TravelPasja.pl - blog o podróżach, wyprawy samochodem po Polsce i Europie

Home Galicja w pigułce - zamki, skanseny i piękne krajobrazy Przewodnik Polska Beskid Sądecki Wytrzyszczka & okolice

Polub nas na Facebooku


21 sierpień, ostatnia aktualizacja poradnika 3 luty 2024

Skansen Szymbark
Galicja w pigułce - zamki, skanseny i piękne krajobrazy

Zwiedzamy Polskę

- najpiękniejsze miejsca, plaże i atrakcje turystyczne

Część #36 -

Zamek Tropsztyn - Skansen Szymbark - Miasteczko Galicyjskie Nowy Sącz - Skansen Nowy SączPółmetek wakacji, pogoda dopisuje. Postanowiliśmy wykorzystać wolny weekend i wybrać się w kierunku Beskidu Sądeckiego. Celem podróży był skansen i zamek w Szymbarku, Miasteczko Galicyjskie, skansen w Nowym Sączu oraz pięknie położony nad Dunajcem zamek Tropsztyn w Wytrzyszce z charakterystyczną wieżą usytuowaną tuż przy drodze łączącej Kraków z Nowym Sączem.

Zamek w TropsztynieW stronę sądeckich szczytów wyruszamy z rana, przyjemna droga i mały ruch w trasie powoduje, że do pierwszej atrakcji docieramy po niespełna godzinnej jeździe. Pierwszym odwiedzonym turystycznym obiektem był rycerski zamek w miejscowości Wytrzyszczka, który powstał na początku XIII wieku, a jego historia związana jest z położoną po przeciwległej stronie rzeki wsią Tropie.

Zamek WytrzyszczkaWieża obronna
Zamek Tropsztyn, czas na odwiedzinyObecny zamek jest rekonstrukcją zamku obronnego wzniesionego na stromym półwyspie przez ród Gierałtów - Ośmiorogów dla ochrony Bramy Sądeckiej, przez którą wiódł lądowo - wodny szlak w kierunku Węgier. Pod koniec XIV wieku warownia przeszła w ręce rycerza Chebdy, który władał zamkiem do XVI wieku. Na początku XVII wieku spłonął i pozostał do czasu jego rekonstrukcji ruiną jakich wiele w Polsce.

Balkon Julii?
Dama z ŁasiczkąDroga krajowa ciągnie się wzdłuż jeziora CzchowskiegoSamochód parkujemy vis a vis warowni na przydrożnym parkingu. Na zamkowym dziedziniec wchodzimy przez bramę wysokiej wieży. Zamkowe "patio" nie jest duże, ale ładnie odbudowane i ubrane w kwiatowe kompozycje. Po minięciu kamiennej Damy z Łasiczką, wkraczamy do wieży i poznajemy historię odbudowy zamku, schodzimy także do zamkowych podziemi.

Skarby Inków prosto z PeruPo przejściu podziemnych korytarzy, schodami podążamy na taras widokowy zlokalizowany na zamkowej wieży. To najlepsze miejsce za murami warowni :-) Roztacza się stąd cudowna, sielankowa panorama zarówno na okoliczne pasmo górskie Beskidu Sądeckiego jak i na zakole rzeki Dunajec z jeziorem Czchowskim w tle.

Idziemy do basztyJezioro CzchowskieJezioro z wyspą w tleDominująca w słońce pogoda sprawia, że nie chcemy zbyt szybko opuszczać tego miejsca. Niestety, droga czeka. W zamkowym sklepiku przyglądamy się zgromadzonym Skarbom Inków. Po wyjściu z warowni okrążamy pieszo zamek i odnosimy tym samym wrażenie, jakbyśmy znaleźli się na minut kilka w zupełnie innym wymiarze. To wszystko za sprawą skał, na których stoi rycerska warownia. Czy aby na pewno jesteśmy w Małopolsce? A może jakimś cudem zostaliśmy teleportowani do rezerwatu Radkowskich Skał w górach Stołowych? To jednak Beskid Sądecki, jedziemy dalej!

