TravelPasja.pl - blog o podróżach, wyprawy samochodem po Polsce i Europie

Home Samochodem na Korsykę krok po kroku - prom z Livorno do Bastii Przewodnik Włochy Toskania Livorno & okolice

Oglądaj nas na YouTube


Polub nas na Facebooku


30 czerwiec, ostatnia aktualizacja poradnika 3 luty 2024

Prom Livorno - Bastia
Korsyka - najpiękniejsza francuska wyspa na morzu Śródziemnym

Samochodem na Korsykę

- kompletny poradnik

Część #2 -

Organizacja podróży krok po kroku od A do ZPodróż na francuską wyspę była absolutnie najbardziej spontanicznym wyborem wakacyjnej destynacji w ostatnich 5-ciu latach. Co do zasady nie wracam w odwiedzone wcześniej miejsca (wyspę odwiedziłem po raz pierwszy w 2005 roku jako kawaler), ale tym razem wyszło inaczej :-) O wyspie pisałem szerzej w przewodniku Ile de Beaute - francuska Wyspa Piękności, dlatego skupię się tym razem na organizacji krok po kroku na własną rękę podróży samochodem z Polski na Korsykę.

Przygotowanie do podróży Kraków - KorsykaZerknij na nasz stale uzupełniany o nowe doświadczenia drogowo-campingowy poradnik podróżowanie samochodem po Europie - tips&tricks.

Wybierając się samochodem poza granice Polski, warto odpowiednio wcześniej dowiedzieć się, jakie przepisy ograniczają kierowców w krajach tranzytowych jak i kraju docelowym. Są to dość istotne informacje, które pomogą uniknąć ewentualnych mandatów i komplikacji. Wymienię najważniejsze z nich.


Jeśli wybieracie drogę przez Czechy i Austrię musicie wiedzieć m.in. że w Czechach zapięte pasy bezpieczeństwa są obowiązkowe dla wszystkich pasażerów pojazdu włącznie z kierowcą, a światła mijania muszą być włączone przez całą dobę przez cały rok. Można używać radia CB i kamer samochodowych. Na wyposażeniu samochodu powinny znaleźć się kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażerów, trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, apteczka, komplet żarówek zapasowych, zapasowe bezpieczniki, koło zapasowe lub ewentualnie tzw. śpik, czyli zestaw naprawczy do opon w postaci sprayu.

Jeśli podróżujecie pojazdem zasilanym LPG, przed wyjazdem warto zainstalować aplikację myLPG, którą pobierzecie za darmo ze sklepu Play. Jest to niewątpliwie najlepsza aplikacja, dzięki której w każdej chwili i momencie znajdziecie najbliższą stację LPG w całej Europie. Jeśli podróżujecie samochodem zasilanym ropą ON lub paliwem bezołowiowym PB95, wówczas w Austrii polecamy korzystać z aplikacji tj. Clever Tanken, Gasprice Austria, Fuel Flash, natomiast we Włoszech z aplikacji tj. Pedagio Autostradale oraz Prezzi Benzina.

We Francji i na Korsyce polecamy korzystać z bardzo dobrej aplikacji Gaspal - Prix de l'essence. Są to niewątpliwie najlepsze i darmowe aplikacje na Androida, służące możliwie najtańszemu tankowaniu na stacjach paliw dużych, znanych koncernów, tj. BP, Shell, Q2, Tamoil, itd., etc.

Przepisy, winiety, koszty podróży, ubezpieczenie turystyczneW przypadku przejazdu przez Austrię nie wolno używać kamer samochodowych i radia CB (nie zapomnijcie ściągnąć anteny z dachu i kamerki z przedniej szyby), a światła mijania obowiązkowe są w nocy jak i w dzień, jeśli warunki atmosferyczne są złe. We Włoszech światła mijania obowiązkowe są w nocy, a także w dzień, jeśli warunki atmosferyczne są złe, poza tym wszyscy użytkownicy jadą zapięci w pasy bezpieczeństwa, można używać kamer samochodowych i CB, a na wyposażeniu musicie posiadać m.in. kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażerów, trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę i apteczkę. Nie zapomnijcie o okularach przeciwsłonecznych :-) Zalecam także bezwzględnie trzymać się ograniczeń prędkości, by uchronić się przed foto-pamiątkami z wakacji.

