TravelPasja.pl - blog o podróżach, wyprawy samochodem po Polsce i Europie

Home 3x Świętokrzyskie - Jaskinia Raj, zamek w Chęcinach i skansen w Tokarni Przewodnik Polska Kielecczyzna Tokarnia & okolice

17 sierpień, ostatnia aktualizacja poradnika 3 luty 2024

Chęciny - zamek




3x Świętokrzyskie - Jaskinia Raj, zamek w Chęcinach i skansen w Tokarni





Zwiedzamy Polskę

- najpiękniejsze miejsca, plaże i atrakcje turystyczne

Część #28 -

Skansen Tokarnia - Zamek Chęciny - Jaskinia Raj



Zapowiadał się przyjemny, sierpniowy poniedziałek. Dla nas był to dzień wolny od pracy. Decyzję o odwiedzeniu ziemi kieleckiej podjęliśmy tuż po pobudce. Celem jednodniowego tripu był Park Etnograficzny Muzeum Wsi Kieleckiej, zamek w Chęcinach koło Kielc, a także słynna Jaskinia Raj. W stronę Kielc udaliśmy się w godzinach porannych. Pierwszym przystankiem był skansen w Tokarni, nieopodal Kielc.

Skansen w Tokarni



Muzeum skansen położony jest na obszarze 70 ha w niewielkiej miejscowości Tokarnia przy trasie krajowej Kraków - Kielce. Park Etnograficzny gromadzi i udostępnia turystom zabytki budownictwa wiejskiego i małomiasteczkowego, budynki folwarczne, zabytki przemysłu wiejskiego, fragmenty wsi w naturalnych zespołach osadniczych z terenu Gór Świętokrzyskich już od ponad 30 lat.


Powiew przeszłości...



Na terenie skansenu znajduje się około 30 obiektów wyposażonych w typowe meble i narzędzia codziennego użytku, a wnętrza wielu obiektów udostępnione są do zwiedzania, co uważamy za fenomenalne rozwiązanie ! Wnętrza wielu obiektów na terenie skansenu są tak zagospodarowane, że stwarzają wrażenie jakby ciągle ktoś w nich mieszkał, jakby nadal toczyło się tu życie. Czasem mieliśmy wrażenie, jakbyśmy się cofnęli w przeszłość i przyszli na obiad niedzielny do prapra babki.

Wewnątrz budynku znajduje się również sklepik małomiasteczkowy z XIX wieku



Zwiedzanie skansenu w Tokarni zaczęliśmy od domu organisty z Bielin w sektorze małomiasteczkowym, zamieszkiwanego przez rodzinę dwupokoleniową, który jest ostatnim drewnianym budynkiem o konstrukcji wieńcowej. Organista z Bielin był zamożnym rolnikiem, co znalazło oddźwięk w dekoracji domu.

Organistówka, dom organisty z Bielin z I połowy XIX, w domu znajduje się także apteka i pracownia krawiecka



Agatka podpierająca chałupę z Daleszyc



Wnętrze chałupy z 1892 roku w sektorze małomiasteczkowym



We wnętrzu eksponowane są wystawy prezentujące aspekty z życia miasteczka, pracownia krawiecka, apteka z XIX wieku oraz sklep kolonialny z lat 30 XX wieku. Drugim obiektem była chałupa z Daleszyc, czyli dom szewca z 1892 r., który ukazuje wnętrza mieszkalne wraz ekspozycją warsztatu szewskiego z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Wiatrak z Grzmucina



Jest i koło zębate



Podążając dalej docieramy do okazałego wiatraka z Grzmucina (sektor wyżynny), wybudowanego na zamówienie młynarza w 1921 r. W jego wnętrzu poznajemy ciekawe rozwiązania ! Wiatrak typu rolkowego był obracany w kierunku wiatru przy pomocy ręcznego kołowrotu. W jego górnej części znajdują się trzy mlewniki do rozdrabniania pszenicy, żyta, kukurydzy. W dolnej części wiatraka znajduje się pokaźnych rozmiarów wał i odsiewacze do mąki. Ponadto w wiatraku znajduje się ręczna winda do podawania worków z ziarnem, przenośnik do podawania materiału, młynek i wiele innych eksponatów dotyczących życia wiatraka.

