TravelPasja.pl - blog o podróżach, wyprawy samochodem po Polsce i Europie

Home Camping Life Samochodem na Camping jak zacząć - co zabrać - poradnik






Samochodem na Camping jak zacząć - co zabrać - poradnik



1 czerwiec 2017, aktualizacja 20 wrzesień 2022

One Milion Stars Hotel

...czyli Car & Tent - samochodowe wycieczki po Polsce i Europie z namiotem w bagażniku!

Urlop na świeżym powietrzu i pośród natury to nie tylko wybór. To chęć życia bez etykiet i zobowiązań! Poznaj nasze pomysły na kampingowe życie w najlepszym wydaniu.

Większości z nas camping kojarzy się z czymś gorszym w porównaniu z hotelem, apartamentem i innym tego typu obiektem. Uważamy, że ta forma noclegu w obecnych czasach nie jest w niczym gorsza, bywa nawet, że nie jest tańsza, ale jest za to zupełnie inna. W Polsce taka forma noclegu jest wciąż mało popularna, prawdopodobnie za sprawą kiepskiej, nieprzewidywalnej aury o każdej porze roku.

Dzisiejsze kempingi zlokalizowane na południu Europy są często bardzo dobrze wyposażone, a toalety czyste i zadbane. Nierzadko zajmują obszar graniczący z brzegiem morza czy jeziora. Odwiedziliśmy m.in. Camping Resort Lanterna na Istrii. Powierzchnia campingu wynosząca ponad 120 hektarów mieściła przeszło 10tyś. osób i ponad 9 basenów dla dzieci i dorosłych, a zarazem dostęp do morza, punkty widokowe, boiska, korty, ścieżki spacerowe, rowerowe, restauracje, sklepy spożywcze i mnóstwo animacji oraz możliwości aktywnego spędzenia czasu o każdej porze dnia i nocy.

Sardynia - Camping La Cinta



Niewątpliwą zaletą pól kempingowych jest ich zróżnicowania oferta noclegowa, począwszy od zwykłej parceli na której postawimy namiot i zaparkujemy samochód, po bardzo nowoczesne i świetnie wyposażone bungalowy. Możliwość ciągłego przebywania na świeżym powietrzu, na łonie natury, wspólnego gotowania to kolejne naszym zdaniem atuty. Sami decydujemy o tym, kiedy przygotujemy i zjemy posiłek, czy pójdziemy na basen, plażę. Nie ogranicza nas żaden ustalony przez hotel czy biuro podróży plan i nie musimy pamiętać o godzinach wydawania posiłków w hotelowej restauracji ani się do nich dostosowywać! Dodatkowo nasze pociechy mogą się wiele nauczyć np. podczas rozbijania namiotu, szykowania posiłków, zmywania naczyń. Poznają one nowy podział obowiązków i szybciej stają się bardziej samodzielne. Sprawdzone, działa :-)


Wypoczynek na campingu daje możliwość choć na chwilę zapomnieć o stereotypie dnia codziennego w betonowych osiedlach oraz umożliwia relaks według własnych upodobań. Camping to pełen luz i swoboda, a także czasem integracja z sąsiadami, pochodzącymi z różnych stron świata. Do dziś pamiętamy pierwszy nocleg na Ibizie, kiedy przy blasku rozpalonego ogniska, hiszpanie rozpoczęli grę na gitarach w rytmie zachodzącego słońca. To był klimat, który utkwił mocno w naszej pamięci! Od tamtej pory rozpoczęliśmy kompletowanie kempingowego wyposażenia z nadzieją, że kiedyś wrócimy do tej formy wypoczynku. I wróciliśmy!

Namiot



Długo nie mogliśmy zdecydować się jaki namiot kupić. Wybór mimo wszystko do łatwych nie należy, a oferta jest bardzo duża. Przeczytaliśmy cały internet i przeanalizowaliśmy wstępnie ewentualnie wady i zalety modeli, które mogłyby spełnić nasze oczekiwania. Finalnie postawiliśmy na dwa namioty tj. na 5-cio osobowy rodzinny namiot Easy Camp Palmdale 500, który rozbijamy podczas dłuższych pobytów na kempingach (powyżej trzech dni) oraz na 3 osobowy namiot, który wietrzony jest z każdej strony. Po latach biwakowania uważamy iż wybór był trafiony. Wybraliśmy namiot kempingowy 2 seconds XL 3 Air marki QUECHUA dostępny w sieci sklepów Decathlon, który rozbijamy podczas krótkich pobytów na kempingach (do max. trzech dni). Oby dwa namioty sprawdzają się zarówno podczas pobytów we Włoszech jak i Chorwacji czy na Węgrzech.

Duży, wysoki rodzinny namiot rozbijamy w ciągu 15 minut, natomiast mniejszy nie jest wysoki, ale dość szeroki. Rozkładamy go w kilka sekund, a w kilkanaście składamy. Namiot ma około 3 metrów długości, w tym przedsionek 75cm i ponad 2 metry szerokości, a jego wysokość wynosi około 120cm. Waga produktu około 5,2kg. W namiocie może spać dość komfortowo dwoje dorosłych osób oraz dziecko. Przedsionek pomieści podstawowe rzeczy związane z pobytem na polu kempingowym. Polubiliśmy i jedno i drugie rozwiązanie.

Namiot Easy Camp Palmdale 500 - Chorwacja Fažana - Camping Bi Village



Namiot 2 seconds XL 3 Air - Włochy Rimini - Camping Rubicone



Wyposażenie namiotu



Komfortowe spanie to rola wygodnego materaca turystycznego. Drogą selekcji wybraliśmy największy z możliwych, tj. 203cm x 183cm i wysokości 25cm. Materace tego typu można kupić w zasadzie wszędzie, zarówno w sklepach internetowych jak i w wielu marketach . Flokowany materac turystyczny warto ubrać w prześcieradło, my zabieramy na camping również kołdrę, poduchy, ulubiony koc naszego synka i śpiwory tak na wszelki wypadek. Przy zakupie materaca należy pamiętać o zakupie pompki do pompowania. Można kupić pompkę nożną jak i zasilaną z sieci 230V. My wybraliśmy model pompki 12/230V z trzema różnymi końcówkami. Kempingi i pola namiotowe w Europie oferują podłączenie do prądu sieci 230V. Wymagany jest adapter CEE.

Nieodzownym elementem wyposażenia naszego hotelu w postaci namiotu jest oczywiście lampka nocna, najlepiej LED o ciepłej barwie światła 3000K i conajmniej 200 Lumenach. Lampka musi posiadać haczyk, za pomocą którego zawiesimy ją w razie potrzeby w miejscu do tego wyznaczonym. Dobrze by była ładowalna bezpośrednio z sieci 230V. Kolejnym produktem, o którym nie wolno zapomnieć jest przedłużacz 4-gniazdowy o długości conajmniej 25 metrów, który podepniecie do słupa prądowego. Przekrój przedłużacza 3x1,5mm/2. Większy przekrój nie ma sensu, a tylko niepotrzebnie zwiększa wagę i gabaryt przedłużacza. Odwiedziliśmy 65 kempingów w Europie (stan na 30 sierpień 2022) i nie spotkaliśmy się z zabezpieczeniem większym niż 16A w rozdzielnicach prądowych.

