TravelPasja.pl - blog o podróżach, wyprawy samochodem po Polsce i Europie

Home Atrakcje Beskidu Sądeckiego - zamki, wodospady, najciekawsze punkty widokowe Przewodnik Polska Beskid Sądecki Rytro & okolice

Oglądaj nas na YouTube


Polub nas na Facebooku


5 wrzesień, ostatnia aktualizacja poradnika 3 luty 2024

Rytro - zamek w Rytrze
Atrakcje Beskidu Sądeckiego - zamki, wodospady, najciekawsze punkty widokowe

Zwiedzamy Polskę

- najpiękniejsze miejsca, plaże i atrakcje turystyczne

Część #112 -

Zamek Rytro - Punkt widokowy Na Węgielniku - Wodospad Czercz & Łomniczanka - Ślimak Wola KroguleckaNaszą niedzielną podróż w stronę Beskidu Sądeckiego rozpoczęliśmy we wczesnych godzinach porannych. Beskid Sądecki od zawsze bogaty był w ciekawe atrakcje. Postanowiliśmy poznać kolejne kilka z nich. Ciekawych i zarazem różniących się od siebie turystycznych atrakcji regionu. Od ruin zamkowych po punkty widokowe oraz przyjemnie relaksujące wodospady.

Beskid Sądecki na horyzoncieOkoło godziny 8 rano wsiedliśmy do auta i ruszyliśmy szosą 75 z okolic Krakowa w kierunku Nowego Sącza do którego przybyliśmy po nieco ponad godzinnej jeździe. Dalej drogą przez Stary Sącz skierowaliśmy się w stronę Piwnicznej Zdrój. Po kolejnych kilkudziesięciu minutach podróży dotarliśmy do pierwszej zaplanowanej tegoż słonecznego dnia atrakcji - zamku w Rytrze.


Aby dojechać do ryterskiego zamku należy jadąc od strony Starego Sącza odbić w lewo i przekroczyć rzekę Popraw. Warto tuż za mostem zatrzymać się zaraz po prawej stronie i pieszo wrócić na most. Po co? Z mostu rozpościera się świetny widok na wysoko położone ruiny zamku w Rytrze, a poniżej w otulinie malowniczej górskiej zieleni wije się rzeka Poprad.

Zamek w RytrzeRytro - rzeka PopradNad Rytrem górują malownicze zamkowe ruinyKiedy już zrobicie pierwsze pamiątkowe zdjęcia z zamkiem w tle, możecie podjechać na najwyżej położony parking zlokalizowany tuż u jego stóp. Malutki parking położony jest w samym lesie, a droga do niego prowadząca jest kręta i dość stroma. Parking starcza na zaledwie kilka samochodów, ale jeśli poszczęści się Wam podobnie jak nam, to z tegoż parkingu czeka Was zaledwie 2 minutowy spacer do zamku.

Parking zamek RytroŚcieżka prowadząca z parkingu do zamku w RytrzeWygodna ścieżka prowadzi do wejścia na teren zamkowych ruinDojście z tego miejsca jest banalnie proste. Wystarczy przejść nad potokiem wpływającym do rzeki Poprad przez metalowy mostek tuż obok parkingu i kolejno pokonać dobrze oznakowaną betonową ścieżką prowadzącą szlakiem w górę kilkadziesiąt metrów. Po drodze znajdziecie ławeczki a nawet parking dla rowerów. Jeśli jednak nie znajdziecie wolnego miejsca na zaparkowanie auta, nieco poniżej dostępne są jeszcze dwa inne i znacznie większe parkingi.

Zamek RytroŚredniowieczny zamek w Rytrze położony na wzgórzu 463m.n.p.m. wzniesiony został na przełomie XIII i XIV wieku za czasów panowania króla Władysława Łokietka. Zamkowa wieża datowana jest na XIII wiek. Nie ma jednoznacznych dokumentów mówiących o tym kto zbudował zamek lecz od XII wieku należał do królewskiej domeny, a od XV wieku stanowił rezydencję sądeckich starostów i w tym również czasie został nieco przebudowany. 100 lat później zamek zaczął popadać w ruinę, a nawet uległ znacznemu zniszczeniu w czasie najazdu w 1657 roku przez Jerzego Rakoczego.

