TravelPasja.pl - blog o podróżach, wyprawy samochodem po Polsce i Europie

Home Toskania samochodem - wyprawa z Krakowa do Włoch Przewodnik Włochy Toskania Opis trasy krok po kroku & okolice

Polub nas na Facebooku


10 czerwiec, ostatnia aktualizacja poradnika 3 luty 2024

Polska - Włochy - opis trasy krok po kroku
Toskania samochodem - wyprawa z Krakowa do Włoch

Samochodem do Toskanii

- kompletny poradnik

Część #1 -

Organizacja podróży krok po kroku od A do Z
Tegoroczna trasa miała być najdalszą i najdłuższą podróżą samochodem po Europie. Przygotowaliśmy się do niej długie lata krok po kroku od A do Z, starannie selekcjonując miejsca, miasteczka, wsie, plaże i atrakcje turystyczne. Chcieliśmy dotrzeć autem na Koniec Europy, albo jej początek. Ten jeden jedyny raz.

Czekaliśmy na odpowiednią chwilę, a ta nadarzyła się po 13 latach małżeństwa. Wszystko było gotowe do wyjazdu. Byliśmy w pełni spakowani i przygotowani do wyjazdu. Pogodziliśmy się z wysokimi cenami paliw panującymi w całej Europie. Pozostało jedynie zapłacić za ubezpieczenie turystyczne oraz kupić coś "na drogę". A ta była długa. Niecałe 4000 kilometrów. W jedną stronę. I...nie udało się.

Jedziemy z Krakowa do włoskiej ToskaniiDwa dni przed ruszeniem w podróż życia, a dokładnie w Dzień Dziecka wydarzyło się coś, czego zupełnie nie planowaliśmy. Wyjątkowy pech. Wylądowaliśmy z synem na SOR w Krakowie. Od tego momentu sprawy potoczyły się zupełnie inaczej.

Po dwóch dniach od pobytu na SOR Olivier stwierdził, że koniecznie musi ruszyć w drogę. Koniecznie! Nie może dłużej zostać w domu i musi zmienić otoczenie aby nie mieć codziennie przed oczami miejsca, w którym złamał nieszczęśliwie przedramię w dwóch miejscach. Cóż było począć? Ruszyliśmy gdyż z natury nigdy w życiu się nie poddajemy i zawsze nam się "chce". Z drobną jednak różnicą. Zamiast podążać na zachód Europy, czyli w stronę przylądku św. Vincenta, obraliśmy jej południowy kierunek.

Włochy - złamanoręki turystaTym samym zapraszamy w podróż po słonecznej Italii. Była to podróż trochę inna niż wszystkie poprzednie. Z racji iż Olivier z gipsem na ręce nie mógł korzystać z morza czy basenów, uwagę skupiliśmy na włoskiej wsi, tj. przecudnej, pięknie pachnącej i majestatycznej widokami Toskanii. W trakcie włóczęgi samochodem skorzystaliśmy z kilku fajnych kempingów i odwiedziliśmy także Umbrię, Lacjum, Emilia Romagna a na koniec pojechaliśmy do Veneto by kąpać się w ciepłym Adriatyku.

Przygotowanie do podróży Kraków - Toskania WłochyZerknij na nasz stale uzupełniany o nowe doświadczenia drogowo-campingowy poradnik podróżowanie samochodem po Europie.

Zanim ruszymy samochodem do włoskiej Toskanii, kilka istotnych informacji. Wybierając się samochodem poza granice Polski, warto odpowiednio wcześniej dowiedzieć się jakie przepisy ograniczają kierowców w krajach tranzytowych jak i kraju docelowym. Są to dość ważne informacje, które pomogą uniknąć mandatów i drogowych komplikacji.

