TravelPasja.pl - blog o podróżach, wyprawy samochodem po Polsce i Europie

Home Samochodem na Sardynię krok po kroku - prom z Livorno do Olbii Przewodnik Włochy Toskania Livorno & okolice

Oglądaj nas na YouTube


Polub nas na Facebooku


21 sierpień, ostatnia aktualizacja poradnika 3 luty 2024

Włochy - prom z Livorno do Olbii




Sardynia - przepiękna włoska wyspa pomiędzy Europą i Afryką





Samochodem na Sardynię

- kompletny poradnik

Część #1 -

Organizacja podróży krok po kroku od A do Z



Sardynia jest drugą co do wielkości wyspą Morza Śródziemnego, pełną przepięknych plaż i odludnych zatok, a jednocześnie dziką górską krainą zasiedloną przez lud wierzący, że kształt wyspy był śladem boskim. Z powodu kształtu przypominającego ślad stopy boskiej Grecy nazywali ją Sandalon (sandał). Niegdyś zamieszkiwana przez Rzymian, Kartagińczyków, Bizantyjczyków i Arabów, obecnie wraz z otaczającymi ją małymi wysepkami tworzy od 1861 roku autonomiczny region Włoch. Bliżej stąd do oddalonej o 14 kilometrów francuskiej Korsyki niż około 200 kilometrów włoskiego buta.

Piękne, dziewicze plaże to kwintesencja Sardynii




Niemalże 70% powierzchni wyspy zajmują wyżyny i góry z najwyższym szczytem Punta la Marmora 1834m.n.p.m. Wyspa zajmuję obszar 23,8tyś. km kw., czyli tyle co Warmia i Mazury. Sardynię zamieszkuję około 3,5 mln. osób. Główne dochody wyspa czerpie jak większość wysp, z turystyki. Nie ma tu wielkich zakładów pracy, fabryk, a poszczególne regiony różnią się jakby przynależały do innych światów.

Plaża Brandinchi, jedna z najpiękniejszych na wyspie



Sardynia kusi. Kusi każdego turystę poszukującego błogiego lenistwa na niezliczonych, przepięknych plażach i zatokach rozsianych wzdłuż wybrzeża wyspy. Kusi również tych, którzy przybywają co roku na wyspę by poserfować lub powspinać się na skalnych ścianach wystających wprost z krystalicznie turkusowego morza. Sardynia to również zróżnicowane trudnością szlaki turystyczne i piękne pasma górskie z licznymi perełkami - małymi miasteczkami ukrytymi wśród gór, w których czas zatrzymał się dawno temu. Prawdopodobnie na zawsze.

Sardynia to wyjątkowo zjawiskowa wyspa



Wyspa jest prawdziwą wyspą skarbów, zachwycającą bogactwem i różnorodnością form geologicznych, rzadkimi gatunkami zwierząt, roślin oraz pięknem przyrody. Jej śródziemnomorski klimat gwarantuje średnią roczną temperaturę powietrza na poziomie 19 stopni, a sezon turystyczna trwa od połowy maja do końca września. Łagodne zimy pozwalają na odwiedziny wyspy przez niemal cały rok. Poza sezonem wyspa jest znacznie tańsza i mniej zatłoczona.

Jaka zatem na prawdę jest Sardynia? Czy faktycznie jest najpiękniejszą wyspą basenu Morza Śródziemnego? Postanowiliśmy to sprawdzić pomimo wielu obostrzeń w dobie pandemii covid-19 roku 2020. Poznaj z nami prawdziwe oblicze wyspy. Wsiadaj, zapinaj pasy :-) Ruszamy!

Przygotowanie do podróży Kraków - Sardynia



Zerknij na nasz stale uzupełniany o nowe doświadczenia drogowo-campingowy poradnik podróżowanie samochodem po Europie - tips&tricks.

Zanim ruszymy samochodem na Sardynię, kilka ważnych informacji. Wybierając się samochodem poza granice Polski, warto odpowiednio wcześniej dowiedzieć się, jakie przepisy ograniczają kierowców w krajach tranzytowych jak i kraju docelowym. Są to dość istotne informacje, które pomogą uniknąć ewentualnych mandatów i komplikacji. Wymienię najważniejsze.

