3 wrzesień, ostatnia aktualizacja poradnika 3 luty 2024
Chorwacja - Trogir
Camping Seget - Trogir i najlepsze atrakcje w zasięgu urokliwego spaceru
Zwiedzamy Chorwację
- najpiękniejsze miejsca, plaże i atrakcje turystyczne
Część #11 -
Kemping Seget
Wybierz się z nami pod namiot na kemping do Chorwacji :-) Prywatnie testujemy europejskie kempingi - sprawdź prawdopodobnie najbardziej szczegółowy przewodnik po kempingu - Camping Seget Trogir i zaplanuj z nami wakacje na własną rękę od A do Z.
O tym jak zorganizować od A do Z podróż samochodem z Krakowa do Chorwacji i jakie wiążą się z tym wszystkie koszty, piszemy w relacjach z podróży w których proponujemy trasy dojazdu z Polski do Chorwacji. Zerknij także na typy zakwaterowań na europejskich kempingach
Rodzaje zakwaterowania na kempingu.
Samochodem na wakacje do Chorwacji - którą drogę wybrać?
Przedstawiamy propozycje tras dojazdowych do Chorwacji, w których w najdrobniejszych szczegółach opisujemy nasze podróże autem krok po kroku wraz z wszystkimi opłatami.
1. Droga przez Zwardoń (granica) - Słowację (Trenczyn - Bratysławę) - Węgry (Szombathely) - Chorwacja (Zagrzeb)
↦
Samochodem z Krakowa na wyspę Krk - szczegółowy opis trasy i kosztów.
2. Droga przez Gorzyczki (granica) - Czechy (Ołomuniec - Brno) - Austrię (Wiedeń - Graz) - Słowenię (Maribor - Koper) - Chorwacja (Umag)
↦
Samochodem z Krakowa na Istrię - opis trasy krok po kroku.
Hej! Pogadaj z nami o tym kempingu :-)
Planujesz wakacje i masz pytania dotyczące kempingu? Jeśli chcesz porozmawiać z nami o parcelach, domkach, rezerwacji, oferowanych usługach i atrakcjach, napisz swoje pytanie w komentarzu pod filmem. Na każde pytanie odpowiemy w ciągu 24 godzin. Czekamy i pozdrawiamy :-)
Kliknij poniżej aby zadać pytanie ↓↓↓
Trogir? Zamierzasz odwiedzić jedno z najpiękniejszych miast w Chorwacji? Dobrze trafiłeś. W niniejszej recenzji opowiemy Ci, gdzie się zatrzymać w pobliżu, jak dotrzeć do miasta i co koniecznie warto zobaczyć.
Road Tripping Croatia
Na camping Seget dotarliśmy późnym popołudniem wprost z zjawiskowego
Mostaru w Bośni i Hercegowinie, który odwiedziliśmy zupełnie przypadkowo w drodze powrotnej z
Kotoru w Czarnogórze. O atrakcjach Bośni i Hercegowiny jak i Czarnogóry piszemy w poprzednich relacjach naszej podróży samochodem po Bałkanach, a tymczasem słów kilka o bardzo fajnym kempingu położonym nad Adriatykiem.
Gdzie nocowaliśmy?
Do Chorwacji z Krakowa wybraliśmy się samochodem. Podczas wyprawy po Chorwacji nocowaliśmy na wielu campingach rozlokowanych wzdłuż wybrzeża Adriatyku, m.in. na campingu
Seget, który zarezerwować możecie poprzez booking.com, naszym zdaniem najlepszym cenowo portalu rezerwacyjnym.
Łapcie 50zł zwrotu za nocleg, dzięki któremu otrzymacie aż 50zł zwrotu tuż po zrealizowaniu rezerwacji. Po przejściu na stronę booking.com, w miejscu: "Miejsce, nazwa obiektu lub adres", wpiszcie:
Camping Seget lub wybierzcie dowolny inny nocleg. Warto skorzystać na stronie z mapy rozmieszczenia noclegów, aby wybrać obiekt noclegowy położony możliwie najbliżej morza.