Jeśli wybieracie drogę przez Czechy i Austrię warto pamiętać że w Czechach zapięte pasy bezpieczeństwa są obowiązkowe dla wszystkich pasażerów pojazdu włącznie z kierowcą, a światła mijania muszą być włączone przez całą dobę i przez cały rok. Można używać radia CB i kamer samochodowych. Na wyposażeniu samochodu powinny znaleźć się kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażerów, gaśnica, apteczka, trójkąt ostrzegawczy, komplet żarówek zapasowych, zapasowe bezpieczniki, koło zapasowe lub ewentualnie zestaw naprawczy do opon w postaci sprayu.


Jeśli podróżujecie autem zasilanym LPG, przed wyjazdem warto zainstalować aplikację myLPG, którą pobierzecie za darmo ze sklepu Play. Jest to najlepsza aplikacja dzięki której znajdziecie najbliższą stacje LPG w całej Europie. Jeśli podróżujecie samochodem zasilanym olejem napędowym lub paliwem bezołowiowym, wówczas w Austrii polecamy korzystać z aplikacji tj. Clever Tanken, Gasprice Austria, Fuel Flash, natomiast we Włoszech z aplikacji tj. Pedagio Autostradale oraz Prezzi Benzina. Są to absolutnie najlepsze i darmowe aplikacje na telefon z systemem Android, służące możliwie najtańszemu tankowaniu na stacjach paliw dużych znanych koncernów, tj. BP, OMV, Shell, Q2, Tamoil, itd., etc.

W przypadku przejazdu przez Austrię nie wolno używać radia CB i kamer samochodowych. Nie zapomnijcie ściągnąć anteny z dachu i kamery z przedniej szyby. Nie wolno też używać żadnych Yanosików. Światła mijania obowiązkowe są w nocy jak i w dzień, jeśli warunki atmosferyczne są złe.

We Włoszech światła mijania obowiązkowe są w nocy oraz w dzień jeśli warunki atmosferyczne są złe, poza tym wszyscy użytkownicy muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa. Można używać kamer samochodowych i CB, a na wyposażeniu muszą znaleźć się kamizelki odblaskowe dla kierowcy i pasażerów, trójkąt ostrzegawczy, gaśnica i apteczka. Nie zapomnijcie zabrać przeciwsłonecznych okularów. Zalecamy trzymać się ograniczeń prędkości, by uchronić się przed mandatami z wakacji. Te przychodzą nawet po roku czasu.

Przepisy, winiety, koszty podróży, ubezpieczenie EKUZWe wszystkich krajach obowiązują te same najważniejsze dokumenty, tj. dowód osobisty lub paszport, ważne prawo jazdy, dowód rejestracyjny i ważny przegląd techniczny pojazdu, ważne ubezpieczenie OC. Pamiętajcie, że po Europie należy mieć wymienione dokumenty przy sobie, pomimo iż od dłuższego czasu w Polsce nie są one wymagane. Nie zapomnijcie ich zabrać z domu.

Całość uzupełniamy o ubezpieczenie AC jak również NWW i Assistance w wersji najwyższej. Bardzo istotne jest także ubezpieczenie zdrowotne. Dobrym ruchem jest wyrobienie darmowej karty EKUZ. Czeka się na nią od 2 do 4 tygodni lub można ją wyrobić "od ręki" w wyznaczonym oddziale NFZ. Co należy zrobić? Zadzwonić na Infolinię NFZ i zapytać w którym oddziale zlokalizowanym najbliżej miejsca zamieszkania można od ręki otrzymać kartę EKUZ.

Ubezpieczenie turystycznePodstawowe i jednocześnie darmowe ubezpieczenie zdrowotne EKUZ można poszerzyć o rozszerzające zakres ubezpieczenia, płatne ubezpieczenie turystyczne. Jak my to robimy? Dwa dni przed ruszeniem w podróż, dzwonimy do Ubezpieczyciela/pośrednika z prośbą, aby przesłał nam ofertę Ubezpieczenia drogą e-mail, a oferta musi zawierać "link" do Opłacenia tejże oferty. Wystarczy w niego kliknąć i zapłacić on-line. Proste i szybkie rozwiązanie.