O tym jak poprawnie podpiąć się do sieci 230V na polu kempingowym piszemy poniżej Prąd i woda na polu kempingowym. Równie ważnym, sprawdzonym elementem wyposażenia namiotu jest dodatkowa podłoga czyli podkład, który zapewnia dobrą izolację od ziemi i chroni spód namiotu przed ścieraniem i przedziurawieniem. Zwiększa także nieprzemakalność.
  1. Solidny podkład pod namiot
  2. Wygodny materac pompowany o wysokości minimum 20 cm
  3. Prześcieradło na materac
  4. Pompka elektryczna do materaca 12V/230V
  5. Łóżko polowe
  6. Mata kempingowa samopomująca
  7. Karimata
  8. Lekka kołdra i poduszki
  9. Śpiwór
  10. Hamak
  11. Szafka kempingowa składana lub pompowana do przechowywania ubrań
  12. Dodatkowa podłoga lub wykładzina do namiotu
  13. Tarp, żagiel, płachta, osłona biwakowa celem zacienienia
  14. Pled turystyczny biwakowo-plażowy
Turystyka - wybierz na Ceneo.pl

Wyposażenie dodatkowe



Wyposażenie dodatkowe namiotu uzależnione jest od pojemności bagażnika naszego samochodu ;-) Poniżej lista rzeczy, które zawsze zabieramy na pole kempingowe. Są naszym zdaniem niezbędne wybierając taką formę noclegu w połączeniu z dojazdem własnym samochodem.
  1. Przedsionek kempingowy
  2. Stolik turystyczny składany aluminiowy + torba z paskiem na ramię. Wymiary (cm) po rozłożeniu 70x70x70. Złożony 70x20, idealny do przewożenia w samochodzie. Waga 3,6kg
  3. Lampka turystyczna LED stołowa, bateryjna lub solarna
  4. Krzesła turystyczne składane aluminiowe. Wybór ciemnego koloru tapicerki krzesła wskazany :-)
  5. Młotek tradycyjny do wbijania śledzi w twardym podłożu skalnym (np. w Chorwacji)
  6. Lekki młotek gumowy do wbijania śledzi w miękkim podłożu piaskowym (np. we Włoszech)
  7. Hak do wyciągania śledzi namiotowych
  8. Śledzie do twardego podłoża skalnego lub długie i mocne gwoździe
  9. Saperka (czasem może się przydać)
  10. Folia malarska gruba (aby dodatkowo osłonić namiot w przypadku znacznych opadów atmosferycznych)
  11. Sznurek do suszenia ubrań, bielizny i ręczników
  12. Spinacze do suszenia ubrań i ręczników
  13. Latarka czołowa LED
  14. Zapalniczka
  15. Długopis
  16. Worki na śmieci
  17. Mata osłonowa na przednią szybę samochodu
  18. Pokrowiec na samochód (w przypadku dłuższych pobytów w środku lata na południu Europy)

Gotowanie pod namiotem



Chorwacja - camping Istra Premium resort


  1. Szafka kempingowa kuchenna
  2. Kuchenka dwupalnikowa elektryczna 230V, indukcyjna lub gazowa
  3. Grzałka turystyczna 230V
  4. Lodówka turystyczna zasilana napięciem 12V/230V
  5. Grill turystyczny
  6. Czajnik turystyczny
  7. Składany pojemnik 5l. na wodę (do szybkiego mycia rąk)
  8. Lekkie naczynia turystyczne Rockland. Zestaw na 4 osoby. Zawiera 4 talerze, 4 łyżki, 4 widelce, 4 noże, 4 kubeczki
  9. Garnki
  10. Lekkie miseczki
  11. Mały szybkowar
  12. Patelnia
  13. Ostre noże
  14. Drewniana łyżka do mieszania potraw
  15. Lekka deska do krojenia
  16. Otwieracz do konserw i butelek
  17. Korkociąg
  18. Małe sitko, cedzak
  19. Obieraczka
  20. Folia aluminiowa
  21. Gąbka i płyn do mycia naczyń
  22. Papierowe ręczniki jednorazowe
  23. Wiaderko składane duże 9l. Wykonane z wodoodpornego materiału, z usztywnianym dnem. Idealne i wygodne do spakowania brudnych talerzy, sztućców celem umycia

Żywność pod namiotem

  1. Herbata i kawa
  2. Cukier, pieprz, sól, przyprawy do potraw
  3. Ketchup, musztarda, majonez
  4. Pieczywo
  5. Warzywa, owoce
  6. Ziemniaki
  7. Woda mineralna butelkowana 1,5l i 5l.
  8. Soki, napoje
  9. Pozostałe produkty spożywcze wg. uznania

Higiena pod namiotem

  1. Klapki pod prysznic, na basen
  2. Gel pod prysznic i mydełko
  3. Szampon do włosów
  4. Ręcznik szybkoschnący
  5. Szczoteczka i pasta do zębów
  6. Nożyczki i obcinaczki do paznokci
  7. Antyperspirant i kosmetyki
  8. Balsamy z filtrem UV do opalania i po opalaniu
  9. Balsam łagodzący po opalaniu
  10. Płyn do prania
  11. Chusteczki higieniczne
  12. Papier toaletowy (zawsze warto zabrać swój)
  13. Spray lub urządzenie elektryczne przeciw komarom
  14. Tabletki przeciwbólowe typu Ibuprom
  15. Smecta, Stoperan lub zamienniki
  16. Plastry opatrunkowe na drobne rany
  17. Panthenol w piance na podrażnienia i poparzenia skóry
  18. Koc termiczny
  19. Apteczka

"Na bogato" na kempingu

  1. Ekspres do kawy (np. na kapsułki)
  2. Opiekacz 3w1 - toster, grill, smażenie
  3. Termomix (takie cuda również widzieliśmy ;-)
  4. Mały klimatyzator (wakacje na południu Europy)
  5. Grzejnik, termowentylator tzw. farelka (wakacje w Polsce)

Ubiór na kempingu

  1. Czapeczka z daszkiem
  2. Czepek basenowy (wymagany na niektórych kempingach w płd. Europie)
  3. Okulary przeciwsłoneczne
  4. Okulary basenowe
  5. Maska z rurką do snorkelingu
  6. Lekka kurtka przeciwdeszczowa
  7. Bluza polarowa na chłodniejsze dni
  8. Długie spodnie dresowe
  9. Krótkie spodenki
  10. Bielizna
  11. Bielizna termiczna
  12. Kąpielówki basenowe bez kieszeni (wymagane na niektórych kempingach w płd. Europie)
  13. Strój kąpielowy
  14. Sandały trekkingowe
  15. Klapki basenowe
  16. Gumiaki

Prąd na kempingu



Chorwacja - słup prądowy 16A + przyłącz wody



Wszystkie kempingi z których skorzystaliśmy w trakcie podróży po Europie udostępniały przyłącz do sieci 230V. Dostęp do prądu był najczęściej uwzględniony w cenie noclegu za dobę. Słupy prądowe rozlokowane były w taki sposób, aby każdy miał do nich wygodny dostęp.