Jeśli wybieracie drogę przez Czechy i Austrię musicie wiedzieć m.in. że w Czechach zapięte pasy bezpieczeństwa są obowiązkowe dla wszystkich pasażerów pojazdu włącznie z kierowcą, a światła mijania muszą być włączone przez całą dobę przez cały rok. Można używać radia CB i kamer samochodowych. Na wyposażeniu samochodu powinny znaleźć się kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażerów, trójkąt ostrzegawczy, gaśnica, apteczka, komplet żarówek zapasowych, zapasowe bezpieczniki, koło zapasowe lub ewentualnie tzw. śpik, czyli zestaw naprawczy do opon w postaci sprayu.

Jeśli podróżujecie pojazdem zasilanym LPG, przed wyjazdem warto zainstalować aplikację myLPG, którą pobierzecie za darmo ze sklepu Play. Jest to niewątpliwie najlepsza aplikacja, dzięki której w każdej chwili i momencie znajdziecie najbliższą stację LPG w całej Europie. Jeśli podróżujecie samochodem zasilanym ropą ON lub paliwem bezołowiowym PB95, wówczas w Austrii polecamy korzystać z aplikacji tj. Clever Tanken, Gasprice Austria, Fuel Flash, natomiast we Włoszech z aplikacji tj. Pedagio Autostradale oraz Prezzi Benzina. Są to niewątpliwie najlepsze i darmowe aplikacje na Androida, służące możliwie najtańszemu tankowaniu na stacjach paliw dużych, znanych koncernów, tj. BP, Shell, Q2, Tamoil, itd., etc.

Przepisy, winiety, koszty podróży, ubezpieczenie turystyczne



W przypadku przejazdu przez Austrię nie wolno używać kamer samochodowych i radia CB (nie zapomnijcie ściągnąć anteny z dachu i kamerki z przedniej szyby), a światła mijania obowiązkowe są w nocy jak i w dzień, jeśli warunki atmosferyczne są złe. We Włoszech światła mijania obowiązkowe są w nocy, a także w dzień, jeśli warunki atmosferyczne są złe, poza tym wszyscy użytkownicy jadą zapięci w pasy bezpieczeństwa, można używać kamer samochodowych i CB, a na wyposażeniu musicie posiadać m.in. kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażerów, trójkąt ostrzegawczy, gaśnicę i apteczkę. Nie zapomnijcie o okularach przeciwsłonecznych :-) Zalecam także bezwzględnie trzymać się ograniczeń prędkości, by uchronić się przed foto-pamiątkami z wakacji.

We wszystkich krajach obowiązują te same, najważniejsze dokumenty, tj. dowód osobisty lub paszport, ważne prawo jazdy, dowód rejestracyjny i ważny przegląd OC, ważne ubezpieczenie OC. Całość uzupełniłem o ubezpieczenie AC jak również NWW i Assistance w wersji najwyższej. Bardzo istotne jest także ubezpieczenie zdrowotne, warto wyrobić kartę EKUZ. Czeka się na nią od 2 do 4 tygodni. Podstawowe ubezpieczenie zdrowotne można poszerzyć o ubezpieczenie turystyczne, które kosztuję już od około 40 złotych za 7 dni.

Ceny winiet i koszty przejazdu autostradami we Włoszech



↦ Winieta Czechy (30 dniowa, jeśli wybieracie się na 14 i więcej dni). Koszt 76,50zł.
↦ Winieta Austria (2x 10 dniowa, jeśli wybieracie się na 14 i więcej dni). Koszt 2x 40zł.
→ Koszt Autostrad we Włoszech począwszy od granicy z Austrią do Livorno (miasto portowe) w jedną stronę to około 180zł.
→ Na Sardynię z włoskiego miasta Livorno, oddalonego od Krakowa około ~1460 kilometrów, kursują co najmniej 2 linie promowe. Corsica&Sardinia Ferry oraz Moby Lines. Wybraliśmy Moby Lines, gdyż synek chciał popłynąć na wyspę w towarzystwie...Batmana :-) Prom na Sardynię kosztuję w 2 strony około od 1700 do 2200zł. Kwota zawiera 2 osoby dorosłe i dziecko (6 lat) + samochód osobowy + 2x kabinę 4 osobową (w kabinie 4-osobowej dostępny jest prysznic i toaleta). Rejs na wyspę trwa około 8 godzin + wjazd i wyjazd z promu. Łącznie 9 - 9,5 godziny.
→ Koszt paliwa zależy od wielu czynników. W naszym przypadku wyniósł około 1200zł w strony. 3860 kilometrów łącznie, w tym 910 kilometrów m.in. po górskich, krętych i stromych drogach Sardynii i równie stromych dojazdach do plaż.
→ Koszt noclegów zależy od wielu czynników. Dla przykładu podam, że 9 dni pobytu na wyspie w hotelu *** z HB dla 2+1 z biurem podróży kosztuje w sierpniu (w miesiącu w którym odwiedziliśmy wyspę) około od 12,000 do 14,000tyś. zł. Do tego należy doliczyć koszt wynajęcia samochodu z pełnym ubezpieczeniem, choćby klasy A (np. Toyota Aygo), około 500zł/doba w sierpniu co daje kolejne ~4500zł. Jest jednak wiele opcji pozwalających spędzić urlop na wyspie, a każdy wybierze tą najlepszą dla siebie.