W drodze. To, co lubimy najbardziej :-)We wszystkich krajach obowiązują te same, najważniejsze dokumenty, tj. dowód osobisty lub paszport, ważne prawo jazdy, dowód rejestracyjny i ważny przegląd OC, ważne ubezpieczenie OC. Całość uzupełniłem o ubezpieczenie AC jak również NWW i Assistance w wersji najwyższej. Bardzo istotne jest także ubezpieczenie zdrowotne, warto wyrobić kartę EKUZ. Czeka się na nią od 2 do 4 tygodni. Podstawowe ubezpieczenie zdrowotne można poszerzyć o ubezpieczenie turystyczne, które kosztuję już od około 40 złotych za 7 dni.

Ceny winiet i koszty przejazdu autostradami we Włoszech↦ Winieta Czechy (30 dniowa, jeśli wybieracie się na 14 i więcej dni). Koszt 76,50zł.
↦ Winieta Austria (2x 10 dniowa, jeśli wybieracie się na 14 i więcej dni). Koszt 2x 40zł.
→ Koszt Autostrad we Włoszech począwszy od granicy z Austrią do Livorno (miasto portowe) w jedną stronę to około 180zł.
→ Na Korsykę z włoskiego miasta Livorno, oddalonego od Krakowa około ~1460 kilometrów, kursują co najmniej 2 linie promowe. Corsica&Sardinia Ferry oraz Moby Lines. Wybraliśmy Corsica&Sardinia Ferry. Prom na Korsykę kosztuję w 2 strony około od 1050zł. Kwota zawiera 2 osoby dorosłe i dziecko (5 lat) + samochód osobowy. Rejs na wyspę trwa około 4 godzin + wjazd i wyjazd z promu. Łącznie 5 - 5,5 godziny.
→ Koszt paliwa zależy od wielu czynników. W naszym przypadku wyniósł około 1200zł w strony. 3892 kilometrów łącznie, w tym 1022 kilomety m.in. po górskich, krętych i stromych drogach Korsyki i równie stromych dojazdach do plaż.
→ Koszt noclegów zależy od wielu czynników. Korsyka nie jest tanią wyspą. Ceny produktów na wyspie również nie należą do najniższych. Dla przykładu podam, że 9 dni pobytu na wyspie w hotelu *** z HB dla 2+1 z biurem podróży kosztuje w lipcu (w miesiącu w którym odwiedziliśmy wyspę) około od 9,000tyś. zł. Do tego należy doliczyć koszt wynajęcia samochodu z pełnym ubezpieczeniem, choćby klasy A (np. Toyota Aygo), około 450zł/doba w lipcu co daje kolejne ~4050zł. Jest jednak wiele opcji pozwalających spędzić urlop na wyspie, a każdy wybierze tą najlepszą dla siebie. My wybraliśmy tą najbardziej ulubioną od momentu pojawienia się synka na świecie formę noclegu, czyli namiot + camping.

1 - 2 - 3 na Korsykę jedziemy!Jak już powyżej wspomniałem, wybór Korsyki jako naszej wakacyjnej destynacji był wyjątkowo spontaniczny. Nie byliśmy przygotowani do podróży w żadnym stopniu, za wyjątkiem doświadczeń z poprzednich lat w organizacji podróży samochodem po Europie. A było to tak...Przyszedłem z pracy i wiedząc że za 4 dni rozpoczynamy urlop, postanowiłem w końcu znaleźć ciekawą destynację. Po głowie chodziło mi tysiąc jeden wakacyjnych myśli, a wśród nich chęć odwiedzenia jednej z wysp morza Śródziemnego.

Okolice włoskiego TarvisioFinalnie padło na francuską Korsykę, którą bardzo miło wspominam za sprawą urokliwych, wręcz dziewiczych plaż i gór. Cóż było począć? To była szybka piłka! Wszedłem na stronę internetową jednego z przewoźników promowych i zarezerwowałem bilety. I to tyle, albo aż tyle? To jak? Jedziemy?