Aby podłączyć się do słupa prądowego w Chorwacji, Włoszech, Słoweni, Grecji czy Hiszpanii i innych krajach Europy potrzebny jest adapter CEE. Adapter CEE nazywany najczęściej "przejściówką" składa się z wtyku 230V zwanego potocznie "przemysłowym" oraz z gniazda przedłużacza 230V IP44 lub IP67. Wtyk z gniazdem połączony jest przewodem 3x1,5mm/2 o długości najczęściej od 30 do 50cm.
  1. Adapter CEE tzw. przejściówka 230V
  2. Przedłużacz z uziemieniem IP44, minimum 4-gniazdowy z wtyczką okrągłą o przekroju przewodu 3x1,5mm/2 i długości minimum 15 mb.
  3. Przedłużacz bez uziemienia IP20, minimum 4-gniazdowy z wtyczką płaską (przydatny na starszych infrastruktrą kempingach np. na Węgrzech, Chorwacji, Czarnogóry, Bośni i Hercegowiny)

Adapter CEE - taka przejściówka do prądu potrzebna jest na kempingu



Będąc jeszcze w domu, możecie zrobić sobie samemu taką przejściówkę, składającą się z wtyczki wtyczka camping, 50cm przewodu gumowanego ow 3x1,5 oraz pojedynczego gniazda wtyczkowego z uziemieniem lub zakupić gotowy adapter w sklepie elektrycznym lub internetowym.

Do połączenia wszystkiego ze sobą będzie potrzebny zwykły noż lub ew. ściągacz do izolacji oraz śrubokręt płaski i krzyżakowy. Wykonanie przejściówki w warunkach domowych nie trwa więcej niż 15 minut i jest banalnie proste. Zarówno w niebieskiej wtyczce jak i w czarnym gnieździe, brązową żyłę (faza) naszego gumowanego, czarnego przewodu podpinamy pod lewy zacisk, żyłę niebieską (zero) pod prawy zacisk, natomiast żyłę w kolorze żółto-zielonym (uziemienie) pod zacisk środkowy. To tyle! Prawda, że szybkie i proste :-)?

Do czarnego gniazda zrobionej przez nas przejściówki możemy podłączyć od teraz każdy jeden przedłużacz zakończony wtyczką prostą, kątową, okrągłą lub płaską. Zalecamy przedłużacz 4-gniazdowy długości minimum 15 metrów. Pamiętajcie, że każdy przedłużacz przed podłączeniem należy w całości rozwinąć. Warto mieć na uwadze, że w każdą jedną podróż, niezależnie czy będziecie nocować w hotelach czy na campingach, warto zabrać ze sobą dodatkowy, 3 metrowy przedłużacz zakończony płaską wtyczką. Wtyczka taka umożliwia wpięcie się do 99% gniazdek hotelowych, zarówno w Europie jak i np. Afryce. Przetestowaliśmy i polecamy!

Czasoumilacze na kempingu i plaży

  1. Telefon z ładowarką
  2. Aparat fotograficzny
  3. Kamera Full HD/4K
  4. Zapasowe baterie i karty pamięci
  5. Notebook z zasilaczem
  6. Mapy i przewodniki
  7. Piłka do zabawy w morzu i na basenie
  8. Karty do gry
  9. Parasol turysyczny plażowy
  10. Budka turystyczna plażowa (ochrona dzieci przed słońcem)
  11. Kredki i kartki papieru A4
  12. Ulubione zabawki dziecka
  13. Inne, wg. uznania

Samochodem na europejski Camping - niezbędnik



Włochy, autostrada A14 - w drodze z Krakowa do Apulii



Podróżowanie samochodem mam we krwi. To pewien rodzaj choroby, w gruncie nie uleczalnej i dziedziczonej. Odkąd pamięcią siegam nie było roku, abym wraz z rodzicami nie wybrał się w bliższą lub dalszą podróż w nieznane. Uwielbiam przemieszczać się różnymi środkami transportu, ale tylko jeden jest wyjątkowo bliski mojemu sercu.

Austria, Autostrada A2 - odcinek Villach - Udine (Włochy)



Kiedy nie liczy się cel, a sama droga do celu może być przeżyciem! Samochód, bo o nim mowa jest dla mnie synonimem podróżniczej wolności. Mając na uwadze liczbę odwiedzonych turystycznie miejsc, w 95% przeważają te, do których dotarłem samochodem. Nie ma dnia, abym choć raz nie pomyślał o kolejnym samochodowym road tripie w nieznane. Dlaczego?

Sardynia, Costa Smerdala - od plaży do plaży, od wsi do miasteczka



Samochód to niezależność. Tankuję, jadę. Kiedy tylko nadarza się ku temu okazja. A okazji może być wiele. Trzeba je tylko tworzyć i przede wszystkim czuć taką potrzebę. Każdy słoneczny weekend jest zapowiedzią czegoś dobrego. Turystycznego! W 100% przypadków sam wybieram godzinę wyjazdu i przede wszystkim co zobaczę po drodze. Lubię podróżować na własnych zasadach. Uwielbiam pakować pojazd w sposób, aby wykorzystać w nim 100% potencjału wolnej przestrzeni. Czasem przed daleką podróżą samochód przepakowuję pojazd 4-krotnie. Do samochodu mogę zabrać wszystko, czego potrzebuję. A kiedy już wszystko spakuję, ruszam wraz z żoną i synkiem. Na moje szczęście im również odpowiada taka forma podróżowania.

Dlaczego warto spędzić wakacje na campingu?



Wakacje na europejskich kempingach są wyjątkowe gdyż większość z nich posiada wspaniałą lokalizację, nowoczesną infrastrukturę i higieniczne czyste zaplecze sanitarne na bardzo wysokim poziomie. Kemping to niewątpliwa przyjemność przebywania 24h na dobę wśród natury, wśród innych ludzi, rodzinnie, komfortowo i często z bezpośrednim dostępem do prywatnych plaż przynależących wyłącznie do obiektu.

Prześwietna infrastruktura na terenie obiektów kempingowych - liczne baseny o różnej głębokości, aqua-parki, boiska sportowe - do koszykówki, piłki nożnej, korty tenisowe, pola golfowe, ścieżki rowerowe i spacerowe, strefy Kids, siłownie na świeżym powietrzu z widokiem na morze, animacje i milion innych atrakcji pozwala na wspaniałe wakacje bez konieczności opuszczania miejsca pobytu przez 10 i więcej dni.