Camping Seget Trogir - kilka słów o obiekcie i lokalizacji
Po dotarciu na miejsce tradycyjnie bez jakiejkolwiek rezerwacji okazało się, że mamy raptem dwie szanse na nocleg na kempingu Seget. Jedną z nich była fajna parcela, ale niestety położona tuż przy głównej, bardzo głośnej ulicy, a druga to malutka parcela mieszcząca się pomiędzy dwoma namiotami czeskiego biura podróży. Z dwojga złego wybraliśmy tą drugą - mniejszą za to ulokowaną w głębi kempingu.
Trogir - camping Seget
Obsługa kempingu Seget była pomocna i bardzo miła. Po szybkich formalnościach wybraliśmy parcelę w niedalekiej odległości zarówno od morza jak i sanitariatów. Takie położone niezależnie od kempingu nam zawsze pasuję. Zwłaszcza, że podróżujemy z namiotem więc nie mamy natychmiastowego dostępu np. do toalety, tj. w przypadku podróży kamperem czy z przyczepą kempingową.
Seget Trogir
Camping Seget to nie duży kemping zlokalizowany 25km od Splitu i zaledwie 2 kilometry od przepięknego miasteczka Trogir, bezpośrednio przy malowniczej plaży. Panująca na kempingu kameralna atmosfera, można by rzec że wręcz rodzinna pozwoliła nam bardzo miło spędzić czas, poznać nowych ludzi, w tym naszych sąsiadów zza czeskiej granicy, a także spokojnie i bez pośpiechu odwiedzić spacerem perłę tegoż regionu.
Parcele na campingu Seget mają różną powierzchnię i są numerowe. Każda z parcel ma możliwość przyłączenia się do sieci prądowej 230V. Podłoże jest piaszczyste z lekką domieszką kamyków. Gwoździe do przytroczenia namiotu nie są wymagane. Najlepsze parcele są w sektorze A, gdyż zlokalizowane są tuż przy plaży ciągnącej się wzdłuż kempingu, skąd można podziwiać piękny widok na archipelag.
Parcele w strefie B, w której i my "mieszkaliśmy" znajdują się około 20 metrów od plaży, a najdalsza działka strefy B znajduje się 80m od plaży. Tutaj wszędzie jest blisko, gdyż kemping Seget jak już wspomnieliśmy jest nie dużym, ale fajnym chorwackim kempingiem!
Seget kemping graniczy bezpośrednio z żwirową, nie wielką plażą, aczkolwiek dość klimatyczną z pięknymi widokami okolicy. Dojście na plażę odbywa się środkową alejką wprost przez zamykaną z racji bezpieczeństwa gości bramą. Teren kempingu jest ogrodzony i monitorowany.
Nie ma jak śniadanko na świeżym powietrzu!
Czas na sanitariaty, a te okazały się bardzo fajne, dość nowoczesne jak na kempingową infrastrukturę przystało w obecnych czasach, ale przede wszystkim bardzo czyste i higieniczne. Zawsze stawiamy na czystość i higienę, dlatego nasza ocena obiektu noclegowego w głównej mierze opiera się na sanitariatach i ich czystości.
Na terenie kempingu znajduje się mini-market, a w jego niedalekim pobliżu restauracje serwujące dania kuchni Śródziemnomorskiej. Do dyspozycji jest także Wi-Fi, przyjemna restauracja, grill na świeżym powietrzu, pralka, lodówki kempingowe i wypożyczalnia łodzi. Zwierzęta są dozwolone. I to byłoby chyba na tyle :)
Dlaczego wybraliśmy camping Seget?
