TravelPasja.pl - blog o podróżach, wyprawy samochodem po Polsce i Europie

Home Wrocław na weekend - jedna z najwspanialszych polskich Starówek & ZOO Przewodnik Polska Dolnyśląsk Wrocław & okolice

Polub nas na Facebooku


4 wrzesień, ostatnia aktualizacja poradnika 3 luty 2024

Wrocław - Stare Miasto




Wrocław na weekend - jedna z najwspanialszych polskich Starówek & ZOO





Zwiedzamy Polskę

- najpiękniejsze miejsca, plaże i atrakcje turystyczne

Część #37 -

Wrocław



Dolny Śląsk to naszym zdaniem jeden z tych najbardziej atrakcyjnie turystycznych regionów Polski. Owiany licznymi tajemnicami, malowniczymi zamki i pałacami, zabytkowymi miastami i miasteczkami, które nie mają sobie podobnych w innych częściach kraju. Oprócz zabytków wysokiej klasy nie brakuje także wspaniałych gór czy parków krajobrazowych, kopalni czy sztolni, jednym słowem...na Dolnym Śląsku nie można się nudzić!

Wrocław - najpiękniejsza Starówka Dolnegośląska



Wrocław, stolica Dolnego Śląska leży nad Odrą i jej dopływami - Bystrzycą, Oławą, Ślęzą i Widawą. Liczące ponad 650tyś. mieszkańców miasto o bogatej przeszłości, założone zostało w X wieku przez księcia czeskiego. Jest jednym z największych i najładniejszych w Polsce. Kolejnymi właścicielami Wrocławia były biskupstwa księstwa śląskiego władanego przez Piastów, korony czeskiej, monarchii habsburskiej, Prus. Dopiero od 1945 roku stał się całkowicie polskim miastem.

Rynek nocą



Wrocław, mieszanka kultur polskiej, czeskiej, austriackim i niemieckiej szczyci się wieloma wspaniałymi architektonicznymi zabytkami ze wszystkich epok, które sąsiadują z nowoczesnymi budynkami, a także z wspaniałych mostów, ogrodów, parków. Malownicza architektura Wrocławia zawsze przyciągała ekipy filmowe. Nakręcono tutaj co czwarty powojenny film.

Pergola, wrocławska fontanna



Miasto ma dwa oblicza, jedno to nowoczesność, gwar i barwne korowody kawiarenek i klubów, drugie to czas na zwiedzanie kościołów, pałaców, parków, ogrodów. Na wrocławskiej Starówce na której koncentruje się życie towarzyskie można poczuć zarówno sielską jak i kosmopolityczną atmosferę miasta.

Warto dodać, że Wrocław jest prawdopodobnie najcieplejszym polskim miastem, ale jaki jest na prawdę? Postanowiliśmy to sprawdzić.

Gdzie nocowaliśmy?



Do Wrocławia z Krakowa wybraliśmy się Polskim Busem. Nocleg zarezerwowaliśmy tradycyjnie przez booking.com, naszym zdaniem najlepszym cenowo portalu rezerwacyjnym. Nocowaliśmy w nowym hostelu Absynt Hostel, położonym zaledwie kilka minut pieszo od wrocławskiej Starówki. Łapcie 50zł zwrotu za nocleg, dzięki któremu otrzymacie aż 50zł zwrotu tuż po zrealizowaniu rezerwacji. Po przejściu na stronę booking.com, w miejscu: "Miejsce, nazwa obiektu lub adres", wpiszcie: Absynt Hostel Wrocław lub wybierzcie dowolny inny nocleg. Warto skorzystać na stronie z mapy rozmieszczenia noclegów, aby wybrać obiekt noclegowy położony możliwie najbliżej centrum.


Plac Solny - Stare Miasto



Zwiedzanie miasta rozpoczynamy od Placu Solnego. Odbudowany po wojnie w stylu barokowym plac był w przeszłości oznaką bogactwa miasta. Stojąc na jego środku możemy dostrzeć dookoła śliczną, dolnośląską architekturę, do której dokleiły się liczne bary i restauracje. Od niedawna na Placu Solnym stoi także iglica i kamienna fontanna, którą otaczają liczne kramy dolnośląskich kwiaciarek.