Pamiętajcie, że ubezpieczenie najczęściej rozpoczyna się od dnia kolejnego, tj. jeśli opłacicie ubezpieczenie np. w piątek, to ochrona ubezpieczeniowa rozpocznie się sekundę po północy, czyli od soboty. My nie kupujemy i nie opłacamy wcześniej Ubezpieczenia turystycznego, bo jak wspomnieliśmy w życiu bywa różnie. Wcześniej tzn. np. rok, miesiąc czy dwa tygodnie. Robimy to dokładnie dwa dni przed ruszeniem w podróż lub najczęściej już w trakcie jazdy.

↦ Za 19 dniowe ubezpieczenie turystycznie zapłaciliśmy łącznie 297 zł za 3 osoby.

Ceny winiet i koszty przejazdu autostradami Kraków - Toskania Włochy↦ Koszt autostrad w Polsce począwszy od Krakowa do granicy polsko-czeskiej w Mszanie-Gorzyczkach w jedną stronę to 24 zł lub 18 zł (za pośrednictwem aplikacji AutoPay).
↦ Winieta Czechy (30 dniowa, jeśli wybieracie się na 14 i więcej dni). Koszt 87 zł.
↦ Winieta Austria (2x 10 dniowa, jeśli wybieracie się na 14 i więcej dni). Koszt 2x 47 zł.
→ Koszt autostrad we Włoszech począwszy od granicy z austriacko-włoskiej do Florencji (Toskania) w jedną stronę to około 185 zł.
→ Koszt paliwa zależy od kilku czynników. W naszym przypadku wyniósł w całości 1950 zł. Łącznie przejechaliśmy 3906 kilometrów. Paliwo tego roku do tanich nie należało. Średnia cena oleju napędowego ON w Austrii i Włoszech wynosiła 1,995€ - 2,21 € za 1 litr.
→ Koszt noclegów na włoskich kempingach był bardzo zróżnicowany. Od 28€ do 60€ za dobę. W podróży po Italii skorzystaliśmy z pięciu kempingów. O wszelkich szczegółach krok po kroku opowiemy w kolejnych relacjach.

Gdzie nocowaliśmy?Do Włoch z Krakowa wybraliśmy się samochodem. Nocowaliśmy na małych i większych kempingach Toskanii, Umbrii, Lacjum, Emilia Romagna i Veneto, m.in. Camping Boschetto di Piemma, Il Treccolo, Camping Village Cerquestra, Camping Bellamare i Camping Sabbiadoro. Wymienione kempingi opisujemy od A do Z w kolejnych częściach relacji z podróży samochodem z Krakowa do Włoch.

Wszystkie kempingi zarezerwować możecie poprzez booking.com, naszym zdaniem najlepszym cenowo portalu rezerwacyjnym. Łapcie 50zł zwrotu za nocleg, dzięki któremu otrzymacie 50 zł zwrotu tuż po zrealizowaniu jakiejkolwiek rezerwacji. Po przejściu na stronę booking.com, w miejscu: "Miejsce, nazwa obiektu lub adres", wpiszcie np. Camping Sabbiadoro Włochy lub wybierzcie dowolny inny nocleg. Warto skorzystać na stronie z mapy rozmieszczenia noclegów, aby wybrać obiekt noclegowy położony możliwie np. najbliżej morza.

1 - 2 - 3 do Toskanii jedziemy10 czerwca 2022 naszą podróż samochodem z Polski do Włoch rozpoczęliśmy tradycyjnie w okolicy Krakowa w godzinach popołudniowych. Auto wyposażyliśmy jakiś czas temu w dodatkowy bagażnik dachowy, na którym zamontowaliśmy 500 litrowy box, tzw. trumnę. Zakup boxa był świetną decyzją. Dodatkowe 500 litrów wolnego miejsca bardzo się nam w podróży przydaje. Do boxa pakujemy kempingowy ekwipunek, tj. namiot, stoliki, krzesełka, podkłady, parasole a także plażowe zabawki synka.

