29 sierpień, ostatnia aktualizacja poradnika 3 luty 2024
Chorwacja - kemping Kupari
Camping Kupari - tani nocleg z przyjemną plażą w Zatoce Umarłych Hoteli
Zwiedzamy Chorwację
- fajne kempingi, miejsca i atrakcje turystyczne
Część #9 -
Kemping Kupari
Wybierz się z nami pod namiot na kemping do Chorwacji :-) Prywatnie testujemy europejskie kempingi - sprawdź prawdopodobnie najbardziej szczegółowy przewodnik po kempingu - Camping Kupari i zaplanuj z nami wakacje na własną rękę od A do Z.
O tym jak zorganizować od A do Z podróż samochodem z Krakowa do Chorwacji i jakie wiążą się z tym wszystkie koszty, piszemy w relacjach z podróży w których proponujemy trasy dojazdu z Polski do Chorwacji. Zerknij także na typy zakwaterowań na europejskich kempingach
Rodzaje zakwaterowania na kempingu.
Samochodem na wakacje do Chorwacji - którą drogę wybrać?
Przedstawiamy propozycje tras dojazdowych do Chorwacji, w których w najdrobniejszych szczegółach opisujemy nasze podróże autem krok po kroku wraz z wszystkimi opłatami.
1. Droga przez Zwardoń (granica) - Słowację (Trenczyn - Bratysławę) - Węgry (Szombathely) - Chorwacja (Zagrzeb)
↦
Samochodem z Krakowa na wyspę Krk - szczegółowy opis trasy i kosztów.
2. Droga przez Gorzyczki (granica) - Czechy (Ołomuniec - Brno) - Austrię (Wiedeń - Graz) - Słowenię (Maribor - Koper) - Chorwacja (Umag)
↦
Samochodem z Krakowa na Istrię - opis trasy krok po kroku.
Kolejnego dnia pobytu w Chorwacji spakowaliśmy z rana nasz namiot i ruszyliśmy w kierunku Dubrownika. Z kempingu
Krvavica udaliśmy się do miejscowości Zagvozd, skąd dalej autostradą A1 pojechaliśmy w stronę Czarnogóry i tym samym w stronę kolejnego kempingu zlokalizowanego w pobliżu najwspanialszego miasta południowej Dalmacji. Do pokonania tegoż dnia mieliśmy około 190 kilometrów.
Czysta przyjemność z jazdy po chorwackich drogach szybkiego ruchu
Niemalże cała droga na odcinku Makarska -
Dubrownik jest szalenie widokowa. Czysta przyjemność z jazdy po chorwackich drogach szybkiego ruchu. Szosa jest wysoko położona i oferuje urokliwe panoramy, a im bliżej Dubrownika tym przyjemniej za oknem! Przyjemne panoramy spowodowały, że jazda do kolejnego celu podróży minęła w sumie szybko. Samochodem po Chorwacji? Z przyjemnością!
Wysoko położona autostrada A1 w kierunku Dubrownika
W miejscowości Mali Prolog zjechaliśmy na drogę "425", która w miejscowości Rogotin przeszła w drogę "8", prowadzącą wprost do przejścia granicznego z Bośnią i Hercegowiną w miejscowości Klek. Na granicy zastaliśmy spory korek, ale pas dla osób z Unii EU posuwał się jakby zauważalnie szybciej.
Po niespełna 30 minutach wjechaliśmy na teren BiH, który po minięciu Neum opuściliśmy w kilkanaście minut. To zaledwie niespełna 13 kilometrów dzieli Chorwację od...Chorwacji. Ważna sprawa! Pamiętaj aby zabrać ze sobą Zieloną Kartę, jeśli planujesz podróż do Bośni i Hercegowiny lub Dubrownika.