Plac Solny



Kwiaciarki



Maszerujemy dalej



Kilka minut później wkraczamy na Stare Miasto, którego XIII wieczny rynek odnowiony został z okazji Kongresu Eucharystycznego w 1997 roku. Powstały wówczas liczne puby, kafejki, kluby i restauracje. Starówkę Wrocławia dookoła otaczają wspaniałe, typowe dla regionu bajkowe, kolorowe kamieniczki i kamienice. Każda inna, każda najładniejsza, każda pod dachem przechowuje kawał historii. Nie sposób oderwać od nich oczu. Wśród nich, siedzimy my. Wczesna godzina pozwala nam zjeść śniadanko w cudnym otoczeniu.

Wrocławski rynek jest jedyny w swoim rodzaju!



Po lewej Spiż browar



Stare Miasto, kamienice na rynku



Ratusz Wrocław



Pośrodku rynku stoi potężny gotycko - renesansowy Stary Ratusz, wzniesiony na przełomie XIV i XV wieku. Jest jednym z najstarszych w Polsce. Na wschodniej jego części umieszczony został zegar z jedną wskazówką pokazującą fazy księżyca. W piwnicach ratusza znajduje się najstarsza restauracja w Europie ? Piwnica Świdnicka z XIV wieku, nad której wejściem widać figury pachołka i mieszczki oczekującej nieszczęśnika z trzewikiem w dłoni.

Stare Miasto, wrocławski ratusz



Nietuzinkowe zdobienia



Kościół św. Magdaleny



Ulicą Kurzy Targ docieramy do kościół św. Magdaleny. Gotycka katedra z XI wieku bogata w liczne detale, m.in. kapiteli i archiwolty romańskiego Portalu Ołbińskiego z Opactwa św. Wincentego, pomiędzy swoimi dwoma wieżami mieści na ich szczycie mostek Pokutnic, z którego roztacza się fenomenalny widok na Wrocław. Nie odmówiliśmy sobie tejże panoramy i Wam również gorąco polecamy!


Kościół św. Magdaleny



Wracamy na rynek, po drodze co krok spotykamy liczne krasnale. Poniemieckie, bajkowe kamienice i liczne kafejki zdają się nie mieć końca. Architektura i kolory bez granic! Pogoda trafiła się nam bajeczna :-) a Stare Miasto zrobiło na nas wyjątkowo pozytywne wrażenie. Na minut kilka zatrzymujemy się przy fontannie nazywanej "zdrojem" od nazwiska ówczesnego prezydenta miasta. Nowoczesna, szklana i podświetlana fontanna wrosła w staromiejski krajobraz wrocławskiej Starówki.

Fontanna na wrocławskim rynku



Kamienica Jaś i Małgosia & dzielnica Stare Jatki



Nieopodal fontanny w narożnej części rynku czekają na turystów najbardziej charakterystyczne kamienice Jaś i Małgosia. Gotycko - renesansowy Jaś mieści dzieło Zrób to Sam przedstawiające postać Chrystusa, komplet narzędzi do ukrzyżowania oraz krzyż. W barokowej Małgosi mieści się mała knajpka oraz siedziba TMW.


Jan i Gocha



Idąc dalej docieramy po chwili do dzielnicy Stare Jatki, którą od końca XX wieku zajmują pracownie i galerie artystyczne oraz pub muzyczny. W 1997 roku przy wejściu do uliczki ustawiono pomnik Ku czci Zwierząt Rzeźnych, ku pamięci dawnej roli dzielnicy, którą od 1242 roku pierwotnie tworzyły rzędy sklepów rzeźniczych i kramy z mięsem. Opuszczamy Jatki i wracamy w stronę kamienic Jasia i Małgosi.