Jedziemy! Z Krakowa ruszyliśmy w popołudniowych godzinach kierując się autostradą A4 w kierunku granicy w Gorzyczkach. Droga w kierunku włoskiego portu w Livorno wiodła jak co roku, przez Czechy i Austrię.

Autostrada A23 w kierunku UdineTrasa Kraków → Gorzyczki (granica) → Ostrawa (CZ) → Ołomuniec (CZ) → Brno (CZ)→ Wiedeń (AT) → Graz (AT) → Villach (AT) → Tarvisio (IT), w naszym przekonaniu była najwygodniejszą opcją. Alternatywnie w kierunku Wiednia z Krakowa można dotrzeć samochodem przez Słowację. Pierwszy postój zrobiliśmy po około 160 kilometrach, tuż przed granicą państwa na ostatniej stacji paliw. Zatankowaliśmy samochód do pełna na stacji BP w Gorzyczkach i ruszyliśmy w kierunku Brna.

Kupujemy winiety - Czechy & AustriaPo przekroczeniu granicy z Czechami zatrzymaliśmy się na pierwszej stacji paliw celem zakupu miesięcznej winiety (M) w cenie 440 CZK (koron czeskich) na pierwszej stacji paliw w Mikulovie zobacz lokalizację. Za winietę zapłaciliśmy kartą.

O tym dlaczego nigdy nie kupujemy winiet na ostatniej stacji paliw (w tym wypadku stacji BP w Gorzyczkach) będąc jeszcze w Polsce, pisałem w poprzednich relacjach z podróży samochodem na południe Europy, głównie do Włoch. W skrócie ujmując, jest zbyt drogo. Po naklejeniu winiety na przednią szybę samochodu ruszyliśmy dalej. Za sprawą licznych remontów pomiędzy Ostravą a Mikulovem, Czechy opuściliśmy po ponad 3-ech godzinach jazdy.

Na granicy Czechy - Austria kupiliśmy kolejną, tym razem 10-dniową (10-Tages) winietę w sprawdzonym miejscu zobacz lokalizację, w cenie 9,5€. Płatność gotówką lub kartą płatniczą. Jeśli kartą, to do ceny winiety doliczana jest prowizja w wysokości 1€.

Autostrada A2 (Süd Autobahn) Wiedeń (Austria) - Tarvisio (Włochy)Do Wiednia dotarliśmy po około 1,5 godzinnej jeździe. Obwodnica miasta wyglądała znacznie lepiej niż w roku poprzednim, ale wciąż nie została w całości oddana. Jadąc przez Wiedeń musicie bardzo uważać na liczne fotoradary oraz co gorsze, odcinkowe pomiary prędkości. W zasadzie wszędzie należy jechać zgodnie z przepisami, w Austrii szczególnie. Mandaty przychodzą do Polski ;-)

Road passion!Hej Italia!Droga z Wiednia w kierunku Villach przez Graz to czysta przyjemność. No może za wyjątkiem licznych ograniczeń prędkości do 100 lub 110km/h. Po drodze w razie potrzeby znajduje się sporo przydrożnych parkingów z czystymi toaletami oraz miejsc typu MOP (Miejsce Obsługi Podróżnych). Parkingi te najczęściej nazywają się ASFINAG Parkplatz. Są dość bezpieczne, czyste i jeśli zajdzie taka potrzeba mogą posłużyć jako miejsce do krótkiej drzemki w trasie.

Odpoczynek w trasie i krótka drzemkaZ racji późnej pory postanowiliśmy zrobić sobie krótką drzemkę. Wybór był prosty, musieliśmy tylko dotrzeć na ulubiony parking przy stacji BP w miejscowości Arnwiesen Gleisdorf, zlokalizowanej tuż przy autostradzie A2 zobacz lokalizację. Po kilku godzinach odpoczynku na parkingu ruszyliśmy w kierunku włoskiej granicy.