Im bliżej Dubrownika tym przyjemniej za oknem
Droga Makarska - Dubrownik
Neum to jedyne miasteczko które zapewnia dostęp do morza Adriatyckiego Bośni i Hercegowinie. Od tego momentu podróż zaczęła rozciągać się w czasie. Niestety od granicy z Bośnią w kierunku Dubrownika nie ma autostrady pozwalającej na szybkie przemieszczanie się pojazdem wzdłuż wybrzeża, ale są za to boskie, kolejne panoramy!
Adriatyckie panoramy w trasie
W pewnym momencie naszym oczom ukazał się most Franja Tudmana w Dubrowniku. Jest, hurra. Mamy to! Do Dubrownika tegoż dnia jednak nie zaglądamy i podążamy na camping Kupari, oddalony około 6km od miasta. Zwiedzanie perły Dalmacji zaplanowaliśmy na kolejny dzień podróży samochodem po Chorwacji. Droga z Dubrownika w kierunku granicy z Czarnogórą jest szalenie malownicza i nawet jeśli nie planujesz jechać w tym kierunku to chociaż pokonaj pierwsze 10 kilometrów w stronę granicy. Nawrócisz, ale co zobaczysz to Twoje!
Dubrownik zostawiamy na jutro
Dubrovnik widziany z drogi prowadzącej aż do Czarnogóry
Po kilkunastu minutach jazdy widokową szosą prowadzącą z Dubrownika w kierunku granicy z Czarnogórą dotarliśmy do miejscowości Kupari w której zlokalizowana była nasza kolejna baza noclegowo-wypadowa - camping Kupari.
Gdzie nocowaliśmy?
Do Chorwacji z Krakowa wybraliśmy się samochodem. Podczas wyprawy po Chorwacji nocowaliśmy na wielu campingach rozlokowanych wzdłuż wybrzeża Adriatyku, m.in. na campingu
Kupari, który zarezerwować możecie poprzez booking.com, naszym zdaniem najlepszym cenowo portalu rezerwacyjnym.
Łapcie 50zł zwrotu za nocleg, dzięki któremu otrzymacie aż 50zł zwrotu tuż po zrealizowaniu rezerwacji. Po przejściu na stronę booking.com, w miejscu: "Miejsce, nazwa obiektu lub adres", wpiszcie:
Camping Kupari lub wybierzcie dowolny inny nocleg. Warto skorzystać na stronie z mapy rozmieszczenia noclegów, aby wybrać obiekt noclegowy położony możliwie najbliżej morza.
Camping AutoCamp Kupari - kilka słów o obiekcie i lokalizacji
Po dotarciu na miejsce jak zwykle bez rezerwacji ;) naszą przygodę z kempingiem rozpoczęliśmy tradycyjnie od wizyty w recepcji z nadzieją na znalezienie wolnej parceli. Bardzo miła Pani stwierdziła, że możemy wybrać sobie miejsce na rozbicie namiotu jakie się nam tylko podoba. Po szybkich formalnościach wybraliśmy parcelę w niedalekiej odległości zarówno od recepcji jak i sanitariatów.
Camping Kupari Dubrovnik
Kemping Auto Camp Kupari to sporych rozmiarów camping położony nad malowniczą zatoką Żupa w jednym z najpiękniejszych rejonów regionu Dubrownika. Zajmuję powierzchnię prawie 25 hektarów oferując na prawdę sporą ilość miejsca na swoim terenie. Zlokalizowany jest około 6 kilometrów od perły Dalmacji i około 900 metrów od plaży Kupari. Z Dubrownikiem połączony jest regularnym autobusem miejskim z którego usług skorzystaliśmy i opisujemy w kolejnej części relacji podróży po Chorwacji.
Kemping Kupari oferuje swoim gościom to, czego można oczekiwać od wypoczynku na łonie natury i w otoczeniu harmonii przyrody w cieniu cyprysów i śródziemnomorskiej roślinności. Parcele na campingu Kupari są duże lecz nie numerowane. Teren campingu w całości jest płaski i częściowo graniczy z głośną ulicą. Jeśli szukasz absolutnej ciszy i spokoju, wybierz parcelę raczej gdzieś w głębi obiektu.
