17 lipiec, ostatnia aktualizacja poradnika 3 luty 2024
Zagroda Paś Filipka z wystawą tkactwa orawskiego z XIX wieku
Orawski Park Etnograficzny - malowniczy skansen u stóp Babiej Góry
Zwiedzamy Polskę
- najpiękniejsze miejsca, plaże i atrakcje turystyczne
Część #35 -
Skansen Zubrzyca Górna
Orawski Park Etnograficzny jest jednym z najstarszych w południowej Polsce. Malowniczo położony u stóp Babiej Góry skansen otwarty został w 1955 roku i prezentuje liczne obiekty z regionu Orawy za pośrednictwem historii ubranej w oryginalną architekturę oraz kulturę społeczną i duchową pasterzy wołoskich z terenów Karpat Wschodnich oraz rolników z okolic Małopolski. Przede wszystkim na terenie skansenu możemy poznać historię życia chłopów o zróżnicowanym statusie materialnym oraz jakże inne życie ówczesnej szlachty.
Stodoła z regionu Orawy
Skansen w Zubrzycy Górnej to muzeum idealne dla wszystkich, a przede wszystkim to bardzo fajne miejsce na rodzinne spędzenie weekendowego popołudnia. Fakt, że na terenie skansenu kręcono m.in. Janosika oraz Ogniem i Mieczem oraz możliwość zwiedzania w pełni wyposażonych wnętrz obiektów w postaci wystaw tematycznych, a także błogie strumienie poprzecinanymi polanami i łąki pełne kwiatów dodają dodatkowego uroku temu miejscu.
Orawskie zagrody
Giga chałupa
Charakterystyczne wnętrze dla regionu
Zwiedzanie skansenu rozpoczynamy od zagrody Paś-Filipka z wystawą tkactwa orawskiego z XIX wieku z pełnym wyposażeniem, w tym z fragmentami utkanych płócien. Leniwie odwiedzamy różne zagrody tj. dwu budynkowa zagroda z Chyżnego z wystawą makatki orawskiej wraz z wyposażeniem z początku XX wieku, również chałupę z Piekielnika z stałą ekspozycją snycerstwa, stolarstwa i kołodziejstwa, chałupę Omylaka z drugiej połowy XIX wieku z Zubrzycy Dolnej z świetnie zachowanymi cechami budownictwa lokalnego czy zagrodę Miraja z początku XX wieku. W części mieszkalnej zagrody znajduje się wystawa ukazująca życie orawskiej rodziny z okresu powojennego. Zachował się także kościół z Tokarni oraz liczne bacówki, mostki, altany czy studnie.
Salon reprezentacyjny
Zagroda z ogrodem w Zubrzycy
Wnętrze zagrody Paś Filipka
Na terenie skansenu w Zubrzycy Górnej możemy zobaczyć także ciekawy dwór Moniaków, czyli budynek rodziny sołtysa z XVII wieku, a w nim pomieszczenia szlachty orawskiej z XVIII wieku. Salon ma charakter reprezentacyjny i jest bogato wyposażony zgodnie z ówczesnym zwyczajem. Ponadto wnętrze typu "kurna chata" wraz z wyposażeniem w sprzęt charakterystyczny dla orawskiego regionu.
Jest tu także wozownia z chłopskimi środki transportu, a także pasieka z Górnej Orawy z ekspozycją uli kłodowych. Urządzenia o archaicznym charakterze znajdziemy w Olejarni, w której obrabiano wstępnie siemię lniane. Z kolei w prasie z masy powstałej z siemienia lnianego uzyskiwano klarowny olej. Czym byłaby wieś bez tartaka? Obiekt ten ukazuje na terenie skansenu stary sposób obróbki drewna. Jest i kuźnia wyposażona w piec kowalski, kowadła i młotami.
Zagroda Paś Filipka, sypialka
Przygoda z orawską architekturą
Tartak napędzany kołem wodnym
Podczas spaceru po orawskiej wsi poznaliśmy również dzwonnicę konstrukcji zrębowo-słupowej, zwieńczoną kutym krzyżem z XVII wiecznym dzwonem. W dzwonnicy znajdziemy wystawę przedmiotów o tematyce sakralnej.
Dwór Moniaków
Pamiątka po nas :-)
Mamy nadzieję, że tą krótką relacją zachęcimy was do odwiedzenia tego miejsca podczas pobytu w tej części Polski. Jesteśmy przekonani, że nie będziecie żałować.
Atrakcje Zubrzyca Górna - co warto zobaczyć w pobliżu?
Małopolskie szlaki - Polica, Hala Krupowa i skansen w Sidzinie (12 kilometrów)
Babia Góra - królowa Beskidu Żywieckiego (13 kilometrów)
Beskid Żywiecki na weekend - Pilsko i zamek w Suchej Beskidzkiej (36 kilometrów)
Beskid Wyspowy - najpiękniejsze szlaki, szczyt Luboń Wielki (40 kilometrów)
Lanckorona to jedna z tych najładniejszych małopolskich wsi (48 kilometrów)
Gorce na weekend - szlak na Turbacz (50 kilometrów)
Bilety i opłaty
Skansen Zubrzyca Górna : 18zł
Zerknij na mapę gdzie to jest
Start podróży
Odwiedzone miejsce