TravelPasja.pl - blog o podróżach, wyprawy samochodem po Polsce i Europie

Home Lecce - barokowa perła południowych Włoch Przewodnik Włochy Apulia Lecce & okolice

Polub nas na Facebooku


30 czerwiec, ostatnia aktualizacja poradnika 3 luty 2024

Włochy - Lecce
Lecce - barokowa perła południowych Włoch

Zwiedzamy Włochy

- najpiękniejsze miejsca i atrakcje turystyczne

Część #18 -

LeccePo niemal 7-miu dniach spędzonych na kempingu Santo Stefano nieopodal Monopoli i zwiedzeniu wszystkich naszym zdaniem najpiękniejszych miasteczek Apulii, postanowiliśmy zapuścić się samochodem jeszcze dalej. Przy porannej kawce zdecydowaliśmy, że dotrzemy na sam koniec włoskiego obcasa, tj. do miejscowości Leuca.

Analizując co można tam robić, doszliśmy do wniosku, że zatrzymamy się na kolejne 7 dni na najlepszym kempingu w okolicy. A tym okazał się kemping Riva di Ugento, położony przy bezapelacyjnie najpiękniejsze plaży w tej części Włoch - Spiaggia di Torre San Giovanni w regionie nazywanym Malediwami Salento - Maldives del Salento.

Włochy Lecce - Zawsze na południe :-)Droga z Monopoli do LecceDo celu tegoż dnia mieliśmy około 180 kilometrów. Nie lubimy "pustych" przelotów, więc przed dotarciem na kemping, postanowiliśmy odwiedzić jeszcze jedno miejsce w Apulii. Przeglądając przewodnik po Włoszech natrafiliśmy na ciekawe miejsce, nieco inne niż dotychczas odwiedzane. Tym miejscem było barokowe miasto Lecce i to właśnie o nim Ci opowiemy i to właśnie w Lecce na liczniku naszego pojazdu pojawiło się równe 2500tyś. kilometrów pokonanych z Krakowa na południe Włoch, odwiedzając po drodze ciekawe miejsca i atrakcje. Końca podróży wzdłuż włoskiego wybrzeża Adriatyku jeszcze mimo wszystko nie było widać :-)

Gdzie nocowaliśmy?Na południe Włoch z Krakowa wybraliśmy się samochodem. W miejscowości Monopoli z której dotarliśmy do Lecce, nocowaliśmy na kempingu Kemping Santo Stefano, który stanowił dla nas doskonałą bazę noclegową podczas zwiedzania włoskiej Apulii. Nocleg na campingu zarezerwować możecie poprzez booking.com, naszym zdaniem najlepszym cenowo portalu rezerwacyjnym. Łapcie 50zł zwrotu za nocleg, dzięki któremu otrzymacie aż 50zł zwrotu tuż po zrealizowaniu rezerwacji. Po przejściu na stronę booking.com, w miejscu: "Miejsce, nazwa obiektu lub adres", wpiszcie: Camping Santo Stefano Monopoli lub wybierzcie dowolny inny nocleg. Warto skorzystać na stronie z mapy rozmieszczenia noclegów, aby wybrać obiekt noclegowy położony możliwie najbliżej morza.

Odległość od kempingu Santo Stefano do Lecce : 109 kilometrów.
Cena noclegu na kempingu Santo Stefano : 33€/doba (2os. + dziecko + namiot + samochód).


Droga Monopoli - Brindisi - LecceDo Lecce nie prowadzi żadna autostrada, ale prowadzi dwupasmowa droga szybkiego ruchu co znacznie usprawnia dotarcie na miejsce. Odległość od Monopoli do Lecce wynosi około 110 kilometrów i pokonaliśmy ją w około 100 minut jadąc zgodnie z obowiązującymi przepisami. Po drodze minęliśmy duże miasto Brindisi, a nad głowami podczas jazdy widzieliśmy znaki prowadzące do portu z napisem "Grecia". Przyznamy iż nieco się rozmarzyliśmy, a nawet zastanawialiśmy czy mamy czas by popłynąć na jedną z greckich wysp na kilka dni. Finalnie zostaliśmy jednak na włoskim lądzie, aby odkryć koniec włoskiego obcasa w możliwie najwyższym stopniu. Pokręcić się po okolicy, pozwiedzać i poplażować :-)

Parking Lecce - gdzie zaparkować w pobliżu StarówkiSamochód zaparkowaliśmy na jednym z płatnych miejsc parkingowych przy ulicy Via Fornello Casale, zlokalizowanych około 800 metrów od Centro Storico Lecce. W niespełna kilka minut spacerem dotarliśmy do ścisłego centrum. Cena parkingu za godzinę postoju to koszt 0,8€/h za samochód osobowy. Lokalizacja parkingu zobacz lokalizację. Płatność odbywa się w parkometrze. Warto mieć drobne €.