Na terenie kampingu dostępne są zacienione parcele jak i stanowiska dla przyczep kempingowych z możliwością podłączenia do prądu 230V. Jest także obszar do mycia naczyń oraz pralka. Musimy jednak poinformować Cię, że pod kątem infrastruktury i higieny kemping Kupari wypada źle. Po pierwsze sanitariaty proszą się o całkowitą odbudowę i odświeżenie. Czystość łazienek i ubikacji oceniamy na 1,5/5. Czasy świetności to miejsce ma niestety za sobą. To co na pewno zasługuję na pochwałę to bardzo miła obsługa i niska cena za pobyt.
Podsumowując, camping Kupari jest alternatywą dla drogich noclegów w okolicy, oferując swoim gościom sporo miejsca na spokojne rozbicie namiotu i postawienie koło niego swojego pojazdu oraz na zwiedzanie Dubrownika, do którego możesz dotrzeć miejskim autobusem. Przystanek autobusowy zlokalizowany jest około 200 metrów od campingu.
Dlaczego wybraliśmy camping Kupari?
Po pierwsze, drugie i trzecie szukaliśmy kempingu zlokalizowanego możliwie najbliżej Dubrownika. Owszem w samym Dubrowniku są dwa kempingi, ale chcieliśmy zatrzymać się na kempingu, który w pobliżu graniczy z ciekawą plażą. Dodatkowo planowaliśmy wybrać się na jednodniową wycieczkę do Czarnogóry, więc uznaliśmy że lokalizacji kempingu Kupari jest całkiem niezła.
Nie sugerowaliśmy się tym razem zbytnio opiniami o obiekcie, interesowała nas jedynie odległość od Dubrownika, który planowaliśmy zwiedzić na następny dzień oraz plaża i okolica. A ta okazała się jedyna w swoim rodzaju! Słyszałeś/aś o plaży Kupari w Zatoce Wymarłych Hoteli?
Kupari - Zatoka Wymarłych Hoteli
W Chorwacji znajdziecie wiele śladów wojny domowej z lat 90-tych ubiegłego wieku. Jednym z takich pomników jest bez wątpienia miejscowość Kupari położona w południowej Dalmacji, a dokładnie kompleks hotelowo-rekreacyjny zlokalizowany tuż przy miejskiej plaży, który często w przewodnikach nazywany jest Zatoką Wymarłych Hoteli.
Kupari to zatoka umarłych hoteli
Z kempingu Kupari do zatoki Wymarłych Hoteli prowadzi boczna droga, otulona obiektami, a raczej ruinami obiektów które doskonale uwidaczniają to, co tu zaszło za czasów bratobójczej walki. Ale od początku. W latach 60-tych ubiegłego wieku w Kupari zaczęły powstawać nie tylko wspaniałe hotele, apartamenty, ale i nowoczesna turystyczna infrastruktura w otoczeniu pięknych plaż, a sama miejscowość stała się wakacyjną sypialnią pobliskiego Dubrownika oraz rezydencją znamienitych osobistości tej części Europy.
Cały kompleks był w tamtych czasach jednym z najbardziej luksusowych w całej Chorwacji. Do czasu. W 1991 roku Kupari zostało ostrzelane z morza przez okręty Jugosłowiańskiej Armii Ludowej, a kolejno przejęte przez Serbów i choć pomimo iż niespełna rok później teren ponownie wrócił w ręce Chorwatów, w 1991 roku rozpoczął się początek końca tej popularnej nie tylko wśród turystów wakacyjnej miejscowości. Tyle historii w pigułce.