Stare Jatki



Dzielnica Jatki i galeria wrocławska



Kościół św. Elżbiety



Tuż za nimi stoi garnizonowy kościół św. Elżbiety w stylu gotyckim. Jest drugą co do wielkości świątynią we Wrocławiu, z którego z wysokiej na 83 metry wieży można podziwiać wspaniałą panoramę miasta sięgającą Sudetów. Widok z kościelnego tarasu nie ma sobie równych! Środek kościoła mieści Mauzoleum Pamięci Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, w tym epitafie x XV i XVI wieku.


Kościół św. Elżbiety



Nasze ulubione foto!



Po ogarnięciu 365 schodów wieży kościelnej należy się mała przerwa na wrocławskim rynku z piwkiem i przewodnikiem w ręku. Lokalny browar Spiż, naszym zdaniem najlepszy na tutejszym rynku, podawany wraz z chlebem z smalcem nie ma sobie równych w smaku.

Hala Stulecia & Pergola



Wrocławska Hala Stulecia



Po dłuższej chwili odpoczynku maszerujemy zobaczyć neoklasycystyczny gmach Opera Wrocław oraz Teatr Lalek w stylu neobarokowym. Spod teatru z racji popołudniowej pory, tramwajką jedziemy zobaczyć kolejną atrakcję Wrocławia. Pergola wybudowana została na początku XX wieku wokół sztucznego stawu, w którym mieszczą się liczne fontanny prezentujące efekty świetlne w tle muzyki.

Setki wodnych strumieni tworzą ekran do wyświetlania animacji laserowych pokazów



Pergola, wrocławska fontanna



Tuż obok mieści się słynna, wpisana na listę UNESCO Hala Ludowa - Hala Stulecia zbudowana w 1913 roku jako jedna z pierwszych na świecie konstrukcji żelbetowych. Hala ma imponujące jak na ubiegły wiek rozmiary, 130m średnicy i 42m wysokości. Przed budowlą stoi wysoka na 96m Iglica, jako symbol odbudowy Ziem Zachodnich. Po wieczornym show multimedialnych, wrocławskich fontann wróciliśmy pospacerować raz jeszcze po wrocławskim rynku. Po pysznej obiadokolacji i piwku o karmelowym smaku, wsiąkniętym w Spiż Broo! wróciliśmy na nocleg do hostelu.

Ostrów Tumski - turystyczne atrakcje



Następnego dnia pobytu udaliśmy się poznać kolejną perłę Wrocławia - Ostrów Tumski wraz z jego turystycznymi walorami, które udało się uratować w 1997 roku przed zalaniem dzięki wyjątkowemu poświęceniu mieszkańców miasta. Ostrów zamieszkiwany był pierwotnie przez Ślężan, później rezydowali tu książeta piastowscy, kolejno biskupi.

Most Piaskowy



Ostrów Tumski



Do Ostrowa dostaliśmy się pieszo, przekraczając wiszący nad rzeką Odrą, zabytkowy Most Piaskowy, z którego roztacza się wspaniała panorama na wyspę i katedrę św. Jana Chrzciciela w tle. Kolejno przekraczamy magiczny, dwuprzęsłowy nitowany Most Tumski z 1889 roku, zwany potocznie mostem zakochanych z niezliczoną ilością kłódek z imionami żeńskimi i męskimi.

Most Tumski



Dwuprzęsłowy stalowy, nitowany most zbudowany w roku 1889



Tuż za mostem wyrasta gotycki kościół św. Krzyża z końca XIII wieku. Niepowtarzalną na skalę europejską świątynię tworzą dwa kościoły, górny oraz dolny, zbudowane jeden nad drugim!

Na placu kościelnym naszą uwagę przykuwa XVIII-wieczna rzeźba pomnik św. Jana Nepomucena, wykonana w latach 1730 ? 1732. Wędrując dalej docieramy do katedra św. Jana Chrzciciela, wzniesionej w XIII i XIV wieku.


Dość ciasno do focenia



Rzymskokatolicki gotycki kościół to prawdziwe dzieło sztuki, zniszczony niemalże całkowicie i odbudowany w 50-tych latach XX wieku. Wnętrze katedry kryje XVI-wieczny tryptyk Zaśnięcie NMP w stylu Wita Stwosza oraz bogato rzeźbione XVII-wieczne drewniane stalle.