Lecce - zwiedzamy najładniejsze miasteczka ApuliiLecce, miasto zlokalizowane w regionie Apulia w najbardziej wysuniętej na wschód prowincji Włoch o tej samej nazwie. Położone jest centralnie na półwyspie Salento pomiędzy wybrzeżem morza Adriatyckiego i Jońskiego. Jest jednym z największych w tej części słonecznej Italii i zamieszkiwanie jest przez około 95tyś. mieszkańców.

Włochy Lecce - Dzień dobry z Lecce
Dzień dobry z Lecce!Lecce uznawane jest za jedno z najpiękniejszych miast włoskiego południa. Mawia się o nim "Florencja południa", a za sprawą bardzo cennej, barokowej zabudowy oraz licznych zabytków z okresu cesarstwa rzymskiego stawia się wśród najpiękniejszych miast sztuki we Włoszech.

Lecce wyróżnia się swoim bogactwem i okazałą, typową dla XVII-wiecznego baroku zabudową, m.in. kościołów i pałaców zbudowanych z miejscowego wapienia, poddawanego obróbce zwykłym dłutem. Miasto bogate w świadectwa i dzieła sztuki z okresu rzymskiego, średniowiecza i renesansu. Rozwój architektoniczny miasta oraz bogate zdobienia elewacji były szczególne dla okresu Królestwa Neapolu i tym samym nadały początek definicji baroku w tym miejscu zastępując sztukę klasyczną i tworząc styl, który pozostawił w Lecce niezwykłą barokową fantazję i wyobraźnię o ciepłym, złotym kolorze.

Wraz z rosnącymi wpływami zakonów w Lecce w XVII i XVIII wieku zwłaszcza franciszkanów i jezuitów, w mieście mocno rozwinęło się budownictwo sakralne i świeckie, którego architektoniczna różnorodność stanowi ewenement w południowych Włoszech. Można by rzec, Lecce to przede wszystkim kraina kościołów, gdyż do najważniejszych zabytków architektonicznych miasta należą głównie one. A jest ich w Lecce na prawdę sporo, bo aż 40-ści. Większość kryje ozdobne, barokowe ołtarze i ciekawe spiralne kolumny.

Do Lecce przyjechaliśmy napić się przede wszystkim popołudniowej kawki w barokowym stylu, a przy okazji pospacerować i poznać turystyczne atrakcje tego pięknego miasteczka. Jak nam to wyszło? Zaczynajmy.

Lecce - kraina kościołów i barokowych zabytkówSpacer po Lecce rozpoczęliśmy wzdłuż bladożółtych kamienic prowadzących z parkingu na Starówkę. Pierwszym odwiedzonym miejscem był kościół św. Jerzego od Greków - Chiesa greco-cattolica di San Niccolò dei Greci, który jest jednym z najstarszych kościołów w mieście. Zbudowany w XII wieku przez Normana Tancredi d'Altavilla i odnowiony w XVIII wieku, uzyskując barokowy styl, ale zachowując jednocześnie oryginalne elementy.

Włochy Lecce - Kościół św. Jerzego od Greków
Kościół św. Jerzego od GrekówNie będziemy opisywać wszystkich obiektów sakralnych włoskiego miasta, ale o kilku zwyczajnie musimy opowiedzieć. Spod kościoła trafiliśmy na zamkniętą dla ruchu Via Umberto, jedną z najpiękniejszych uliczek Starego Miasta.

Po Lecce snuliśmy się niemal pozbawionymi cienia uliczkami wijącymi się wśród żółtawych pałaców i placów okrytych często bujną, śródziemnomorską roślinnością. Stare Miasto to także mieszanina zapachów dochodzących z okiennic domów tutejszych mieszkańców, a te niejednokrotnie powodowały ścisk w naszych żołądkach. Co tak wspaniale pachnie, jakie to danie, jaka potrawa? Chętnie odszukalibyśmy ją w Menu tutejszych, licznych restauracji.

