TravelPasja.pl - blog o podróżach, wyprawy samochodem po Polsce i Europie

Home Zadar - włoski styl w chorwackim wydaniu miasto które trzeba zobaczyć Przewodnik Chorwacja Dalmacja Zadar & okolice

Oglądaj nas na YouTube


Polub nas na Facebooku


7 wrzesień, ostatnia aktualizacja poradnika 3 luty 2024

Chorwacja - Zadar




Zadar - włoski styl w chorwackim wydaniu miasto które trzeba zobaczyć





Zwiedzamy Chorwację

- najpiękniejsze miejsca, plaże i atrakcje turystyczne

Część #13 -

Zadar



Ostatnim chorwackim miastem jakie odwiedziliśmy podczas podróży wzdłuż chorwackiego wybrzeża była stolica północnej Dalmacji. Zadar, bo o nim mowa podobno mógłby konkurować z przepięknym Dubrownikiem gdyby nie fakt, że podczas drugiej wojny światowej został całkowicie zbombardowany, a do dziś przetrwał jedynie fragment miejskim murów obronnych oraz kilka zabytków w tym ruiny rzymskich budowli, kilka kościołów, zabytkowe bramy, pałace i arsenał z XVIII wieku.

Zadar - ostatnie chorwackie miasto, które odwiedziliśmy podczas wycieczki wzdłuż wybrzeża Adriatyku



Do miasta dotarliśmy w dzień powrotu do Polski, wprost z prześwietnego rodzinnego kempingu Zaton na którym spędziliśmy ostatnie kilka dnia pobytu w Chorwacji.


Zaułki, wąskie uliczki i bladożółte kamienice



Historia Zadaru, piątego co do wielkości miasta zamieszkanego przez około 80 tys. mieszkańców sięga IV wieku p.n.e. Region początkowo zamieszkiwały ilyryjskie plemiona, kolejno został skolonizowany przez Rzymian. W kolejnych latach a nawet wiekach obszar miasta przechodził z rąk do rąk. Raz nad Zadarem panowało Bizancjum, innym razem miasto zostało włączone do królestwa węgierskiego, wpadło również pod panowanie Wenecji i to właśnie wenecki styl w znacznej większości ukształtował architekturę i sposób życia mieszkańców. Mawia się, że Zadar jest bardziej włoski niż chorwacki, ale jak jest naprawdę? Postanowiliśmy sprawdzić to osobiście.

Gdzie nocowaliśmy?



Do Chorwacji z Krakowa wybraliśmy się samochodem. Podczas wyprawy po kraju nocowaliśmy na wielu campingach rozlokowanych wzdłuż wybrzeża Adriatyku, m.in. na campingu Kemping Zaton, który zarezerwować możecie poprzez booking.com, naszym zdaniem najlepszym cenowo portalu rezerwacyjnym. Łapcie 50zł zwrotu za nocleg, dzięki któremu otrzymacie aż 50zł zwrotu tuż po zrealizowaniu rezerwacji. Po przejściu na stronę booking.com, w miejscu: "Miejsce, nazwa obiektu lub adres", wpiszcie: Camping Zaton lub wybierzcie dowolny inny nocleg. Warto skorzystać na stronie z mapy rozmieszczenia noclegów, aby wybrać kemping położony możliwie najbliżej morza.

Odległość od kempingu Zaton do Zadaru : 15 kilometrów.
Nocleg camping Zaton : 82€/doba (2os. + dziecko + namiot + samochód).


Parking Zadar



Samochód zaparkowaliśmy na płatnym parkingu Parking Zadar, zlokalizowanym dosłownie parenaście kroków od Starego Miasta i portu. W niespełna kilka minut spacerem z parkingu można dotrzeć do Centro Storico. Cena parkingu za godzinę postoju to koszt 1,3€/h za samochód osobowy. Lokalizacja parkingu zobacz lokalizację. Płatność odbywa się w Parkometrze.

