości Bubenberg przekroczyliśmy bez zatrzymywania się, natomiast zauważyliśmy na samej granicy duży sznur aut stojących na prawym pasie bez ruchu, celem zakupu winiety. Także śmiało bierz z nas przykład i kup słoweńską winietę 15 kilometrów przed granicą i przy okazji zatankuj samochód do pełna. Później paliwo będzie już tylko droższe.

Autostrada Słowenia - A1 Maribor - Lublana - KoperSłowenia - autostrada A1 w kierunku MariboruTuż po przekroczeniu granicy obraliśmy kierunek Maribor, kolejno Lublana oraz Koper. Do miasteczka Koper dotarliśmy po trzech godzinach, a do granicy słoweńsko-chorwackiej po kolejnych 20 minutach jazdy. Przejeżdżając przez centrum Kopru zatrzymaliśmy się na stacji paliw OMV Smarska Cesta zobacz lokalizację, gdzie zatankowaliśmy auto do pełna w cenie 5,82zł/1 litr ON. Jak się ciut później okazało, paliwo w Słowenii jest droższe niż w Austrii ale tańsze niż w Chorwacji. Ceny paliw w Chorwacji na stacjach sieci INA oscylowały w granicy 6,09zł do 6,32zł za litr oleju napędowego.


Słowenia - autostrada LublanaKontrola na granicy Słowenia - Chorwacja w dobie pandemiiPo zatankowaniu samochodu ruszyliśmy w kierunku granicy słoweńsko-chorwackiej we wsi Dragonja. Na granicy słoweńskiej nie było kolejek, stało jedynie dwóch strażników granicznych. Zatrzymaliśmy się by pokazać dokumenty, ale żaden z nich nie był nami zainteresowany. Machnęli ręką żeby jechać. Jedziemy! Parę metrów dalej na granicy chorwackiej nie zastaliśmy nikogo, żadnego chorwackiego strażnika natomiast zastaliśmy wielki napis "Free Entry Border". To jak to jest z tymi testami na obecność koronawirusa? Odpowiedź sobie sam, a poza tym...

Witamy w Chorwacji :-) Dziękujemy za wspólną jazdę i do zobaczenia w kolejnych części relacji z podróży samochodem z Krakowa w lipcu 2021 roku, w których opisujemy przetestowane absolutnie najlepsze kempingi na Istrii oraz warte odwiedzenia urokliwe miejsca w ich pobliżu. Vidimo se uskoro!

Chorwacja - dotarliśmy do pierwszego celu naszej podróżyAtrakcje Chorwacja - co warto zobaczyć na Istrii & najlepsze kempingiUmag w Chorwacji - przewodnik po istryjskim miasteczku (1 kilometr)
Najlepszy przewodnik po kempingu Camping Park Umag (12 kilometrów)
Piran - perła słoweńskiego wybrzeża Adriatyku (16 kilometrów)
Camping Lanterna - zakochaj się w chorwackich campingach (25 kilometrów)
Poreč - urokliwe miasteczko półwyspu Istria w pigułce (36 kilometrów)
Najlepszy przewodnik po kempingu Istra Premium Resort (45 kilometrów)
Vrsar - praktyczny przewodnik po Starówce i okolicy (49 kilometrów)
Camping Lido - jeden z najlepszych w pobliżu Wenecji (63 kilometry)
Rovinj - najpiękniejsze miasto chorwackiej Istrii (63 kilometry)
Camping Polari - praktyczny przewodnik po kempingu (65 kilometrów)

Zerknij na mapę gdzie to jestStart podróży Odwiedzone miejsce

↤ poprzedni wpis | Polska
    Skansen w Radomiu - spacerem po Radomskim Parku Etnograficznym

Chorwacja | następny wpis ↦
Najlepszy przewodnik po kempingu Camping Park Umag    

TravelPasja.pl


Witaj na blogu. Zaplanuj z nami swoją podróż samochodem i z namiotem w bagażniku.

Sprawdź nasze relacje z wycieczek autem po Polsce i Europie, w których opowiadamy o najpiękniejszych miejscach, plażach, wsiach i miasteczkach oraz prowadzimy krok po kroku do samodzielnej organizacji podróży od A do Z.

Przedstawiamy wszystkie poniesione koszty i podpowiadamy jak podróżować...taniej i lepiej.

Rozgość się i...szerokiej drogi!
insta travelpasja

Galeria zdjęć (15)zobacz wszystkie zdjęcia

Polecamy


Najpiękniejsze plaże Europy


Plaża Białogóra

Białogóra

Polska

Plaża Squadrone o delle Vacche
Cala Girgolu

Sardynia

Plaża Santa Giulia

Porto Vecchio

Korsyka

Plaża White Beach

Rosignano Solvay

Włochy

Plaża Ses Salines

La Savina

FormenteraŚledź nas na Facebooku


TravelPasja.pl © 2003 - 2024 - blog o podróżach prawa autorskie mapa strony
Pliki Cookies : Ta strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności.

Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce. Rozumiem i akceptuję komunikat. Nie pokazuj więcej.
Travel Pasja