W zagrodzie z Bielin (zagroda wraz z chałupą z 1789 r.) mogliśmy zobaczyć wnętrza mieszkalne z XIX wieku oraz znajdujący się w sieni warsztat wytwórcy gontów. Koło zagrody znajduje się stodoła z II połowy XIX wieku i obórka z Brzezin. Chałupa należy do typowych przykładów dawnego budownictwa wiejskiego z terenu Gór Świętokrzyskich.

Klimatyczne obiekty skansenowe



Okno na świat w chałupie z Bielin



W sektorze budownictwa świętokrzyskiego odwiedziliśmy także chałupę z Bronkowic z końca XVIII wieku z wnętrzami przedstawiającymi mieszkanie wiejskiej zielarki z XIX wieku oraz bardzo ładną chałupę ze Słupi Starej w której znajdowała się ekspozycja szkoły wiejskiej z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

Sektor świętokrzyski



Opuszczając sektor świętokrzyski zajrzeliśmy do zagrody z Radkowic, składającej się z chałupy z 1862 r. z wnętrzami mieszkalnymi, piwnicy, stodoły, spichlerza z wiatą, obory z sieczkarnią, chlewów i kurników oraz do zagrody - chałupy z Sukowa z 1774 r., przedstawiającej wnętrza mieszkalne z okresu międzywojennego i warsztat wytwórcy koszyków wiklinowych. Obok chałupy znajduje się obórka z Sierżaw.

Zagroda z Sukowa



Niespiesznym krokiem dotarliśmy do sektora budownictwa terenów lessowych, w którym obejrzeliśmy chałupę tkacza z Świątnik z 1758 r. ze skromnym wnętrzem mieszkalnym, chałupę z Chrobrza z około 1868 roku, prezentującą mieszkalne skromne wnętrze oraz ciekawą studnię dworską z kieratem z 1850 roku, pochodzącą z Gór Pińczowskich. Przedostatnim etapem zwiedzania skansenu był sektor dworsko - folwarczny, w którym odwiedziliśmy dwór drobnoszlachecki z Suchedniowa z 1812r.

Miła okolica dworu szlacheckiego



Wnętrze dworu z Suchedniowa



Dwór przedstawia mieszkalne wnętrza z końca XIX wieku. Dwór z Suchedniowa w porównaniu z chłopskimi chałupami urządzony jest bogato i nowocześnie. Tuż obok dworu znajduje się spichlerz zbożowy z Rogowa Złotej Pińczowskiej z 1719 roku, w którego wnętrzu zobaczyliśmy regionalną wystawę sztuki ludowej oraz tradycyjne stroje i tkaniny ludowe.

Wiatrak z Grzymałkowa z 1931 roku



Chałupa z Rokitna z 1805 roku w sektorze wyżynnym



W sektorze wyżynnym który również odwiedziliśmy w skansenie, poznaliśmy chałupę z Rokitna z 1805 roku, ukazującą wnętrza mieszkalne z lat 20 - 30 XX wieku wraz z warsztatem stolarskim w osobnej izbie, zagrodę ze Ślężan z około 1850 roku z wnętrzami mieszkalnymi, w której w skład wchodzi stodoła i studnia z żurawiem i stajnia z końmi. W oborze zagrody znajdowały się zwierzęta domowe - kozy i owce, kury, króliki.

Stajnia w zagrodzie ze Ślężan z około 1850 roku



Obejrzeliśmy także zagrodę z Bukowskiej Woli w skład której wchodzi chałupa z 1875 roku, stodoła i stajnia z oborą. We wnętrzu chałupy prezentowana jest wystawa "Ocalić od zapomnienia". Znajdują się tutaj rzeźby Jana Bernasiewicza, który tworzył, aby ocalić od zapomnienia to, co powinno przetrwać dla przyszłych pokoleń.

Agatka przed chałupą z Bukowskiej Woli z 1875 roku



Ostatnimi obiektami jakie zobaczyliśmy była dzwonnica z Kazimierzy Wielkiej z XIX wieku, położona w sektorze małomiasteczkowym i przepiękny kościółek p.w. M.B. Pocieszenia z Rogowa z 1761 roku. Jego wnętrze oraz bogata polichromia stropu utwierdziły nas, że warto było dotrzeć do skansenu w Tokarni. Polecamy.

