TravelPasja.pl - blog o podróżach, wyprawy samochodem po Polsce i Europie

Home Walencja - hiszpańskie miasto, które skradło nasze serca Przewodnik Hiszpania Walencja Walencja & okolice

Polub nas na Facebooku


6 październik, ostatnia aktualizacja poradnika 3 luty 2024

Plac Ratuszowy




Walencja - hiszpańskie miasto, które skradło nasze serca





Zwiedzamy Hiszpanię

- najpiękniejsze miejsca i atrakcje turystyczne

Część #5 -

Walencja



Czy zastanawialiście się kiedykolwiek w jakim miejscu na świecie chcielibyście spędzić resztę życia? Mam na myśli miejsce, państwo do którego lubicie wracać i w którym czujecie się jak u siebie. Na pewno nie raz i nie dwa, my również. Moja żona ma zawsze swoje zdanie, ale wiedziałem, że ulegnie Hiszpanii. Przy pierwszym spotkaniu zakochała się w Balearach, przy drugim w Walencji. Zadanie wykonane.

Dlaczego Hiszpania, dlaczego Walencja? Dlaczego ląd a nie wyspa? W momencie rozpoczęcia zbierania informacji, a zarazem wyszukiwania tanich połączeń lotniczych z Polski, udało mi się znaleźć za kilka Euro lot z Krakowa do włoskiego Bergamo. Jeśli za kilka Euro dolecimy do Włoch pomyślałem, to może za kolejne kilka dolecimy gdzieś dalej? Tak. Dolecimy do Walencji. Zabookowałem kolejne połączenie i ponownie te same myśli, które ostateczne doprowadziły do kolejnego lotu, z Walencji na Ibizę :-) Na Ibizie już wcześniej byliśmy, ale nie w październiku. Tak rozpoczęła się nasza przygoda z low-costowym fruwaniem.

Walencja, (Valencia) skąpana w śródziemnomorskim słońcu jest trzecim największym miastem, a zarazem autonomicznym regionem Communidad Valenciana, składającym się z trzech prowincji : Walencji, Alicante i Castellon, położonym nad rzeką Turią, na wybrzeżu morza śródziemnego w wschodniej części Hiszpanii. Miasto założone przez Rzymian w 138r. p.n.e., kolejno okupowane przez Wizygotów, którzy w późniejszym czasie zostali wyparci przez przybyszy z północnej Afryki. Ślady ponad 800-letnich arabskich zaborów widać po dziś. Głównie w architekturze, a także kuchni czy lokalnych obyczajach. W XV wieku Walencja była największym zaraz po Granadzie (Andaluzja) miastem półwyspu iberyjskiego.

To również ważny ośrodek gospodarczy i kulturalno-naukowy w kraju z portem handlowym i pasażerskim. Można popłynąć stąd m.in. na balearskie wyspy. W mieście ponadto funkcjonuje kilka szkół wyższych, np. Universidad de Valencia założony w 1500 roku. Obecnie miasto potrafi sobą zainteresować turystę na tyle, by podczas pobytu móc rozkoszować się hiszpańską kuchnią, nowoczesną architekturą, pięknymi, szerokimi plażami, świetną pogodą, przyjemną średniowieczną starówką z odrestaurowanymi barokowymi i gotyckimi zabytkami, gościną mieszkańców, licznymi fiestami. Na mapie Walencji znajduje się również fantastyczne miejsce dla rodzin z dziećmi - BioParc Valencia. Najlepsze ZOO w Europie, które było nam dane poznać bliżej.

O zdrowie w Walencji najlepiej chyba zadbać w licznych restauracjach. Wszystko co podają to raczej zdrowa dieta, głównie ryby i owoce morza, przepalone słońcem warzywa i owoce. Narodowym i niemalże obowiązkowym daniem mieszkańców Walencji jest Paella, podawana na kilkanaście sposobów i różnej wielkości. Spotkaliśmy się z patelniami do Paelli o średnicy 1 metra! Poza tym prawie każde danie rozpoczyna się tu przekąską w postaci oliwek, a w barach tapas można spotkać wielkie, wiszące z sufitu suszone i wędzone udźce. Taka sceneria w lokalu jest dla Hiszpanii typowa, niezależnie od regionu. Plaża, zabytki, nowoczesna architektura, kuchnia, słońce...zapraszamy na spacer po Walencji.