1 - 2 - 3 na Sardynię jedziemy!



O Sardynii marzyliśmy długie lata. Była jedną z tych wysp, którą koniecznie chcieliśmy odwiedzić samochodem. Nie ukrywamy, iż o ile przygotowaliśmy w wolnych chwilach plan zwiedzania wyspy, o tyle nie podejrzewaliśmy, że zdecydujemy się odwiedzić wyspę w czasach covidowej pandemii. Zaryzykowaliśmy mając na uwadze, że cokolwiek się wydarzy, musimy w tym trwać na dobre i na złe. Czy była to dobra decyzja? Po trzytygodniowym pobycie na Sardynii byliśmy w 100% zgodni. To była najlepsza podróżnicza decyzja, ever :-) Ale o tym w dalszej części relacji. Jedziemy!

Spakowani po sufit wyruszyliśmy samochodem z Krakowa w godzinach przedpołudniowych. Nasz pojazd wyposażyliśmy tego roku w dodatkowy bagażnik dachowy, na którym zamontowaliśmy 500 litrowy box, tzw. trumnę. O przygodach związanych z wyborem dachowego bagażnika i najlepszego, możliwie najcichszego boxa opowiedziałem w innej części bloga, a tymczasem wracamy na autostradę A4. Droga w kierunku Włoch wiodła jak co roku, przez Czechy i Austrię.

BP Gorzyczki i pierwszy szybki postój w drodze do Włoch



Trasa Kraków → Gorzyczki (granica) → Ostrawa (CZ) → Ołomuniec (CZ) → Brno (CZ)→ Wiedeń (AT) → Graz (AT) → Villach (AT) → Tarvisio (IT), w naszym przekonaniu była najwygodniejszą opcją. Alternatywnie w kierunku Wiednia z Krakowa można dotrzeć samochodem przez Słowację. Pierwszy postój robimy po około 160 kilometrach, tuż przed granicą państwa. Tankujemy samochód do pełna na stacji BP w Gorzyczkach i ruszamy w kierunku Brna.

Kupujemy winiety - Czechy & Austria



Po przekroczeniu granicy z Czechami zatrzymujemy się ponownie, tym razem celem zakupu miesięcznej winiety (M) w cenie 440 CZK (koron czeskich) na pierwszej stacji paliw w Mikulovie zobacz lokalizację. Tym razem za winietę płacimy gotówką w walucie obowiązującej na terenie Czech.

O tym dlaczego nigdy nie kupujemy winiet na ostatniej stacji paliw BP będąc jeszcze w Polsce, pisałem niejednokrotnie w poprzednich relacjach/wyprawach samochodowych na południe Europy. W skrócie ujmując, jest zbyt drogo. Po naklejeniu winiety na przednią szybę samochodu ruszamy dalej. Brak remontów na drodze pomiędzy Ostravą a Mikulovem sprawia, że Czechy opuszczamy po niespełna 2h jazdy. Na granicy Czechy - Austria kupujemy kolejną, tym razem 10-dniową (10-Tages) winietę w sprawdzonym miejscu zobacz lokalizację, w cenie 9,5€. Płatność gotówką lub kartą płatniczą. Płacimy i jedziemy.