Stare Miasto



Na Starówkę weszliśmy od strony pieszego mostu Gradskiego łączącego oblane Adriatykiem z trzech stron Stare Miasto. Przekraczając jedną z miejskim bram, ulicą Barakovica dotarliśmy na średniowieczny Plac Miejski zwany placem Ludowym - Narodni Trg. Ten niewielki plac przy którym stoi ładny budynek zabytkowej miejskiej gwardii z 1562 roku z charakterystyczną wieżą zegarową z XVIII wieku jest niewątpliwą wizytówką miasta i jednym z najładniejszych miejsc w Zadarze.

Most Gradski



Synek z turystyczną mapą to nasz ulubiony widok :-)



Plac Ludowy



Vis a vis usadowiona jest piękna Loża Miejska w stylu renesansowym z 1565 roku, która służyła jako miejsce publicznych zgromadzeń politycznych. Wymierzano w niej sprawiedliwość i odczytywano akty publiczne. Dziś w budynku odbywają się liczne międzynarodowe imprezy artystyczne. Tuż obok znajduje się miejski Ratusz z 1934 roku.


Zabytkowy budynek Miejskiej Gwardii



Loża Miejska z 1565r.




Narodni Trg to centrum życia publicznego miasta



Galerija sv. Petar Stari i Andrija & kościół św. Chryzogona



Tuż za Placem Ludowym skręciliśmy w prawo w ulice Borelli. Zadar to prawdziwa plątanina wąskich uliczek wyłożonych białym, miejscami śliskim kamieniem. Maszerując wolnym krokiem minęliśmy po chwili sporych rozmiarów budynek miejskiego sądu. Ciasna uliczka doprowadziła nas do małego sklepiku Galerija św. Piotra. W sumie nie byłoby w tym nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt że mała galeria mieściła się we wnętrzu budynku przypominającego z zewnątrz małą średniowieczną kaplicę. Dość wyjątkowe miejsce na mapie turystycznych atrakcji Zadaru.


Synuś analizuję trasę zwiedzania. Nie zginiemy ;-)




Galerija sv. Petar Stari i Andrija



Lokalna galeria



Stąd już tylko kilka kroków do imponującej wielkością świątyni Chryzogona. Kościół św. Chryzogona pokryty uskokowym dachem to jeden z przykładów dalmatyńskiej sztuki romańskiej. W pobliżu stoi romańska dzwonnica której budowę rozpoczęto w 1485 roku, ale nigdy nie została ukończona.


Gdyby zabytkowa zabudowa Zadaru nie została zniszczona podczas wojny, dziś miasto mogłoby śmiało konkurować z Dubrownikiem



Kościół św.Chryzogona jest ciekawym przykładem dalmatyńskiej sztuki romańskiej



Kościół św. Chryzogona



Forum Romanum i kościół św. Donata



Maszerując dalej doszliśmy do dużego placu Zeleni Trg - Forum przy którym usadowiony jest pałac arcybiskupów a także m.in. kościół św. Donata w kształcie rotundy z charakterystyczną ufortyfikowaną absydą czyli pomieszczeniem na rzucie półelipsy oraz rzymskimi kolumnami wmurowanymi w ścianę świątyni.

Brama Morska




Kościół św. Donata




Forum Romanum



Kościół zbudowany został w IX wieku i jest jednym z symboli zadarskiej Starówki. Wnętrze nie zawiera żadnego wyposażenia i od dawna nie pełni funkcji religijnych, obecnie odbywają się w nim koncerty muzyki poważnej ze względu na świetną akustykę. Na tyłach kościoła przycupnęła cerkiew św. Eliasza z 1773 roku.