Nasz ulubiony parking przy stacji BP w Arnwiesen GleisdorfŚniadanko, kawusia w trasie. Do Livorno jeszcze dalekoTanie tankowanie w Villach tuż przed granicą z WłochamiTuż przed granicą z Włochami warto zatankować samochód do pełna w miejscowości Villach. Wystarczy odbić z autostrady A2 i nadłożyć niespełna jeden kilometr, by zatankować pojazd w cenie paliwa praktycznie identycznej z tą w Polsce. Dojazd do stacji paliw jest krótki i bardzo prosty (główna ulica prowadząca przez Villach).

Zatankować pojazd możesz przez całą dobę na stacji paliw BP zobacz lokalizację lub OMV zobacz lokalizację. Cena ropy (ON) w lipcu 2019 była identyczna z ceną paliwa w Krakowie. Lubimy się tutaj zatrzymywać na tankowanie. Na obydwóch stacjach bardzo miła obsługa. Stacje oddalone są od siebie około 200m. W lipcu 2019 cena ropy (ON) wynosiła 1,19€.

Autostrada A23 Wenecja (Włochy) - A13 Bolonia (Włochy) - A11 Florencja (Włochy)Do włoskiej granicy pozostało nam zaledwie 24 kilometry. Po krótkim odpoczynku i rozprostowaniu kości ruszyliśmy w dalszą drogę. W okolicach Wenecji zmieliśmy autostradę z A23 na A13 w kierunku Bolonii, a dalej tuż za Bolonią wkroczyliśmy na autostradę A11 w kierunku Florencji. W okolicy Florencji zjechaliśmy z autostrady i dalej drogą szybkiego ruchu SS67 dotarliśmy do Livorno. Niestety za wcześnie. Nie marnując czasu, podjechaliśmy na spacer do pobliskiej Pizy.

Parking w porcie Livorno - gdzie zatrzymać się przed rejsemDo portu w Livorno dotarliśmy w godzinach nocnych. Zaczym to jednak nastąpiło, odwiedziliśmy pobliską Pizę, oddaloną od portu zaledwie około 20 kilometrów. O tym co zobaczyć w Pizie poza Krzywą Wieżą oraz gdzie tanio i bezpiecznie zaparkować w ścisłym centrum miasta piszemy w pierwszej części wyprawy samochodem z Krakowa na Korsykę Piza i jej atrakcje na jeden dzień - kompletny przewodnik.

Włochy - Port w LivornoNadeszła ta chwila, za chwilę wjedziemy na prom relacji Livorno KorsykaW oczekiwaniu na wjazd na prom Corsica Sardinia FerryDojazd do portu, a konkretniej do terminala promowego jest dość dobrze opisany. Wystarczy podążać za opisami i strzałkami danej linii, np. Imbarco Corsica&Sardinia. W oczekiwaniu na prom do Bastii na Korsyce zaparkowaliśmy tuż przed wjazdem na terminal promowy zobacz lokalizację. Możesz zaparkować w tym miejscu zupełnie za darmo. Jeśli tak właśnie zamierzasz uczynić, przyjedź tutaj co najmniej 4h przed odprawą. Ilość miejsc jest ograniczona, a pojazdów dużo.

Gdyby w nocy zaszła potrzeba, obok malutkiego rondka służącego podróżnym jako parking przed promową odprawą stoi toi-toi. W ciągu dnia otwarty jest z kolei duży punkt obsługi podróżnych, a w nim kilka małych sklepików i darmowe toalety zobacz lokalizację. Port w Livorno jest duży, ale trudno sie tutaj zgubić. Jeśli nie znajdziesz miejsca przy rondzie, w jego pobliżu znajduje się również kilka innych parkingów, jedne płatne 24h zobacz lokalizację, inne tylko w wyznaczonych godzinach zobacz lokalizację.

Powoli wstaje nowy dzień. Za pół godziny wjeżdżamy na pokład promuJeśli podobnie jak my, do portu w Livorno dotrzesz zbyt wcześnie, możesz podjechać szosą SS1 do oddalonej około 25 kilometrów Pizy, którą odwiedziliśmy tuż przed wypłynięciem na Korsykę. Jeśli podejmiesz taką decyzję, łap lokalizację taniego parkingu w Pizie, oddalonego zaledwie 5 minut spacerem od Krzywej Wieży. Parking Via Piave Piza zobacz lokalizację.