Droga w kierunku Włoch wiodła przez Czechy i Austrię. Trasa Kraków → Mszana - Gorzyczki (granica) → Ostrawa (CZ) → Ołomuniec (CZ) → Brno (CZ)→ Wiedeń (AT) → Graz (AT) → Villach (AT) → Tarvisio (IT) była najwygodniejszą opcją jazdy. Alternatywnie w kierunku Wiednia z Krakowa możecie dotrzeć samochodem przez Słowację, ale ta trasa jest znacznie mniej komfortowa i czasowo o dłuższa. Dojazd z Krakowa do granicy polsko-słowackiej w Zwardoniu potrafi trwać nawet 3 godziny a to zaledwie 140 kilometrów.

Autostrada A4 Kraków - KatowiceKraków Balice - bramka AutoPay na autostradzie A4Do celu podróży mieliśmy około 1400 kilometrów. Wjechaliśmy w Balicach pod Krakowem na bramki A4 Kraków - Katowice. Pamiętajcie, że jeśli korzystacie z aplikacji AutoPay, aby przejechać przez bramki bez zatrzymywania pojazdu, musicie wybrać skrajny lewy pas oznaczony pomarańczowymi strzałkami na jezdni. Dalej po około dwóch godzinkach jazdy autostradą A4 i kolejno od Katowic już darmowym odcinkiem autostrady A1 dotarliśmy do stacji paliw BP w Mszanie Gorzyczkach. Jest to ostatnia stacja paliw przed granicą z Czechami.

↦ Autostrada A4 Kraków - Katowice. Koszt 24 zł lub 18 zł (za pośrednictwem aplikacji AutoPay).

Kupujemy winietę - CzechyCo roku na stacji paliw BP w Mszanie - Gorzyczkach dotankowujemy samochód do pełna oraz kupujemy czeską winietę w formie on-line. Wy możecie zrobić to jeszcze będąc w domu lub podobnie jak my, stojąc na parkingu stacji BP podczas krótkiej przerwy na tankowanie i rozprostowanie kości. Po kilka sekundach od opłacenia winiety na e-mailu pojawia się potwierdzenie o tym, że winieta jest już aktywna.

Stacja paliw BP w Mszanie - GorzyczkachDlaczego podczas płacenia za paliwo nie kupujemy winiet na stacji paliw BP w Mszanie tuż przed granicą z Czechami? Dlatego, że są około od 30% do 50% droższe.

Poradnik - zakup czeskiej winiety on-line krok po krokuWystarczy telefon z dostępem do internetu i karta bankowa. Zakup trwa nie więcej 2 minuty i jest bardzo prosty. Należy wejść na stronę www.edalnice.cz i dla wygody wybrać język polski. Kolejno wybrać typ winiety (w naszym przypadku winieta 30-dniowa) i kliknąć Kupuję. Od tego momentu pozostaje 10 prostych kroków do zakupu czeskiej winiety.

1. Kraj rejestracji pojazdu: Polska
2. Numer rejestracyjny (2x): KR 12345 (przykład)
3. Początek ważności winiety: np. od dziś
4. Rodzaj znaku towarowego: 30-dniowa 440 CZK
5. E-mail (2x): podaj twój adres e-mail
6. Płatność: karta kredytowa
7. Zaznacz zgody: Zgadzam się na warunki...
8. Kliknij w: Przejdź do płatności
9. Potwierdź CVV Twojej karty bankowej
10. Właśnie kupiłeś winietę. Sprawdź swojego e-maila

Pamiętajcie aby podać prawidłowy adres e-mail, gdyż na maila otrzymacie potwierdzenie zakupu czeskiej winiety. Wygoda niesamowita. Bardzo polecamy.

↦ Winieta Czechy (30 dniowa, jeśli wybieracie się na 14 i więcej dni). Koszt 87 zł.

Autostrada D1 Czechy - Gorzyczki - Ostrava - Brno - MikulovPo wypiciu kawy i chwili odpoczynku na stacji paliw BP w Gorzyczkach ruszyliśmy w drogę. Czechy tradycyjnie przejechaliśmy tranzytem. Granica pomiędzy Polską a Czechami w zasadzie nie istnieje. Droga minęła nam dość szybko pomimo kilku remontów. Kierunek Gorzyczki - Ostrawa - Ołomuniec - Brno - Mikulov (granica) - Austria. Z roku na rok czeską autostradą D1 podróżuje się co raz wygodniej z jednym małym minusem.

