18 czerwiec, ostatnia aktualizacja poradnika 11 październik 2024
Włochy - Perugia
Perugia - jeden dzień w stolicy Umbrii
Zwiedzamy Włochy
- najpiękniejsze miejsca i atrakcje turystyczne
Część #15 -
Perugia
Perugia, stolica Umbrii przycupnęła pomiędzy urokliwym Asyżem a malowniczym jeziorem Trazymeńskim. W zielonym sercu Włoch, w miejscu gdzie nad głębokimi wąwozami górują zamki i średniowieczne twierdze, a góry porastają soczyste lasy. Niegdyś ważny ośrodek etruskiej kultury i ważna rezydencja papieży, dziś europejskie miasto uniwersyteckie ze sporą dawką zabytków.
Umbria - Perugia
Zabytkowe centrum znajduje się na wysokim wzgórzu o dość zagmatwanej zabudowie. Poniżej wyrosły nowe, luźno rozrzucone dzielnice. Miasto o dość burzliwej historii liczy obecnie około 150 tys. mieszkańców i było jednym z dwunastu miast ligi etruskiej. Pierwsze wzmianki pochodzą z okresu wojny między Etruskami a Republiką Rzymską w 310 p.n.e. A jak prezentuje się dziś?
Jedziemy z kempingu Village Cerquestra do Perugi
Drugim miejscem które postanowiliśmy zwiedzić podczas wakacji na fajnym i tanim kempingu Village Cerquestra zlokalizowanym u stóp czwartego co do wielkości włoskiego jeziora była stolica Umbrii czyli Perugia.

Perugia - spacer uliczkami Starówki
Do celu jednodniowej wycieczki mieliśmy do przejechania samochodem niespełna 25 kilometrów. Droga prowadząca wprost z kempingu
Village Cerquestra do Perugii była malownicza. Na miejsce dotarliśmy po 40 minutach jazdy samochodem.
Gdzie nocowaliśmy?
Do Włoch wybraliśmy się samochodem. Podczas całej wyprawy nocowaliśmy na kilku kempingach w Toskanii, Umbrii czy Marche, m.in. na kempingu
kemping Village Cerquestra, położonym w bezpośrednim sąsiedztwie jeziora trazymeńskiego.

Odległość od kempingu Village Cerquestra do Perugii : 23 km

Cena noclegu na kempingu Village Cerquestra : 24 €/doba (2 os. + dziecko 8l. + namiot + prąd + samochód)
Camping Village Cerquestra
Darmowy parking Perugia
Po dotarciu na miejsce, samochód postanowiliśmy zaparkować przy ulicy Via della Pescara na miejscu parkingowym oznaczonym białą linią, czyli darmowym. Odległość jaka dzieliła miejsce w którym zaparkowaliśmy auto od Starówki Perugii to około 1 kilometr. Droga prowadziła chodnikiem miejscami stromo w górę wzgórza. Po około kwadransie marszu dotarliśmy do centro storico.
Perugia - darmowy parking
Jeśli zabraknie wolnego miejsca w tym miejscu, w pobliżu znajdziecie inne duże parkingi, lecz płatne. Cena parkowania w Perugii wynosi od 0,8€ za godzinę parkowania. Płatność odbywa się w Parkometrze. Warto mieć przy sobie drobne Euro gdyż nie zawsze można płacić kartą bankową. Lokalizacja darmowego parkingu
zobacz lokalizację.
Perugia - Stare Miasto
Do historycznego centrum dotarliśmy pieszo z dolnego miasta. Zwiedzanie rozpoczęliśmy w pobliżu zabytkowych etruskich murów, a dokładniej u stóp kościoła św. Herculanusa - Chiesa di Sant'Ercolano zbudowanego w XIII wieku.

Perugia - kościoła św. Herculanusa

Perugia - schody wprowadzające na Starówkę miasta
Perugia - punkt widokowy
Spod kościoła skierowaliśmy się kamiennymi schodami w prawo i po chwili przybyliśmy na pierwszy punkt widokowy - Belvedere alla Via delle Rupe. Przyjemne panoramy w tym widok na zieloną dolinę ciągnącą się pomiędzy Perugią a Asyżem. Po chwili odpoczynku pojawiliśmy się na dość sporym placu Giacomo Matteotti, otoczonym kolorowymi niewysokimi kamienicami. Nic tu szczególnego nie było do zobaczenia, wstąpiliśmy więc do lokalnej piekarni i z słodkościami w dłoni powędrowaliśmy dalej.
Perugia - dachy zabytków Dolnego Miasta
Perugia - plac Giacomo Matteotti
Perugia - czas na coś lokalnego!
Perugia - francuskie ciasto, włoska zawartość :D
Perugia - fontanna Magiore
Stąd było już tylko dwa kroki do głównego, starożytnego placu Starówki w Perugii - Piazza IV Novembre. Niemal na jego środku rozsiadła się ładna, zabytkowa gotycka fontanna Maggiore z XIII wieku, która napełnia orzeźwiającym chłodem najładniejszy plac miasta.
Perugia - fontanna Magiore
Fontanna Magiore na Piazza IV Novembre
Fontanna składa się aż z trzech basenów, dwóch murowanych i jednego z brązu. Zdobiona jest płaskorzeźbami oraz posągami przedstawiającymi m.in. znaki zodiaku i mitologiczne postacie. Do ładnej fontanny wodę doprowadzał niegdyś akwedukt o długości czterech kilometrów. Bez żadnych pomp, wyłącznie na zasadzie grawitacji. W 1278 roku woda po raz pierwszy wytrysnęła z fontanny.