Włochy Lecce - Apulia
Lecce ApuliaLecce - pałac Celestini i bazylika Santa CroceMaszerujemy dalej w kierunku serca miasta - placu Piazza Sant'Oronzo po drodze mijając charakterystyczne dla Lecce fasady tutejszych kamienic, które cechuje nadmiar wspaniałych, rzeźbiarskich dekoracji. Zaglądamy do Pałac Celestini - Palazzo dei Celestini, dzieła architektonicznego Giuseppe Zimbalo i Giuseppe Cino z końca XVII wieku.

Włochy Lecce - Pałac Celestini - Barokowy pałac to siedziba klasztoru ojców CelestynaBarokowy pałac CelestiniWłochy Lecce - Pałac Celestini
Pałac CelestiniWłochy Lecce -idealne miasto dla miłośników baroku
Lecce to idealne miasto dla miłośników barokuPięknie zdobiona konstrukcja z kamienia podzielona w pionie pilastrami. Fasada z delikatnymi ornamentami przy oknach i wejściu ozdobiona ściegami kwiatowymi i festonami. Kiedyś siedziba klasztoru Celestynów, obecnie pałac w którym mieści się siedziba Pałacu Rządowego i Administracji Prowincji Lecce.

Włochy Lecce - Bazylika Santa Croce - Wspaniałe wnętrze bazyliki Santa Croce w Lecce powstałej w latach 1549-1672Wspaniałe wnętrze bazyliki Santa Croce w Lecce powstałej w latach 1549-1672Włochy Lecce - Typowa apulijska uliczka i wspaniałe zapachy włoskiej kuchni zmieszane z świeżym praniem
Typowa apulijska uliczka i wspaniałe zapachy włoskiej kuchni zmieszane z świeżym praniemTuż obok przycupnęła bazylika Santa Croce - Basilica di Santa Croce. Kościół zbudowany w latach 1549 - 1672 stanowi najlepszy i najpełniejszy przykład barokowej Starówki Lecce. Bogatą fasadę zdobi wsparty na ośmiu groteskowych kariatydach balkon, a piękne rozświetlone wnętrze bazyliki charakteryzuje architektoniczna powściągliwość. Kaplica bazyliki mieści 12 płaskorzeźb przedstawiających sceny z życia św. Franciszka z Paoli. Koniecznie zajrzyj do środka.

Lecce - plac św. Oronzo i rzymski amfiteatrWłochy Lecce - Plac św. OronzoPlac św. OronzoWłochy Lecce - Plac św. Oronzo - Kamienice w zabytkowym centrum LecceKamienice w zabytkowym centrum LecceWłochy Lecce - Amfiteatr - Amfiteatr w Lecce był w stanie pomieścić 25 tysięcy widzówAmfiteatr w Lecce był w stanie pomieścić 25 tysięcy widzówSerce miasta - brukowany plac Piazza Sant'Oronzo otaczają zabytkowe kamienice. Plac znajduje się w samym sercu Starówki. Sporych rozmiarów plac zajęty jest częściowo przez rzymski amfiteatr z II wieku n.e. Odkryty dopiero w latach 30-tych XX wieku, w roku 2000 po licznych renowacjach został udostępniony mieszkańcom i turystom jako scena koncertowa. Amfiteatr w Lecce mierzył w podstawie około 102m i był w stanie pomieścić 25 tysięcy widzów. Obecnie można podziwiać tylko 1/3 całej konstrukcji, reszta jest wciąż ukryta w piwnicach placu Piazza Sant'Oronzo.

Włochy Lecce - Amfiteatr - Ruiny rzymskiego amfiteatru zlokalizowane są na głównym placu Piazza Sant OronzoRuiny rzymskiego amfiteatru zlokalizowane są na głównym placu Piazza Sant OronzoRenesansowy pawilon w tle sceny mieścił niegdyś ratusz miejski, obecnie stanowi biuro informacji turystycznej. Obok urządzono muzuem - Museo Archeologico Lecce, prezentujące kolekcję fresków i mozaik. Pośrodku placu św. Oronzo stoi rzymska kolumna sprowadzona i ofiarowana przez miasto Brindisi.

