20 październik, ostatnia aktualizacja poradnika 3 luty 2024
Szczawnica - panorama Trzech Koron - Pieniny
Przepiękny lekki szlak do Czerwonego Klasztoru i zamek w Niedzicy
Zwiedzamy Polskę
- najpiękniejsze miejsca, plaże i atrakcje turystyczne
Część #40 -
Szczawnica - Czerwony Klasztor - Zamek Niedzica
Pieniński Park Narodowy utworzony w 1932r. jest jednym z pierwszych z 23 parków narodowych na terenie Polski. Zajmuje najcenniejsze pod względem krajobrazowym i przyrodniczym obszary. Dla turystów udostępniono ponad 35km szlaków. Zalicza się do nich m.in. stanowiący atrakcję na skalę europejską spływ tratwami przełomem Dunajca. Trasę spływu można przejść również pieszo Drogą Pienińską. Trakt wiodący przez Przełom Pieniński ze Szczawnicy prawym brzegiem Dunajca do Czerwonego Klasztoru był naszym i rodziców głównym, spacerowym celem tego pięknego, jesiennego dnia.
Pieniński Park Narodowy
Szczawnica
Jesień w Pieninach
Droga do Szczawnicy jest całkiem przyjemna i miejscami dość urokliwa. Samochód pozostawiamy na płatnym parkingu na ulicy Zyblikiewicza. Lokalizację parkingu znajdziecie w podsumowaniu relacji. Naszą wędrówkę i spotkanie z Pieninami rozpoczynamy tuż przy Pawilonie Wystawowym Pienińskiego P.N. Do przejścia mamy około 15km. Już na początku pieszego traktu malowniczy krajobraz Dunajca odpowiedział szybko na nurtujące nas pytanie. Czy warto było tutaj dotrzeć. 101% warto!
Wzdłuż sennego Dunajca do Czerwonego Klasztoru
Kotuńka, zbudowana z czorsztyńskiego wapienia skała znajdująca się na środku rzeki Dunajec stanowi charakterystyczny element krajobrazu. Maszerujemy dalej :-) Asfaltowa ścieżka prowadzi nas w głąb Pienińskiego Parku, po prawej stronie mijamy Cypel, wyspę na Dunajcu o długości 580 metrów. Maszerując dalej mijamy po lewej ścieżkę, która prowadzi wprost do schroniska PTTK Orlica oraz przystań promu, wożącego turystów na drugi brzeg rzeki. Przy zakolu Dunajca trakt prezentuje się od najlepszej strony. Kamienista plaża nad którą górują wapienne skały okryte częściowo drzewami w jesiennej szacie pozwala zapomnieć o codzienności.
Jest pięknie!
W tym miejscu Dunajec nabiera tempa
Sokolica Pieniny
Drogą Leśnickiego Potoku docieramy do rozwidlenia szlaków, kolejno okrążamy Przechodni Wierch, szczyt górski o wysokości 552m.n.p.m. Kilka kroków za nim roztacza się widok na słynną, bielejąca ponad lasem turnię -
Sokolica, szczyt z fantastycznym punktem widokowym, który odwiedziliśmy jesienią 2007 roku. Spacerując dalej co kilkanaście minut mija nas płynąca nieśpiesznie w przeciwnym kierunku tratwa flisacka z uśmiechniętymi turystami. Spływ Dunajcem określamy mianem "top" atrakcji regionu. Jest wart każdych pieniędzy :-)
Flisacy z Krościenka
Spływ tratwą jesienią w Pieninach
A dalej kolejne miłe dla oka widoki
Urozmaicony szlak z Szczawnicy na Słowację sprawia nam wiele radości i doprowadza po około godzinnej, leniwej przechadzce na polanę już po słowackiej stronie, tuż u stóp Czerwonego Klasztoru z wspaniałym widokiem na Masyw Trzech Koron.
Czerwony Klasztor na Słowacji
Cerveny Klastor to zarówno miejscowość po słowackiej stronie jak i dawny klasztor kartuzów i kamedułów o burzliwej historii, powstały w XI wieku. Jest jedną z najsłynniejszych budowli sakralnych usytuowanych w Pieninach. Wielokrotnie niszczony, odrestaurowany został w latach 50-tych ubiegłego wieku. Obecnie w klasztorze mieści się dyrekcja słowackiego Pienińskiego Parku Narodowego, a najbardziej okazałym budynkiem kompleksu jest gotycki kościół św. Antoniego z końca XIV wieku zrekonstruowany w barokowym stylu.
Cerveny Klastor
Dziedziniec Czerwonego Klasztoru
Trzy Korony jesienną porą
Na klasztornym dziedzińcu robimy przerwę połączoną z lekkim posiłkiem i ciepłym napojem. Pomimo cudnej pogody, lekki wiaterek w zacienionych miejscach pieszego szlaku nad Dunajcem dawał o sobie znać. Po chwili odpoczynku wchodzimy na długo wyczekiwany przez mieszkańców okolicy
most na Dunajcu i po jego przekroczeniu wracamy tym samym do Polski ;-) Z mostu rozpościera się pierwszorzędna panorama szczytu
Trzy Korony, z drugiej zaś...wyborny widok na Tatry.
Most na Dunajcu
Dunajec i Tatry
Zapora i zamek w Niedzicy
Za mostem nad Dunajcem, po polskiej stronie czeka na nas tata.
Niedzica
Udajemy się szybciutko do
Niedzicy, aby końcówkę dnia spędzić na spacerku po zaporze z widokiem na bezkonkurencyjny w tej części regionu
zamek Niedzica oraz równie cudny
zamek Czorsztyn.
Zamek Niedzica
Zamek Czorsztyn
Dzień kończymy na smakowitej obiadokolacji w karczmie
Siwy Dym, zlokalizowanej przy trasie Zakopane - Kraków i tym akcentem żegnamy góry. Hej!
Atrakcje Pieniny - co warto zobaczyć w pobliżu Szczawnicy?
Pieniny na weekend - Palenica, Trzy Korony, zamek w Czorsztynie i Niedzicy (1 kilometr)
Pieniny - odwiedź z nami Trzy Korony i Sokolicę (7 kilometrów)
Gorce jesienną porą i widok na Tatry (22 kilometry)
Kotelnica ulubiony stok Polaków (43 kilometry)
Jaskinia Bielska Bielańska - dzień pełen atrakcji na Słowacji (43 kilometry)
Gorce na weekend - szlak na Turbacz (49 kilometrów)
Ceny
Obiad w Siwy Dym : 21zł/os.
Grzaniec Galicyjski : 7zł/os.
Bilety i opłaty
Parking Szczawnica : 3zł/godz.
Pieniński Park Narodowy : 3zł/os.
Podsumowanie
Lokalizacja parkingu
zobacz na mapie. Rodzinny spacer wypadł znakomicie, a jesienna aura dodała wyjątkowo dużo uroku tej atrakcyjnej turystycznie części Pienin. Zdecydowanie polecamy, zwłaszcza w październiku, kiedy przy ładnej pogodzie jesień odkryje dla Was swoje kolorowe oblicze.
Zerknij na mapę gdzie to jest
Start podróży
Odwiedzone miejsce