TravelPasja.pl - blog o podróżach, wyprawy samochodem po Polsce i Europie

Home Góry Stołowe - magia Kotliny Kłodzkiej Przewodnik Polska Góry Stołowe Kudowa-Zdrój & okolice

Polub nas na Facebooku


1 październik, ostatnia aktualizacja poradnika 3 luty 2024

Konradów na dobry początek podróży ;-)




Góry Stołowe - magia Kotliny Kłodzkiej





Zwiedzamy Polskę

- najpiękniejsze miejsca, plaże i atrakcje turystyczne

Część #4 -

Góry Stołowe



To były wakacje, pierwsza dłuższa podróż. Postanowiliśmy zwiedzić rejon Polski, mało znany choć jest to obszar godny uwagi. Pomysł na wakacje na terenie dolnego śląska, narodził się zupełnie przypadkowo.

Oglądając gazetę natrafiłam na zdjęcie przedstawiające ciekawy, wysoki taras widokowy, jakby wyrastał z ziemi. Zaczęliśmy zbierać informacje o tym miejscu. Fotografia, jak się później okazało, przedstawiała Szczeliniec Wielki. Zaczęliśmy się zagłębiać w temacie i ku naszemu zadowoleniu, w rejonie tym było jeszcze wiele ciekawych atrakcji.

Kletno

- jaskinia Niedźwiedzia



Wczesnym popołudniem dotarliśmy do Kletna, koło Stronia Śląskiego, aby zwiedzić Jaskinię Niedźwiedzią. Jaskinia Niedźwiedzia słusznie uchodzi za najpiękniejszą jaskinię Polski. Urozmaicenie i bogactwo form naciekowych w połączeniu z śmiałym "jaskiniowym" charakterem próżni, jako jedyna w Polsce pozwala konkurować tej jaskini z obiektami zagranicznymi.

Jaskinia Kletno




W jaskini Niedźwiedziej bywało ciasno



Główne wejście do jaskini znajduje się na terenie nieczynnego kamieniołomu w specjalnie dla tego celu wybudowanym budynku, w którym mieści się niewielka wystawa poświęcona jaskini i skromne zaplecze turystyczne. Otwór prowadzi do środkowego piętra jaskini, całkowicie udostępnionego dla ruchu turystycznego. Dolne piętro połączone jest z środkowym przez Wielką Szczelinę znajdującą się we wstępnej części jaskini. Jest ono znacznie obszerniejsze od piętra środkowego. Posiada bogatą szatę naciekową.

Jaskinia Niedźwiedzia - Kotlina Kłodzka




Stalagmity przybierały różne kształty



Przez część korytarzy płynie woda pochodząca zarówno z położonej nieco w górę potoku strefy ponorów, jak też i z wody opadowej. Cała jaskinia jest bardzo wilgotna, licznie występują jeziorka i przepływy wody. Temperatura powietrza w jaskini wynosi około 6 stopni. Przez środek Jaskini Niedźwiedziej prowadzi betonowa ścieżka turystyczna, w kilku miejscach, aby usprawnić ruch przebito sztuczne sztolnie. Cała część podróżniczo - turystyczna jest oświetlona. Długość trasy turystycznej wynosi około 250m., zwiedzanie trwa około 40 minut. Mieliśmy okazje zobaczyć Salkę nad Progiem położonym blisko powierzchni, Salę Lwa Jaskiniowego, wysoki Korytarz Człowieka Pierwotnego, Korytarz Stalaktytowy oraz największą salę tej części jaskini - Salę Pałacową.

Były i takie formy naciekowe



Stalagmity w jaskini



Męski stalagmit



Piękno jaskini, choć trochę oddają zrobione przez nas zdjęcia. Zwiedzanie i spacer podziemnymi korytarzami był bardzo przyjemny, gdyż grupa była mało liczna, a pani przewodniczka bardzo miła i potrafiąca zainteresować aspektami jaskini. Po wyjściu, udaliśmy się w poszukiwaniu noclegu. Ku naszemu zdziwieniu, zakwaterowaliśmy się w bardzo obszernym i dobrze wyposażonym apartamencie. Zdziwieniu, bowiem miejscowość Kletno to 6 domów na krzyż, a najbliższy sklep spożywczy znajduję się 4 km od miejscowości.