Rodzaje zakwaterowania na kempingu



Podróżujemy po Europie bez jakichkolwiek wcześniejszych rezerwacji co daje nam możliwość wyboru takiej parceli po dotarciu na kemping, która trafia w nasze coroczne założenia. Parcela musi być zacieniona w całości lub choćby w połowie i powinna być zlokalizowana blisko nowoczesnych sanitariatów jak i innych atrakcji typu strefy basenów czy plaża.

Parcele - na europejskich kempingach niezależnie czy przyjedziesz kamperem, z przyczepą lub ze swoim namiotem zastaniesz starannie przygotowane, przestronne, oddzielone pomiędzy sobą i ponumerowanie parcele o powierzchni od 40m/2 do 120m2. Najtańsze parcele typu Economy mają przyłącz do prądu 230V, droższe typu od Classic - Superior - Premium po Luxury Mare mają również prywatny dostęp do przyłącza wodnego, a także TV-sat i zlokalizowane są najczęściej bezpośrednio wzdłuż plaży, jeziora, basenów, etc.

Camping Park Umag - parcela 80m/2



Glamping - stosunkowo nowy typ zakwaterowania na kempingach. Glamping to nowoczesne namioty, wyposażone we wszystko co możliwe włącznie z łazienką i klimatyzacją np. na kemping Istra Premium w Chorwacji i zlokalizowane najczęściej w najlepszej lokalizacji na kempingach, zaraz po mobil-home'ach. Namiot glampingowy często posiada nie mniej niż dwie sypialnie, kuchnię, drewnianą podłogę i werandę. Jego niewątpliwą zaletą jest bardzo wysoki komfort mieszkania połączony z zaletami tradycyjnego namiotu - wypoczynek wśród natury, zapachu i odgłosów lasu, szumu morza lub jeziora.

Camping Istra Premium Resort - namiot glampingowy



Domki wakacyjne, tzw. mobilhome - to idealne rozwiązanie dla osób szukających komfortu blisko natury. Mobilhome przeważnie mają dwie sypialnie, świetnie wyposażoną kuchnią, łazienkę i WC, salon, werandę. Są klimatyzowane, w pełni wyposażone zarówno wewnątrz jak i na zewnątrz (grill, meble ogrodowe, leżaki), nowoczesne. Zdarzają się i takie z prywatnymi basenami, np. na kempingu Park Umag w Chorwacji.

Camping Park Umag - Mobile Home



Tysiące kilometrów z dzieckiem po Europie



Włochy, Port w Livorno - 6:00 nad ranem, tuż przed wjazdem na prom do Bastii (Korsyka)



Mamy za sobą pierwsze 100,000 tysięcy kilometrów spędzonych wspólnie na drogach Europy. Nad synem "pracuję" od jego urodzenia. Staram się podróżować z nim możliwie tyle, na ile pozwala czas wolny i fundusze. W pierwszą podróż wybraliśmy się, kiedy Olivier miał pół roku. Do Lublina. I było pięknie! On na pewno tego nie pamięta, ale złapał "bakcyla" na 100%. Bowiem jak inaczej wytłumaczyć fakt, że 10-latek (obecnie) w każdą sobotę pyta, gdzie jutro pojedziemy? Nie wspomnę, że lubi oglądać kampery i marzy mu się taki z dużym TV, żeby przed spaniem mógł oglądać swoje ulubione bajki ;-) Każdy ma swoje tempo i potrzeby, a tempo podróżując samochodem mogę nadać samemu. Nie muszę również sztywno trzymać się planu, czy być na daną godzinę w miejscu, które wyznaczył przewodnik.

Podróżowanie samochodem jest tańsze?



Lata kalkulacji, kosztorysów i doświadczeń pozwoliły mi stwierdzić, że podróżowanie samochodem może być tańsze. Jestem przekonany, że miłośnicy tanich lotów nie podzielą ze mną zdania, ale w ostatecznym rozrachunku turystyka samochodowa jest tańsza.

Po pierwsze, jadę kiedy chcę. Nie ogranicza mnie tempo, ani wcześniejsza rezerwacja lotu (który może być odwołany w ostatniej chwili), ani wcześniejsza rezerwacja hotelu, ani wynajem pojazdu. Zabieram ze sobą co chcę, np. 600 litrów bagażu, fotelik dziecięcy, wózek dziecięcy, rowerek dla dziecka, bagaże w dowolnej ilości.

Korsyka, Palasca - droga wzdłuż północnego wybrzeża wyspy



Po drugie hotel mogę zarezerwować w miejscu, w którym mi się będąc w trasie spodoba. A jeśli nie chcę zostać dzień dłużej, jadę dalej.

Po trzecie nie muszę wypożyczać samochodu. Wynajem aut bywa tani, ale jest sporo punktów w Umowie wynajmu na które należy zwrócić uwagę szczególnie. Co więcej, wynajem jest tani, jeśli nie weźmiemy pełnego ubezpieczenia AC i fotelika dla dzieciaka. Sporo osób ryzykuje i rezygnuje z pełnego ubezpieczenia, a później bywają problemy o których po powrocie piszą na internetowych forach. Jadąc własnym pojazdem mam samochód na tyle dni, ile mi się podoba i wszystkie ubezpieczenia. Mogę przekraczać granice państw, które chce odwiedzić, a dla przykładu podpowiem, że np. nie każda wypożyczalnia samochodów w Maladze i okolicach daję możliwość przekroczenia granicy z Gibraltarem. Pamiętaj, wolność ponad wszystko!

Czarnogóra, Boka Kotorska - droga Dubrovnik - Kotor



Wyposażenie samochodu - bagażnik i box dachowy



Bagażnik dachowy Yakima Flushbar i box dachowy Thule Motion XT L



Apetyt rośnie w miarę jedzenia :-) Prędzej czy później w samochodzie brakuje miejsca na dodatkowe akcesoria campingowe. Rozwiązania są dwa. Zmienić pojazd na większy, albo kupić bagażnik dachowy i box. Wybrałem drugą opcję, jakby tańszą ;-) Ale za czym to nastąpiło, na dachu swojego samochodu miałem zamontowanych kilka bagażnikow i kilkanaście boxów. Wypożyczałem je celowo na 1-2 dni do testów z wypożyczalni boxów dachowych. Po co? Aby wybrać możliwie największy, najlepiej wykonany, ale przede wszystkim...n-a-j-c-i-c-h-s-z-y. Tysiące kilometrów w podróży samochodem po Europie każdego roku muszą przebiegać możliwie najbardziej komfortowo.