Każdy ma kapitana swojego okrętu :-)Wjeżdżamy na prom, juhuuu!Drugim, wartym odwiedzenia miejscem w pobliżu portu jest słynna plaża Spiaggie Bianche, nazywana Chemicznymi Karaibami Europy za sprawą ultra turkusowego koloru morza. O tej przepięknej, ale i niebezpiecznej plaży możesz przeczytać tutaj Spiagge Bianche - karaibski kolor morza w Europie odnaleziony. Pomimo zróżnicowanych o tym miejscu opinii, uważam, że jest to bardzo ciekawa dla Pizy alternatywa na spacer tuż przed rejsem np. na Korsykę, Sardynię lub inne wyspy Morza Śródziemnego.

Jak i kiedy kupić bilety promowe bezpośrednio na stronie linii Corsica&Sardinia lub Moby LinesWskazówka: Bilety na prom są najtańsze w środy i czwartki. Rezerwacja biletu na stronie corsica-ferries.co.uk lub mobylines.com jest prosta i bardzo intuicyjna.

Rezerwacja na stronie przewoźnika Corsica&Sardinia Ferries.

1. Po wejściu na stronę www.corsica-ferries.co.uk po pierwsze warto zmienić język na EN/angielski. Kolejno w sekcji BOOK YOUR FERRY wybieramy docelową wyspę oraz skąd ruszamy (np. Mainland -> Corsica). Podajemy także datę wyjazdu i powrotu. W kolejnym kroku wybieramy ilość osób, typ pojazdu oraz typ kabiny/pokoju na promie. Można oczywiście płynąć zarówno bez samochodu i jak i bez kabiny. Po podaniu ilości pasażerów, w tym dzieci, jak również psów itd. klikamy w SEARCH celem znalezienia najlepszej oferty.
2. Po wyświetleniu się dostępnych rejsów, lista będzie pokazywać połączenia promowe z wszystkich portów. Jeśli chcecie wypłynąć np. z Livorno, na liście koniecznie szukajcie połączenia typu "Livorno - Bastia". Dla powrotu analogicznie identycznie. Ponad listą dostępnych rejsów znajduje się suwak za pośrednictwem którego możecie poszukać możliwie najtańszych biletów promowych z Włoch na Korsykę pod warunkiem, że nie macie ściśle określonej daty wypłynięcia.
3. W sekcji "Passengers" zweryfikujcie podane wcześniej dane. Jeśli przeprawiacie się z samochodem, w sekcji "Vehicle" wybierzcie markę i model pojazdu. Jeśli na dachu pojazdu macie zamontowany bagażnik i boxa, musicie podać wysokość pojazdu wraz z boxem. To samo dotyczy bagażnika rowerowego zamontowanego na haku. Po wyborze samochodu z listy bardzo istotne jest by poprawić jego wymiary (lenght i height). Lenght dla długości pojazdu z bagażnikiem rowerowym na haku, a height dla wysokości pojazdu wraz z boxem dachowym. W innym przypadku czeka was bieganie po porcie przed wjazdem na prom celem dokonania dopłaty za rejs.
4. W sekcji "Accomodation" możecie wybrać typ kabiny/pokoju lub ew. fotel w pomieszczeniu dla pasażerów z płatnymi miejscami do siedzenia. W sekcji "Restaurants" jak sama nazwa wskazuję...Wartą uwagi jest sekcja "Services". W tymi miejscu możecie wybrać opcję Top Position. Opcja ta gwarantuje Wam szybki wjazd na prom i równie szybkie jego opuszczenie po dopłynięciu. Dla przykładu dodam, że tradycyjne opuszczenie promu trwa nawet 1,5 godziny, czyli np. 4h rejsu + 1,5h wyjazd pojazdem z promu.
5. W sekcji "Travel quietly" możecie m.in. wykupić w razie potrzeby dodatkowe Ubezpieczenie. W sekcji "Tariffs" ponownie sprawdzacie poprawność wybranej taryfy, np. Standard Tariff.
6. W kolejnym kroku podajcie wszystkie dane osobowe i kontaktowe, nr. tablic rejestracyjnej pojazdu. Ponownie możecie wybrać dodatkowe Ubezpieczenie, gdybyście jednak się zdecydowali. Ważne, by sprawdzić termin ważności wszystkich swoich dokumentów (dowodów osobistych, paszportów) jak również datę ważności przeglądu samochodu i ważność ubezpieczenia OC. Pamiętajcie również, że wszystkie w/w dokumenty musicie mieć ze sobą podczas podróży.
7. W ostatnim kroku przechodzicie do płatności za bilety. Ważne, by wasza karta kredytowa/debetowa posiadała odpowiedni limit obciążenia dla transakcji płatności, również internetowych i zagranicznych. Sprawdźcie to i ewentualnie poprawcie limity transakcji na wyższe dla swojej karty bankowej przed zatwierdzeniem płatności za bilety na stronie przewoźnika Corsica&Sardinia Ferries.