Kletno -

Kopalnia Uranu

Wieczorem wybraliśmy się do "Villa Hotel", również w miejscowości Kletno, gdzie zaplanowaliśmy następny dzień. Drugiego dnia wcześnie rano wyruszyliśmy pieszo w drogę. Pierwszym punktem była podziemna trasa turystyczna w nieczynnej kopalni uranu. Znajduje się ona około 800 metrów od centralnego parkingu w Kletnie. Po dotarciu na miejsce i krótkiej rozmowie z miłym przewodnikiem wyruszyliśmy w drogę.

Kopalnia Uranu - podziemna trasa turystyczna



Kopalnia uranu w Kletnie



Nieczynny wagonik w kopalni uranu



Chodnikami przeszliśmy trasę o długości około 200m., oglądając atrakcyjne wystąpienia miejscowych minerałów (fluor, kwarc i inne) oraz szereg specjalnych ekspozycji. Temperatura wewnątrz wynosi około +7 stopni.

Kolory, kolory



W drodze powrotnej do głównej ulicy Kletna, wstąpiliśmy do Muzeum Ziemi, gdzie podziwiać można prywatną kolekcją minerałów i skał, ze szczególnym uwzględnieniem minerałów pochodzących z Sudetów i Dolnego Śląska.

Śnieżnik

- najwyższy szczyt Sudetów



Kolejnym celem naszego dnia, było zdobycie szczytu Śnieżnik. Weszliśmy na zielony szlak prowadzący na szczyt. Pogoda była w kratkę, czasem słoneczko wychylało się zza chmur, czasem wiał wiatr, a nawet deszcz dał nam się we znaki.

W drodze z Kletna na Śnieżnik



Szlak na Śnieżnik z Kletna



Szlak na Śnieżnik - najwyższy szczyt Sudetów



Królujący nad całą kotliną Śnieżnik (1425m.n.p.m.) jest najwyższą górą polskich Sudetów na wschód od Karkonoszy. Podobno wschód słońca oglądany z trawiastej kopuły nie ma sobie równych. Nie dane nam było jednak się o tym przekonać. Droga na szczyt zajęła nam około 1.5 godziny.

Sudety



Góry Stołowe Śnieżnik



W czasie drogi, bardzo dobrze widoczny jest podział roślinności na poszczególne piętra. Począwszy od partii lasu regla dolnego przez kosodrzewinę, karłowate świerki, kończąc na haliźnie - naturalnej górskiej łące. Gdyby nie zmieniająca się ciągle pogoda wycieczka mogła być naprawdę przyjemna.

Dotarliśmy na szczyt Śnieżnika



Szczyt na Śnieżniku jest wyjątkowo płaski ale to przecież Góry Stołowe



Ostatnie spojrzenie na szczyt i zawijamy spowrotem



Spod schroniska jest w miarę płaski odcinek, następnie strome i krótkie podejście na szczyt. Kiedy dotarliśmy na szczyt, zrobiliśmy sobie krótki odpoczynek, oraz ciekawe fotki, bowiem na szczycie znajdują się resztki wieży widokowej, wysadzonej w latach 70-tych podobno ze względów bezpieczeństwa. Wiejący wiatr na szczycie stwarzał niesamowitą atmosferę. Szczyt Śnieżnik wydaje się być wtedy mroczny i tajemniczy.

Dokonaliśmy wpisu do zeszytu, znajdującego się w skrzynce koło ruin wieży, jako dowód ze naprawdę tam byliśmy. Ze szczytu można zejść na stronę czeską (przejście graniczne) lub za znakami zielonymi, od której my dotarliśmy, udać się do schroniska położonego poniżej szczytu góry. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się w schronisku, aby podładować węglowodany i oczywiście zjeść tradycyjną szarlotkę. Kolejno tym samym szlakiem wróciliśmy do Kletna.

Schronisko na Śnieżniku



Lokalne ciacho w schronisku



Regulacja oddechu?