Fontanna Magiore to ostatni punkt miejskiego akweduktu
Perugia - katedra św. Wawrzyńca
Tłem dla zabytkowej miejskiej fontanny jest miejska katedra. Dawna siedziba biskupów miasta. Potężna ściana katedra św. Wawrzyńca z XV wieku - Cattedrale Metropolitana di San Lorenzo, z tej perspektywy przypomina bardziej pałac niż kościół. Z tegoż miejska rozpoczyna się także słynny miejski deptak Corso Vannucci, ale o tym nieco później.
Perugia - katedra św. Wawrzyńca
Schody prowadzące do kościoła od strony fontanny stale okupowane są przez turystów i studentów i są jedną z wizytówek miasta. Wnętrze katedry a dokładnie jedna z jej kaplic skrywa niewielki pierścień z agatu. Jest nim ślubna obrączka Maryi pokazywana wiernym tylko jeden raz do roku.
Wnętrze potężnej katedry z XV wieku
Perugia - pałac Priori
Vis a vis miejskiej katedry pręży się monumentalny, wielokrotnie przebudowywany pałac Palazzo dei Priori z przełomu XIII i XIV wieku. Uznawany jest za jeden z najznakomitszych średniowiecznych pałaców miejskich we Włoszech z udekorowaną freskami salą notarialną - Sala dei Notari. Freski z XIII wieku ukazują motywy bajkowe, legendy oraz historie biblijne.
Perugia - pałac Priori na drugim planie
Fasada budynku również nie ma powodów do wstydu. Liczne płaskorzeźby i średniowieczny system okien sprawia, że obiekt przyciąga uwagę. Dodamy, że Priori od której pochodzi nazwa pałacu była najwyższą władzą polityczną rządzącą miastem w epoce średniowiecza. Muzeum pałacowe chlubi się jednym z najbogatszych we Włoszech zbiorów umbryjskiego i toskańskiego malarstwa oraz rzeźb z przełomu od XIII aż do XVI wieku.
Perugia - kamienice Centro Storico
Perugia - brama Etruska i kościół św. Andrzeja i Łucji
Parę kroków dalej w górę Starówki, na niewielkim placu znajduje się kościół św. Andrzeja i Łucji - Parrocchia dei Santi Andrea e Lucia z XVI wieku w stylu barokowym, założony jako pochówek dla osób biednych i zwłok znalezionych na ulicach miasta. Pomaszerowaliśmy jeszcze dalej i zakosami wąskich, kamiennych ulic dotarliśmy do jednego z najstarszych zabytków Perugii.
Perugia - kościół św. Andrzeja i Łucji
Typowa sceneria włoskich miasteczek

Perugia - kolorowe kamienice Starówki
Potężna, starożytna jednoprzęsłowa Brama Etruska zwana również Łukiem Augusta zbudowana została z kamiennych bloków i znajduje się w obrębie obwarowań Starówki i broni do niej dostępu. Jak sama nazwa wskazuje, brama wzniesiona została w czasach panowania Etrusków, około III wieku p.n.e., bez żadnej murarskiej zaprawy.

Perugia - brama Etruska

Perugia - wspaniale zachowana brama z około III wieku p.n.e.
Brama Etruska to jeden z niewielu zachowanych fragmentów fortyfikacji antycznej Perugii. Po obydwu bokach bramy znajdują się masywne wieże. Lewa jest wyższa i zwieńczona renesansową loggią. Podstawę zdobi fontanna z XVII wieku, a nieopodal znajduje się niewielki bardzo stary kościół św. Fortunata oraz potężny, zabytkowy pałac z XVIII wieku - Palazzo Gallenga, pełniący obecnie funkcję uniwersytetu dla obcokrajowców.

Perugia - kościół św. Fortunaty
Perugia - uniwersytet dla obcokrajowców
Maszerujemy w stronę zabytkowego akweduktu
Schodami w dół wzdłuż ściany uniwersytetu powędrowaliśmy w miejsce bardzo szczególne i nietypowe.
Perugia - akwedukt
Średniowieczny akwedukt z XIII wieku w Perugii i otaczająca go włoska sceneria to naszym zdaniem miejscówka iście nietuzinkowa. Najprawdziwsza z możliwych. Miejsce jak rzadko w którym można poczuć ducha czasu umbryjskiej stolicy. Strome betonowe schody prowadzą do miejskiego akweduktu który dziś stanowi nie lada turystyczną atrakcję.