Po niespełna dwóch miesiącach testów - tak, dwóch miesiącach! wybrałem najcichszy zestaw. Wybór padł na ultra cichy bagażnik dachowy Yakima Flushbar, który przebił znany wszystkim model Thule Evo WingBar. Zatem mam już super cichy bagażnik, teraz czas na box dachowy. Testowałem różne modele wszystkich znanych producentów dostępnych na polskim rynku. Ostatecznie zdecydowałem się na box Thule Motion XT L. Wysoka jakość wykonania i materiału z którego box został wykonany, przemówił za wyborem najlepszego producenta na rynku. Polecam, na prawdę boxy Thule są wart swojej ceny.

Bez tego ani rusz - dokumenty, ubezpieczenie, konto bankowe



Karta EKUZ - podstawowe ubezpieczenie zdrowotne w podróży. Wybieracie się na wakacje poza terytorium kraju? Obowiązkowo sięgnijcie po darmową kartę EKUZ, obowiązującą na terenie Unii Europejskiej. Celem otrzymania podstawowego ubezpieczenia zdrowotnego w podróży, czyli Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego należy złożyć wniosek w oddziale wojewódzkim lub delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia właściwym dla miejsca pobytu lub zamieszkania. Karta EKUZ wydawana jest natychmiastowo "od ręki" w trakcie składania wniosku w siedzibie NFZ.

Wniosek można złożyć również drogą mailową, czyli pocztą elektroniczną lub wypełnić na stronie www.ekuz.nfz.gov.pl i wysłać na właściwy adres e-mail. Druk wniosku dostępny jest w formacie .pdf na stronie www.obywatel.gov.pl. Osobom z Małopolski polecam adres EKUZ Kraków. Na kartę EKUZ czeka się od 2 do 4 tygodni. Jeśli nie możesz tyle czekać, wybierz się do siedziby oddziału NFZ aby wyrobić ją na miejscu "od ręki".

Ubezpieczenie turystyczne w podróży. Podstawowe ubezpieczenie zdrowotne może nie wystarczyć w losowych sytuacjach, dlatego warto poszerzyć jego zakres o ubezpieczenie turystyczne, które kosztuję już od około 40 złotych za 7 dni. Odpowiedni zakres ubezpieczenia turystycznego dobierze każdy agent ubezpieczeniowy w waszej okolicy. Całkiem dobre stawki dla nowych klientów oferują także ubezpieczalnie w internecie, a sam proces zamówienia takiego ubezpieczenia jest szybki i intuicyjny.


Pomoc drogowa Assistance 24H/7 - Pomimo iż po Europie podróżujemy całkowicie nowym pojazdem, od momentu jego zakupu rok rocznie wykupujemy podczas wznawiania ubezpieczenia OC/AC wykupujemy równiez Pakiet Assistance w najwyższej wersji. Nowe auto nie powinno ulec awarii, ale co w przypadku wypadku czy uszkodzenia pojazdu bez naszej wiedzy, np. parkując auto na plażowym parkingu? Pakiet Assistance w zależności od firmy ubezpieczeniowej i wariantu/pakietu zawiera m.in. holowanie pojazdu w razie awarii lub uszkodzenia na terenie Polski i zagranicy, wynajem samochodu zastępczego nawet do 14 dni w tym również po ew. kradzieży, przewóz właściciela i jego rodziny do miejsca holowania i hotelu, zakwaterowanie, pomoc medyczną, pomoc informacyjną i wiele więcej. Całość zamyka się często w kwocie rzędu 100 - 150 zł/rok za pakiet Assistance.

Konto walutowe w EUR i płatność kartą za granicą. Jeżeli wybieracie się na wakacje do państwa, w którym obowiązuje waluta Euro (np. Włochy) lub przyjmuje płatności w takiej walucie (np. Chorwacja), warto założyć walutowe konto bankowe. Po licznych analizach kont walutowych oferowanych przez banki w Polsce wybór padł na konto walutowe w banku ING Bank Śląski, w którym możemy wybrać konto w euro, dolarach amerykańskich lub funtach brytyjskich. Posiadając konto walutowe można wygodnie korzystać z obcej waluty w sposób bezgotówkowy, nie płacąc przy okazji za przewalutowanie. Otwarcie takiego konta w banku ING jest darmowe i darmowe jest również jego prowadzenie. Wydanie karty płatniczej Maestro w walucie Euro jest także darmowe. Jedyną opłatą miesieczną jaka obowiązuje za prowadzenie konta to opłata za kartę Maestro w EUR w wysokości 1,50zł. Możemy oczywiście posiadać konto bankowe w ING bez tej opłaty, ale musielibyśmy zrezygnować z karty płatniczej Maestro, co mija się z celem zakładania takiego konta.

Zasilenie bankowego konta walutowego jest bardzo proste. Możemy zrobić wpłatę w oddziale kasowym banku ING lub skorzystać z najlepszej opcji zakupu waluty, tj. zakupu w kantorze internetowym. Proceder wygląda następująco...kupujemy walutę Euro w kantorze internetowym płacąc za nią przelewem bankowym. Sam korzystam z Cinkciarza, ale bank ING również posiada taki kantor w swojej ofercie. Warto wziąć to pod uwagę. Kolejno po zaksięgowaniu płatności, kantor internetowy przesyła przelewem zakupione przez nas Euro prosto na nasze konto walutowe w banku ING. Prawda, że proste?

Do zalet posiadania konta walutowego i karty płatniczej w walucie Euro należy zaliczyć również możliwość płacenia taką kartą bez prowizji za zakupy w internecie w obrębie EU, oraz wszędzie tam, gdzie obowiązuje wybrana przez nas waluta Euro. Oczywiście kartą walutową Maestro możemy płacić także w sklepach tradycyjnych czy restauracjach za wszystkie posiłki, zakupy na wakacjach w krajach, w których obowiązuje waluta Euro, a tam gdzie nie obowiązuje, również możemy z tą różnicą, że dojdzie nam koszt przewalutowania, dlatego jeśli mamy płacić np. w Czechach, gdzie obowiązującą walutą jest Korona czeska, lepiej zapłacić zwykłą kartą debetową.

Gotowy do drogi? STOP - winiety!



Winiety > Czechy - Austria - Słowacja - Węgry - Słowenia. Winiety drogowe to naklejki, które naklejamy na przednią szybę samochodu w miejscu wyznaczonym przez dane państwo tranzytowe. Winietę czeską należy nakleić w prawym dolnym rogu przedniej szyby w sposób, aby była ona dobrze widoczna. Winietę austriacką należy nakleić w lewym górnym rogu przedniej szyby. Winiety stanowią dowód wniesienia opłaty drogowej i nie warto z nich rezygnować, gdyż koszt zakupu winiet jest niewspółmierny w stosunku do poniesienia kosztów mandatu z tytułu ich braku. Kary mogą sięgać kilku tysięcy Euro.