Kiedy pod naszymi nogami tej podróży zawitał ponownie asfalt, postanowiliśmy wstąpić na obiad do "Incognito Hotel", również w Kletnie. Restauracja hotelowa zrobiła na nas duże wrażenie. Nie przypuszczaliśmy, że w tak małej miejscowości można zjeść obiad w miłej scenerii, napić się piwa w przytulnym hotelu, wynająć rodzinny apartament w cenie pokoju dwu osobowego jak i wzbogacić swoje wspomnienia o wiele atrakcji turystycznych.

Zachód słońca w Sudetach



Jedziemy dalej w stronę Kłodzka



Kłodzko

- Twierdza w Kłodzku & Podziemna Trasa Turystyczna



Następnego dnia wyruszyliśmy w drogę w kierunku kolejnego celu naszej podróży, Szczelinca Wielkiego. Po drodze zatrzymaliśmy się na spacer po Kłodzku, połączony ze zwiedzaniem jednego z głównych zabytków, Twierdzy kłodzkiej. Twierdza Kłodzka jest zabytkiem architektury militarnej. Pierwsze budowle obronne istniały na Górze Fortecznej już w IX w.

Zwiedzamy kłodzką twierdzę



To miejsce robi wrażenie



Panorama miasta



Największy rozkwit kłodzka fortalicja zawdzięcza Fryderykowi II Wielkiemu, który uczynił ją jednym z najpotężniejszych bastionów pruskiego Śląska. W obecnym stanie jest najcenniejszym w Polsce zespołem fortyfikacji XVII - XVIII wiecznych, powstałym w wyniku nawarstwień różnych szkół europejskiej wojennej sztuki inżynierskiej.

Walory architektoniczne twierdzy kłodzkiej związane z jej położeniem na naturalnym wzgórzu uwidaczniają się w efektownym spiętrzeniu brył, tworzącym niepowtarzalne uzupełnienie panoramy starego miasta. Monumentalne, przytłaczające swoimi rozmiarami bastiony - pełne surowego piękna - skłaniają do zadumy i refleksji. Owiana legendami i przekazami naocznych świadków o ukrytych w niej skarbach, chroni być może w swych mrocznych kazamatach i labiryntach niewyjaśnione do dziś tajemnice.

Wnętrza twierdzy kłodzkiej



Dla zwiedzających udostępniona jest niewielka, południowa część twierdzy oraz labirynt chodników minerskich zlokalizowany pod zachodnią częścią dawnego stoku bojowego. Zwiedzanie rozpoczynamy od południowej bramy twierdzy, do której dochodzimy od Rynku jedną z najstarszych ulic miasta - ulicą Czeską. Przechodzimy przez kolejne dzieła obronne - bastiony z dziedzińcami, kurtyny, kleszcze, aż po koronę Bastionu Widokowego. Stąd roztacza się wspaniała panorama na miasto i otaczające Kotlinę Kłodzką łańcuchy górskie.

Wyjątkowe miejsce na mapie Gór Stołowych



W kazamatach poszczególnych bastionów urządzono ekspozycje i wystawy. Zwiedzamy Izbę Tradycji i Historii gdzie zapoznajemy się z kolejnymi etapami rozbudowy, legendami i opisami słynnych ucieczek więźniów z twierdzy. Oglądamy wystawę Huty Szkła Artystycznego w Polanicy Zdroju, wystawę pożarnictwa oraz Mauzoleum Finów, upamiętniające więzionych i zamordowanych w twierdzy (w czasie II wojny światowej) marynarzy i lotników fińskich.

W kazamatach Bastionu Niskiego mieści się lapidarium, gdzie zgromadzono renesansowe płyty nagrobne z cmentarzy Radkowa i Złotego Stoku oraz elementy zabytkowej kamieniarki z rozebranych w Kłodzku budynków.

Można się zgubić w tych labiryntach



Ostatni obrońca Kłodzka schowaj się tutaj



Dla nas najciekawszą atrakcją okazały się labirynty, których łączna długość wynosi około 40 kilometrów, z czego 1000m. udostępnione jest dla turystów pod okiem przewodnika. Są to korytarze budowane w XVIII wieku pod stokiem bojowym metodą odkrywkową lub drążone w skale. Służyły do wysadzania stanowisk artyleryjskich oblegającego twierdzę nieprzyjaciela i do likwidowania jego podkopów.