Autostrada A2 (Süd Autobahn) Wiedeń (Austria) - Tarvisio (Włochy)



Do Wiednia dotarliśmy w mocno popołudniowych godzinach. Oddana w całości obwodnica miasta z czterema pasami ruchu spowodowała, że po kilkunastu minutach opuściliśmy jego granice, kierując się na południe w stronę Graz. Jadąc przez Wiedeń musicie bardzo uważać na liczne fotoradary oraz co gorsze, odcinkowe pomiary prędkości. W zasadzie wszędzie należy jechać zgodnie z przepisami, w Austrii szczególnie. Mandaty przychodzą do Polski ;-)

Tuż za Graz nastąpiło załamanie pogody. Ulewa była tak intensywna, że dnia kolejnego opowiadały o niej chyba wszystkie media, w tym Polskie. Prędkość jazdy spadła za sprawą znikomej widoczności do niemal 50km/h. Co roku mamy takiego pecha, że w okresie letnim na trasie Graz - Tarvisio (Włochy) musi zastać nas wieczorna, obrzydliwie intensywna burza. Widocznie taki mają w Austrii...klimat ;-) Na szczęście bez gradu.

Tanie tankowanie w Villach tuż przed granicą z Włochami



Z najdłuższej autostrady w Austrii - autostrady A2 (Süd Autobahn) zjechaliśmy do centrum pięknego miasteczkach Villach, aby zatankować samochód do pełna na ostatniej stacji benzynowej w Austrii. Paliwo we Włoszech jest znacznie droższe niż w Austrii czy w Polsce. Dojazd do stacji paliw jest krótki i bardzo prosty (główna ulica prowadząca przez Villach).

Villach Austria, polecamy się tutaj zatankować na BP lub OMV



Możecie zatankować swój pojazd przez całą dobę na stacji paliw BP zobacz lokalizację lub OMV zobacz lokalizację. Cena ropy (ON) pomimo wysokiego kursu € w sierpniu 2020 była niższa niż cena paliwa w Krakowie. Lubimy się tutaj zatrzymywać na tankowanie. Na obydwóch stacjach bardzo miła obsługa. Cena paliw jest niemal identyczna, a stacje oddalone są od siebie około 200m. W sierpniu 2020 cena ropy (ON) wynosiła 1,01€.

Witamy w Italii :-)



Po chwili odpoczynku i rozprostowaniu kości ruszyliśmy w dalszą drogę. Do włoskiej granicy, oddalonej od Villach zaledwie 24 kilometry dotarliśmy w kilka minut. I tu pierwsza kontrola. Kontrola na granicy z liczną Policją, psami i bronią palną. Zostaliśmy poproszeni o zjechanie na bok. Czyżby koniec jazdy? Nie tym razem. Po krótkiej wymianie zdań i zdziwieniu na twarzach włoskiej Policji wywołanym celem naszej podróży, pożyczono nam szerokiej drogi i...Ciao! Oczywiście z maseczką na twarzy ;-)

Odpoczynek w trasie i krótka drzemka



Autostradą "południa" A23 ruszyliśmy w dalszą podróż. Daleko jednak nie ujechaliśmy. Zmęczeni burzą, którą zastaliśmy w trasie, po przebyciu kolejnych 60 kilometrów postanowiliśmy przerwać jazdę i zatrzymać się na małą drzemkę oraz na pierwszą tego roku włoską kawę. Wiadomo - pycha! Parkingów przy autostradzie A23 w kierunku Wenecji jest sporo. Zatrzymaliśmy się na jednym z ulubionych, tj. Campiolo Ovest A23 zobacz lokalizację.

Poranek we Włoszech. Autogrill Campiolo Ovest A23



Zastaniecie tu wygodny parking, zadaszone stanowiska, dezynfekowane toalety oraz duży, darmowy i czysty prysznic. Aby z niego skorzystać należy zostawić jakikolwiek dowód pracownikowi sklepu. Wszystko przebiega miło i bez utrudnień. No i ta...kawka za 1,5€ ;-) Włosi serwują zawsze pyszną kawę. Na każdej stacji paliw, na każdym Auto-Grillu.

Parking w porcie Livorno - gdzie zatrzymać się przed rejsem



Do portu w Livorno dotarliśmy w późnych godzinach nocnych. Zaczym to jednak nastąpiło, odwiedziliśmy tegoż dnia przepiękną toskańską plażę Spiagge Bianche, o której napiszemy w kolejnej, drugiej części wyprawy samochodem z Krakowa na Sardynię.