Winiety mogą mieć różne terminy ważności. W zależności od kraju, występują winiety 7-dniowe, 10-dniowe, 30-dniowe oraz roczne. Podczas wyboru odpowiedniej winiety sami ocenicie, jak długi musi być jej termin ważności. Winiety najczęściej dotyczą przejazdu siecią autostrad, dróg ekspresowych, tranzytowych, głównych. Zakładam, że nie chcecie jechać przysłowiowo od wioski do wioski tylko po to, by zaoszczędzić paredziesiąt złotych i tym samym pominąć obowiązek zakupu.

Słowacja winiety



Jeśli wybieracie się samochodem do Słowacji, lub Słowacja jest tylko krajem tranzytowym np. w drodze do Chorwacji to w zależności od wybranej trasy przejazdu przez Słowację możecie ale nie musicie nabyć słowacką winietę.

Zalecamy kupić słowacką winiętę jeśli zamierzacie przejechać Słowację od polsko-słowackiej granicy w miejscowości Zwardoń przez Žilina - Trenčín - Trnava - Bratysława - Čunovo (granica słowacko-węgierska). Będziecie bowiem poruszać się odcinkami autostrad o oznaczeniach D1, D2, D3, D4 oraz sieci dróg szybkiego ruchu wymagających zakupu winiety.

Trasa #1 wymagająca słowackiej winiety :

Trasa przez Zwardoń (granica Polska - Słowacja) - Rajka Čunovo (granica Słowacja - Węgry)



Nie zalecamy kupowania słowackiej winiety jeśli zamierzacie przejechać Słowację od polsko-słowackiej granicy w miejscowości Chyżne przez Trstená - Tvrdošín - Dolný Kubín - Ružomberok - Banská Bystrica - Zvolen - Krupina - Dudince - Šahy (granica słowacko-węgierska). Będziecie bowiem poruszać się w znacznej większości bezpłatnymi odcinkami dróg o oznaczeniach R1, R3. Należy jednak bezwzględnie pamiętać aby ominąć płatny i wymagający winiety odcinek od miejscowości Banská Bystrica do miejscowości Zvolen.

Trasa #2 niewymagająca słowackiej winiety z ominięciem płatnego odcinka:

Trasa przez Chyżne (granica Polska - Słowacja) - Šahy (granica Słowacja - Węgry)



W Słowacji występują cztery rodzaje winiet czasowych i są dostępne w formie elektronicznej. Gdzie kupić słowacką winietę w najniższej cenie? Zalecamy zakup winiety na oficjalnej stronie www.eznamka.sk

Rodzaje winiet:
  1. Winieta z 10-dniowym okresem ważności ważności jest ważna przez okres 10 dni, licząc od dnia wskazanego przez użytkownika wyznaczonych odcinków dróg.
  2. Winieta z 30-dniowym okresem ważności jest ważna przez okres 30 dni, licząc od dnia wskazanego przez użytkownika wyznaczonych odcinków dróg.
  3. Winieta z okresem ważności 365 dni jest ważna przez 365 dni, licząc od dnia wskazanego przez użytkownika wyznaczonych odcinków dróg.
  4. Winieta z rocznym okresem ważności. Jest ważna od 1 stycznia danego roku kalendarzowego lub od dnia zakupienia jej przez użytkownika w danym roku kalendarzowym do 31 stycznia następnego roku kalendarzowego.
Ceny winiet dla samochodu osobowego w roku 2023:
  1. Winieta z 10-dniowym okresem: 12 €
  2. Winieta z 30-dniowym okresem ważności: 17 €
  3. Winieta z okresem ważności 365 dni: 50 €
  4. Winieta z rocznym okresem ważności: 50 €
Zakup słowackiej winiety krok po kroku:

Wystarczy telefon z dostępem do internetu i karta bankowa. Zakup trwa nie więcej 2 minuty i jest bardzo prosty. Należy wejść na stronę www.eznamka.sk i dla wygody wybrać język polski, kolejno kliknąć w "Winiety" -> "Uiszczenie jeden Pojazd" -> "Pojazdy" i kolejno wybrać typ winiety (w naszym przypadku winieta 30-dniowa). Od tego momentu pozostaje kilka prostych kroków do zakupu słowackiej winiety.
  1. Numer rejestracyjny pojazdu (Nr rej.): KR 12345 (przykład)
  2. Numer rejestracyjny pojazdu - ponownie: KR 12345 (przykład)
  3. Kraj rejestracji pojazdu: Polska
  4. Ważna od: np. od dziś
  5. Ważna do: (w zależności od wyboru, system sam podstawi datę końcową)
  6. Adres e-mail: podaj poprawnie twój adres e-mail
  7. Numer telefonu komórkowego (format międzynarodowy): jeśli nie chcesz, nie musisz podawać
  8. Zaznacz zgody: Nie jestem robotem + Zapoznałem/am się z informacjami o przetwarzaniu danych osobowych
  9. Kliknij w: Potwierdź
  10. Podaj dane Twojej karty bankowej
  11. Właśnie kupiłeś winietę. Sprawdź swojego e-maila
Pamiętajcie aby podać prawidłowy adres e-mail, gdyż na e-maila otrzymacie potwierdzenie zakupu winiety.

Węgry winiety



Jeśli wybieracie się samochodem do Węgier lub Węgry są tylko krajem tranzytowym np. w drodze do Chorwacji to niezależnie od wybranej trasy przejazdu przez Węgry zalecamy nabyć węgierską winietę.

Zalecamy kupić węgierską winiętę jeśli zamierzacie przejechać Węgry od słowacko-węgierskiej granicy w miejscowości Rajka przez Győr - Csorna - Szombathely - Lenti - Letenye (granica węgiersko-chorwacka). Będziecie bowiem poruszać się odcinkami autostrad o oznaczeniach M15, M1, M85, M86, M70, M76, M7 w tym sieci dróg szybkiego ruchu wymagających zakupu winiety.

Trasa #1 wymagająca węgierskiej winiety:

Trasa przez Rajka (granica Słowacja - Węgry) - Letenye (granica Węgry - Chorwacja)



Zalecamy również kupowić węgierską winietę jeśli zamierzacie przejechać Węgry od słowacko-węgierskiej granicy w miejscowości Šahy przez Vác - Budapeszt - Siófok wzdłuż jeziora Balaton - Letenye (granica węgiersko-chorwacka). Będziecie poruszać się odcinkami autostrad o oznaczeniach M2, M0, M51, M7 w tym sieci dróg szybkiego ruchu wymagających zakupu winiety.

Trasa #2 wymagająca węgierskiej winiety:

Trasa przez Šahy (granica Słowacja - Węgry) - Letenye (granica Węgry - Chorwacja)



Na Węgrzech występują cztery rodzaje winiet czasowych i są dostępne w formie elektronicznej. Gdzie kupić węgierską winietę w najniższej cenie? Zalecam zakup winiety na oficjalnej stronie www.nemzetiutdij.hu/en.