Wyjątkowo nisko i wąsko, trasa podziemna



Kolejno zwiedziliśmy Podziemną Trasę Turystyczną imienia Tysiąclecia Państwa Polskiego. Jest to sieć podziemnych korytarzy i komór o charakterze gospodarczym i obronnym, reliktem po kilkukondygnacyjnych wyrobiskach przekopanych w średniowieczu pod miastem. Pod dzielnicą staromiejską Kłodzka mieści się ta gęsta sieć kilkukondygnacyjnych wyrobisk korytarzowych i komorowych.

Przez wiele lat nie naniesione na żadne plany podziemne korytarze Kłodzka owiane były licznymi legendami i mitami. Stanowiące zagrożenie dla zabytkowej architektury Starego Miasta, dzięki zastosowaniu nowoczesnej techniki górniczej podziemne korytarze przywrócono do użytkowania, wytyczając w latach 70-tych jedną z ciekawszych w Polsce podziemnych tras miejskich.

Kłodzkie podziemia



Ekspozycja



W korytarzach panował orzeźwiający chłód, dość przyjemny, przy ciepłym dniu. Dużym ułatwieniem podczas wędrówki podziemiami jest fakt, że całą trasę pokonaliśmy bez pomocy przewodnika. Nie musieliśmy więc się spieszyć i w każdym ciekawym miejscu zatrzymywaliśmy się na tak długo jak chcieliśmy.


Oglądnęliśmy podziemną studnię, pień katowski, narzędzia tortur, halabardy, dawny piec do wypieku chleba, a na pamiątkę zrobiliśmy sobie nawet zdjęcia po uprzednim zakuciu się w dyby. Po sześciuset metrach wędrówki pod miastem wyszliśmy na powierzchnię tuż przy Twierdzy Kłodzkiej.

Kłodzko - potężna twierdza



Pogoda wciąż była piękna. Postanowiliśmy posilić się pizzą w pobliskiej restauracji, gdyż jeszcze dzisiaj czekało nas przebycie wielu kilometrów do kolejnej miejscowości - Kudowy Zdrój dotarliśmy późnym popołudniem. Wybraliśmy się do restauracji, gdzie wypiliśmy piwo i zjedliśmy pyszną karpatką na ciepło z lodami i bitą śmietaną.

Skalne Grzyby -

Radkowskie Skały

- Błędne Skały



Dnia następnego wczesnym rankiem wyruszyliśmy zwiedzać kolejne atrakcje, jakimi obdarzała nas ziemia wałbrzyska. Skalne Grzyby to ciąg piaskowych skałek ciągnących się na przestrzeni około 3 kilometrów w środkowym stopniu Gór Stołowych. Skałki mają kształt grzybów, młotów, maczug, baszt często ustawionych piętrowo na sobie. Kształty te są efektem wietrzenia ławicy piaskowców o rożnej odporności na wietrzenie. W ten sposób powstałe Skalne Grzyby stoją sobie w gęstym lesie sosnowo - świerkowym i sięgają do 3/4 wysokości drzew.

Skalne Grzyby



Grzyb się chyba nie pogniewa



Może nic z góry nie spadnie



Wiele grzybów ma własne nazwy np. Berło Ducha Gór, Głowa Psa, Borowiki. Kolejno mieliśmy możliwość podziwiania Radkowskich Skał, które wraz z Filarami Skalnymi tworzą północno - zachodnią krawędź środkowego piętra Gór Stołowych. Poszczególne skały lub ich grupy są porozdzielane stromymi żlebami o głębokości blisko 100 m.

Radkowskie Skały



Formy skalne Radkowskie Skały




Radkowskie Skały koniecznie musicie zobaczyć



Potężne baszty skalne Radkowskich Skał są jednym z najbardziej atrakcyjnych widokowo miejsc w Górach Stołowych. Mimo pochmurnej pogody postanowiliśmy zobaczyć jeszcze jedno, większe skupisko skał - Błędne Skały. Nawet, nie spodziewaliśmy się jak cudowne jest to miejsce.