Skansen wsi pogórzańskiej w SzymbarkuWieś PogórzańskaDo skansenu wsi pogórzańskiej w Szymbarku docieramy przejeżdżając przez malowniczy Grybów. Niewielki ośrodek budownictwa ludowego prezentujący budownictwo wiejskie najbliższego terenu na obszarze 2ha, usytuowany jest w centrum wsi Szymbark na trasie Nowy Sącz - Gorlice.

Zgromadzone na terenie skansenu obiekty w ilości około 15 sztuk stanowią charakterystyczne przykłady tradycyjnego budownictwa wiejskiego, występującego na terenie Pogórza Gorlickiego, m.in. chałupy, budynki gospodarcze oraz wiejskie warsztaty. Wszystkie niemal obiekty są oryginalne, rozebrane we wsi macierzystej i przeniesione na teren muzeum.

Zwiedzanie etnograficznego muzeum rozpoczynamy od pogórzańskiej malowniczej chałupy z Gródka z 1886 roku, pomalowanej w sposób tradycyjny. Przed chałupą stoją ule. Chałupa z Gródka stanowi przykład tradycyjnego zdobnictwa zrębów, a jej wnętrze wypełnione jest ludowymi strojami jako wystawa czasowa.

Chałupa z Gródka stanowi przykład tradycyjnego zdobnictwa zrębówWnętrze chałupy z Gródka, wystawa czasowaW pobliżu stoi chałupa z Moszczenicy z około 1900 roku, której wnętrze prezentuje wystrój z lat 30tych XX wieku, w tym narzędzia warsztatowe.

Chałupa z Moszczenicy z około 1900 rokuChałupa z Moszczenicy, wnętrze z lat 30tych XX wiekuKolejnym odwiedzonym obiektem na terenie skansenu była obora i stodoła ze Stróżnej z XIX wieku. W pobliżu stoi kuźnia ze wsi Turzy, a kawałek dalej stodoła plebańska z Zagórzan z dachem czterospadowym krytym słomą o konstrukcji jętkowej.

Stodoła ze Stróżnej z XIX wiekuJest też wiatrak z Krygu z początku XX wieku oraz wiatrak turbinowy z Ropy zbudowany w 1935 roku. Poniżej wiatraków znajduje się Olejarnia Pogórzańska z Gródka, a kilka kroków dalej chałupa z Siar z drugiej połowy XIX wieku zamieszkiwana do 1973 roku.

Słoneczniki
Wiatrak z Krygu z początku XX wiekuChałupa z Siar stanowi przykład jednobudynkowej zagrody pogórzańskiejChałupa stanowiąca przykład jednobudynkowej zagrody pogórzańskiej była ostatnim odwiedzonym przez nas skansenowym obiektem.

Kasztel w SzymbarkuVis a vis skansenu pręży muskuły renesansowy kasztel wybudowany około 1540 roku. Perła polskiej architektury epoki Odrodzenia, dawna siedziba rodu Gładyszów jest bardzo cennym zabytkiem i stanowi znakomity przykład polskiego kasztelu. O funkcji obronnej dworu świadczył system strzelnic umieszczonych na wysokości strychu, a także jego usytuowanie na skarpie rzeki Ropy.

Kasztel Szymbark wybudowany około 1540 rokuKasztel Szymbark, ogrodyPerła polskiej architektury epoki OdrodzeniaŚciany zamku wzmocnione zostały przyporami z kamienia i cegły, a na obrzeżach budynku znajdowały się alkierze. W XIX wieku mieściła się w nim gorzelnia oraz magazyn zbożowy. Dziś stanowi atrakcję turystyczną na Szlaku Architektury Drewnianej i Szlaku Techniki Małopolski, a jego wnętrza prezentują głównie wystawy czasowe i kilka eksponatów.