Czechy - autostrada D1Czechy - PasohlavkyCzechy - MikulovW Czechach toalety na stacjach paliw przy autostradzie D1 są często płatne. Fajnie by było gdyby Czesi osiągnęli w tej kwestii austriacki poziom. Poza tym wszystko OK. Po niespełna dwóch godzinach jazdy dotarliśmy do granicy czesko-austriackiej w Mikulovie. Na granicy zrobiliśmy kilkuminutowy postój.

Kupujemy winietę - AustriaCo roku kupujemy wymaganą winietę austriacką "10-dniową" w cenie Urzędowej tj. 9,60€ na granicy czesko-austriackiej Zollamt-Drasenhofen tuż za czeskim Mikulovem. Sklep nazywa się "Roadhouse Route B7 Kramer OG". Czynny jest 24h 7 dni w tygodniu. Po naklejeniu na szybę winiety w jej lewym górnym rogu patrząc od środka pojazdu w kierunku maski pojazdu, ruszyliśmy w dalszą drogę w stronę Wiednia.

↦ Winieta Austria (10 dniowa). Koszt 47 zł.

Austria - winiety - Roadhouse Route B7 Kramer OGAutostrada A2 Austria - Mikulov - Wiedeń - Graz - VillachDroga przez Austrię przebiegła spokojnie. Bez żadnych większych remontów czy zatorów. Wysoka kultura jazdy i stosowanie się do zalecanych prędkości, a także zwykła drogowa uprzejmość wśród kierowców na drogach Austrii to to, co doceniamy najbardziej podróżując samochodem po Europie. W zasadzie od momentu wjazdu na teren Austrii kierowca przenosi się w inny wymiar kultury jazdy.

Austria - autostrada A2Austria - odcinek autostrady Wiedeń - GrazNa obwodnicy Wiednia wszyscy jadą zgodnie z dozwoloną prędkością. Pięć pasów ruchu i 70km/h. Nie ma problemu! Wszyscy jadą 70km/h. I nie ma znaczenia czy są odcinkowe pomiary prędkości, czy może fotoradary lub czy widzimy w lusterku jadące za nami Lamborghini bo i tak się zdarzało.

Austria - parking przy autostradzie A2Co tam Lambo Kochani! Kamper na podwójnej z tyłu osi i z lawetą na której jedzie zielone Lambo to już mniej spotykany widok. Ale wiecie doskonale jak jest. Kamperem się nie wszędzie wjedzie, a te włoskie serpentyny jakoś trzeba ogarniać. Lambo, w sam raz!

Pamiętajcie, że przemierzając Austrię możecie korzystać z darmowych i bardzo czystych toalet na parkingach zlokalizowanych wzdłuż autostrad. Najlepsze nazywają się Rastplatz.

Tankowanie auta w Austrii tuż przed granicą z WłochamiZ najdłuższej autostrady w Austrii - autostrady A2 (Süd Autobahn) zjechaliśmy do centrum górskiego miasteczka Villach. Tankujemy tu zawsze samochód do pełna. To ostatnia stacja paliw przed włoską granicą. Dojazd do stacji paliw wprost z autostrady A2 jest krótki i bardzo prosty - główna ulica prowadząca przez Villach.

Austria - stacja paliw OMV w VillachW Villach mamy dwie ulubione stacje paliw. Stację paliw OMV oraz stację BP. W czerwcu 2022 cena paliwa wynosiła 2,12€ za litr oleju napędowego (ON). Po zatankowaniu auta do pełna udaliśmy się w kierunku włoskiej granicy do której dotarliśmy po około 15 minutach spokojnej jazdy.