W tym miejscu człowiek czuje że żyję



Przed wejściem zjedliśmy olbrzymią pajdę chleba ze smalcem i ogórkiem kiszonym. Kiedy w końcu uporaliśmy się z tą wielką porcją, ruszyliśmy niebieskim szlakiem w kierunku Błędnych Skał. Tajemnicze labirynty, przejścia i krajobraz rozrzuconych kamiennych bloków, które przypominają niepoukładane, porzucone przez dzieci klocki, interesujące, wsparte na kamiennych kolumnach, formy skalne oraz kilkumetrowe, krzyżujące się szczeliny - to ciekawostki czekające na wędrowców w Błędnych Skałach.

Lokalne wypieki w rezerwacie Błędnych Skał



Błędne Skały - ścieżka turystyczna



Błędne Skały to "skalne miasto" stanowiące rezerwat przyrody, utworzone w ławicy piaskowców ciosowych na wysokości 852m na zachodnim krańcu Skalniaka. Na powierzchni 21,14 ha ciągnie się labirynt szczelin o głębokości 6-8 metrów pomiędzy okazałymi blokami skalnymi. Tworzą dość regularną siatkę, częściowo przesklepionych przejść. Powstały w wyniku erozji skał piaskowca.

Błędne Skały



Wąsko, bardzo wąsko



Dobrnęliśmy do końca labiryntu Błędnych Skał



Przejściami poprowadzona jest trasa zwiedzania (częściowo moszczona drewnem), która udostępnia najbardziej znane formy skalne, posiadające własne nazwy - Stołowy Głaz, Skalne Siodło, Kurza Stopka, Skalna Brama, Labirynt, Kasa, Tunel, Końska Noga i inne. Są to piękne stoły, baszty, grzyby i tunele skalne. Ze Skalnych Czasz roztacza się panorama, dla nas niestety nieosiągalna, z powodu pochmurnej pogody.

Prosto stamtąd skierowaliśmy się w stronę Kudowy Zdrój. Nocleg znaleźliśmy bez problemu, gdyż baza noclegowa jest bardzo dobrze rozwinięta.

Kudowa-Zdrój -

Muzeum Bajek

Kudowa Zdrój jest jednym z najpiękniejszych uzdrowisk na Dolnym Śląsku i jednym z najładniejszych w kraju leżącym w województwie dolnośląskim, na Ziemi Kłodzkiej. Miejscowość położona na wysokości około 400m. wśród Wzgórz Lewińskich, u podnóża Gór Stołowych. Z trzech stron otaczają miasto lasy świerkowe, przebłyskujące tu i ówdzie jaśniejszą zielenią, a na jesieni czerwienią i złotem buków, klonów, jaworów, wiązów i białych brzóz. Chronią one uzdrowisko przed chłodnymi i wilgotnymi podmuchami wiatrów z północy i wschodu.

Kudowa Zdrój - muzeum bajek



Dobrze wiecie kto to ;-)



Pośród parków i skwerów położonych jest wiele sanatoriów i domów wczasowych. Gościło tu wielu znakomitych gości, a wśród nich Winston Churchill. Podstawę leczenia stanowią wody mineralne, służące do kuracji pitnej i kąpielowej. Są to szczawy, żelazo - wodorowo - węglanowo - sodowo - wapniowe z zawartością arsenu o niewielkiej radoczynności. Znajduje się tu 9 źródeł wód mineralnych, między innymi Moniuszko, Śniadecki, Marchlewski.

W Kudowy Zdrój leczy się przede wszystkim schorzenia układu krążenia, krwiotwórczego, przemiany materii i nerwicę. Wykorzystując ciepły wieczór poszliśmy na spacer po tej pięknej miejscowości i na pizze z piwkiem w pizzerii "Domek" - polecamy.

Kaplica Czaszek

Kolejnego dnia, mimo deszczowej pogody wybraliśmy się na spacer do pobliskiej wsi - Czermnej, w celu zobaczenia Kaplicę Czaszek. Jest ona najbardziej znaną kaplicą będąca, w skali całego kraju, unikatowym dziełem kultury religijnej. Jest zlokalizowana koło kościoła parafialnego św.Bartłomieja w Czermnej. Jest jedną z największych osobliwości regionu i jedynym tego rodzaju zabytkiem w Polsce. Przyciąga wielu zwiedzających, wzbudza lęk i refleksje nad śmiercią. Dlaczego? Jest to kaplica, której ściany i sklepienie wyłożono szczątkami ludzkimi, prawdziwymi czaszkami i kośćmi.