Dworek mieszczańskiNaprzeciw kasztelu stoi dworek mieszczański wzniesiony w 1918 - 1919 z charakterystycznym gontowym dachem czterospadowym i ścianami pobitymi gontem. Po chwili odpoczynku na terenie kasztelu wsiadamy do samochodu i wracamy z powrotem w kierunku Nowego Sącza.

Miasteczko Galicyjskie w Nowym SączuMiasteczko Galicyjskie, nowy sektor Sądeckiego Parku EtnograficznegoMiasteczko Galicyjskie będące filią Sądeckiego Parku Etnograficznego to niezwykła przestrzeń muzealna z przełomu XIX i XX wieku. Spacer po terenie miasteczka jest całkiem niezwykły. Przenosi nas o dziesiątki lat wstecz na uliczki, które oddają charakter małomiasteczkowej zabudowy. Oglądamy wiernie odwzorowane na podstawie starych planów obiekty muzealne m.in. z Starego Sącza, Czchowa, czy dalszej Lanckorony, Ciężkowic, Krościenka.

Miasteczko Galicyjskie, zabudowaLokalni artyściMiasteczko Galicyjskie, spacerekGospoda Galicyjska, antykwariat, sklep i warsztat snycerza, apteka, gabinet dentystyczny czy strażacka remiza to tylko nieliczne obiekty, które można poznać na terenie muzeum. Obiekty wyposażono zgodnie z historycznymi przekazami. Jest też ratusz, a witryny wiejskich domków otaczających przyjemny ryneczek wypełnione są produktami lokalnych artystów. Większość z nich ma swojego opiekuna - przewodnika, który oprowadza po ekspozycji.

Miasteczko Galicyjskie w Nowym SączuDwór szlacheckiZwieńczeniem tutejszego muzeum jest dwór szlachecki będący repliką nieistniejącego już dworu z Łososiny Górnej.

Przepiękny skansen w Nowym SączuSądecki Park Etnograficzny prezentuje architekturę drewnianą i tradycyjną kulturę ludową historycznej Sądecczyzny. Na około 20 hektarowym obszarze zgromadzono 68 zabytkowych obiektów, podzielonych na cztery grupy etnograficzne - Lachów Sądeckich, zachodnią część Pogórzan, Górali Sądeckich i Łemków Nadpopradzkich, a wiedzę o kulturze regionu wzbogacają tematyczne wystawy etnograficzne oraz bardzo liczne ekspozycje wnętrz, obejmujące ponad 58 pomieszczeń.

Zwiedzanie wspaniale zapowiadającego się skansenu rozpoczynamy od zagrody z Gołkowic z końca XVIII wieku, w której wnętrza chałupy urządzono na wzór domu sołtysa z lat 20-tych XX wieku. Za zagrodą stoi spory kościół ewangelicki z 1809 roku z Stadeł.


Kościół ewangelicki z 1809 rokuStodoła folwarczna z KamienicyKawałek dalej stoi stodoła folwarczna z Kamienicy z XIX wieku oraz spichlerz z Męciny z 1838 roku, a tuż za nim niewielki wiatrak przyzagrodowy typu koźlak z Biczyc Górnych z początku XX wieku oraz kapliczka przydrożna z Gołkowic Górnych z XIX wieku. Mijamy mini staw i docieramy pod kościół katolicki z Łososiny Dolnej z 1739 roku.

Kościół katolicki z Łososiny Dolnej z 1739 rokuWnętrze kościoła z Łososiny DolnejWnętrze kościoła prezentuje barokowe ołtarze z XVIII i XIX wieku. Przed kościołem usadowiła się chałupa z Rogów sprzed 1870 roku, prezentująca warsztat szewski. Kilka kroków dalej stoi chałupa wyrobnika z Podegrodzia z XIX wieku, której wnętrze urządzono na przełom XIX i XX wieku.