Kościół p.w. M.B. Pocieszenia z Rogowa



Kościół p.w. M.B. Pocieszenia



Po ponad dwu godzinnym spacerze w wiejskim otoczeniu i zrobieniu kilkunastu zdjęć ruszyliśmy w stronę Jaskini Raj.

Chęciny

- Jaskinia Raj



Jaskinia Raj jest niewielką o łącznej długości korytarzy 240 m. jaskinią kresową. Powstała około 350 lat temu. Odkryta została w 1963 roku podczas wydobywania kamienia do celów budowlanych. Rozgłos zdobyła rok później dzięki nauczycielce z Krakowa, która wraz ze swoimi uczniami odwiedziła to miejsce i zachwyciła się jego pięknem. Przed otworzeniem jaskini dla zwiedzających wykonano w niej wiele prac górniczych, m.in. chodniki i szyb wentylacyjny. W roku 1968 uznano ją za rezerwat przyrody. Jaskinia ta zyskała sławę i stała się znana w całej Polsce dzięki swojej charakterystycznej szacie naciekowej.


Jaskinia Raj



Gdy dojechaliśmy na miejsce okazało się, że jaskinia jest naprawdę bardzo popularna, a rezerwację biletów należy dokonać z wielodniowym wyprzedzeniem. W kasach uzyskaliśmy jednak informację, że ktoś może zrezygnować z biletu, więc jeśli tylko mamy ochotę i czas to możemy czekać. Czekaliśmy, Konrad przebiegle jak najbliżej kasowego okienka, no i poszczęściło się nam. Po niespełna parunastu minutach okazało się, że cztery osoby nie dotarły i są wolne bilety !

Razem z nami do jaskini weszło kilkanaście osób. Wycieczka rozpoczęła się w muzeum, w którym wystawione są znaleziska z jaskini np. kawałki narzędzi oraz kości zwierząt. Znajdują się w nim także woskowe figury przedstawiające neandertalczyków, którzy mogli mieszkać w tym miejscu. Na samym wstępie odczuliśmy nieprzyjemny chłód, dlatego też polecamy zabrać ze sobą jakiś cieplejszy polar. Temperatura, jaka panuje w jaskini jest stała przez cały rok i wynosi ok. 9 stopni Celsjusza.

Jaskinia składa się z kilku komór połączonych sztucznie wykutymi korytarzami. Długość trasy zwiedzania wynosi około 180 metrów. Trasa zwiedzania wiedzie przez komorę Wstępną, komorę Złomisk, salę Kolumnową, salę Stalaktytową (najbogatszą w nacieki) oraz salę Wysoką. Jak dla nas wycieczka była zbyt krótka, trwała zaledwie ok. 30 minut.

W jaskini mogliśmy podziwiać liczne stalagmity i stalaktyty tworzące przepiękne formy, działające na wyobraźnię, przypominając m.in. św. Mikołaja, harfę, górę Kilimandżaro, słonia, liczne wulkany i wiele innych. Jaskinia Raj jest bardzo ciekawym miejscem i godnym zobaczenia, szkoda tylko że nie można uwiecznić jej piękna na pamiątkowych zdjęciach.

Zamek w Chęcinach



Ostatnim miejscem odwiedzonym przez nas tego dnia były okazałe ruiny zamku królewskiego w Chęcinach koło Kielc, z przełomu XIII i XIV wieku.

Potężne mury robią wrażenie



Zamek w Chęcinach został wzniesiony na wzgórzu (355 m.n.p.m.) na planie nieregularnego wieloboku około 1300 roku. Dziedziniec zamku otoczony był wysokim 9 metrowym murem ze strzelnicami i gankiem dla straży. Konstrukcja zamku podzielona była na dwie części - zamek górny, położony pomiędzy dwoma basztami z murem grubości 2 m., zamek dolny z okazałym dziedzińcem. Przy wschodniej wieży chęcińskiego zamku znajdował się budynek kaplicy i skarbca.