Zeleni Trg, w tyle cerkiew św. Eliasza



Cerkiew św. Donata i dzwonnica św. Anastazji



Forum Romanum z kolei to sporych rozmiarów plac, który w rzymskich czasach stanowił centrum życia społecznego miasta. Dziś stanowi ciekawy punkt archeologiczny z porozrzucanymi pozostałościami rzymskich kamiennych płyt, kolumn i sarkofagów. Dostrzec można także fundamenty średniowiecznych sklepów i fragmenty rzeźbionych bloków. W sąsiedztwie Forum znajduje się Muzeum archeologiczne miasta Zadar mieszczące w swoich wnętrzach zbiory z czasów starożytności i średniowiecza, ogólnie eksponaty z całego regionu.

Forum w Zadarze zbudowane zostało na polecenie Oktawiana Augusta, który był pierwszym cesarzem rzymskim



Po placu Forum obecnie porozrzucane są pozostałości kolumn i sarkofagów, przetrwały również fundamenty i kilka rzeźbionych kamiennych bloków



Snujemy się leniwie po uliczkach starego miasta



Kościół św. Anastazji i kościół Matki Bożej Uzdrowienia Chorych



Tuż za Forum doskonale widoczna jest wysoka dzwonnica sporych rozmiarów kościoła św. Anastazji z XII wieku z fasadą w stylu toskańskim. Naszym zdaniem najładniejsza świątynia na terenie Starówki Zadaru, ale to nie wszystko. Wędrując dalej wąską uliczką dotarliśmy przypadkiem do kolejnego, tym razem niewielkiego kościółka Matki Bożej Uzdrowienia Chorych o XVI-wiecznym rodowodzie przed którym znajduje się przyjemny plac porośnięty drzewami z widokiem na pobliski Arsenał. Sympatyczne miejsce na chwilę przerwy podczas zwiedzania w cieniu rozłożystych koron drzew.


Kościół z XII wieku z zachwycającą fasadą z śladami stylu toskańskiego




Wnętrze kościoła sprawia wrażenie harmonijnego i przestronnego, wiele kolumn pochodzi z rzymskiego Forum




Kościół Matki Bożej Uzdrowienia Chorych



Arsenał i prochownia



Mały Arsenał i Prochownia to ciekawy renesansowy budynek z skrzydlatym weneckim lwem na fasadzie. To kolejny przykład włoskich wpływów w chorwackim Zadarze. Lwia łapa usadowiona na widocznej księdze ma wskazywać, że element fortyfikacji powstał w czasach pokoju. Dolna część wieży wejściowej w późniejszych czasach została przekształcona w magazyn prochowy.


Przykład północno-dalmatyńskiej architektury




Mały Arsenał



Promenada i Organy Morskie



Po chwili odpoczynku w pobliżu Arsenału wróciliśmy tą samą wąską, kolorową uliczką na Forum wprost z którego do miejskiej promenady prowadzi wygodny, szeroki chodnik otoczony licznymi kramami i pamiątkami. Maszerując w stronę morza po lewej stronie położony był kościół Mariacki z wnętrzem w stylu rokoko, którego ładna fasada pochodzi z XVI wieku, natomiast lombardzka dzwonnica przyklejona do kościoła wybudowana została w XII wieku.

Zeleni Trg tuż obok Forum prowadzi do miejskiej promenady



Promenada



Po zwiedzeniu zadarskiej Starówki warto przespacerować się promenadą




Szeroka i wygodna promenada z widokiem na mało popularną turystycznie wyspę Ugljan to naszym zdaniem bardzo fajne miejsce na wieczorny lub popołudniowy spacer. Idealne na zakończenie dnia spędzonego w Zadarze w promieniach zachodzącego słońca. Niewątpliwie ciekawą atrakcją Promenady są powstałe w 2005 roku Organy Morskie zlokalizowane na początku nabrzeża. Wyglądają jak zwykłe stopnie ale dzięki systemowi płyt, morze i wiatr docierający do specjalnych rur stają się muzykantami.

