2 czerwiec, ostatnia aktualizacja poradnika 16 sierpień 2023
Władysławowo - plaża we Władysławowie
Dom Rybaka - poznaj ciekawe atrakcje Władysławowa
Zwiedzamy Polskę
- najpiękniejsze miejsca, plaże i atrakcje turystyczne
Część #103 -
Władysławowo
Pięknego słonecznego popołudnia postanowiliśmy się wybrać na spacer brzegiem morza z Chłapowa do Władysławowa. W Chłapowie weszliśmy na plażę zejściem nr. 13. Spacer wśród klifów o zróżnicowanej wysokości był bardzo, ale to bardzo przyjemny. Morze tegoż dnia była bardzo spokojne i przybrało piękną wręcz nienaturalną jak na Bałtyk barwę.
Po niespełna godzinie spaceru brzegiem morza dotarliśmy do Władysławowa po drodze mijając plażę w Cetniewie. Na plaży we Władysławowie powitał nas drewniany deptak z ławeczkami na których przed wejściem do centrum postanowiliśmy chwilę odpocząć.
Gdzie nocowaliśmy?
Do Władysławowa z Krakowa wybraliśmy się samochodem. Podczas wyprawy po wybrzeżu nocowaliśmy w pensjonacie
Morza Brzeg który zarezerwować możecie poprzez booking.com, naszym zdaniem najlepszym cenowo portalu rezerwacyjnym.
Łapcie
50zł zwrotu za nocleg, dzięki któremu otrzymacie aż 50zł zwrotu tuż po zrealizowaniu rezerwacji. Po przejściu na stronę booking.com, w miejscu: "Miejsce, nazwa obiektu lub adres", wpiszcie:
Morza Brzeg Chłapowo by wybrać dowolny, spełniający wasze oczekiwania obiekt noclegowy. Warto skorzystać na stronie z mapy rozmieszczenia noclegów, aby wybrać obiekt noclegowy położony możliwie najbliżej morza.

Odległość od pensjonatu Morza Brzeg Chłapowo do Władysławowa : 3 kilometry.

Cena noclegu w pensjonacie Morza Brzeg Chłapowo : 129,00 zł/doba (2os. + dziecko).
Władysławowo - co warto zobaczyć?
Władysławowo to popularna miejscowość wakacyjna zlokalizowana w północnej części Polski w województwie pomorskim na Pobrzeżu Kaszubskim u nasady Mierzei Helskiej. Miejscowość na stałe zamieszkuje około 10 tyś. osób.
Historia Władysławowa sięga XII wieku, ale nieco więcej danych pochodzi dopiero z XVII wieku kiedy to Władysław IV wybudował celem wzmocnienia obrony wybrzeża trzy forty. Miasteczko zwało się wówczas Wielka Wieś. W wieku XX rozpoczęto budowę portu rybackiego i od tego czasu miejsce zaczęło się rozwijać m.in. gospodarczo i turystycznie.
We Władysławowie znajduje się kilka zabytków, m.in. dom z 1922r. przy ulicy Merkleina 4, dom gen. Hellera z 1922r. przy ulicy Morskiej, kościół Wniebowzięcia NMP z lat 40-tych ubiegłego wieku a także Dom Rybaka z widokową wieżą - turystyczna atrakcja którą postanowiliśmy odwiedzić tegoż dnia.
Władysławowo oferuję rozbudowaną turystyczną infrastrukturę i walory turystyczne. Dla mieszkańców jak i gości przygotowano aż pięć nadmorskich kąpielisk. Jest też port morski w którym prowadzone jest przetwórstwo ryb. Otwarty port i chroniący go falochron pełni również funkcję turystycznego mola.
Lunapark Sowiński, przejażdżka ciuchcią na trasie Władysławowo - Jastrzębia Góra czy Muzeum Motyli, Ocean park w którym można zobaczyć ssaki morskie w skali 1:1 to tylko kilka z atrakcji, również dla dzieci o jakie zadbało Władysławowo. Dla starszych dzieciaków place zabaw i skate-park czy Alfa Park - park linowy.
Jedna z ulic biegnących wzdłuż władysławowskiej plaży
A dla dorosłych? Dla dorosłych liczne nowoczesne spacerowe deptaki, liczne ścieżki piesze i rowerowe jak również Aleja Gwiazd - gdzie w chodnikowych płytach odbiły swoją dłoń polskie gwiazdy sportu. Przyjeżdżając na wakacje do Władysławowa można także skorzystać z licznych rejsów turystycznych po Bałtyku zarówno kutrami jak i łodziami a nawet szybkimi motorówkami.
W wolnej chwili warto zobaczyć mural składający się z 70 obrazów przedstawiających najważniejsze etapy historii Władysławowa. Mural zobaczyć można w porcie rybackim. Co więcej? W okresie letnim odbywają się także Letnie Koncerty Organowe i Kameralne oraz inne ciekawe wydarzenia kulturalne. Jesteśmy przekonani, że niezależnie od wieku każdy znajdzie coś dla siebie.
Władysławowo - promenada
Poza tym Władysławowo jest bramą do eksplorowania półwyspu helskiego więc atrakcji nie zabraknie nawet podczas dłuższego, wakacyjnego pobytu. A jeśli już to wszystko “ogarniecie”, możecie podobnie jak my odkrywać plaże od Władysławowa w górę :-)
Dom Rybaka Władysławowo
Jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych we Władysławowie jest najbardziej rozpoznawalny Dom Rybaka zbudowany w latach 50-tych ubiegłego wieku. Ten spory budynek pierwotnie służył jako hotel dla rybaków. W środku znajdowała się kawiarnia, biblioteka, sala kinowa, część noclegowa i lecznicza. Obecnie Dom Rybaka pełni funkcję urzędu Władysławowa.