Znajduje się tutaj 3 tysiące czaszek, a dalsze 21 tysięcy jest w krypcie pod kaplicą. Ta wielka liczba ludzkich kości i czaszek została umieszczona w tej kaplicy celowo. Uczynił to Wacław Tomaszek, tamtejszy proboszcz, człowiek, któremu rozmyślanie nad śmiercią zajęło prawie całe życie. Pełnił on obowiązki duchownego przez czterdzieści lat, a ostatnie trzydzieści poświęcił tej kaplicy. Pomysł zrodził się być może przy zwiedzaniu przez niego katakumb w Rzymie. Wzorem mógł się też stać słynny Kościół Czaszek w miejscowości Kutna Hora w Czechach.

W roku 1775 ksiądz Wacław Tomaszek przebywał w Rzymie. Tam doznał wielkiego wstrząsu. Podczas zwiedzania katakumb pierwszych chrześcijan przerażony widokiem otwartych ludzkich grobów, szkieletów, czaszek, podziemnych ciemnych korytarzy wzbudził w sobie wielką refleksję nad ostateczną prawdą o człowieku - o śmierci. Przepełniony tym wrażeniem powrócił do Czermnej i tam wydarzyło się coś jeszcze bardziej niesamowitego. Pewnego dnia ksiądz Tomaszek zauważył, jak psy rozdrapują ziemię koło starej dzwonnicy przy kościelnej. W ziemi zaczęły ukazywać się ludzkie czaszki i kości. Wezwał więc grabarza J.Langera i kościelnego J.Schmidta i razem zaczęli wydobywać znajdujące się płytko pod ziemią szczątki. Nie spodziewali się, że natrafią aż na kilkadziesiąt tysięcy ludzkich kości. Były to kości ofiar wojen na Ziemi Kłodzkiej, prawdopodobnie z czasów wojny trzydziestoletniej (1618-1648), prusko-austryiackiej i szerzących się po niej epidemiach cholery w 1680 roku oraz prawdopodobnie z wojny siedmioletniej (1756-1763).

Ksiądz Tomaszek postanowił wydobyć wszystkie szczątki. Polecił grabarzowi i kościelnemu oczyścić, wybielić kości wraz z czaszkami i zgromadzić w kaplicy. Prace rozpoczęto w 1776 roku. Przejęci tym spotkaniem z przemijalnością świata i śmierci - ksiądz Tomaszek i grabarz Langer postanowili, aby ich pośmiertne szczątki również spoczęły w kaplicy. Tak się stało. Obecnie wnętrze wygląda bardzo podobnie jak przed laty, ale ciekawsze okazy czaszek, ongiś leżące na ołtarzu, umieszczono w szklanej gablocie.

Kaplica Czaszek w Czermnej jest osobliwym symbolem przemijalności życia i śmierci, ciągle budzi refleksję nad ogromną kulturą religijną Ziemi Kłodzkiej. Dziś tysiące turystów podziwia Kaplicę Czaszek w Kudowy - Czermnej, snując refleksje o śmierci, sądzie ostatecznym i zmartwychwstaniu, bowiem grób, a ta kaplica jest swoistym grobem, to miejsce początku wieczności. Chyba tak należy rozumieć przesłanie księdza Tomaszka.

Ku mojemu zadowoleniu zawitaliśmy również do muzeum zabawek "Bajka" w Kudowy. Ogromne zamiłowanie, wielki szacunek do zabawek i ich historii spowodowały, że po wielu latach kolekcjonerskich poszukiwań, pokaźny zbiór zabawek Marii i Mirosława Ozierańskich stał się zalążkiem Muzeum Zabawek. Intencją Muzeum jest ocalenie od zapomnienia i uświadomienie wszystkim jaką rolę w życiu każdego człowieka odgrywa zabawka. I muszę przyznać, że udało się im to znakomicie. W "Bajce" zobaczymy zabawki z XIX i XX wieku, między innymi zabawki z drewna, gliny, porcelany, żeliwa, blachy, cyny, itp. Zabawki ludowe, pamiątkowe, obrzędowe, teatralne oraz zabawki dla dorosłych - z pozytywką.