Rytro - pierwsze panoramy w drodze do zamkuRyterski zamekWysoko położony zamek gwarantuje urokliwe widokiZamek w Rytrze niegdyś składał się z zamku i przygródka. Dziedziniec otoczony był dookoła murami oraz mieszkalnym budynkiem. Do zamkowych murów przyklejona była wieża obronna o wysokości 10 metrów. Wieża zamku w Rytrze była bardzo podobna do tej, którą całkiem niedawno zwidzieliśmy w Czchowie.

Zamek w Rytrze to jedna z atrakcji powiatu nowosądeckiegoZamek w Rytrze nad PoprademDziś zamek prezentuje się przepięknie. I choć to tylko bardzo malownicze ruiny wieży i obronne mury, ryterski zamek mimo wszystko ma coś w sobie. Nie wiemy do końca dlaczego nas oczarował :-) Urokliwe zamkowe ruiny czy może wspaniałe panoramy na Beskid Żywiecki i przełom rzeki Poprad. A może jedno i drugie?

Świat jest piękny!Otulony Beskidem Sądeckim zamek w RytrzeEkipa Travel Pasja na zamku w RytrzeJedno wiemy. Jest pięknie a zamek odwiedza rokrocznie po licznych pracach konserwatorskich coraz więcej turystów (nie tylko z Małopolski). Jeszcze przed wejściem na jego teren można delektować się uroczymi widokami na Beskid Sądecki. Wstęp na teren zamku jest bezpłatny a sam zamek otwarty jest non stop. Obiekt nie oferuje żadnego muzeum, a mieszcząca się tam baszta zamknięta była na cztery spusty. Dlaczego warto mimo wszystko odwiedzić ryterskie ruiny?

Zamek wzniesiony został na przełomie XIII i XIV wieku za czasów panowania króla Władysława ŁokietkaPanorama Beskidu Sądeckiego i rzeka PopradZamkowy dziedziniec otoczony jest dookoła murami oraz mieszkalnym budynkiemPrzede wszystkim dla wspaniałych widokowych panoram jakie oferuje to miejsce o każdej porze roku. Z przyjemnością możemy polecić okres jesieni, kiedy zamek otulony jest cudowną, ciepłą żółto-czerwoną barwą liści okalających go drzew.


Średniowieczny zamek w Rytrze położony na wzgórzu 463m npmNa zamku w Rytrze spędziliśmy kilka dłuższych chwil. Zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcia i zwyczajnie usiedliśmy chwilę by odpocząć w przyjemnych okolicznościach przyrody i dobudzić się po porannej niedzielnej pobudce. Po chwili relaksu wróciliśmy na parking skąd ruszyliśmy w drogę w kierunku Piwnicznej Zdrój.

Punkt widokowy WęgielnikJadąc w kierunku pierwszego z mini wodospadów zlokalizowanych w Piwnicznej Zdrój postanowiliśmy zatrzymać się na chwilę tuż przy drodze i podejść na punkt widokowy Węgielnik, który notuje wśród internautów dość wysokie oceny i opinie w znanej wszystkim wyszukiwarce internetowej.

Parking pod WęgielnikiemSzlak prowadzący na WęgielnikPlatforma na WęgielnikuAuto zaparkowaliśmy tuż przed mostem w bocznej uliczce na jedynym wolnym miejscu, vis a vis prywatnych domów. Stąd pieszo wkroczyliśmy na dobrze oznakowaną ścieżkę prowadzącą w górę na punkt widokowy. Dosłownie po kilkudziesięciu sekundach marszu dotarliśmy na miejsce. Wejście jest łatwe i proste.