Rodzaje winiet:
  1. Winieta z 10-dniowym okresem ważności ważności jest ważna przez okres 10 dni, licząc od dnia wskazanego przez użytkownika wyznaczonych odcinków dróg.
  2. Winieta z 30-dniowym okresem ważności jest ważna przez okres 30 dni, licząc od dnia wskazanego przez użytkownika wyznaczonych odcinków dróg.
  3. Winieta z okresem ważności 365 dni jest ważna przez 365 dni, licząc od dnia wskazanego przez użytkownika wyznaczonych odcinków dróg.
  4. Winieta regionalna z okresem ważności 365 dni jest ważna przez 365 dni, licząc od dnia wskazanego przez użytkownika wyznaczonych odcinków dróg.
Ceny winiet D1 dla samochodu osobowego w roku 2023:
  1. Winieta z 10-dniowym okresem: 5500 HUF (Ft)
  2. Winieta z 30-dniowym okresem ważności: 8900 HUF (Ft)
  3. Winieta z okresem ważności 365 dni: 49190 HUF (Ft)
  4. Winieta regionalna z rocznym okresem ważności: 5720 HUF (Ft)
Zakup węgierskiej winiety krok po kroku:

Wystarczy telefon z dostępem do internetu i karta bankowa. Zakup trwa nie więcej 3 minuty i jest bardzo prosty. Należy wejść na stronę www.nemzetiutdij.hu/en i dla wygody wybrać język angielski oraz dokonać rejestracji konta. Bez tej czynności zakup węgierskiej winiety nie będzie możliwy. Podczas rejestracji nie musicie używać polskich znaków. Zamiast np. KRAKÓW wpiszcie KRAKOW. Po zarejestrowaniu konta i poprawnym zalogowaniu się będziecie proszeni w pierwszym kroku o podanie danych pojazdu.
  1. Country code: PL - Poland
  2. Registration number : KR 12345 (przykład)
  3. Vehicle vategory : D1 (dla samochodu osobowego)
  4. E-vignette : wybierz długość winiety np. Weekly (10 day) lub Monthly national, jeśli jedziesz na dłużej niż 10 dni
  5. For how many weeks/months : 1
  6. Validity : wybierasz dzień od kiedy winieta ma być ważna. Po podaniu system sam narzuci końcową datę dla winiety
  7. Kliknij w : Add to shoping cart
  8. W kolejnym kroku sprawdzasz czy wszystko się zgadza. Możesz zaznaczyć również : Email notifications.
  9. Jeśli wszystko się zgadza, klikasz w : Payment, aby dokończyć transakcję
  10. Właśnie kupiłeś winietę. Sprawdź swojego e-maila
Pamiętajcie aby podać prawidłowy adres e-mail, gdyż na e-maila otrzymacie potwierdzenie zakupu winiety.

Słowenia winiety



Jeśli wybieracie się samochodem na własną rękę do Słowenii, musicie najczęściej nabyć winiety zarówno czeskie jak i austriackie oraz słoweńskie. Jeżeli wybieracie się na nie więcej niż 6 dni, warto zakupić winiety 10-dniowe, zarówną czeską jak i austriacką oraz 7 dniową winietę słoweńską. Jeśli wybieracie się na 14-15 dni, warto wówczas wybrać czeską winietę miesięczną, oraz dwie 10-cio dniowe austriackie i jedną 30-dniową słoweńską, gdyż taka opcja wychodzi zdecydowanie najtaniej.

Winiety - gdzie kupić najtaniej? Winiety można nabyć najczęściej na stacjach benzynowych zarówno po polskiej strony jak i na każdej pierwszej stacji paliw w kraju tranzytowym, w którym są one wymagane oraz na granicy pomiędzy państwami. Zobacz poniżej na naszą interaktywną mapę z zaznaczonymi miejscami, gdzie od lat kupujemy najtańsze winiety w krajach tranzytowych tj. Czechy, Austria, Węgry itd. W Polsce winiety czeskie, austriackie itd. są najdroższe, niezależnie czy kupimy je w kiosku na granicy czy na ostatniej stacji benzynowej, znajdującej się tuż przed granicą państwa polskiego, czy może zamówimy w internecie.

Zalecam zakup winiet na pierwszej stacji paliw w danym państwie tranzytowym. Nie musicie mieć ze sobą waluty obowiązującej w danym państwie, gdyż można płacić kartą bankową, a przewalutowanie wyjdzie finalnie nieporównywalnie taniej, niż gdybyście winiety kupili po stronie polskiej, płacąc za nie złotówkami.

Jeśli jednak chcecie mieć winiety naklejone na szybie samochodu będąc jeszcze w Polsce i nie zamierzacie przepłacać, polecam sprawdzony sposób na zakup winiet przez internet w najlepszej cenie! Z pomocą przychodzi portal Tolltickets.com Jedynym dodatkowym kosztem jest koszt dostawy listem Poleconym z Niemiec do Polski. Jest to koszt około 2,5€. Winiety docierają od 3 do 5 dni, w moim przypadku trwało to zawsze 3 dni robocze od momentu wykonania przelewu z tytułu złożonego Zamówienia. Zamówienie winiet odbywa się bardzo intyuicyjnie. Najpierw wybieramy wersję jezykową w prawym górnym rogu strony, kolejno klikamy w zakładkę Europa i wybieramy z listy państwa tranzytowe, w których obowiązują winiety drogowe poprzez kliknięcie w przycisk "Zamów teraz". Kolejno wybieramy typ ważności winiety, podajemy ilość i dodajemy do Koszyka, np. jedziemy do Włoch na 7 dni, więc wybieramy z listy winietę czeską 10-dniową, ilość "1" i kliknąć w przycisk "Do Koszyka Zamówień".

W następnym etapie zamówienia musimy podać od kiedy nasza winieta ma być ważna, mając na uwadze, że winieta jest ważna od godziny 00:00:01 do 23:59:59. Jeśli chcemy dodać kolejną winietę, np. austriacką klikamy w przycisk "Kontynuj zakupy" i analogicznie do czeskiej, wybieramy odpowiednią względem potrzeb. Jeśli nie, klikamy w "Zamów teraz". W przypadku kliknięcia w "Zamów teraz" pojawi się opcja wyboru "Oczekiwana data wysyłki produktu przez Tolltickets". W tym miejscu zawsze wybieram datę jutrzejszą, aby portal TollTickets zrealizował i wysłał możliwie najszybciej moje Zamówienie. Po wybraniu w/w daty klikamy w "Zamów teraz" i zakładamy Konto klienta lub jeśli je posiadamy, Logujemy się do systemu. W ostatnim kroku Zamówienia wybieramy formę płatności za Zamówienie. W moim przypadku jest to Maestro 3D SecureCode, gdyż taką kartę walutową banku ING posiadam.