Każda bajka jest zamknięta w szklanej gablocie. Na Rumcajsa czai się zły gajowy, lalka Barbie przebiera w sukienkach, a rybak gawędzi sobie ze złota rybką. Niepowtarzalny klimat Bajki przeniósł nas w świat dziecięcych marzeń i fantazji. Głównym sercem Kudowy Zdrój jest położony u stóp Góry Parkowej Park Zdrojowy, który również bardzo chcieliśmy oglądnąć. Założony w XVII wieku na wzór parków angielskich, powiększony w XIX w. Do dziś jest doskonałym miejscem wypoczynku, enklawą ciszy i spokoju.

Wejście do Parku Zdrojowego stanowi kamienna kaskada schodów, wzdłuż której płynie strumień wody, ginący pod ziemią. Przy wejściu wznosi się uzdrowiskowy budynek Pijalni połączony z Salą Koncertową. Wnętrze tej rotundy zdobią obrazy A. von Molnara. Drzewostan parkowy tworzą wszystkie znane gatunki drzew oraz okazy egzotyczne - agawy, kaktusy, opuncje, draceny i saganowce. Zachwycają nas swym pięknem układane każdej wiosny kwiatowe dywany oraz ukryte w głębi Parku krzewy różeczników (rododendronów), których głowy pochylają się w czerwcu pod ciężarem kwiatów. Kudowa Zdrój słynie z uzdrawiających wód leczniczych, dlatego też i my postanowiliśmy napić się tego "napoju". W Domu Zdrojowym znajduje się pijalnia wód mineralnych. Nie okazała się zbyt smaczna, a czy pomogła...tego do tej pory nie wiemy. Na pewno nie zaszkodziła. Wracając do wynajmowanego pokoju, zrobiliśmy oczywiście sesję fotograficzną, aby uwiecznić na zdjęciach atmosferę tego miejsca.

Szczeliniec Wielki

Ostatniego dnia pogoda w końcu była dość ładna, więc główny cel naszej podróży - Szczeliniec Wielki postanowiliśmy zobaczyć właśnie dzisiaj. Jest to perełka, która zachwyci chyba każdego turystę. Wyruszyliśmy żółtym szlakiem z Karłowa. Droga na szczyt po ponad sześciuset kamiennych stopniach trwała ponad godzinę, ponieważ jest kilka punktów widokowych, z których rozpościerają się wspaniałe widoki.

Góry Stołowe - Szczeliniec Wielki



Taras widokowy na Szczelinicu Wielkim



Szczeliniec Wielki



Ścieżkę na sam szczyt zbudował oberżysta z Karłowa Franz Pabel i major B. Von Rauch. Niezwykłe wrażenia i piękne wspomnienia zachowuje w pamięci każdy, kto choć raz odwiedził Szczeliniec Wielki. Jest najwyższym (919m) szczytem Gór Stołowych i zarazem ich najatrakcyjniejszym i najczęściej odwiedzanym miejscem. Tworzy go stoliwo o wymiarach 600 na 300 m. Od zachodu wyrasta mniejsze stoliwo Szczelińca Małego (895 m.), oddzielone przełęczą około 867 m.

Szczyt Szczeliniec Wielki oferuje piękne panoramy



Kolejna platforma widokowa na Szczelincu Wielkim



Szczeliniec Wielki z daleka wygląda na masyw o rozległym płaskim wierzchołku i prawie pionowych zboczach, stąd też zapewne wywodzą się dawne nazwy góry. A w rzeczywistości zbocza opadają prawie ze wszystkich stron skalnymi murami o wysokości do 60m. zaś cały rozległy wierzchołek jest bardzo gęsto spękany, i to znacznie w głąb. Cały masyw jest zbudowany z kredowych piaskowców ciosowych o zwiększonej odporności na wietrzenie w stosunku do niżej leżących piaskowców marglistych. Spękanie ławicy piaskowców ciosowych utworzyło największe w Polsce "skalne miasto".