Rezerwacja na stronie przewoźnika Moby Lines.

1. Po wejściu na stronę www.mobylines.com po pierwsze warto zmienić język na EN/angielski. Kolejno w sekcji WHERE DO YOU WANT TO GO wybieramy docelową wyspę oraz skąd ruszamy (np. Livorno - Bastia) oraz podajemy czy podróż odbędzie się w jedną stronę - ONE WAY, czy w dwie strony - ROUNDTRIP. Podajemy także datę wyjazdu i powrotu.
2. W kolejnym kroku odznaczamy suwakiem "Show also alternative routes" oraz klikamy w "CHANGE SEARCH" celem doprecyzowania naszych biletów. Wybieramy ilość osób i typ pojazdu. Można oczywiście płynąć bez samochodu. Po podaniu ilości pasażerów, w tym dzieci jak również psów itd. klikamy w UPDATE celem znalezienia najlepszej oferty.
2. Po wyświetleniu się dostępnych rejsów, wybieracie najbardziej odpowiednią dla siebie opcję i GO.
3. W sekcji "Passengers" zweryfikujcie podane wcześniej dane. Jeśli przeprawiacie się z samochodem, w sekcji "Vehicles" wybierzcie typ i wielkość pojazdu. Jeśli na dachu pojazdu macie zamontowany bagażnik i boxa, musicie wziąć pod uwagę wysokość pojazdu wraz z boxem (Higher than 2,20 mt). To samo dotyczy bagażnika rowerowego zamontowanego na haku. Po wyborze samochodu z listy bardzo istotne jest by poprawić jego wymiary (lenght i height). Lenght dla długości pojazdu z bagażnikiem rowerowym na haku, a height dla wysokości pojazdu wraz z boxem dachowym. W innym przypadku czeka was bieganie po porcie przed wjazdem na prom celem dokonania dopłaty za rejs.
4. W sekcji "Accomodation" możecie wybrać typ kabiny/pokoju lub ew. fotel w pomieszczeniu dla pasażerów z płatnymi miejscami do siedzenia.
5. W sekcji "Self-service - our menus" wybieracie typ posiłku (opcja dodatkowo płatna), natomiast w sekcji "Optional services" możecie kupić dodatkowe Ubezpieczenie.
6. W kolejnym kroku "Outbound travel" podajcie wszystkie dane osobowe i kontaktowe, a w sekcji "Vehicle information outbound" podajcie nr. tablic rejestracyjnej pojazdu oraz zaznaczacie czy pojazd zasilany jest gazem LPG/CNG. Ważne, by sprawdzić termin ważności wszystkich swoich dokumentów (dowodów osobistych, paszportów) jak również datę ważności przeglądu samochodu i ważność ubezpieczenia OC. Pamiętajcie również, że wszystkie w/w dokumenty musicie mieć ze sobą podczas podróży.
7. W ostatnim kroku "Payment methods" przechodzicie do płatności za bilety. Ważne, by wasza karta kredytowa/debetowa posiadała odpowiedni limit obciążenia dla transakcji płatności, również internetowych i zagranicznych. Sprawdźcie to i ewentualnie poprawcie limity transakcji na wyższe dla swojej karty bankowej przed zatwierdzeniem płatności za bilety na stronie przewoźnika Moby Lines. Dalej już tylko "MAKE PAYMENT" i możecie się powoli pakować...