Brama Lądowa



Leniwym krokiem powędrowaliśmy promenadą w stronę morskiej latarni, a po niedługiej przechadzce opuściliśmy Starówkę przekraczając próg przepięknej Bramy Lądowej tuż obok niewielkiej przystani jachtowej Fośa. Okazała Brama Lądowa z 1543 roku na której widnieje wizerunek lwa św. Marka jest dziełem włoskiego architekta i jednocześnie dobrym przykładem dalmatyńskiego stylu renesansowego. Obok bramy wznosi się sporych rozmiarów bastion obronny.

Kciuk w górę oznacza tylko jedno. Było super!



Brama Lądowa



Wprost spod bramy udaliśmy się na parking a po wrzuceniu maneli do bagażnika samochodu ruszyliśmy w drogę powrotną w stronę granicy z Węgrami. Dalej przez Budapeszt i kolejno wzdłuż całej Słowacji prosto do domu. Tym samym kończymy naszą chorwacką wycieczkę ciągnącą się wzdłuż Adriatyckiego wybrzeża, połączoną z odwiedzinami przepięknej Czarnogóry i dwudniowym pobycie w zjawiskowej Bośni i Hercegowinie. Do Krakowa dotarliśmy po 15 godzinach jazdy z małą drzemką po drodze w okolicy Balatonu na Węgrzech.

Autostrada A1 w kierunku Zagrzebia



Jazdę chorwackimi autostradami umilają widoki za oknem



Granica chorwacko-węgierska



Atrakcje Chorwacja - co warto zobaczyć w pobliżu Zadaru



Camping Zaton - jeden z najwspanialszych campingów Środkowej Dalmacji (18 kilometrów)

Ceny

Kawa : 2€
Coca-Cola : 2,5€
Lody (gałka) : 1,5€

Podsumowanie

Spacer po Zadarze to jednak spora przyjemność. Błyszczące się kamienne płyty i biały, odbijający się mocno od słońca kamień dodaje miejscu nietuzinkowej urody. Zadar może nie zachwycił nas tak bardzo jak wspaniały Trogir czy historyczny Dubrownik, ale niczego mu pod kątem atrakcyjności nie brakuje. Z pewnością nie brakuje mu bałkańskiego szyku i włoskiej urody. Na jednodniowy spacer w sam raz.

Zerknij na mapę gdzie to jest



Start podróży Odwiedzone miejsce

↤ poprzedni wpis | Chorwacja
    Camping Zaton - jeden z najwspanialszych campingów Środkowej Dalmacji

Polska | następny wpis ↦
Zamek w Oporowie czyli łódzkie atrakcje w drodze nad Bałtyk    

TravelPasja.pl


Witaj na blogu. Zaplanuj z nami swoją podróż samochodem i z namiotem w bagażniku.

Sprawdź nasze relacje z wycieczek autem po Polsce i Europie, w których opowiadamy o najpiękniejszych miejscach, plażach, wsiach i miasteczkach oraz prowadzimy krok po kroku do samodzielnej organizacji podróży od A do Z.

Przedstawiamy wszystkie poniesione koszty i podpowiadamy jak podróżować...taniej i lepiej.

Rozgość się i...szerokiej drogi!
insta travelpasja

Galeria zdjęć (55)



zobacz wszystkie zdjęcia

Polecamy


Najpiękniejsze plaże Europy


Plaża Białogóra

Białogóra

Polska

Plaża Squadrone o delle Vacche
Cala Girgolu

Sardynia

Plaża Santa Giulia

Porto Vecchio

Korsyka

Plaża White Beach

Rosignano Solvay

Włochy

Plaża Ses Salines

La Savina

Formentera



Śledź nas na Facebooku


TravelPasja.pl © 2003 - 2024 - blog o podróżach prawa autorskie mapa strony
Pliki Cookies : Ta strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności.

Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce. Rozumiem i akceptuję komunikat. Nie pokazuj więcej.
Travel Pasja