Po pierwsze jadąc w kierunku kempingu wprost z Bośni i Hercegowiny nie bardzo wiedzieliśmy czego możemy się spodziewać po dotarciu na miejsce. Camping Seget co prawda posiadał dobre opinie w internecie z którymi zapoznaliśmy się podczas kolacji w Mostarze, a po drugie lokalizacja kempingu sprawiła, że to właśnie Seget stał się naszą kolejną bazą noclegowo-wypadową po okolicy w podróży samochodem do Chorwacji. Nie żałujemy wyboru, gdyż kemping jest bardzo fajny, a Trogir cu-do-wny :-)
Plaża Trogir
Plaża w pobliżu kempingu Seget to nie wielka, żwirowa plaża położona bezpośrednio przy obiekcie. Plaża jest dość malownicza, fajna, kameralna, wręcz idealna do rozłożenia plażowego ręcznika i nic nie robienia w przyjemnych okolicznościach przyrody.
Camping Seget Trogir - plaża
Jeden dzień zwiedzanie, jeden plażowanie :-)
Urokliwa, niewielka plaża przy kempingu Seget
Trogir - atrakcje uroczego chorwackiego miasteczka
Trogir to bez wątpienia jedno z tych miast, które na długo zostają w pamięci i obowiązkowy przystanek każdego turysty pomiędzy Splitem a Szybenikiem. To portowe miasteczko o bogatej historii i tradycji zamieszkuję około 12tyś. mieszkańców. Położone jest na wybrzeżu Morza Adriatyckiego, w środkowej Dalmacji.
Ścieżka prowadząca wzdłuż morza wprost do Trogiru
Port jachtowy w pobliżu kempingu Seget
Trogir połączony jest mostami, na południu z wyspą Ciovo a na północy ze stałym lądem. To absolutnie urokliwe, średniowiecznie miasto-muzeum na turystycznej mapie Chorwacji zostało wpisane w 1997 roku na listę Unesco. Jest idealnym przykładem średniowiecznej, dalmatyńskiej zabudowy z pięknie położonym zamkiem i wspaniałą Starówką.
Trogir połączony jest mostami, od północy z lądem, od południa z wyspą Ciovo
Do Trogiru wybraliśmy się spacerem wprost z kempingu Seget, oddalonego zaledwie 20 minut od miasta. Piesza wycieczka jest wyjątkowo przyjemna i malownicza bowiem ścieżka prowadzi niemalże cały czas wzdłuż morza, a w pewnym momencie przecina urodziwy port jachtowy Marina Baotić, w którym kołyszą się kolorowe łodzie i piękne katamarany. Tuż za portem należy kierować się cały czas prosto ulicą Kardinala Alojzija Stepinca, która doprowadzi Ci wprost do centrum Trogiru. Bardzo, ale to bardzo fajny spacer który mocno polecamy.
Trogir - wieża św. Marka i twierdza Kamerlengo
Do ścisłego centrum Starego Miasta Trogir polecamy wejść malowniczą kładką zlokalizowaną vis a vis parkingu Travarica (T1), zobacz lokalizację
Trogir wejście na Starówkę i zaraz za mostkiem skierować się w prawo by dotrzeć do wieży św. Marka (Kula Sv. Marka).
Trogir - wieża św. Marka
Trogir - twierdza Kamerlengo
Twierdza zachowała swój oryginalny wygląd
Jest to bardzo ładnie zachowana XV wieczna obronna budowla, która niegdyś stanowiła część trogirskiego zamku twierdzy Kamerlengo. Razem stanowiły istotny element obrony miasta. Potężne mury o grubości około 3 metrów zapewniały ochronę przed atakami od strony morza, a w chwili obecnej cylindryczna budowla stanowi Dom Muzyki Dalmatyńskiej. Wejście płatne.
Twierdza Kamerlengo to idealny punkt widokowy na miasto, wyspę Ciovo i góry
Starówka Trogir
Panorama okolicy z wieży trogirskiej twierdzy
Spod wieży św. Marka już tylko dwa kroki do obronnej twierdzy, zlokalizowanej przy miejskiej promenadzie. Zamek Trogir Kamerlengo to XV wieczna okazała warownia. Warto poznać ją od środka, gdyż z górnych baszt obronnych roztacza się majestatyczny widok na miasto, promenadę i port, a na zamkowym dziedzińcu od czasu do czasu prezentowane są różne ciekawe wydarzenia.