Punkt widokowy WęgielnikMalownicza droga prowadzi z Piwnicznej Zdrój w kierunku granicy z SłowacjąPunkt widokowy na Węgielniku to miejsce w którym możesz siąść na ławeczce i zwyczajne napawać oczy bardzo przyjemnym widokiem. Rozciąga się stąd rozległa panorama na przełom rzeki Poprad oraz soczyście zielone niskie szczyty okolicznych pasm górskich. Miejsce jest relaksujące, pomimo iż u jego stóp występuje spory ruch.

Piwniczna Zdrój - Na WęgielnikuTravel Pasja - Na WęgielnikuPo chwili odpoczynku ruszyliśmy do kolejnej turystycznej atrakcji - wodospadu Czercz. Może nie jest to atrakcja typu "must see", ale jadąc i tak w tym kierunku, dlaczego nie warto zatrzymać się na minutkę, no może dwie?

Wodospad CzerczDojazd do niewielkiego wodospadu jest łatwy a samochód możecie zaparkować w pobliżu atrakcji. Wodospad Czercz zlokalizowany jest vis a vis niewielkiego osiedla i ciągnie się w potoku o tej samej nazwie na wysokości około 390m. Spływając górską doliną uchodzi wprost do rzeki Poprad.

Piwniczna Zdrój - wodospad CzerczWodospad Czercz zlokalizowany jest vis a vis niewielkiego osiedlaNajważniejsze być szczęśliwym ;-)Wodospad Czercz o wysokości około 4 metrów zbudowany jest z kilku kamiennych bloków. Niegdyś jego energię wykorzystywano na co dzień w okolicznych młynach. Dziś stanowi efektowne miejsce w którym możesz w szumie spadającej z kilku metrów wody zwyczajnie odpocząć. Wodospad stanowi również ciekawą atrakcję dla najmłodszych turystów. Co prawda nie jest to może Niagara, ale synkowi się zwyczajnie spodobał.

Wodospad Czercz o wysokości około 4 metrów zbudowany jest z kilku kamiennych blokówWodospad stanowi ciekawą atrakcję dla najmłodszych turystówWodospad ŁomiczankaWprost spod wodospadu Czercz zlokalizowanego w Piwnicznej Zdrój udaliśmy się do oddalonej kilka kilometrów Łomnicy-Zdrój, aby zobaczyć i jednocześnie pokazać Olivierowi kolejny nieduży wodospad Beskidu Sądeckiego - wodospad Łomniczanka w Łomnicy Zdrój.

Jesień w Beskidzie SądeckimWodospad Łomniczanka w Łomnicy ZdrójPrzy wodospadzie znajdują się ławeczki na których można chwilę odpocząćWodospad ten ma około 3 metrów wysokości i 7 metrów długości. Wizualnie prezentuje się nieźle, woda spada trzema strugami po spękanym piaskowcu, a poniżej wodospadu znajdują się źródła wód mineralnych z kilkoma ujęciami na potrzeby mieszkańców. Całość stanowi pomnik przyrody nieożywionej objęty ochroną już w 1973 roku.

Wodospad prezentuje się nieźle, woda spada trzema strugami po spękanym piaskowcuPrzy wodospadzie znajdują się ławeczki na których można chwilę odpocząć. Wodospad w Łomnicy Zdrój to kolejne miejsce, które będąc w okolicy i dysponując kilkoma wolnymi minutami zwyczajnie warto odwiedzić.

Karczma nad Potokiem RytroZgłodnieliśmy i postanowiliśmy zjeść coś pysznego w okolicy. Cóż było począć? Telefony w dłonie i poszukiwania dobrze ocenianego gastro w pobliżu. Zdecydowaliśmy się na knajpę Karczma nad Potokiem, zlokalizowaną w Rytrze. Z Łomnicy Zdrój dotarliśmy do restauracji w kilka minut. Gospoda w góralskim stylu zachęcała już od samego wejścia.