Jak zatankować samochód na bezobsługowej stacji paliw we Włoszech - poradnikTankowanie na bezobsługowej stacji paliw sieci np. Q8 we Włoszech jest dość proste. Po pierwsze należy zmienić klawiszem F1 język na angielski. Kolejnym krokiem jest włożenie banknotu do maszyny i wybrać numer pompy. Numer pompy podany jest zawsze na dystrybutorze, tuż nad pistoletem. Wybieracie zatem pompę np. nr. 1 i dopiero po tym wyborze otwieracie korek i wkładacie pistolet do baku.

Uwaga! Jeśli zamierzacie płacić kartą, liczcie się z tym, że najczęściej zostanie zablokowana kwota na koncie bankowym w wysokości 100€, nawet jak zatankujecie za kwotę np. 30€. Różnica wróci na konto bankowe w ciągu od 24 godzin nawet do 14 dni. Wybór należy do Was, my osobiście preferujemy płatność za paliwo gotówką w walucie Euro.

Autostrada A23 Włochy - Villach - Tarvisio - Udine - WenecjaGranica Austria - Włochy praktycznie nie istnieję. Od taka informacja w postaci tablicy przy autostradzie, że wjechaliśmy na teren Włoch. Żadnych kontroli. Niedługo po przekroczeniu granicy austriacko-włoskiej zatrzymaliśmy się na pierwszych bramkach na autostradzie A23. Pobraliśmy bilet i pojechaliśmy dalej w stronę Udine i kolejno dalej w kierunku Wenecji.

Austria - Włochy granica dwóch państwWłochy - parking przy autostradzie A23Na wysokości Wenecji a w zasadzie obwodnicy Wenecji zlokalizowane są płatne bramki. Opłata w wysokości 18,20€. Czyli odcinek autostrady od granicy z Austrią do Wenecji kosztuję około 85 zł. Jeśli interesują Was ceny innych włoskich autostrad, na stronie www.autostrade.it możecie w szybki sposób sprawdzić koszt przejazdu wszystkimi odcinkami jeszcze przed ruszeniem w podróż do słonecznej Italii.

Włochy - autostrada A23 Udine - Wenecja↦ Autostrada odcinek Tarvisio - Wenecja (zjazd Mestre). Koszt 85 zł.

Autostrada A1 & A13 Wenecja - Padwa - Bolonia - FlorencjaPo minięciu obwodnicy Wenecji obraliśmy kierunek Bolonia. Niedługo później stanęliśmy na bramkach autostradowych celem pobrania nowego biletu. A dalej? A dalej to już prosta droga w kierunku Bolonii i następnie w kierunku Florencji. Mniej więcej w połowie drogi pomiędzy Bolonią a Florencją mamy ulubioną stację paliw Tamoil Badia Nuova Ovest. Dlaczego ulubioną? Jest to stacja z wygodnym sporych rozmiarów parkingiem dla aut osobowych, kamperów oraz TIR.


Drzemka w trasie nie zaszkodzi ;-)Co roku się na niej zatrzymujemy na pyszne Espresso. Ponadto dostępne są tam świetne osłonięte od słońca stanowiska parkingowe dla samochodów osobowych i ogólnie jest bezpiecznie, a tym razem z racji iż była już późna godzina a organizm wysłał maila, że czas na dłuższą chwilę odpoczynku, postanowiliśmy zrobić sobie dłuższy postój i małą drzemkę.

Włochy - wielokilometrowe autostradowe tunele
Odpoczynek w trasie i krótka drzemkaByć może zastanawiacie się dlaczego nie zarezerwowaliśmy hotelu czy urokliwej włoskiej agroturystyki w drodze z Krakowa do włoskiej Toskanii. Zwyczajnie nas tu miało nie być. Dokładnie w tym czasie mieliśmy być w drodze na południe Portugalii, a hotele tranzytowe mieliśmy wstępnie zarezerwowane we Francji i w Hiszpanii.