Dojazd do portu, a konkretniej do terminala promowego jest w miarę dobrze opisany. Wystarczy podążać za opisami i strzałkami danej linii, np. Imbarco Corsica&Sardinia lub Imbarco Moby Lines. W oczekiwaniu na prom do Olbii na Sardynii, parkujemy w miejscu, w którym parkowaliśmy dokładnie rok temu i robimy drzemkę. Tym miejscem jest małe rondo, zlokalizowane tuż przed wjazdem na terminal promowy zobacz lokalizację. Możecie zaparkować tutaj zupełnie za darmo. Ale uwaga, ilość miejsc jest ograniczona a pojazdów jest zawsze dużo.

W pobliżu ronda stoi jest toi-toi, gdyby zaszła potrzeba. W ciągu dnia otwarty jest również duży punkt obsługi podróżnych, a w nim kilka małych sklepików i darmowe toalety zobacz lokalizację. Port w Livorno jest duży, ale trudno sie tutaj zgubić. Jeśli nie znajdziecie miejsca przy w/w rondzie, w pobliżu znajduje się również kilka parkingów, jedne płatne cały dzień zobacz lokalizację, inne płatne tylko w wyznaczonych godzinach zobacz lokalizację.

Dysponując większą ilością wolnego czasu, możecie podjechać szosą SS1 do oddalonej około 25 kilometrów Pizy, którą to odwiedziliśmy w roku 2019, tuż przed wypłynięciem na Korsykę. Jeśli podejmiecie taką decyzję, łapcie lokalizację taniego parkingu w Pizie, oddalonego zaledwie 5 minut spacerem od Krzywej Wieży. Parking Via Piave Piza zobacz lokalizację.

Jak i kiedy kupić bilety promowe bezpośrednio na stronie linii Corsica&Sardinia lub Moby Lines



Wskazówka: Bilety na prom są najtańsze w środy i czwartki. Rezerwacja biletu na stronie corsica-ferries.co.uk lub mobylines.com jest prosta i bardzo intuicyjna.

Rezerwacja na stronie przewoźnika Corsica&Sardinia Ferries.

1. Po wejściu na stronę www.corsica-ferries.co.uk po pierwsze warto zmienić język na EN/angielski. Kolejno w sekcji BOOK YOUR FERRY wybieramy docelową wyspę oraz skąd ruszamy (np. Mainland -> Sardinia). Podajemy także datę wyjazdu i powrotu. W kolejnym kroku wybieramy ilość osób, typ pojazdu oraz typ kabiny/pokoju na promie. Można oczywiście płynąć zarówno bez samochodu i jak i bez kabiny. Po podaniu ilości pasażerów, w tym dzieci, jak również psów itd. klikamy w SEARCH celem znalezienia najlepszej oferty.
2. Po wyświetleniu się dostępnych rejsów, lista będzie pokazywać połączenia promowe z wszystkich portów. Jeśli chcecie wypłynąć np. z Livorno, na liście koniecznie szukajcie połączenia typu "Livorno - Olbia" lub "Livorno - Golfo Aranci". Dla powrotu analogicznie identycznie. Ponad listą dostępnych rejsów znajduje się suwak za pośrednictwem którego możecie poszukać możliwie najtańszych biletów promowych z Włoch na Sardynię pod warunkiem, że nie macie ściśle określonej daty wypłynięcia.
3. W sekcji "Passengers" zweryfikujcie podane wcześniej dane. Jeśli przeprawiacie się z samochodem, w sekcji "Vehicle" wybierzcie markę i model pojazdu. Jeśli na dachu pojazdu macie zamontowany bagażnik i boxa, musicie podać wysokość pojazdu wraz z boxem. To samo dotyczy bagażnika rowerowego zamontowanego na haku. Po wyborze samochodu z listy bardzo istotne jest by poprawić jego wymiary (lenght i height). Lenght dla długości pojazdu z bagażnikiem rowerowym na haku, a height dla wysokości pojazdu wraz z boxem dachowym. W innym przypadku czeka was bieganie po porcie przed wjazdem na prom celem dokonania dopłaty za rejs.
4. W sekcji "Accomodation" możecie wybrać typ kabiny/pokoju lub ew. fotel w pomieszczeniu dla pasażerów z płatnymi miejscami do siedzenia. W sekcji "Restaurants" jak sama nazwa wskazuję...Wartą uwagi jest sekcja "Services". W tymi miejscu możecie wybrać opcję Top Position. Opcja ta gwarantuje Wam szybki wjazd na prom i równie szybkie jego opuszczenie po dopłynięciu. Dla przykładu dodam, że tradycyjne opuszczenie promu trwa nawet 1,5 godziny, czyli np. 8h rejsu + 1,5h wyjazd pojazdem z promu.
5. W sekcji "Travel quietly" możecie m.in. wykupić w razie potrzeby dodatkowe Ubezpieczenie. W sekcji "Tariffs" ponownie sprawdzacie poprawność wybranej taryfy, np. Standard Tariff.
6. W kolejnym kroku podajcie wszystkie dane osobowe i kontaktowe, nr. tablic rejestracyjnej pojazdu. Ponownie możecie wybrać dodatkowe Ubezpieczenie, gdybyście jednak się zdecydowali. Ważne, by sprawdzić termin ważności wszystkich swoich dokumentów (dowodów osobistych, paszportów) jak również datę ważności przeglądu samochodu i ważność ubezpieczenia OC. Pamiętajcie również, że wszystkie w/w dokumenty musicie mieć ze sobą podczas podróży.
7. W ostatnim kroku przechodzicie do płatności za bilety. Ważne, by wasza karta kredytowa/debetowa posiadała odpowiedni limit obciążenia dla transakcji płatności, również internetowych i zagranicznych. Sprawdźcie to i ewentualnie poprawcie limity transakcji na wyższe dla swojej karty bankowej przed zatwierdzeniem płatności za bilety na stronie przewoźnika Corsica&Sardinia Ferries.