Trogir to portowe miasto z przepiękną, dalmacką starówką
Magiczny Trogir z piękną promenadą i bajkowymi widokami
Idealne miejsce by przenieść się myślami w czasy XIV i XV wieku. Na terenie obiektu dostępna jest toaleta. Wejście do twierdzy w Trogirze jest płatne około 15zł.
Trogir - widokowa promenada i wyspa Ciovo
Po wyjściu z twierdzy koniecznie należy pospacerować wspaniałym, szerokim i widokowym bulwarem wokół którego koncentruje się wieczorne życie miasta, aż do mostu prowadzącego na wyspę Ciovo - Ciovski Most. Promenada w Trogirze wysadzona palmami skupia wszystkie najważniejsze zabytki miasta i restauracje serwujące dania kuchni chorwackiej, a widoki po drodze są na prawdę zacne.
Trogir to miasto zabytków, pałacy, kościołów i palm rosnących wzdłuż spacerowej promenady
Spacerem po trogirskim bulwarze
Trogir - kościół św. Dominika
Zaraz za mostem skręć w prawo i przespaceruj się w stronę małego portu morskiego w pobliżu. Wejdź na jedną z kładek. Będziesz zachwycony gdyż rozciąga się stąd niezwykła wręcz panorama całego Trogiru z malowniczym zamkiem w tle. Koniecznie musisz tu dotrzeć :-) To idealne miejsce na panoramiczne zdjęcia niczym z trogirskich pocztówek.
Trogirska starówka zapowiada się pysznie
Wyśmienity widok z mostu na uroczy Trogir
Panorama Trogiru z mostu na wyspę Ciovo
Po chwili odpoczynku wróciliśmy mostem z powrotem na cudną promenadę Riva Trogir, przy której cumują okazałe łodzie, by w końcu odwiedzić i zwiedzić średniowieczna starówkę Trogiru, położoną na wyspie. Do Starego Miasta wkroczyliśmy przez Bramę Lądową (Kopnena vrata) powstałą w XIII wieku. Przed wejściem warto zwrócić uwagę na gzyms na którym umieszczony jest lew św. Marka, a ponad nim figura patrona Trogiru - bł. Jana.
Serce Trogiru, starówka znajduje się na owalnej wyspie
Położony na wyspie Trogir to znakomity przykład dalmatyńskiej architektury
Trogir - Stare Miasto
Już po pierwszych kilku krokach wiedzieliśmy, że Trogir skradnie nasze serca. To jest ten klimat, który uwielbiamy w każdej z podróży. Kamienne, potężne mury dające trochę cienia i chłodu oraz wąskie, śliczne, kolorowe uliczki na których toczy się życie zarówno mieszkańców jak i turystów.
Trogir - Brama Lądowa
Trogir - Stare Miasto
Trogirska Starówka jest tak na prawdę nie wielką wyspą o długości 450 metrów i szerokości 300 metrów. Pomimo iż jest niewielka i można ją obejść w godzinę, to można tu spędzić niemal cały dzień i się nie nudzić. Wąskie, kamienne uliczki Starówki kryją wiele wspaniałych zabytków, a jej urokliwe zaułki przepełnione są bogatą historią, która przeplata się z teraźniejczością.
Czas poznać trogirską Starówkę!
Spacerkiem po Starówce
Urocze małe placyki otoczone zabytkami pomiędzy którymi przycupnęły niewielkie ogródki restauracji. I te wszechobecne zapachy śródziemnomorskiej kuchni...
Trogir - atrakcje, co zobaczyć
Z ciekawszych zabytków które kryje Starówka w Trogirze to na pewno Loggia miejska pałacu Ćipiko która służyła jako sala sądowa wraz z przylegającą wieżą zegarową, ponadto ratusz miejski, katedra św. Wawrzyńca z XIV wieku, ładny plac Ivana Pavla II, kościół św. Sebastiana w którym wystawiono sarkofagi pochodzące z III-II wieku p.n.e. a także renesansowy Pałac Ćipiko (Palača Ćipiko) z XV wieku, zbudowany dla najzamożniejszej trogirskiej rodziny Ćipiko.