Gdzie tanio zatankować samochód w Livorno przed wjazdem na prom i dlaczego płacić gotówką?Jeśli potrzebujesz zatankować swoje auto przed rejsem na jedną z wysp Morza Śródziemnego, najtaniej zrobisz to na całodobowej, bezobsługowej stacji paliw Q8 w centrum Livorno zobacz lokalizację, oddalonej od portu zaledwie 3 kilometry.

Jak zatankować samochód na bezobsługowej stacji paliw we Włoszech - poradnik krok po krokuTankowanie na bezobsługowej stacji paliw sieci Q8 we Włoszech jest dość proste. Po pierwsze należy zmienić klawiszem F1 język na angielski. Kolejnym krokiem jest włożenie banknotu do maszyny i wybór numeru pompy. Numer pompy podany jest zawsze na dystrybutorze, tuż nad pistoletem. Wybierasz zatem pompę np. nr. 1 i dopiero po tym wyborze otwierasz korek i wkładasz pistolet do baku.

Jeśli zamierzasz płacić kartą, licz się z tym, że najczęściej zostanie zablokowana kwota na twoim koncie bankowym w wysokości 100€, nawet jak zatankujesz za kwotę np. 30€. Różnica wróci na twoje konto w ciągu od 24 godzin nawet do 14 dni. Wybór należy do Ciebie, my osobiście preferujemy płatność za paliwo gotówką w walucie Euro.

Na Korsykę płyniemy z armatorem Corsica&Sardinia FerryNa Korsykę z włoskiego portu w Livorno wypłynęliśmy o godzinie 8:00 rano statkiem o nazwie Sardinia Vera. Prom ten może pomieścić około 1500 pasażerow i 550 pojazdów. Na jego pokładzie znajdziesz samoobsługową restaurację, kawiarnię, bar, sklep, także plac zabaw dla dzieci a nawet solarium. Dostępne są dwu i czterosobowe kabiny z lub bez widoku na morze, a także wygodne rozkładane fotele (dodatkowo płatne), mieszczące się w dużym, klimatyzowanym pomieszczeniu.

Prom Włochy KorsykaRejs promem na Korsykę rozpoczęliśmy od górnego pokładu z racji przyjemnej, porannej temperaturyNasz mały kapitan się dobudził, jajo weszło gdzie miało wejść ;-) Czas na poznanie promu, to jego pierwszy raz!Z racji iż rejs do Bastii z Livorno trwał stosunkowo krótko, a wybraliśmy rejs w ciągu dnia, czas spędzony na promie poświęciliśmy głównie na łapaniu pierwszych promieni słonecznych na górnym pokładzie statku :-)


Płyniemy z Livorno do Bastii na KorsyceTo co nam szczególnie nie przypadło do gustu to istny ścisk na promowym parkingu dla pojazdów. Ustawianie samochodów w bliskiej od siebie odległości, wynoszącej czasem zaledwie 20cm nie tylko sprzyjało licznym obiciom lusterek, lub drzwi podczas opuszczania, ale również i problemem z wyjściem z tychże przez osoby tęższe lub starsze, które potrzebowały szerszego otwarcia drzwi podczas próby wyjścia z własnego pojazdu.

Zrezygnowaliśmy z dopłaty za wygodne fotele z racji iż podróż trwa 4h, a z Olim i tak nie było kiedy siąść na promie
Sala zabaw na promie Corsica Sardinia FerryBastia KorsykaUff, w końcu opuściliśmy prom!Promy armatora Corsica&Sardinia Ferry są niestety mniejsze i tym samym znacznie mniej wygodne w porównaniu z promami Moby Lines. Krótki rejs rekompensuje jednak powyższe niedogodności. Do Bastii na Korsyce dopłynęliśmy w 4 godziny od momentu opuszczenia włoskiego lądu i tym samym kończymy powoli nasz krótki poradnik. W kolejnych częściach naszej wyprawy samochodem z Krakowa na Korsykę opowiemy o najpiękniejszych plażach, miasteczkach i innych godnych odwiedzenia miejscach na tej nie dużej, lecz bardzo urokliwej wyspie.