Gdzie nocowaliśmy?



Do Walencji z Krakowa wybraliśmy się samolotem, linią Ryanair. Nocowaliśmy w idealnie zlokalizowanym hostelu Hostal Alicante, który zarezerwować możecie poprzez booking.com, naszym zdaniem najlepszym cenowo portalu rezerwacyjnym. Łapcie 50zł zwrotu za nocleg, dzięki któremu otrzymacie aż 50zł zwrotu tuż po zrealizowaniu rezerwacji. Po przejściu na stronę booking.com, w miejscu: "Miejsce, nazwa obiektu lub adres", wpiszcie: Hostal Alicante Walencja lub wybierzcie dowolny inny nocleg. Warto skorzystać na stronie z mapy rozmieszczenia noclegów, aby wybrać obiekt noclegowy położony możliwie najbliżej centrum miasta.


Walencja - zwiedzanie miasta spacerowym krokiem



Po porannym locie z włoskiego Bergamo lądujemy na lotnisku w Walencji, skąd metrem udajemy się do stacji Xativa. W pobliżu tej stacji mamy zabookowany nocleg w Hostal Alicante. Chwila formalności, pozostawiamy plecaki i w drogę.

Plaza de Espana & Mercado Central



Plac Ratuszowy. Od tego miejsca rozpoczęliśmy pieszą wędrówkę ulicami Walencji. Przy placu stoi okazały ratusz z charakterystyczną wieżą zegarową, a cały obiekt tworzą dwie, połączone ze sobą budowle w stylu barokowym i różnym. Nie wchodzimy do środka, choć w ratuszu można zobaczyć Szklaną Salę, mieści się tu również muzeum historii miasta. Dalej kierujemy się do Mercado Central, jest to giełda towarowa/targ, znajdujący się prawdopodobnie w każdym dużym hiszpańskim mieście.

Ratusz z okazałą wieżą zegarową



Fontanna przy plaza de Espana



W Mercado Central znajdują się stoiska z świeżutkimi rybami, owocami morza, warzywami, serami, suszonymi szynkami, oliwami. Giełda została wzniesiona w 1928 roku i jest jedną z największych tego typu w Europie. Jak większość tego typu obiektów w Hiszpanii do jej budowy wykorzystano stal ozdobioną mozaiką i płytkami ceramicznymi.

Mercado Central



Kopuła Mercado Central



Patelnie do Paelli



Lonja de la Seda



Po drodze mijamy giełdę jedwabiu, która obecnie służy dziś tylko kolekcjonerom monet i znaczków. La Lonja została zbudowana pod koniec XV wieku i jest jedną z ładniejszych gotyckich budowli w Europie, znajdujących się na liście Unesco.

La Lonja jest jedną z ładniejszych gotyckich budowli w Europie



Giełda Lonja de la Seda znacznie przyczyniła się do rozwoju regionu Communidad Valenciana, a jej bogato zdobione wnętrza z żebrowanym sklepieniem i spiralnymi kolumnami oraz górne piętra baszty, w których więziono dłużników mogą spodobać się nie jednemu turyście.

Iglesia de los Santos Juanes & Plaza Redona & Plaza de Toros





Vis a vis La Lonya stoi kościół św. Jerzego Iglesia de los Santos Juanes z bogato rzeźbioną barokową, gotycką fasadą i więżą zegarową. My podążamy w kierunku Placa Redona, Plaza Redonda. Ten okrągły plac w kształcie Plaza de Toros wstrząsnął światem architektów. Nami również. Ustawione na planie koła, połączone ze sobą budynki to niecodzienny widok.

Iglesia de los Santos Juanes



Plaza Redona, fontanna



Na parterze znajdują się sklepy, a na wyższych piętrach mieszkania z balkonami. Hiszpania ma i miała naprawdę dobrych architektów. Trochę romantyzmu? No problem, w Hiszpanii to możliwe. Centralnie na środku placu stoi fontanna. Tuż obok Plaza Redona położony jest kościół św. Katarzyny Iglesia de Santa Catalina, gotycki kościół, jeden z najstarszych w mieście z charakterystyczną barokową wieżą.