Dziedziniec



Spacerujemy po dziedzińcu



Na dziedzińcu zamku znajdowały się wejścia do budynków mieszkalnych. Za czasów panowania Władysława Łokietka na zamku odbywały się zjazdy rycerstwa oraz zapadały ważne decyzje państwa. Był on terytorialnym ośrodkiem władzy gospodarczej, militarnej i politycznej. Po śmierci Łokietka, zamkiem opiekował się Kazimierz Wielki, który go rozbudował i stworzył twierdzę nie zdobytą przez ponad 250 lat. Za jego panowania zostały podwyższone m.in. kamienne wieże, służące głównie do obserwacji.

Panorama zamku w Chęcinach



Zamek zaczął niszczeć na przełomie XVI wieku, a w latach 1655 - 1657 został okupowany początkowo przez Szwedów, a kolejno przez oddziały Rakoczego. Niemal doszczętnie zniszczony został w 1707 roku. Przez cały okres średniowiecza był on jedynie źródłem materiału budowlanego dla pobliskim mieszkańców. W okresie I wojny światowej ucierpiała wieża, która służyła m.in. za punkt obserwacyjny. Obecnie potężne i malownicze ruiny królewskiego zamku zdecydowanie dominują nad okolicą.



Jedna z baszt chęcinskiego zamku



Wysokimi wieżami wskazują drogę z odległości wielu kilometrów. Do dzisiaj zachował się pełen obwód zewnętrznych murów obronnych, obydwie wieże oraz fundamenty budynków mieszkalnych. Zamek w Chęcinach jest jednym z najbardziej okazałych ruin zamków, (pierwsze miejsce zajmuję zamek Krzyżtopór) jakie to tej pory odwiedziliśmy. Zrobił na nas niemałe wrażenie, a widoki jakie rozciągają się z zamkowej wieży obserwacyjnej są nietuzinkowe.

Późnym popołudniem udaliśmy się w drogę powrotną w stronę Krakowa.

Atrakcje Świętokrzyskie - co warto zobaczyć w pobliżu?



Kielecczyzna na jeden dzień - zamek Szydłów i pałac w Kurozwękach (67 kilometrów)

Bilety i opłaty

Skansen Tokarnia : 12zł
Jaskinia Raj : 18zł
Zamek Chęciny : 9zł

Zerknij na mapę gdzie to jest



Start podróży Odwiedzone miejsce

↤ poprzedni wpis | Polska
    Podkarpacie na weekend - Zamek w Baranowie i pałac Tarnowskich

Polska | następny wpis ↦
Ćwilin - drugi najwyższy szczyt w Beskidzie Wyspowym    

Wpadnij na YouTube


TravelPasja.pl


Witaj na blogu. Zaplanuj z nami swoją podróż samochodem i z namiotem w bagażniku.

Sprawdź nasze relacje z wycieczek autem po Polsce i Europie, w których opowiadamy o najpiękniejszych miejscach, plażach, wsiach i miasteczkach oraz prowadzimy krok po kroku do samodzielnej organizacji podróży od A do Z.

Przedstawiamy wszystkie poniesione koszty i podpowiadamy jak podróżować...taniej i lepiej.

Rozgość się i...szerokiej drogi!
Turystyka - porównaj na Ceneo

Galeria zdjęć (191)



zobacz wszystkie zdjęcia

Polecamy



Atrakcje turystyczne w okolicy



Tokarnia Skansen Tokarnia


Chęciny Jaskinia Raj


Chęciny Zamek Chęciny

Najpiękniejsze plaże Europy


Plaża Białogóra

Białogóra

Polska

Plaża Squadrone o delle Vacche
Cala Girgolu

Sardynia

Plaża Santa Giulia

Porto Vecchio

Korsyka

Plaża White Beach

Rosignano Solvay

Włochy

Plaża Ses Salines

La Savina

Formentera



Śledź nas na Facebooku


TravelPasja.pl © 2003 - 2024 - blog o podróżach prawa autorskie mapa strony
Pliki Cookies : Ta strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności.

Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce. Rozumiem i akceptuję komunikat. Nie pokazuj więcej.
YT
FB
IG