Zamek w Rytrze - widok z drogi DK 87Gospoda w góralskim stylu zachęcała już od samego wejściaPlacek po Zbójnicku to jedno z naszych lubianych dańZamówione dania okazały się smaczne, lecz czas oczekiwania pozostawił wiele do życzenia. Na ciepły posiłek czekaliśmy aż 50 minut. To naszym zdaniem nieco zbyt długo zważywszy, że na sali jak i na dworze przy stolikach siedziało zaledwie kilka osób.

Platforma Widokowa Ślimak Wola KroguleckaSolidnie najedzeni i napojeni udaliśmy się wprost z restauracji Karczma nad Potokiem w Rytrze do ostatniej tegoż dnia atrakcji, którą była Platforma Widokowa Ślimak zlokalizowana w Woli Kroguleckiej. Uwaga. Aby dotrzeć do widokowej platformy jadąc od strony Rytra należy skręcić w Barcicach w prawo. Nie wcześniej. Mapy Google próbowały poprowadzić nas polną leśną drogą już od niemalże samego Rytra.

Platforma Widokowa ŚlimakŚlimak w Woli KroguleckiejŚlimak to miejsce dość nietypowe i jednocześnie wyjątkoweOd momentu wspomnianego skrętu w Barcicach z drogi prowadzącej w kierunku m.in. Starego Sącza, dojazd do Platformy był dobrze oznakowany i prowadził miejscami wąską asfaltową drogą mocno w górę. Po dojechaniu na miejsce zostawiliśmy samochód na darmowym parkingu i pieszo podeszliśmy około 300 metrów. Jest jeszcze mały parking u stóp samej platformy widokowej, ale czynny jest wyłącznie od poniedziałku do piątku.

Z nowoczesnej platformy rozciągają się urokliwe panoramy Beskidu WyspowegoPlatforma widokowa Ślimak - panoramaRoztaczające się z platformy Ślimak panoramy są na prawdę bardzo przyjemnePomiędzy jednym a drugim parkingiem wije się asfaltowa wąska droga z zakazem parkowania na poboczu po obu jej stronach, więc jeśli macie wątpliwości czy znajdziecie wolne miejsce na malutkim parkingu tuż przy samej platformie, najlepiej zostawić auto na wspomnianym wyżej parkingu, oddalonym 2 minuty spacerem od Ślimaka.

Widokowy relaks w otoczeniu okolicznych górskich pasmPlatforma Ślimak w Woli Kroguleckiej to bardzo popularna atrakcja widokowo-turystyczna powstała w 2014 roku. Miejsce dość nietypowe i jednocześnie wyjątkowe. Z nowoczesnej platformy, której nazwa została nadana dzięki swojej konstrukcji rozciągają się urokliwe panoramy Beskidu Wyspowego z Mogielicą, pasmo Radziejowej czy okazałej Doliny Popradu.

Ślimak Wola KroguleckaPlatforma widokowa w Woli KroguleckiejOprócz rozciągających się aż po horyzont wspaniałych widoków, u stóp platformy dostępna jest wiata grillowa, a także liczne ławeczki gdzie można usiąść i oczekiwać np. na zachód słońca. Albo zwyczajnie zrelaksować się w otoczeniu okolicznych pasm górskich. Atrakcja czynna jest 24h na dobę i jest bezpłatna.

Podczas spacerowania po Ślimaku zadaliśmy sobie pytanie w jakim celu widokowa platforma została wzniesiona właśnie w tym miejscu? Przecież bez niej widok z tegoż miejsca byłby identyczny. Może właśnie po to, by podobnie jak nas przyciągnąć w to miejsce? Tak czy inaczej roztaczające się z platformy Ślimak panoramy są na prawdę bardzo przyjemne. Polecamy, zwłaszcza o zachodzie słońca.