Posiada jedną nawę z przyporami bocznych, pomiędzy którymi znajdują się kaplice. Pierwotnie w XV wieku budynek był zbudowany w stylu renesansowym, lecz po pożarze w 1548 roku został przebudowany a w 1785 roku otrzymał barokowy wygląd. W 1936 roku kościół ponownie został spalony, a podczas odbudowy w roku 1950 nadano mu ostateczny, gotycki wygląd.

Horchateria de Santa Catalina



Horchateria de Santa Catalina



Podążając dalej w kierunku Plaza de la Reina mijamy Horchateria de Santa Catalina, typowy dla regionu bar mleczny, w którym poza kawą i słodkościami serwuje się horchatę, zawiesisty napój przygotowanych z ziemnych migdałów chufas. Szklanka takiego specjału działa energetyzująco, leczy też skutki zatrucia pokarmowego i alkoholowego (?!). Jest napojem charakterystycznym dla Walencji, gdyż chufas rosną ponoć tylko w tym rejonie Hiszpanii.

Plaza de la Reina



Do Plaza de la Reina docieramy w ciągu kilku minut, po drodze mijając kościół św. Marcina Iglesia Parroquial de San Martin w barokowo-gotyckim stylu, zbudowany w XIV wieku z późniejszymi licznymi zmianami.

Piękne miasto



Katedra św. Marii



Maszerujemy dalej wzdłuż placu, by finalnie poznać okazałą walencką katedrę, Catedral de Valencia Katedra św. Marii powstała w XIII wieku w miejscu meczetu, łączy styl barokowy z gotyckim, a każdy z jej trzech portali reprezentuje inny styl. Portal Pałacowy jest w stylu romańskim, Portal Żelazny w barokowym, natomiast Portal Apostołów w stylu gotyckim.


Katedra




Wnętrze katedry



Kościół został poświęcony w 1238 roku przez biskupa Walencji Pere d'Albalata i obecnie jest siedzibą dieciezji miasta. Katedrę oczywiście można zwiedzać w określonych godzinach, a w każdy czwartek przed Portalem Apostołów zbiera się sąd wodny ustanowiony w 960 roku, w którym sędziowie w tradycyjnych czarnych ubiorach ustalają zasady i rozstrzygają spory rolników korzystających z kanałów wodnych i od przeszło tysiąca lat nie prowadzi się żadnej dokumentacji. W muzeum katedralnym można zobaczyć m.in. obrazy walenckich prymitywistów, a także kielich który według wierzeń w tradycję użyty został podczas Ostatniej Wieczerzy i w którym to wino zamieniło się w krew Chrystusa.

Plaza de la Virgen



Po krótkim spacerze odpoczywamy na placu Plaza de la Virgen, na którym znajduje się m.in. okrągła fontanna z rzeźbionymi figurami wraz z walencką katedrą w tle. Jest słonecznie, jest leniwie, jest romantycznie. Dookoła słychać hiszpański język, decydujemy się na dalszy spacer w stronę obronnych bram Walencji.

Plaza de la Virgen



Nocny styl



W drodze mijamy kościół św. Wawrzyńca Iglesia de San Lorenzo z 1276 roku, zbudowany na starożytnych murach muzułmańskiego meczetu. W 1746 roku została wybudowana sześciokątna dzwonnica o wysokości niemalże 44 metrów. Wstęp do kościoła jest darmowy. Paręnaście kroków dalej docieramy do jednej z dwunastu wież strzegących starówkę Walencji.

Bramy Walencji - Porta de Serranos & Porta de Quart



Torre de Serranos



Brama obronna Serranos, Porta de Serranos to gotycka budowla z końca XIV wieku, która swoim kształtem przypomina zamek. Składa się z dwóch wież obronnych oraz wielkiej bramy i jest ciekawym punktem obserwacyjnym na starówkę oraz jednym z najlepiej zachowanych zabytków Walencji, pomimo pełnionej niegdyś funkcji.