Władysławowo - Dom Rybaka
Nas najbardziej interesował nie sam budynek, co wysoka wieża z nim połączona widoczna z każdego miejsca w okolicy. Wieża przy Domu Rybaka stanowi doskonały punkt widokowy. Po dotarciu na miejsce na parterze zostaliśmy poinformowani, że atrakcja jest płatna. Zapłaciliśmy za wjazd na samą górę i już po kilku chwilach jazdy windą pamiętającą czasy PRL dotarliśmy na widokowy taras. Niższy taras widokowy położony jest na wysokości 45m.n.p.m. a wyższy na 63m.n.p.m.
Z górnego tarasu baszty roztacza się widok na miasto i Półwysep Helski
Centrum miasta, ujęcie z Domu Rybaka we Władysławowie
Symbolem Władysławowa jest Dom Rybaka z potężną, widokową wieżą
Wybierając się w to miejsce warto zabrać ze sobą cieplejszą bluzę ponieważ taras widokowy jest odkryty i pomimo dobrej pogoda hula po nim wiatr. Z widokowej wieży - punktu widokowego Domu Rybaka we Władysławowie rozpościera się świetny widok na Mierzeję Helską, Zatokę Pucką i Przylądek Rozewie. Wyjazd na gorę gwarantuje miłe i niezapomniane widoki.
Pozdrawiamy z Władysławowa
Kiedy już nacieszycie oczy uroczymi widokami na cztery strony świata, na jednym z pięter wieży Domu Rybaka znajduje się Muzeum Motyli z ekspozycją ponad 3000 okazów. Jest także Magiczny Zawrót Głowy - wystawa prezentująca ciekawe techniki iluzji.
My po zapoznaniu się z panoramą okolicy opuściliśmy widokowy taras i postanowiliśmy pospacerować promenadą oraz zjeść dobry obiadek. Wybrukowany, pięknie ukwiecony deptak miejski to wizytówka miasta. Po jego obu stronach znajdują się sklepy z pamiątkami oraz liczne restauracje serwujące pyszne rybki w przyzwoitych cenach. Dominują tu pamiątki związane z morzem i jego tradycjami. Ciupagi tu nie kupicie, jakby co ;-)
Restauracja Bosman - smacznie i nie drogo
Przyjemną promenadę we Władysławowie zamyka sosnowy las oddzielający miasto od miejskiej plaży. Po krótkim spacerku tam i z powrotem wybraliśmy restaurację u Bosmana w której zjedliśmy wyjątkowo pyszną rybkę z frytkami i surówkami. Z racji iż był to czerwiec, a restauracje powoli szykowały się do letniego sezonu podane nam dania były wyjątkowo świeże. Ogólnie bardzo smacznie i niedrogo. Po obiadku wróciliśmy deptakiem na miejską plażę wejściem nr. 5.
Władysławowo - smażalnia ryb Bosman
U Bosmana - smacznie, świeżo i niedrogo
Plaża Władysławowo
Szeroka na około 50 metrów w najszerszym punkcie i długości 3 kilometrów pokryta jasnym piachem plaża we Władysławowie jest bardzo popularna w tej części wybrzeża. Otoczona cudnie pachnącym sosnowym lasem jest bardzo czysta i zadbana, a w jej pobliżu dostępne są płatne toalety. Plaża Władysławowo ma jedną sporą zaletę. Za sprawą łagodnego zejścia do wody jest całkiem idealna dla rodzin z dziećmi. Dodatkowo plaża nadzorowana jest przez ratowników.
Władysławowo - plaża we Władysławowie
Plażę we Władysławowie pokrywa jasny, miękki piach
Wejść na plażę jest kilkanaście. W okresie letnim na plażowiczów czekają liczne atrakcje, m.in. dmuchane zamki, turnieje siatkówki plażowej, piłki nożnej a nawet wybory Miss. Do dyspozycji są także beach-bary i wypożyczalnie leżaczków.
Początek czerwca we Władysławowie
Po obfitym obiadku rozłożyliśmy nasz plażowy ręcznik na plaży i postanowiliśmy nie robić...nic. Zwyczajnie relaksować się w blasku popołudniowego słońca. A kiedy już nacieszyliśmy się chwilą, wróciliśmy spacerem brzegiem morza skąd przyszliśmy ;-) Po niecałej godzince byliśmy już w pensjonacie.