Włochy - krótka drzemka w drodze do ToskaniiAle Włochy? Wyjazd do Włoch z racji sytuacji jaka się nam przytrafiła to był spontan. Jedyne co mieliśmy przygotowane wcześniej to pinezki z włoskimi atrakcjami, które bardzo drobiazgowo dodajemy do tworzonych przez siebie map.

Przed drzemką wieczorna toaleta, mycie zębów i ciepła herbata. Wiecie co? Mamy fajny czajnik na 12V do samochodu. Sprawdza się idealnie. Kosztuje niecałą 100-wę i bardzo Wam go polecamy. Możecie mieć wrzątek w kilkanaście minut. Czas na lulu.

Włochy - Tamoil Badia Nuova OvestNo teraz to już możemy na legalu napisać...Buongiorno! Planowana 3-godzinna drzemka prawie się udała. Prawie, gdyż obudziliśmy się dopiero po 5-ciu godzinach snu. Spało się fajnie, temperatura nocą spadła z 34 do 18 stopni. W sam raz do lekkiego, szybkiego snu. Po porannym WC, kawce i śniadanku w iście podróżniczym stylu ruszyliśmy w dalszą drogę. Do celu podróży tym razem pozostało nam plus minus 110 kilometrów.

Włochy - poranek na stacji Tamoil
Po minięciu obwodnicy Florencji zjechaliśmy z autostrady płacąc za nią 20,90€. Czyli odcinek od Wenecji do Florencji to koszt około 99 zł. Dalej już lokalną bezpłatną drogą dobrnęliśmy do celu naszej pierwszej podróży, czyli bardzo fajnego toskańskiego kempingu Il Boschetto di Piemma o którym opowiadamy w następnej części relacji z podróży samochodem z Krakowa do Toskanii.

Kemping Il Boschetto di Piemma stanowił dla nas bazę noclegowo-wypadową do eksploracji najpiękniejszych turystycznych atrakcji Toskanii, a jazda po toskańskich drogach to jakiś inny wymiar. Włoska wieś widokowo jest ciężka do opisania, choć próbujemy w kolejnych częściach naszej włoskiej podróży się tego podjąć.

↦ Autostrada A1 & A13 odcinek Wenecja - Padwa - Bolonia - Florencja (zjazd Impruneta). Koszt 99 zł.

Kończymy powoli nasz krótki poradnik. Jeśli macie pytania lub sugestie, piszcie do nas. Ciao :-)

Atrakcje Włochy - co warto zobaczyć w Toskanii i najlepsze kempingiWkrótce...

Zerknij na mapę gdzie to jestStart podróży Odwiedzone miejsce

↤ poprzedni wpis | Polska
    Pruchnik - atrakcje i panoramy Pogórza Dynowskiego

Włochy | następny wpis ↦
Boschetto di Piema - kemping u stóp czarującego San Gimignano    

Wpadnij na YouTube


TravelPasja.pl


Witaj na blogu. Zaplanuj z nami swoją podróż samochodem i z namiotem w bagażniku.

Sprawdź nasze relacje z wycieczek autem po Polsce i Europie, w których opowiadamy o najpiękniejszych miejscach, plażach, wsiach i miasteczkach oraz prowadzimy krok po kroku do samodzielnej organizacji podróży od A do Z.

Przedstawiamy wszystkie poniesione koszty i podpowiadamy jak podróżować...taniej i lepiej.

Rozgość się i...szerokiej drogi!
insta travelpasja

Galeria zdjęć (35)zobacz wszystkie zdjęcia

Polecamy


Najpiękniejsze plaże Europy


Plaża Białogóra

Białogóra

Polska

Plaża Squadrone o delle Vacche
Cala Girgolu

Sardynia

Plaża Santa Giulia

Porto Vecchio

Korsyka

Plaża White Beach

Rosignano Solvay

Włochy

Plaża Ses Salines

La Savina

FormenteraŚledź nas na Facebooku


TravelPasja.pl © 2003 - 2024 - blog o podróżach prawa autorskie mapa strony
Pliki Cookies : Ta strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności.

Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce. Rozumiem i akceptuję komunikat. Nie pokazuj więcej.
Travel Pasja