Porta de Quart



Dalszym spacerem docieramy do czwartej bramy obronnej, Porta de Quart, której wrota są częścią średniowiecznego muru otaczającego stare miasto Walencji. Czwarta Brama w stylu gotyckim została wybudowana w latach 1441 i 1460 i jej zadaniem była obrona miasta przed najeźdźcami z zachodniej strony. Na ścianach zewnętrznych bramy widoczne są ślady ataków. Porta de Quart podobnie jak jej siostra La Puerta de Serranos składa się z dwóch wież i bramy wjazdowej.


Stare miasto nocą



Gontanna masująca nasze zmysły



W dzień czy w nocy tak samo czarująca



Nastał wieczór, który spędzamy opieszale i bez celu plącząc się po starówce Walencji, która nabrała zupełnie innego formatu wizualnego o tej porze dnia.

Miejskie atrakcje w korycie rzeki Turia



Następnego dnia wybraliśmy się na wędrówkę korytem rzeki Turia. Jak to możliwe? W Hiszpanii wiele jest możliwe ;-) Walencja zawdzięcza wiele rzece Turia, bowiem w odległych czasach nawadniała okoliczne sady i uprawy, ale bywała też kapryśna i wylewała poza koryto. W 1957 roku rzeka pokazała swoje prawdziwe oblicze i podczas powodzi zabiła ponad 60 osób, pozostawiła tysiące bez dachów nad głową i m.in. uszkodziła cztery mosty.

Rzeka Turia



Ścieżki spacerowe w korycie rzeki Turia



Co zrobili Hiszpanie? Wyprowadzili rzekę poza miasto! Tak, po prostu zbudowali jej inne koryto. W starym korycie planowano poprowadzić autostradę, ale docelowo ten teren ciągnący się m.in. wzdłuż starówki Walencji został wykorzystany przez architektów. Koryto rzeki Turia zostało zagospodarowane z myślą o mieszkańcach, pojawiły się tam liczne parki, fontanny, boiska i korty, ścieżki biegowe i spacerowe, place zabaw, liczne trawniki służące błogiemu relaksowi a nawet miejskie ZOO o nazwie BioParc Valencia, które było naszym celem drugiego dnia pobytu w mieście.

Zielono i spacerowo



Ciudad de las Artes y las Ciencas



W Walencji znajduje się również wielkie, ultranowoczesne i awangardowe Miasto Sztuk i Nauk, Ciudad de las Artes y las Ciencas w którego skład wchodzi największe w Europie oceanarium Oceanografic z fauną mórz i oceanów wszystkich stref geograficznych, połączone z fokarium, pingwinarium. Oprócz podwodnej restauracji można sobie tutaj zamówić nocleg z rekinami.

Muzeum Nauk, Museo de las Ciences z największym na świecie wahadłem Foucaulta to kolejna propozycja spędzenia czasu, można m.in. zapoznać się z osiągnięciami nauki i nowoczesnych technologii, podobnie jak olbrzymie "stalowe oko", czyli planetarium L'Hemisferic w którego wnętrzu mieści się m.in. kino IMAX z ekranem 900m/2. W oku ponadto organizuje się liczne czasowe wystawy i konferencje. Miasto oferuje turystom ponadto kilka innych zabytków, m.in. mostów, bram obronnych, licznej ilości muzeów czy uroczych, miejskich ogrodów, których nie poznaliśmy podczas naszego krótkiego pobytu, dlatego planujemy odwiedzić go w przyszłości ponownie.

BioParc - przepiękne ZOO w Walencji



Lemur ponownie



BioParc jest wielkim zoo, położonym w korycie rzeki Turia w Walencji. Powstał w 2008 roku na bazie wcześniejszego zoo, zgodnie z aktualną ideą, dążącą do godnego współżycia z otaczającą nas naturą. Jego głównym zadaniem jest umożliwienie życia, żyjącym w nim zwierzętom w jak najbardziej zbliżonym do oryginalnego środowisku.