Rezerwacja na stronie przewoźnika Moby Lines.

1. Po wejściu na stronę www.mobylines.com po pierwsze warto zmienić język na EN/angielski. Kolejno w sekcji WHERE DO YOU WANT TO GO wybieramy docelową wyspę oraz skąd ruszamy (np. Livorno - Olbia) oraz podajemy czy podróż odbędzie się w jedną stronę - ONE WAY, czy w dwie strony - ROUNDTRIP. Podajemy także datę wyjazdu i powrotu.
2. W kolejnym kroku odznaczamy suwakiem "Show also alternative routes" oraz klikamy w "CHANGE SEARCH" celem doprecyzowania naszych biletów. Wybieramy ilość osób i typ pojazdu. Można oczywiście płynąć bez samochodu. Po podaniu ilości pasażerów, w tym dzieci jak również psów itd. klikamy w UPDATE celem znalezienia najlepszej oferty.
2. Po wyświetleniu się dostępnych rejsów, wybieracie najbardziej odpowiednią dla siebie opcję i GO.
3. W sekcji "Passengers" zweryfikujcie podane wcześniej dane. Jeśli przeprawiacie się z samochodem, w sekcji "Vehicles" wybierzcie typ i wielkość pojazdu. Jeśli na dachu pojazdu macie zamontowany bagażnik i boxa, musicie wziąć pod uwagę wysokość pojazdu wraz z boxem (Higher than 2,20 mt). To samo dotyczy bagażnika rowerowego zamontowanego na haku. Po wyborze samochodu z listy bardzo istotne jest by poprawić jego wymiary (lenght i height). Lenght dla długości pojazdu z bagażnikiem rowerowym na haku, a height dla wysokości pojazdu wraz z boxem dachowym. W innym przypadku czeka was bieganie po porcie przed wjazdem na prom celem dokonania dopłaty za rejs.
4. W sekcji "Accomodation" możecie wybrać typ kabiny/pokoju lub ew. fotel w pomieszczeniu dla pasażerów z płatnymi miejscami do siedzenia.
5. W sekcji "Self-service - our menus" wybieracie typ posiłku (opcja dodatkowo płatna), natomiast w sekcji "Optional services" możecie kupić dodatkowe Ubezpieczenie.
6. W kolejnym kroku "Outbound travel" podajcie wszystkie dane osobowe i kontaktowe, a w sekcji "Vehicle information outbound" podajcie nr. tablic rejestracyjnej pojazdu oraz zaznaczacie czy pojazd zasilany jest gazem LPG/CNG. Ważne, by sprawdzić termin ważności wszystkich swoich dokumentów (dowodów osobistych, paszportów) jak również datę ważności przeglądu samochodu i ważność ubezpieczenia OC. Pamiętajcie również, że wszystkie w/w dokumenty musicie mieć ze sobą podczas podróży.
7. W ostatnim kroku "Payment methods" przechodzicie do płatności za bilety. Ważne, by wasza karta kredytowa/debetowa posiadała odpowiedni limit obciążenia dla transakcji płatności, również internetowych i zagranicznych. Sprawdźcie to i ewentualnie poprawcie limity transakcji na wyższe dla swojej karty bankowej przed zatwierdzeniem płatności za bilety na stronie przewoźnika Moby Lines. Dalej już tylko "MAKE PAYMENT" i możecie się powoli pakować...