Atrakcje Beskid Sądecki - co warto zobaczyć w pobliżu Rytra?Przepiękny lekki szlak do Czerwonego Klasztoru i zamek w Niedzicy (27 kilometrów)
Atrakcje Krynicy Górskiej - Góra Parkowa i Jaworzyna zimową porą (28 kilometrów)
Słowacja na weekend - zamek i skansen w Starej Lubowli (29 kilometrów)
Pieniny na weekend - Palenica, Trzy Korony, zamek w Czorsztynie i Niedzicy (30 kilometrów)
Pieniny - odwiedź z nami Trzy Korony i Sokolicę (32 kilometry)
Beskid Sądecki od Muszyny po Wierchomlę (34 kilometry)
Jaworzyna Krynicka czyli pierwsza gondola w Polsce (34 kilometry)
Gorce jesienną porą i widok na Tatry (35 kilometrów)
Ciekawe atrakcje Małopolski - baszta w Czchowie i jezioro Rożnowskie (43 kilometry)

Ceny

Obiad Karczma nad Potokiem Rytro : 28zł/os.

Bilety i opłaty

Zamek Rytro : darmowy
Parking zamek Rytro : darmowy

Podsumowanie

Po dniu pełnym miłych lekkich widoków możemy jasno stwierdzić że atrakcją numer 1 za sprawą położenia wysoko ponad miasteczkiem był zamek w Rytrze. Atrakcja nr. 2 to widokowa platforma Ślimak w Woli Kroguleckiej. Nasz numer 3 to punkt widokowy na Węgielniku z zakolem rzeki, kolejno 4 miejsce otrzymuje wodospad w Łomnicy Zdrój.

Ostatnie 5 miejsce zajął w naszym mini rankingu wodospad Czercz w Piwnicznej Zdrój, a Was mocno zachęcamy do jednodniowych wycieczek, niezależnie w której części Polski mieszkacie. Jesteśmy przekonani, że Wasza okolica jest z pewnością pełna ciekawych turystycznych atrakcji, a nie ma chyba nic lepszego niż niedziela spędzona rodzinnie na świeżym powietrzu ;-)

Zerknij na mapę gdzie to jestStart podróży Odwiedzone miejsce

↤ poprzedni wpis | Polska
    Skansen Zalipie - jedyna taka malowana kwiatami wieś w Polsce

Polska | następny wpis ↦
Rzeszów - zabytki i atrakcje na jeden dzień    

TravelPasja.pl


Witaj na blogu. Zaplanuj z nami swoją podróż samochodem i z namiotem w bagażniku.

Sprawdź nasze relacje z wycieczek autem po Polsce i Europie, w których opowiadamy o najpiękniejszych miejscach, plażach, wsiach i miasteczkach oraz prowadzimy krok po kroku do samodzielnej organizacji podróży od A do Z.

Przedstawiamy wszystkie poniesione koszty i podpowiadamy jak podróżować...taniej i lepiej.

Rozgość się i...szerokiej drogi!
insta travelpasja

Galeria zdjęć (83)zobacz wszystkie zdjęcia

Polecamy


Atrakcje turystyczne w okolicyRytro Zamek Rytro


Piwniczna Zdrój Punkt widokowy Węgielnik


Piwniczna Zdrój Wodospad Czercz


Łomnica Zdrój Wodospad Łomniczanka


Wola Krogulecka Platforma Widokowa Ślimak

Najpiękniejsze plaże Europy


Plaża Białogóra

Białogóra

Polska

Plaża Squadrone o delle Vacche
Cala Girgolu

Sardynia

Plaża Santa Giulia

Porto Vecchio

Korsyka

Plaża White Beach

Rosignano Solvay

Włochy

Plaża Ses Salines

La Savina

FormenteraŚledź nas na Facebooku


TravelPasja.pl © 2003 - 2024 - blog o podróżach prawa autorskie mapa strony
Pliki Cookies : Ta strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności.

Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce. Rozumiem i akceptuję komunikat. Nie pokazuj więcej.
Travel Pasja