Perugia - schody u stóp zabytkowego akweduktu
Perugia - akwedukt
Akwedukt doprowadzał wodę z góry Pacciano do miasta
Niegdyś akwedukt doprowadzał wodę z góry Pacciano do miasta, a swoje zakończenie miał w fontannie Maggiore. I to dosłownie. Swoją pracę akwedukt zakończył w XIX wieku, a w jego miejscu powstał nowy, bardziej wydajny. Ostatni odcinek akweduktu wspartego na 10-ciu przęsłach z okrągłymi łukami przekształcono w ścieżkę która łączyła Stare Miasto z pobliską wsią, a dziś stanowi miejsce warte zobaczenia.
Perugia - lubimy wspólnie zwiedzać klimatyczne, niewielkie miasteczka
Włochy nieustannie nas czymś zaskakują ;-)
Maszerujemy w górę Starówki
Ostro w górę wzgórza biegnące schody to miejsce najczęściej pojawiające się na pocztówkach z Perugii. Trzeba przyznać, jest tu dość magicznie. Zwłaszcza popołudniową porą, kiedy to ciepłe barwy słońca opierają się na kolorowych kamienicach po oby dwóch stronach akweduktu.

Perugia - jest magicznie
Miasto popołudniową porą

Perugia - wąskie ulice Starówki pozbawione są często słońca
Przechadzaliśmy się po akwedukcie raz w jedną, raz w drugą stronę, a kiedy nam się znudziło, chwilę leniwie odpoczęliśmy i kolejno wybraliśmy się schodami w górę wprost do Starego Miasta by pospacerować najbardziej reprezentatywnym deptakiem Starówki.
Perugia - typowa zabudowa Centro Storico i okolicy
Perugia - deptak Corso Vannucci
Starówka Perugii jest inna w porównaniu z tą w Asyżu. Nieco depresyjna. Wysokie mury tutejszych kamienic powodują, że za dnia można się poczuć jak tuż po zachodzie słońca. Światło i słońce do bocznych, wąskich średniowiecznych uliczek dociera z wielkim trudem. Architektura Perugii jest naszym zdaniem dość surowa i szarobura.
Perugia - deptak Corso Vannucci
Perugia - trakt pełen spacerowiczów łączy ze sobą rewię mody z lokalnym hyde parkiem
Historycznym jądrem Perugii jest jeden z najładniejszych i najbardziej okazałych deptaków w Umbrii. Miasteczko jak na stolicę regionu przystało, podąża z duchem czasu. Słynny trakt Corso Vannucci pełen spacerowiczów łączy ze sobą rewię mody z lokalnym hyde parkiem. W jego najbliższej okolicy wznosi się większość najciekawszych zabytków i to właśnie z tegoż miejsca warto rozpocząć zwiedzanie Starówki.
Perugia - główna ulica Starówki
Leniwym spacerem pośród wysokich kamienic, sklepików, restauracji i butików dotarliśmy na koniec promenady, którą zamyka obszerny widokowy taras, sięgający krawędzi wzniesienia oraz przyjemny plac Piazza Italia. Rozpościera się stąd panorama po horyzont, a nawet po sam Asyż. Doskonale także widoczne są niżej położone dachy kościołów i domów, tworzące przyjemny pejzaż u stóp wzgórza.
Panorama Umbrii z placu Piazza Italia
Dachy kościołów i domów tworzą miejski pejzaż
Usiedliśmy na jednej z ławeczek w parku by w cieniu drzew kontemplować nasz pobyt w tym miejscu, a kiedy słońce schowało się za miejskie mury, wróciliśmy do samochodu i udaliśmy się w drogę powrotną na kemping Village Cerquestra z nadzieją, że uda nam się jeszcze wskoczyć do basenu. Nie udało się jednak, gdyż w drodze powrotnej zdecydowaliśmy się przejechać kawałek malowniczej szosy wiodącej wzdłuż czwartego największego włoskiego jeziora - Trasimeno.
Wracamy na kemping
Umbria - jezioro Trazymeńskie
Do zobaczenia!
Atrakcje Umbria - co warto zobaczyć w pobliżu Perugii?
Asyż - koronny klejnot Umbrii (28 km)
Ceny
Woda mineralna 1,5l. : 0,6 €
Lody (gałka 80g) : 2,5 €
Kawa : 2 €
Kawa Frappe : 5,5 €
Pizza : 6 €
Obiad : 9 € - 14 €
Drink : 6 €
Bilety i opłaty
Parking Perugia : darmowy
Podsumowanie
Perugia to całkiem przyjemne miasteczko na turystycznej mapie regionu Umbria. Takie do pospacerowania, najlepiej popołudniową porą. Jeśli jednak mielibyście wybrać czy lepiej zwiedzić Asyż czy może Perugię, polecilibyśmy zdecydowanie Asyż z typowo małomiasteczkowym klimatem, pysznym jedzonkiem i cudnymi panoramami. Ciao.
Zerknij na mapę gdzie to jest
Start podróży
Odwiedzone miejsce