O koncie walutowym banku ING utworzonym wyłącznie dla celów turystycznych, jego zaletach i wadach możecie poczytać powyżej. Dodam na koniec, że płatność za Zamówienie w przypadku posiadania takiego konta jest bezprowizyjna. To tyle, co należy wykonać, aby cieszyć się winietami, dostarczonymi do domu, bez stresu, bez przepłacania, bez stania w kolejkach na stacjach benzynowych lub na granicy.

Włochy autostrady. Jeśli wybieracie się samochodem na własną rękę do Włoch, musicie najczęściej nabyć winiety zarówno czeskie jak i austriackie. Jeżeli wybieracie się na 7-8 dni, warto zakupić winiety 10-dniowe, zarówną czeską jak i austriacką. Jeśli wybieracie się na 14-15 dni, warto wówczas wybrać czeską winietę miesięczną, oraz dwie 10-cio dniowe austriackie, gdyż taka opcja wychodzi zdecydowanie najtaniej. We Włoszech winiet nie ma, płacimy więc na bramkach za konkretne odcinki autostrad.

Chorwacja autostrady. Jeśli wybieracie się samochodem na własną rękę do Chorwacji, musicie najczęściej nabyć winiety zarówno czeskie jak i austriackie oraz słoweńskie. Alternatywnie winiety słowackie oraz węgierskie. Jeżeli wybieracie się na 7-8 dni, warto zakupić winiety 10-dniowe, zarówną czeską jak i austriacką oraz 30 dniową winietę słoweńską. Jeśli wybieracie się na 14-15 dni, warto wówczas wybrać czeską winietę miesięczną, oraz dwie 10-cio dniowe austriackie i jedną 30-dniową słoweńską, gdyż taka opcja wychodzi zdecydowanie najtaniej.

Najlepsze aplikacje na telefon w podróży samochodem po Europie



O aplikacji Mapy Google rozpisywać się nie będę. Znają ją wszyscy i wszyscy korzystają. Aplikacja jest niezwykle przydatna jako mapa drogowa, prowadząca wprost do mniejszego celu, np. Camping czy inny obiekt, który wyszukamy po jego nazwie. Jako główna mapa drogowa/gps jest niestety daleko za innymi, np. Tom Tom czy AutoMapa z racji braku możliwości pewnych ustawień. Mapy Google prowadzą do celu wyłącznie najkrótszą drogą, co nigdy nie oznacza że...najlepszą!

Pogoda XL, AccuWeather, Monitor burz - trzy, sprawdzone aplikacje pogodowe. Warto je mieć na swoim telefonie podczas podróży!

Samochód zasilany gazem propan-butan LPG


myLPG - jeśli podróżujesz po Europie pojazdem zasilanym gazem LPG, koniecznie zainstaluj aplikację myLPG! Jest na prawdę bardzo pomocna, zwłaszcza poza Polską, gdzie stacji LPG jest znacznie mniej i co ważne, nie zawsze przy autostradach.

Austria


Clever Tanken, Gasprice Austria, Fuel Flash - trzy najlepsze aplikacje na telefon, dzięki którym sprawdzisz aktualne ceny paliw na terenie Austrii, Niemiec, itd. Bardzo polecam.

Chorwacja


HAK Croatia Traffic Info oraz INA - bardzo dobre aplikacje na telefon, dzięki którym sprawdzisz aktualne ceny paliw na terenie Chorwacji. Sprawdzone, polecam.

Francja


Gaspal - Prix de l'essence - świetna aplikacja na telefon, dzięki której sprawdzisz aktualne ceny paliw na terenie Francji i Korsyki.

Włochy


Pedagio Autostradale. Aplikacja pozwala w sposób profesjonalny obliczyć koszt przejazdu włoskimi autostradami. Wystarczy podać skąd-dokąd chcemy jechać, np. Tarvisio Nord - Venezia lub np. Tarvisio Nord - Livorno, itd. Proste i szybkie narzędzie pozwalające na natychmiastową kalkulację przejazdu po włoskich autostradach.
Prezzi Benzina. Najlepsza aplikacja, pozwalająca sprawdzić ceny paliw na włoskich stacjach benzynowych w okolicy w jakiej się znajdujesz. Jest świetna i pozwala czasem zaoszczędzić sporo Euro, a jak wiemy, ceny paliw we Włoszech do niskich nie należą. Można również wpisać, skąd dokąd jedziemy i aplikacja wyświetli wszystkie stacje paliw wraz z cenami na naszej trasie. Aplikacja Prezzi Benzina pozwala także sortować stacje po konkretnym rodzaju paliwa, np. gaz LPG (we Włoszech nazywa się GPL), benzyna (U95), czy ropa/olej napędowy ON (gasolio). Ceny paliw są non-stop uaktualniane w aplikacji (co najmniej raz na dobę). Nigdy nie zdarzyło się, by ceny w aplikacji były inne niż na danej stacji paliw. Bardzo polecam!

Zaplanuj podróż - najtańsze winiety & najlepsze parkingi



Poniższa mapa prezentuje nasze ulubione miejsca parkingowe i miejsca, gdzie od lat kupujemy winiety w cenie zgodnie z obowiązującą w danym kraju, bez żadnych pośredników i dodatkowych prowizji.

Legenda :

Pinezka bordowa - miejsca, gdzie kupisz najtańsze winiety
Pinezka niebieska - sprawdzone, czyste parkingi na krótki postój lub drzemkę w podróży



Szerokiej drogi...


Wpadnij na YouTube


TravelPasja.pl


Witaj na blogu. Zaplanuj z nami swoją podróż samochodem i z namiotem w bagażniku.

Sprawdź nasze relacje z wycieczek autem po Polsce i Europie, w których opowiadamy o najpiękniejszych miejscach, plażach, wsiach i miasteczkach oraz prowadzimy krok po kroku do samodzielnej organizacji podróży od A do Z.

Przedstawiamy wszystkie poniesione koszty i podpowiadamy jak podróżować...taniej i lepiej.

Rozgość się i...szerokiej drogi!
insta travelpasja

Polecamy


Najlepsze campingi w Europie


Camping Lanterna****

Tar

Chorwacja

Camping Zaton****

Nin

Chorwacja

Camping San Damiano****

Biguglia (Bastia)

Korsyka

Camping La Cinta***

San Teodoro

Sardynia

Camping Rubicone****

Rimini

Włochy

Najpiękniejsze plaże Europy


Plaża Białogóra

Białogóra

Polska

Plaża Squadrone o delle Vacche
Cala Girgolu

Sardynia

Plaża Santa Giulia

Porto Vecchio

Korsyka

Plaża White Beach

Rosignano Solvay

Włochy

Plaża Ses Salines

La Savina

Formentera



Śledź nas na Facebooku


TravelPasja.pl © 2003 - 2024 - blog o podróżach prawa autorskie mapa strony
Pod ręką do góry ↑
Pliki Cookies : Ta strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności.

Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce. Rozumiem i akceptuję komunikat. Nie pokazuj więcej.
Travel Pasja