30 sierpień, ostatnia aktualizacja poradnika 3 luty 2024
Beskid Żywiecki - u stóp Babiej Góry
Babia Góra - królowa Beskidu Żywieckiego
Zwiedzamy Polskę
- najpiękniejsze miejsca, plaże i atrakcje turystyczne
Część #14 -
Beskid Żywiecki - Babia Góra
Kolejnego dnia dwudniowej wyprawy, obudziłem się w Beskidzie Żywieckim. Beskid rozpościera się między Przełęczą Koniakowską na zachodzie, a Przełęczą Sieniawską na wschodzie. Pasmo składa się z pięciu członów. Na zachodzie, znajduje się grupa Wielkiej Raczy, w środku - grupa pilszczańska ze szczytami Lipowskiej Góry, Romanki oraz Pilska.
Szlak pieszy Sokolica - Beskid Żywiecki
Na wschodzie występuje grupa Babiej Góry, z Małą Babią oraz Policą, a na południowym-wschodzie - Pasmo Podhalańskie z Wielkim Działem, które łączy grupę Babiej Góry z Gorcami. Najwyższe szczyty mają dobrze zarysowane piętra roślinne: regla dolnego - lasy jodłowo-bukowe, regla górnego - lasy świerkowe, subalpejskie - kosodrzewina i alpejskie tylko na Babiej Górze. Północne stoki Masywu Babiej Góry modelowane są przez osuwiska i lawiny. Babia Góra po polskiej stronie, ze względu na walory krajobrazowe i roślinne, objęta została granicami Parku Narodowego.
W tle Babia Góra
Nocowałem w miejscowości Zawoja, z której wybrałem się w stronę Przełęczy Krowiarek, skąd dalej już pieszo szlakiem niebieskim zacząłem wspinać się na babiogórski szczyt, zwany dalej Diablakiem (1725m. n.p.m). Zawoja jest jedną z najdłuższych, największych polskich wsi. Rozciąga się na długości 10km.
Pasmo Babiej Góry
Ożywa we wrześniu oraz zimą, gdy organizowane są Międzynarodowe Wyścigi Psich Zaprzęgów. Jest wsią położoną bezpośrednio u stóp Babiej Góry. Jest ona najludniejszą wsią z ziem karpackich i liczy sobie ok. 7 tys. mieszkańców. Posiada liczne przysiółki - w sumie 184, często nawet wielkości wsi i właśnie te przysiółki dają jej to miano największej.
Babia Góra - niebieski szlak z Przełęczy Krowiarek
Z Przełęczy Krowiarek (986m. n.p.m) wyruszyłem szlakiem niebieskim w stronę pierwszego szczytu - Sokolicy (1367m. n.p.m). Szlak wiódł stromą i czasem uciążliwą ścieżką. Początkowo idzie się lasem, kolejny po wyjściu z lasu wkroczyłem na zbocza porośnięte kosodrzewiną. Pogoda tego dnia bardzo dopisywała.
Szlak z Krowiarek na Babią Górę
Po 45 minutowej wspinaczce dotarłem do skalnej platformy, zwanej dalej szczytem Sokolica. Z Sokolicy rozpościerały się widoki na szczyt Babiej Góry, jej strome północne stoki oraz dalej Cyl i Przełęcz Jałowiecką. Zrobiłem 15 minutowy odpoczynek, który poświęciłem pierwszym kadrom, zdjęciom.
Królowa Beskidu Żywieckiego
Szczyt Sokolicy 1367m
Kilka łyków wody mineralnej i w drogę...Szlak na Babią Górę z Sokolicy biegł dalej wysokogórską, bardzo widokową ścieżką. Mija znaki zielone, prowadzące od Górnego Płaju przez Perć Przyrodników. Dotarłem pod Kępę (1525 m), szczyt bujnie porośnięty licznymi gatunkami mchów, kosówką, borówczyskami.
Kolejno dotarłem na Gówniak (1617m. n.p.m), zrobiłem kilkuminutową przerwę, poświęconą jak zwykle, amatorskiej fotografii cyfrowej. Widoki, panoramy były coraz bardziej urozmaicone, piękne. Miałem przyjemność podziwiać liczne bloki skalne o bardzo urozmaiconych kształtach, wspaniałe alpejskie murawy, które ponoć urzekają swoimi barwami, zmieniającymi się zgodnie z porami roku.
Kosodrzewina na szlaku
Szlak niebieski na szczyt Babiej Góry
U stóp Babiej Góry
Ruszyłem dalej szlakiem w górę, a po kilkunastu minutach dotarłem na najwyższy szczyt Beskidu Żywieckiego - Babią Górę, zwaną Diablakiem. Usiadłem i napawałem oczy wspaniałymi widokami dookoła. Widoczność tego dnia była idealna. Na horyzoncie od południa ciągnie się łańcuch Tatr Wysokich i Zachodnich, z ogromną kotliną Orawy u stóp. Na wschód od niej rozpościera się Podhale i Spisz, nieco dalej widać szczyty Pienin. Na prawo od polskiej części Orawy widać Jezioro Orawskie. Na południowym zachodzie widnieją grzbiety słowackiej części Orawy, a wśród nich szczyt Wielkiego Chocza.
Granica Polski na szczycie Babiej Góry
Widoki z szczytu Babiej Góry są fenomenalne
Za plecami szlak czerwony przez przełęcz Bronę
Panoramę uzupełniają pasma Wielkiej i Małej Fatry. Po stronie polskiej rozpościera się kopuła Pilska, Lipowska i Romanka, a na horyzoncie grzbiety Beskidu Śląskiego. Od północy widać wyraźnie zarysowaną dolinę Skawicy, po lewej, widnieją szczyty Pasma Jałowieckiego, a w dalej Beskidu Małego. W kierunku północno-wschodnim szczyty Beskidu Makowskiego i Wyspowego oraz Gorców. Można rozpoznać wśród nich Lubogoszcz, Luboń Wielki, Śnieżnicę i Turbacz.
Podobno przy bardzo dobrej pogodzie z Babiej Góry widać nawet bloki podkrakowskich osiedli i dymy nowohuckich kominów, nie mniej jednak nie udało się mnie ich odnaleźć na widnokręgu.
Schodzę szlakiem czerwonym
Szlak czerwony jest równie uroczy
Schronisko Markowe Szczawiny
Po wykonaniu pamiątkowych fotografii udałem się w drogę powrotną, tym razem już szlakiem czerwonym przez przełęcz Bronę. Po drodze zatrzymałem się na lekki posiliłem w schronisku na Markowych Szczawinach, a stamtąd niebieskim szlakiem udałem się w stronę Krowiarek.
Atrakcje Beskid Żywiecki - co warto zobaczyć w pobliżu Babiej Góry?
Orawski Park Etnograficzny - malowniczy skansen u stóp Babiej Góry (13 kilometrów)
Małopolskie szlaki - Polica, Hala Krupowa i skansen w Sidzinie (14 kilometrów)
Beskid Żywiecki na weekend - Pilsko i zamek w Suchej Beskidzkiej (24 kilometry)
Żywiec i jezioro Żywieckie - odkryj Beskid Żywiecki (39 kilometrów)
Zerknij na mapę gdzie to jest
Start podróży
Odwiedzone miejsce