Włochy Lecce - Kościół św. Ireny
Kościół św. IrenyWłochy Lecce - apulijska kraina barokowych zabytków i cudownych uliczek
Lecce, apulijska kraina barokowych zabytków i cudownych uliczekPo krótkim odpoczynku kierujemy się w prawo ulicą Via Vittorio Emanuele II i po chwili docieramy do kościoła św. Ireny - Chiesa di Santa Irene vergine e martire compatrona z XVII wieku, poświęconego św. Irenie, opiekunce miasta.

Lecce - katedra św. Marii i plac KatedralnySpacerując po uliczkach Starówki włoskiego miasta naszą uwagę przykuwały liczne, pięknie zdobione i ukwiecony balkony tutejszych kamienic o miodowej barwie oraz liczne patia. Parę kroków za kościołem św. Ireny zlokalizowana jest duma Lecce - katedra św. Marii i przepiękny plac Katedralny.

Włochy Lecce - Katedra Wniebowzięcia NMPKatedra Wniebowzięcia NMPWłochy Lecce - Plac Katedralny - Plac katedralny to drugi najważniejszy plac LeccePlac katedralny to drugi najważniejszy plac LecceWłochy Lecce - Plac Katedralny - Trzeba przyznać, bezchmurne niebo w podróży to podstawa!Trzeba przyznać, bezchmurne niebo w podróży to podstawa!Apulijską katedrę wzniesiono w 1144 roku. Ma plan krzyża łacińskiego z trzema nawami i dwunastoma bocznymi kaplicami, bogato ilustrowanymi obrazami utalentowanych artystów. Rzeźbiony w kwiaty i owoce ołtarz katedry jest typowym dla miejscowego, dekoracyjnego stylu. Warto zobaczyć.

Włochy Lecce - Lecce, barokowa perła Apulii
Lecce, barokowa perła ApuliiWłochy Lecce - Kolorowe sklepy i ciekawe produktyKolorowe sklepy i ciekawe produktyCałkowicie odsłonięty plac Katedralny to drugi najważniejszy plac Lecce. W poszukiwaniu cienia przykleiliśmy się na moment do jego murów. Po krótkim odpoczynku opuściliśmy ten miły placyk i ruszyliśmy pieszo dalej. Co kawałek otaczały nas bardzo ładne, kolorowe sklepy oferujące ciekawe produkty regionu Salento.

Lecce - kościół św. MateuszaPo drodze zerknęliśmy do kościoła św. Mateusza z XVII wieku. Wnętrze kościoła jest przykładem baroku rzymskiego i kryje kaplice, które otwierają się wzdłuż ścian. Przeplatane są pilastrami z wysokimi półkolistymi cokołami na których spoczywa dwanaście kamiennych posągów Apostołów.

Włochy Lecce - Kościół św. Mateusza - Wnętrze kościóła św. Mateusza jest przykładem baroku rzymskiegoWnętrze kościóła św. Mateusza jest przykładem baroku rzymskiegoWłochy Lecce - Kiedy z wąskiej uliczki wkraczasz w jedną z bram
Kiedy z wąskiej uliczki wkraczasz w jedną z bramLecce - najlepsza lodziarnia w ApuliiPo wyjściu z kościoła wróciliśmy uliczką Via Del Palazzo dei Conti di Lecce na plac św. Oronzo by raz jeszcze spojrzeć na tutejszy Amfiteatr, po drodze mijając Palazzo Morisco - D'Arpe. Dodamy, że Lecce to także kraina miejskich bram służących obronie miasta. Niestety z racji na ograniczoną ilość czasu, nie mogliśmy ich wszystkich zobaczyć. Mogliśmy natomiast skosztować tutejszych lodów i tym samym podajemy Ci prześwietny adres najlepszej lodziarni w mieście najlepsze lody w Lecce sieci Martinucci zobacz lokalizację. Koniecznie spróbuj smaku Gallipoli. Dodamy iż Martinucci do najwyżej opiniowana i oceniania na TripAdvisor i Michelin sieć lodziarni w południowych Włoszech. Jakikolwiek smak wybierzesz, będzie przepysznie!