Za ołtarzem mieści się kaplica św. Elżbiety w barokowym stylu, uznawana za najpiękniejszą w tej części Europy. Nie odmówiliśmy sobie bajecznych pejzaży, które zapewnił nam balkon widokowy na szczycie jednej z wież katedry. Krajobraz wijącej się Odry z zawieszonymi nad nią wrocławskimi mostami, wieżą ciśnień, mostem Milenijnym, mostem i wyspą Piaskową, mostem Tumskim to tylko nieliczne panoramy, jakie mogliśmy podziwiać z tegoż miejsca.

Po opuszczeniu murów kościoła św. Jana Chrzciciela niespiesznie poznawaliśmy dalsze urokliwe zaułki Ostrowa Tumskiego wraz z jego kanałami, śluzami, wysepkami, wodnymi młynami, nieczynnym więzieniem. W drodze powrotnej odwiedziliśmy jeden z największych i najstarszych kościołów gotyckich Wrocławia, kościół św. Wojciecha z XII wieku mieszczący piękną barokową kaplicę wraz z grobowcem bł. Czesława.


Rzymskokatolicki gotycki kościół




Ostrów Tumski, wnętrze katedry



Następnie minęliśmy greckokatolicką katedrę kościół św. Wincentego z XIII wieku z barokową kaplicą Hochberga. Stojąca vis a vis kościoła zabytkowa Hala Targowa, wzniesiona celem uporządkowania handlu w centrum miasta w 1906 roku stanowi dziś cenny zabytek sztuki inżynierskiej.

Ostrów Tumski z widokiem na Stare Miasto



Odra w pełnej okazałości



Hala Targowa we Wrocławiu



Odwiedzamy Ogród Japoński



Opuszczamy Stare Miasto i ponownie jedziemy tramwajem pod Halę Stulecia. Na popołudnie bowiem zaplanowaliśmy przechadzkę po romantycznym, założonym w XVIII wieku w stylu angielskim parku Szczytnickim. Mistrzowie sztuki ogrodniczej z Japonii urządzili w nim wspaniały, egzotyczny Ogród Japoński. Pomimo pochmurnej pogody ogród w stylu azjatyckim z licznymi pomostami, bujnymi importowanymi roślinami, kwiatami, spacerowymi ścieżkami, romantycznymi mostkami, kładkami, altanami i wysepkami prezentuje się przecudnie.

Ogród Japoński jest uroczy



Miejsce dla miłośników ogrodów ;-)



Spacer po ogrodzie w którym zgromadzono ponad 78 gatunków roślin azjatyckich i który stanowi unikatowy w Europie, żywy fragment japońskiej kultury to na prawdę ciekawe, nietuzinkowe i przyjemne dla duszy przeżycie.

Pięknie jest ale pada coraz bardziej



ZOO we Wrocławiu



Ostatniego dnia pobytu w stolicy Dolnego Śląska odwiedziliśmy wrocławski ogród zoologiczny. ZOO o powierzchni 33 hektarów jest najstarszym ogrodem zoologicznym w Polsce. W wrocławskim zoo znajduje się ponad 10tyś. zwierząt z ponad 1130 gatunków.

ZOO Wrocław



Prawie jak biały kieł ;-)



Słoń pozuje ;-)



Zabytkowe budynki prezentują XIX-wieczny historyzm i eklektyzm, a większość budynków z okresu powstania ogrodu jest dziełem architektów Karla Schmidta i Alberta Graua. Spacer po Zoo do krótkich nie należy, dlatego warto tu przybyć już w godzinach przedpołudniowych.