Trogir - plac Ivana Pavla II
Trogir - kościół św. Sebastiana
Trogir - pałac Cipiko
Vis a vis pałacu znajduje się katedra św. Wawrzyńca zbudowana na ruinach kościoła zniszczonego przez Saracenów w XII wieku. Tuż obok stoi ładna dzwonnica z XIV wieku. Najciekawszym elementem katedry jest główny portal, arcydzieło sztuki romańskiej z 1240 roku. Wnętrze katedry jest również godne uwagi. Kryje bowiem mnóstwo ciekawych, architektonicznych perełek z różnych okresów. Zaryzykujemy, że trogirska katedra jest jedną z najpiękniejszych w całej Dalmacji.
Trogir - katedra św. Wawrzyńca
Wąskie, kamienne uliczki Starówki kryją wiele wspaniałych zabytków
Stare Miasto to gąszcz romantycznych, ciasnych uliczek i klimatycznych, kameralnych restauracyjek
Przycupnęliśmy na chwilę przy trogirskiej katedrze, by chłonąć otaczająca nas śródziemnomorską atmosferę. Jednym zdaniem...chłoniemy Trogir z każdą minutą i każdym krokiem :-) a po chwili odpoczynku wybraliśmy się z lodami w ręku jeszcze do parku miejskiego zlokalizowanego na końcu wyspy, z którego roztaczał się wyśmienity widok na przepiękne pasmo górskie, doskonale widoczne na horyzoncie. W godzinach mocno popołudniowych tą samą drogą wróciliśmy pieszo na kemping Seget, a wieczór spędziliśmy na plaży. I taki to był typ dnia :)
Nie ma nudy :-)
Miejski park w Trogirze
Powoli nasza podróż dobiegała końca, ale za czym obraliśmy kurs na północ w kierunku Polski i Krakowa, odwiedziliśmy jeszcze najlepszy chorwacki kemping, a nasze wrażenia z pobytu na camping Zaton opisujemy w kolejnej części relacji z samochodowej wycieczki po Chorwacji. Zapraszamy :-)
Przepis synka na adriatycki chill out :-)
Trogir - gotowy plan zwiedzania miasteczka krok po kroku
Sprawdź na mapie wszystkie odwiedzone miejsca i atrakcje
Trogir - mapa atrakcji
Camping Seget Trogir
Wieża św. Marka
Zamek Kamerlengo
Promenada
Most na wyspę Ciovo
Wyspa Ciovo
Brama Lądowa
Stare Miasto
Plac Ivana Pavla II
Pałac Cipiko
Loggia Miejska
Katedra św. Wawrzyńca
Kościół św. Sebastiana
Park Miejski
Camping Seget Trogir.
Atrakcje Dalmacji - co warto zobaczyć w pobliżu campingu Seget?
Trogir - atrakcje chorwackiego miasteczka (2 kilomety)
Ceny
Piwo : 1,6€
Kawa : 1,3€
Woda mineralna 1,5l. : 1,10€
Fanta, Coca Cola, Sprite 2l. : 1,5€
Lody (gałka) : 1,2€
Pizza : 8€
Obiad : 12€
Bilety i opłaty
Nocleg camping Seget : 42€/doba (2os. + dziecko + namiot + samochód)
Bilet wstępu Zamek Trogir : 3€/os.
Podsumowanie
Camping Seget jest naszym zdaniem idealną bazą noclegowo-wypadową do odkrywania pięknego, dalmatyńskiego wybrzeża i jego licznych zabytków. Jeśli szukaliście przyjemnego kempingu w okolicy Trogiru, to camping Seget możemy polecić Wam z całą stanowczością. A Trogir? A Trogir obroni się sam. Jest fenomenalny!
Zerknij na mapę gdzie to jest
Start podróży
Odwiedzone miejsce