Skansenowe klimatyChałupa z Gostwicy
Na weselu gościem był śp. Karol WojtyłaRobimy mały time-out i w klimatycznym barze kupujemy chleb ze smalcem i ogóreczkiem. Pycha! Pokaźna zagroda w tym chałupa kmiecia z Gostwicy z 1850 roku jest kolejnym odwiedzonym obiektem.

Wnętrze chałupy urządzono na przełom XIX i XX wieku. Na terenie zagrody stoi chlewik z Gostwicy z XIXw., stajnia i wozownia z Mokrej Wsi z 2-giej połowy XIX wieku.

Opuszczamy zagrodę i mijamy przydrożny drewniany krzyż z kapliczką z Kamionki Wielkiej z XIX wieku, na przeciw którego stoi stodoła wolnostojąca z Zarzecza, również z XIX wieku. Docieramy do przyjemnej zagrody z Obidzy w skład której wchodzi spichlerz z Kiczni z 1791r., chałupa z Obidzy z 1890r., owczarnia z Zagórzyna z XIXw., a także stodoła z Obidzy z 1850 roku.

Spichlerz z Kiczni, chałupa z ObidzyOwczarnia z ZagórzynaIdąc dalej docieramy do chałupa gazdy z Królowej Górnej z połowy XIX wieku, przed którą znajduje się ziołowo - kwiatowy ogródek. Za chałupą stoi budynek gospodarczy z Królowej Górnej z XIXw.

Chałupa gazdy z Królowej GórnejOgródek chałupy z Królowej GórnejW najbliższej okolicy, na terenie karpackich cyganów w typowej cygańskiej wiosce prezentowane są obiekty, m.in. budynki z Maszkowic z 1961 i 1962 roku oraz kuźnia z Czarnej Góry z lat 50-tych XX wieku, będąca rekonstrukcją niezachowanego obiektu.

Opuszczamy wyjątkowo biedny teren i docieramy do zagrody z Łosia koło Gorlic. Zagroda prezentuje chałupa maziarska z Łosia z 1-szej połowy XIX wieku (naszym zdaniem jedna z najładniejszych) oraz budynek gospodarczy, również z Łosia k/Gorlic.

Chałupa maziarska z Łosia GorWnętrze z lat 20tych, chałupa maziarskaNa przeciw zagrody stoi wiejska ludowa szkoła z Nowego Rybia z 1926 roku. Jest typowym obiektem oświaty wiejskiej ubiegłego wieku z jedną klasą, łazienką, salonikiem nauczyciela oraz kuchnią.

Wiejska szkoła z Nowego RybiaSzkoła ludowa z 1926 rokuW pobliżu szkoły stoi chałupa posła z Zagórzyna. Zbudowana w 1884 roku chałupa prezentuje wnętrza z lat 20-tych XX wieku. Obok chałupy mieści się stodoła z Kamienicy z XIX wieku. Za i przed chałupą Wincentego Myjaka stoją dwa spichlerze, z Kiczni 1870r. i Zagórzyna 1880r.

Chałupa posła Myjaka z 1922 rokuOgródek chałupy posła z ZagórzynaIdąc dalej mijamy biedniacką kurną chałupę z Łabowej z XIXw. oraz chałupa rolnika z Wierchomli Wielkiej z 1899r roku wraz z przyległym budynkiem gospodarczym.

Chałupa rolnika z Wierchomli Wlk z 1899rNa naszej drodze staje również plebania ze Szlachtowej z Szlachtowej z XIXw. a także cerkiew greckokatolicka z Czarnego z XVIII wieku, bogata w polichromie oraz ikonostas z 1801 roku.

Cerkiew greckokatolicka z CzarnegoWnętrze cerkwi z CzarnegoOdwiedzamy również dwór szlachecki z Rdzawy zbudowany na początku XVII wieku, którego wnętrza prezentują unikalne polichromie ścienne z XVIIw. oraz piękne salony. Na tyłach dworu mieści się romantyczny ogród kwiatowy.