Rejs powrotny Korsyka - WłochyOdprawa promowa w Bastii nie jest skomplikowana, a w samym porcie trudno się zgubić. Wystarczy, że wjedziesz na teren portu dokładnie w tym miejscu zobacz lokalizację i obojetne który z pasów wybierzesz, dotrzesz na odprawę promową. Nie bój się, nie dasz rady się pomylić!

Korsyka Bastia - Port BastiaPort BastiaW porcie zawsze stoi na drodze obsługa, która Cię zatrzyma i zapyta dokąd płyniesz oraz wskaże palcem na którym pasie masz się ustawić swoim pojazdem. A później to jak w typowym korku ;-) Tym samym pasem powoli do przodu aż do momentu wjazdu na prom. Łatwizna, prawda?

Jeśli do portu w Bastii dotrzesz nieco za wcześnie, możesz zatrzymać się na samym wjeździe na jego teren, zaraz po prawej stronie. Co prawda jest tam zakaz zatrzymywania się, ale tuż przed nim są dwa miejsca parkingowe w których możesz postawić samochód i podejść sobie do dużego budynku tuż obok celem np. skorzystania z darmowych toalet.

Korsyka Bastia - Port Bastia - Stoimy i czekamy na wjazd na prom relacji Bastia Korsyka Livorno WłochyProm odprawa BastiaPamiętaj, że bilety na prom okazujesz stojąc w oczekiwaniu na prom. Nigdzie nie musisz chodzić. Po prostu wjeżdżasz autem do portu celem odprawy, podchodzi do auta obsługa, szyba w dół, machniesz biletami i...płyniesz do domu. I tyle :-)

Korsyka Bastia - Port Bastia - Radość synka jest podsumowaniem pobytu na Korsyce :-) Korsykę polecamy i pozdrawiamy!W oczekiwaniu na prom Bastia LivornoJeśli masz pytania lub sugestie, pisz do nas. Pozdrawiamy :-)

Odsłony : 31,339 osób.Zerknij na mapę gdzie to jestStart podróży Odwiedzone miejsce

↤ poprzedni wpis | Włochy
    Piza i jej atrakcje na jeden dzień - kompletny przewodnik

Francja | następny wpis ↦
Camping Arutoli - nasza pierwsza baza noclegowa na południu Korsyki    

TravelPasja.pl


Witaj na blogu. Zaplanuj z nami swoją podróż samochodem i z namiotem w bagażniku.

Sprawdź nasze relacje z wycieczek autem po Polsce i Europie, w których opowiadamy o najpiękniejszych miejscach, plażach, wsiach i miasteczkach oraz prowadzimy krok po kroku do samodzielnej organizacji podróży od A do Z.

Przedstawiamy wszystkie poniesione koszty i podpowiadamy jak podróżować...taniej i lepiej.

Rozgość się i...szerokiej drogi!
insta travelpasja

Galeria zdjęć (21)zobacz wszystkie zdjęcia

Polecamy


Atrakcje turystyczne w okolicyLivorno Port Livorno


Livorno Prom Włochy Korsyka

Najpiękniejsze plaże Europy


Plaża Białogóra

Białogóra

Polska

Plaża Squadrone o delle Vacche
Cala Girgolu

Sardynia

Plaża Santa Giulia

Porto Vecchio

Korsyka

Plaża White Beach

Rosignano Solvay

Włochy

Plaża Ses Salines

La Savina

FormenteraŚledź nas na Facebooku


TravelPasja.pl © 2003 - 2024 - blog o podróżach prawa autorskie mapa strony
Pliki Cookies : Ta strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności.

Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce. Rozumiem i akceptuję komunikat. Nie pokazuj więcej.
Travel Pasja