Gdzie najtaniej zatankować pojazd w Livorno przed wjazdem na prom i dlaczego płacić gotówką?



Jeśli potrzebujecie zatankować swój pojazd przed rejsem na jedną z wysp Morza Śródziemnego, najtaniej zrobicie to na całodobowej, bezobsługowej stacji paliw Q8 w centrum Livorno zobacz lokalizację, oddalonej od portu zaledwie 3 kilometry.

Jak zatankować samochód na bezobsługowej stacji paliw we Włoszech - poradnik krok po kroku



Tankowanie na bezobsługowej stacji paliw sieci Q8 we Włoszech jest dość proste. Po pierwsze należy zmienić klawiszem F1 język na angielski. Kolejnym krokiem jest włożenie banknotu do maszyny i wybór numeru pompy. Numer pompy podany jest zawsze na dystrybutorze, tuż nad pistoletem. Wybierasz zatem pompę np. nr. 1 i dopiero po tym wyborze otwierasz korek i wkładasz pistolet do baku.

Jeśli zamierzasz płacić kartą, licz się z tym, że najczęściej zostanie zablokowana kwota na twoim koncie bankowym w wysokości 100€, nawet jak zatankujesz za kwotę np. 30€. Różnica wróci na twoje konto w ciągu od 24 godzin nawet do 14 dni. Wybór należy do Ciebie, my osobiście preferujemy płatność za paliwo gotówką w walucie Euro.

Kontrola przed wjazdem na prom w czasie pandemi koronawirusa covid-19



Około godziny 6:00 nad ranem zostajemy wpuszczeni na terminal promowy celem odprawienia się przed rejsem. Po drodze przechodzimy kontrolę dokumentów, w tym biletów promowych, dowodów osobistych oraz potrójną kontrolę związaną z covid-19. Kontrola pod kątem koronawirusa polegała na mierzeniu temperatury (dwu-krotnie) oraz sprawdzenia czy zarejestrowaliśmy się w aplikacji Sardegna Sicura.

Powoli wstaje nowy dzień. Za pół godziny wjeżdżamy na pokład promu



Rejestracja była koniecznia do 24 godzin przed przybyciem na Sardynię. Kara za brak rejestracji jest dość wysoka, wg. naszych informacji 1000€ za osobę. Aplikację Sardegna Sicura pobierzecie telefonem z systemem Android ze sklepu Google Play. Formularz rejestracyjny dostępny jest również na stronie internetowej zobacz.

Na Sardynię płyniemy w towarzystwie Batmana statkiem Sharden Moby Lines



Prom Włochy Sardynia



Na Sardynię z włoskiego portu w Livorno w towarzystwie Batmana, który czekał na Olivierka na pokładzie statku, wypływamy punktualnie 9:00 rano ;-) Statek o nazwie Sharden Moby. Promy Moby Lines mają ciekawą grafikę, trafiającą w szczególności do najmłodszych turystów, ale przede wszystkim są znacznie wygodniejsze w porównaniu z promami armatora Corsica&Sardinia Ferry, z którego oferty korzystaliśmy w 2019 na trasie Livorno - Bastia.

Wjeżdżamy na batmański prom, kierunek Olbia



Na pokładzie statku Sharden dostępny jest m.in. plac zabaw, lounge room, show room, dwie restauracje, bar, wygodny parking dla pojazdów (brak ścisku w porównaniu z promami Corsica&Sardinia Ferry) oraz dwu i czterosobowe kabiny z lub bez widoku na morze, kabiny przystosowane dla osób niepełnosprawnych, kabiny przystosowane dla osób niepełnosprawnych, a także wygodne rozkładane fotele (dodatkowo płatne), mieszczące się w dużych, klimatyzowanych pomieszczeniach.


Płyniemy na Sardynię, hurra!