Dwór szlachecki z RdzawyDwór szlachecki, elegancjaDworzanka Agata ;-)Kilkanaście kroków dalej zwiedzamy biedniacką chałupa z Lipnicy Wielkiej z XIXw. wraz z ogrodem lokalnej znachorki oraz stodołę z Wojnarowej, XIXw.

Chałupa z Lipnicy WielkiejNaprzeciw stodoły stoi chałupa zamożnego handlarza wołami z Mszalnicy z 1834 roku. Zwiedzanie skansenu kończymy z wizytą w dymnej chałupa z Niecwi z 1840 roku.

Chałupa z NiecwiPo dłuższej chwili odpoczynku ruszamy w kierunku centrum Nowego Sącza na ostatni tegoż dnia spacer po rynku, połączony z obiadokolacją i całkiem dobrymi lodami.

Starówka w Nowym SączuW godzinach wieczornych obieramy kurs w stronę home sweet home ;-) Do następnego!

Atrakcje Beskid Sądecki - co warto zobaczyć w pobliżu?Mogielica - maszerujemy na najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego (34 kilometry)
Ćwilin - drugi najwyższy szczyt w Beskidzie Wyspowym (35 kilometrów)
Ciekawe atrakcje Małopolski - baszta w Czchowie i jezioro Rożnowskie (38 kilometrów)
Gorce jesienną porą i widok na Tatry (43 kilometry)
Małopolskie inspiracje - zamek w Dębnie i Nowym Wiśniczu (50 kilometrów)

Ceny

Obiad : 16zł

Bilety i opłaty

Zamek Tropsztyn : 5zł
Skansen Szymbark : 8zł
Skansen Nowy Sącz : 14zł

Podsumowanie

Jeśli szukacie pomysłu na jednodniowy trip, zachęcamy Was bardzo do odwiedzin zabytkowego Nowego Sącza i jego okolic. Piękna okolica u stóp Beskidów Zachodnich oraz liczne turystyczne atrakcje na pewno pozostawią wiele przyjemnych wspomnień wizualno - kulinarnych.

Odsłony : 158,483 osób.Zerknij na mapę gdzie to jestStart podróży Odwiedzone miejsce

↤ poprzedni wpis | Polska
    Orawski Park Etnograficzny - malowniczy skansen u stóp Babiej Góry

Polska | następny wpis ↦
Wrocław na weekend - jedna z najwspanialszych polskich Starówek & ZOO    

Wpadnij na YouTube


TravelPasja.pl


Witaj na blogu. Zaplanuj z nami swoją podróż samochodem i z namiotem w bagażniku.

Sprawdź nasze relacje z wycieczek autem po Polsce i Europie, w których opowiadamy o najpiękniejszych miejscach, plażach, wsiach i miasteczkach oraz prowadzimy krok po kroku do samodzielnej organizacji podróży od A do Z.

Przedstawiamy wszystkie poniesione koszty i podpowiadamy jak podróżować...taniej i lepiej.

Rozgość się i...szerokiej drogi!
insta travelpasja

Galeria zdjęć (252)zobacz wszystkie zdjęcia

Polecamy


Atrakcje turystyczne w okolicyWytrzyszczka Zamek Wytrzyszczka


Szymbark Skansen Szymbark


Szymbark Zamek Szymbark


Nowy Sącz Miasteczko Galicyjskie


Nowy Sącz Skansen Nowy Sącz

Najpiękniejsze plaże Europy


Plaża Białogóra

Białogóra

Polska

Plaża Squadrone o delle Vacche
Cala Girgolu

Sardynia

Plaża Santa Giulia

Porto Vecchio

Korsyka

Plaża White Beach

Rosignano Solvay

Włochy

Plaża Ses Salines

La Savina

FormenteraŚledź nas na Facebooku


TravelPasja.pl © 2003 - 2024 - blog o podróżach prawa autorskie mapa strony
Pliki Cookies : Ta strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności.

Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce. Rozumiem i akceptuję komunikat. Nie pokazuj więcej.
Travel Pasja