Niedźwiedź brunatny zamieszkuje Azję, Europę i Amerykę



W klatkach spotkacie takie zwierzęta jak niedźwiedzie brunatne, hipopotamy, tapiry, słonie indyjskie, wilki, tygrysy sumatrzańskie, mangaby rudoczelnie, żurawie rajskie, koronniki, emu, kazuary, rybołowy, orłany, bażanty, pawie indyjskie, kangury, hipopotamy, lemury, pawiany, szympany, żyrafy, żubry, czerwonaki różowe, jelenie, takiny, syberyjskie koziorożce, kilka gatunków sów, jelenie milu, sika dybowskiego, papugi i liczne płady i gady.

Czerwonaki różowe



Sowa śnieżna



Buziii!



Nie brakuje krokodyli, żółwi, legwanów, pająków, węży, waranów, kameleonów. Jest też strefa motyla prezentująca liczne gatunki. W 2014 roku otwarto dodatkowo wspaniałe Afrykarium - kompleks budynków wraz z oceanarium prezentujące zwierzęta Afryki. Jednym słowem, tego miejsca nie można podczas pobytu pominąć, a my odwiedzimy go na pewno raz jeszcze. Bawcie się dobrze!

Ceny

Piwo Spiż Browar : 6zł
Śniadanie Pod Papugami : 17zł/os.
Obiad : 21zł/os.

Bilety i opłaty

Nocleg Absynt Hostel : 42zł/os.
Ogród Japoński : 4zł/os.
ZOO : 45zł/os.

Podsumowanie

Nocleg we Wrocławiu zapewnił nam hostel Absynt. Lokalizacja hostelu zobacz na mapie. Wrocław, miasto o wielu obliczach powinno znaleźć się liście każdego podróżnika, podkreślone jako Must See! Nic więcej nie dodamy, bowiem wciąż jesteśmy pod wrażeniem tej pięknej, polskiej metropolii i jej turystycznych walorów :-)

Odsłony : 91,541 osób.



Zerknij na mapę gdzie to jest



Start podróży Odwiedzone miejsce

↤ poprzedni wpis | Polska
    Galicja w pigułce - zamki, skanseny i piękne krajobrazy

Włochy | następny wpis ↦
Przesiadka w Bergamo czyli najlepsze atrakcje miasta w kilka godzin    

Wpadnij na YouTube


TravelPasja.pl


Witaj na blogu. Zaplanuj z nami swoją podróż samochodem i z namiotem w bagażniku.

Sprawdź nasze relacje z wycieczek autem po Polsce i Europie, w których opowiadamy o najpiękniejszych miejscach, plażach, wsiach i miasteczkach oraz prowadzimy krok po kroku do samodzielnej organizacji podróży od A do Z.

Przedstawiamy wszystkie poniesione koszty i podpowiadamy jak podróżować...taniej i lepiej.

Rozgość się i...szerokiej drogi!
insta travelpasja

Galeria zdjęć (396)



zobacz wszystkie zdjęcia

Polecamy


Atrakcje turystyczne w okolicy



Wrocław Plac Solny


Wrocław Stare Miasto


Wrocław Ratusz


Wrocław Kościół św. Magdaleny


Wrocław Stare Jatki


Wrocław Kościół św. Elżbiety


Wrocław Opera


Wrocław Teatr Lalek


Wrocław Pergola


Wrocław Hala Stulecia


Wrocław Most Piaskowy


Wrocław Ostrów Tumski


Wrocław Most Tumski


Wrocław Kościół św. Krzyża


Wrocław Katedra św. Jana Chrzciciela


Wrocław Kościół św. Wojciecha


Wrocław Kościół św. Wincentego


Wrocław Ogród Japoński


Wrocław ZOO Wrocław

Najpiękniejsze plaże Europy


Plaża Białogóra

Białogóra

Polska

Plaża Squadrone o delle Vacche
Cala Girgolu

Sardynia

Plaża Santa Giulia

Porto Vecchio

Korsyka

Plaża White Beach

Rosignano Solvay

Włochy

Plaża Ses Salines

La Savina

Formentera



Śledź nas na Facebooku


TravelPasja.pl © 2003 - 2024 - blog o podróżach prawa autorskie mapa strony
Pliki Cookies : Ta strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności.

Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce. Rozumiem i akceptuję komunikat. Nie pokazuj więcej.
Travel Pasja