Dwa Batmany, jeden duży drugi mały!



Port Olbia Sardynia



Kabina czterosobowa na promie Nuraghes Moby Lines



Z kabiny czteroosobowej (C2) skorzystaliśmy podczas nocnego rejsu z Olbii do Livorno w drodze powrotnej z Sardynii. Kabina wyposażona była w dwa, dwu piętrowe łóżka, a także toaletę z WC i prysznicem. Uważamy, iż opcja wyboru kabiny podczas rejsu odbywającego się nocą była trafnym wyborem pomimo wysokiej ceny.

W drodze powrotnej płynęliśmy statkiem Nuraghes Moby Lines



Po pierwsze mogliśmy odpocząć przed długą drogą, która czekała nas o poranku (~1500 kilometrów do Krakowa), po drugie mogliśmy dowoli korzystać z toalety. Po trzecie kabina pozwoliła nam na izolację w trakcie pandemii. Nocą wiele obszarów dostępnych za dnia na promie było zamkniętych dla turystów, co spowodowało zauważalny ścisk wśród pasażerów.


Kabina wyposażona była w dwa, dwu piętrowe łóżka, a także toaletę z WC i prysznicem



W drodze powrotnej płynęliśmy statkiem Nuraghes Moby, który podobnie jak statek Sharden wyposażony był we wszystko, co jest potrzebne podczas przemieszczania się pomiędzy lądem a wyspami Morza Śródziemnego. Niestety w trakcie wielu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa, kilka udogodnień tj. kino było zamkniętych, co dodatkowo utwierdziło nas w słuszności wyboru 4-osobowej kabiny.


Prysznic i toaleta w czteroosobowej kabinie na promie Nuraghes



O tym jak wygląda wjazd na prom i boarding krok po kroku w porcie w Olbii na Sardynii oraz co zobaczyć, zjeść i zaparkować za darmo w bliskim pobliżu portu morskiego, a także gdzie odebrać klucz do swojej kabiny na promie piszemy tutaj Powrót z Sardynii krok po kroku - prom z do Olbii do Livorno.

Kończymy powoli nasz krótki poradnik. Jeśli macie pytania lub sugestie, piszcie do nas. Pozdrawiamy :-)

Atrakcje Toskania - co warto zobaczyć w pobliżu Livorno?



Samochodem na Korsykę krok po kroku - prom z Livorno do Bastii (1 kilometrów)
Piza i jej atrakcje na jeden dzień - kompletny przewodnik (30 kilometrów)
Spiagge Bianche - karaibski kolor morza w Europie odnaleziony (31 kilometrów)

Odsłony : 43,725 osób.



Zerknij na mapę gdzie to jest



Start podróży Odwiedzone miejsce

↤ poprzedni wpis | Polska
    Zamek w Kwidzynie i największa w Europie zamkowa latryna

Włochy | następny wpis ↦
Spiagge Bianche - karaibski kolor morza w Europie odnaleziony    

TravelPasja.pl


Witaj na blogu. Zaplanuj z nami swoją podróż samochodem i z namiotem w bagażniku.

Sprawdź nasze relacje z wycieczek autem po Polsce i Europie, w których opowiadamy o najpiękniejszych miejscach, plażach, wsiach i miasteczkach oraz prowadzimy krok po kroku do samodzielnej organizacji podróży od A do Z.

Przedstawiamy wszystkie poniesione koszty i podpowiadamy jak podróżować...taniej i lepiej.

Rozgość się i...szerokiej drogi!
insta travelpasja

Galeria zdjęć (20)



zobacz wszystkie zdjęcia

Polecamy


Atrakcje turystyczne w okolicy



Livorno Port Livorno


Livorno Prom Włochy Sardynia

Najpiękniejsze plaże Europy


Plaża Białogóra

Białogóra

Polska

Plaża Squadrone o delle Vacche
Cala Girgolu

Sardynia

Plaża Santa Giulia

Porto Vecchio

Korsyka

Plaża White Beach

Rosignano Solvay

Włochy

Plaża Ses Salines

La Savina

Formentera



Śledź nas na Facebooku


TravelPasja.pl © 2003 - 2024 - blog o podróżach prawa autorskie mapa strony
Pliki Cookies : Ta strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności.

Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce. Rozumiem i akceptuję komunikat. Nie pokazuj więcej.
Travel Pasja