Jest słońce jest panorama, tylko aparat zalany :/



Forma skalna w rezerwacie Szczelinca



Szczeliniec Wielki - wizytówka Gór Stołowych




Na trzech poziomach spotykamy niezliczone skały o fantazyjnych kształtach. W większości każda skała i skałka posiada własną nazwę, nawiązujące do jej kształtu, np. Wielbłąd, Słoń, Wiewiórka, Głowa Księżniczki Emilki. Wiele nazw nawiązuje do popularnych przewodnickich legend o Szczelińcu. Niektóre skały są wizytówką, wręcz symbolem tych gór jak np. Małpolud (Mamut). Obok głębokich spękalin i szczelin (np. Piekło do 30m., gdzie jeszcze latem leży śnieg, Diabelska Kuchnia, Czyściec) są labirynty, tunele, a także pojedyncze formy.

Chill Time na szczycie Szczelińca



Spadnie czy nie spadnie o to jest pytanie



Kulminację stoliwa stanowi Fotel Liczyrzepy, służący jako punkt widokowy. Z kilku punktów na krawędzi dolnego poziomu stoliwa Szczelińca Wielkiego roztaczają się wspaniałe widoki obejmujące większość pasm górskich polskich i czeskich Sudetów. Panoramy te są zaliczane do najpiękniejszych w polskich górach. Obecnie najwspanialsze widoki roztaczają się tarasów przy schronisku PTTK oraz z tarasów południowo - wschodnich.

A na koniec Stolec



Po kolejnej sesji fotograficznej połączonej z odpoczynkiem, wyruszyliśmy w podróż powrotną w kierunku domu...

Bilety i opłaty

Jaskinia Niedźwiedzia : 13zł
Kopalnia Uranu : 7zł
Twierdza Kłodzka : 4zł
Labirynt twierdzy 4zł
Kaplica Czaszek : 3zł
Błędne Skały : 5zł

Podsumowanie

Jeżeli zdarzyło Ci się jeszcze nie zawędrować w tę magiczną krainę Kotliny Kłodzkiej, to proponujemy zaplanować najbliższy długi weekend (co najmniej 5 dni) na podróż, wycieczkę w Góry Stołowe. Dlaczego? Choćby z tego powodu, że więcej tu cudowności natury na niewielkim obszarze niż w wielu innych krajach. Aż trudno uwierzyć, że mamy to tak blisko, prawie w zasięgu ręki, bez paszportów czy obcej waluty. Dodatkowym atutem Gór Stołowych jest ich dostępność. Są znakomitym treningiem zarówno dla dorosłych jak i starszych osób czy dzieci.

Odsłony : 214,489 osób.



Zerknij na mapę gdzie to jest



Start podróży Odwiedzone miejsce

↤ poprzedni wpis | Słowacja
    Słowacki Aquapark termy w Beszeniowej

Polska | następny wpis ↦
Kotelnica ulubiony stok Polaków    

Wpadnij na YouTube


TravelPasja.pl


Witaj na blogu. Zaplanuj z nami swoją podróż samochodem i z namiotem w bagażniku.

Sprawdź nasze relacje z wycieczek autem po Polsce i Europie, w których opowiadamy o najpiękniejszych miejscach, plażach, wsiach i miasteczkach oraz prowadzimy krok po kroku do samodzielnej organizacji podróży od A do Z.

Przedstawiamy wszystkie poniesione koszty i podpowiadamy jak podróżować...taniej i lepiej.

Rozgość się i...szerokiej drogi!
insta travelpasja

Galeria zdjęć (236)



zobacz wszystkie zdjęcia

Polecamy


Atrakcje turystyczne w okolicy



Kletno Jaskinia Niedźwiedzia


Kletno Kopalnia uranu


Kletno Śnieżnik


Kłodzko Twiedza Kłodzko


Karłów Skalne Grzyby


Karłów Błędne Skały


Karłów Szczeliniec Wielki

Najpiękniejsze plaże Europy


Plaża Białogóra

Białogóra

Polska

Plaża Squadrone o delle Vacche
Cala Girgolu

Sardynia

Plaża Santa Giulia

Porto Vecchio

Korsyka

Plaża White Beach

Rosignano Solvay

Włochy

Plaża Ses Salines

La Savina

Formentera



Śledź nas na Facebooku


TravelPasja.pl © 2003 - 2024 - blog o podróżach prawa autorskie mapa strony
Pliki Cookies : Ta strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności.

Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce. Rozumiem i akceptuję komunikat. Nie pokazuj więcej.
Travel Pasja