Włochy Lecce - LodyLody w Lecce smakują tak pysznie jak nigdzie indziej. Serio!A po lodach wybierz się do jednego z barów, najlepiej wybierz taki, gdzie nie ma turystów za to przesiaduję sporo miejscowych. Poznasz od razu :-) Dlaczego taka kawiarenka? Bo właśnie w takich miejscach zbliżysz się do mieszkańców, poobserwujesz ich zwyczaje, niektórzy nawet będą próbować z Tobą porozmawiać, gdyż możesz dla nich stanowić w pewnym sensie miłą atrakcję. Bo jaki turysta zapuszcza się w głąb miasteczka na kawę, skoro na Starówce aż roi się od kawiarenek? Tak, to my ;-)

Włochy Lecce - My w lokalnym barze zlokalizowanym zdala od turystów. Dla miejscowych w takich miejscach stanowiliśmy atrakcję ;-)W lokalnym barze zdala od turystów. Dla miejscowych stanowiliśmy atrakcję ;-)Co jeszcze? Ano w takich właśnie miejscach, małych barach zlokalizowanych z dala od turystów podają nie dość że najtańszą, to zarazem absolutnie najlepszą włoską kawę. Jeśli tego jeszcze nie praktykowałeś/aś to koniecznie musisz spróbować. Nie bój się, czasem te miejsca nie wyglądają tak pięknie jak te w stricte zrobione pod turystów, ale mają swój niepowtarzalny klimat i prawdziwą atmosferę.

Włochy Lecce - Halo to ja, Olivier. Wpadajcie na lody do Lecce Martinucci :-)
Halo to ja, Olivier. Wpadajcie na lody do Lecce Martinucci :-)
Po przyjemnym spacerze po Centro Storico i najbliższej okolicy wróciliśmy do samochodu i obraliśmy kurs do Torre San Giovanni. To właśnie w tej miejscowości zlokalizowana była nasza ostatnia baza noclegowo-wypadowa na krańcu włoskiego obcasa - camping Riva di Ugento. Jeśli jesteś ciekaw jak wygląda najlepszy w Apulii kemping, zerknij w wolnej chwili do kolejnej części relacji z podróży samochodem z Krakowa do Apulii. Ciao :)

Atrakcje Apulii - co warto zobaczyć w pobliżu Lecce?Gallipoli - poczuj prawdziwy klimat włoskiego południa (40 kilometrów)
Otranto - brylant dziewiczej Puglii na styku dwóch mórz (43 kilometry)
Plaża Maldive del Salento (68 kilometrów)
Ostuni - tajemniczce Białe Miasto Apulii i najlepsze lody we Włoszech (76 kilometrów)

Ceny

Kawa : 1€
Lody (porcja) : 1,2€ - najlepszy smak? Gallipoli!
Pizza : 8€
Obiad : 12€

Bilety i opłaty

Parking Lecce : 0,8€/1h

Podsumowanie

Apulijskie Lecce - kraina zabytków to doskonałe miejsce na spacer po barokowej krainie. Jesteśmy przekonani że spodoba się każdemu, a żeby się o tym przekonać wystarczy 2-godzinny spacer po Centro Storico. Obiecujemy, że warto.

Zerknij na mapę gdzie to jestStart podróży Odwiedzone miejsce

↤ poprzedni wpis | Włochy
    Alberobello esencja Apulli - odwiedź magiczne domki Trulli

Włochy | następny wpis ↦
Otranto - brylant dziewiczej Puglii na styku dwóch mórz    

Wpadnij na YouTube


TravelPasja.pl


Witaj na blogu. Zaplanuj z nami swoją podróż samochodem i z namiotem w bagażniku.

Sprawdź nasze relacje z wycieczek autem po Polsce i Europie, w których opowiadamy o najpiękniejszych miejscach, plażach, wsiach i miasteczkach oraz prowadzimy krok po kroku do samodzielnej organizacji podróży od A do Z.

Przedstawiamy wszystkie poniesione koszty i podpowiadamy jak podróżować...taniej i lepiej.

Rozgość się i...szerokiej drogi!
insta travelpasja

Galeria zdjęć (60)zobacz wszystkie zdjęcia

Polecamy


Najpiękniejsze plaże Europy


Plaża Białogóra

Białogóra

Polska

Plaża Squadrone o delle Vacche
Cala Girgolu

Sardynia

Plaża Santa Giulia

Porto Vecchio

Korsyka

Plaża White Beach

Rosignano Solvay

Włochy

Plaża Ses Salines

La Savina

FormenteraŚledź nas na Facebooku


TravelPasja.pl © 2003 - 2024 - blog o podróżach prawa autorskie mapa strony
Pliki Cookies : Ta strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności.

Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce. Rozumiem i akceptuję komunikat. Nie pokazuj więcej.
Travel Pasja