Dławigad afrykański i flamingi



Sceneria BioParcu




Sitatunga z wodospadem w tle



Zwierzęta, roślinność i scenerie tu panujące, podzielone na poszczególne scenerie budują niesamowitą okazję do poznania naturalnego ekosystemu. Suche sawanny, wilgotne lasy sawanny Afryki równikowej i obszar Madagaskaru to tylko część miejsc, które możemy poznać spacerując po zoo. Naszym zdaniem BioParc jest magiczny i fascynujący. Zapewnia niezwykłe emocje, zważywszy, że wiele zwierząt jest na wyciągnięcie ręki.

Szyneczka pozuję



Uroczy BioParc



Od 18 lat!



Nie ma tu przede wszystkim widocznych, wielkich żelaznych krat, psujących magię tego typu miejsc. Odwiedziliśmy kilka zoo w dużych polskich miastach i żadne z nich nie zrobiło na nas podobnego wrażenia estetycznego. BioParc, piękne miejsce na turystycznej mapie Walencji.

Punkt obserwacyjny



Klimaty afryki na horyzoncie




Goryl Stanisław



Plaża miejska



W dniu powrotu do Walencji, tym razem z Ibizy i w oczekiwaniu na lot następnego dnia do włoskiej Bolonii, a dalej do Krakowa, a zarazem w drodze metrem z walenckiego lotniska nad morze, poznaliśmy małżeństwo z Szwajcarii, które przenocowało nas na prawdziwym hiszpańskim osiedlu, w prawdziwym hiszpańskim mieszkanku, ale to już zupełnie inna historia.

Plaże w Walencji są wyjątkowo szerokie



Deptak nad morzem



29 stopni w październiku



Życzymy Wam wielu wrażeń podczas pobytów w Hiszpanii. Hasta Luego!

Bilety i opłaty

Bilet lotniczy Ryanair Bergamo - Walencja : 36zł/os.
Bilet lotnisko - centrum : 2,90€
Nocleg Hostal Alicante : 22€/os.
BioParc : 25€

Podsumowanie

Nocleg zapewnił nam Hostal Alicante w Walencji. Czysty, malutki pokój z wanną w centrum miasta. Lokalizacja hotelu zobacz na mapie. Komunikacja miejska kursuje z dokładnością do minuty, tabor jest klimatyzowany. Ceny artykułów spożywczych w Hiszpanii są identyczne lub niższe niż w Polsce, szczególnie owoców, więc nie warto ze sobą zabierać zbyt wiele do samolotu. Nie zapomnijcie odwiedzić BioParc, na prawdę warto.

Odsłony : 92,735 osób.



Zerknij na mapę gdzie to jest



Start podróży Odwiedzone miejsce

↤ poprzedni wpis | Włochy
    Przesiadka w Bergamo czyli najlepsze atrakcje miasta w kilka godzin

Polska | następny wpis ↦
Śląskie atrakcje - ZOO w Chorzowie i ciekawy park etnograficzny    

Wpadnij na YouTube


TravelPasja.pl


Witaj na blogu. Zaplanuj z nami swoją podróż samochodem i z namiotem w bagażniku.

Sprawdź nasze relacje z wycieczek autem po Polsce i Europie, w których opowiadamy o najpiękniejszych miejscach, plażach, wsiach i miasteczkach oraz prowadzimy krok po kroku do samodzielnej organizacji podróży od A do Z.

Przedstawiamy wszystkie poniesione koszty i podpowiadamy jak podróżować...taniej i lepiej.

Rozgość się i...szerokiej drogi!
insta travelpasja

Galeria zdjęć (307)



zobacz wszystkie zdjęcia

Polecamy


Najpiękniejsze plaże Europy


Plaża Białogóra

Białogóra

Polska

Plaża Squadrone o delle Vacche
Cala Girgolu

Sardynia

Plaża Santa Giulia

Porto Vecchio

Korsyka

Plaża White Beach

Rosignano Solvay

Włochy

Plaża Ses Salines

La Savina

Formentera



Śledź nas na Facebooku


TravelPasja.pl © 2003 - 2024 - blog o podróżach prawa autorskie mapa strony
Pliki Cookies : Ta strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności.

Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce. Rozumiem i akceptuję komunikat. Nie pokazuj więcej.
Travel Pasja