Droga prowadząca na plażę Kupari
Popołudniową porą wybraliśmy się na spacer wprost z kempingu na plażę Kupari, która graniczy z wspomnianą wyżej Zatoką. Okoliczny krajobraz jaki zastaliśmy na miejscu mocno nas zdziwił. Ładny obiekt, niegdyś Grand Hotel, ciągnący się wzdłuż ulicy prowadzącej do plaży był całkowicie zniszczony, a na jego murach widoczne były ślady po kulach. Wyjątkowo przygnębiający widok.
To jednak trzeba zobaczyć, by docenić rzeczywistość która nas otacza. Po dotarciu na plażę okolica praktycznie nie uległa zmianie. Dookoła zniszczone wojną olbrzymie hotele, m.in. hotel Pelegrin, Goričina oraz inne obiekty wypoczynkowe, a raczej tylko ich betonowe szkielety. Kiedyś przyjmowały tysiące gości, dziś hula tutaj tylko wiatr. Cóż, po raz pierwszy przyszło nam plażować w takich okolicznościach "przyrody". Smutny widok, dlatego należy cieszyć się życiem i zwyczajnie rozłożyć plażowy ręcznik.
Plaża Kupari
Popołudnie spędziliśmy na plaży. Plaża w Kupari to dość przyjemna plaża o długości około 500 metrów, położona nad malowniczą zatoką porośniętą bujną śródziemnomorską roślinnością, około 900 metrów od kempingu o tej samej nazwie. Plaża ma podłoże żwirowo-piaszczyste z w miarę łagodnym zejściem do morza.
W pobliżu plaży rozciąga się promenada prowadząca do pozostałych plaż w okolicy. Nie sprawdzaliśmy tym razem jak wyglądają pozostałe plaże, zwyczajnie oddaliśmy się słodkiemu lenistwu jak na wakacje przystało. Plażing, chill i relaks po porannej jeździe z Makarskiej do Kupari nam się po prostu należał ;-)
Plaża Kupari
W tle opuszczone i zniszczone wojną pięknie położone hotele
Kiedy opuszczaliśmy plażę wieczorową porą, na parkingu w jej pobliżu natknęliśmy się sympatycznych Polaków podróżujących wzdłuż wybrzeża Adriatyku swoim ładnym, pomarańczowym busem VW T3, a po powrocie na kemping zastaliśmy obok naszej parceli nowych sąsiadów. Jak się szybko okazało to para młodych Polaków w podróży poślubnej po Bałkanach. I już było nam raźniej, zważywszy że teren kempingu Kupari był niemal opustoszały.
W blasku zachodzącego słońca zjedliśmy obiadokolację i położyliśmy się wcześniej, aby zregenerować organizm przed całodziennym zwiedzaniem jednego z najpiękniejszych miast w Chorwacji - zwiedzaniem Dubrownika, o którym opowiadamy w następnej części relacji z wakacyjnej podróży samochodem z Krakowa do Chorwacji.
Atrakcje Południowej Dalmacji - co warto zobaczyć w pobliżu campingu Kupari?
Dubrownik - najwspanialsze chorwackie miasto twierdza nad Adriatykiem (6 kilometrów)
Ceny
Piwo : 1,8€
Kawa : 1,2€
Woda mineralna 1,5l. : 0,90€
Fanta, Coca Cola, Sprite 2l. : 1,5€
Lody (gałka) : 1,3€
Pizza : 6,5€
Obiad : 10€
Bilety i opłaty
Nocleg camping Kupari : 26€/doba (2os. + dziecko + namiot + samochód)
Podsumowanie
Camping Kupari zlokalizowany zaledwie 6 kilometrów od największej atrakcji tego regionu - miasta Dubrownik to obiekt noclegowy dla mniej wymagających turystów. W zasadzie za wyjątkiem dużych parcel i sporej ilości przestrzeni nie wiele ma do zaoferowania. Sanitariaty zastaliśmy w kiepskim stanie, dlatego też postanowiliśmy zostać wyłącznie na dwie noce, ale mimo to kemping Kupari może stanowić ciekawą alternatywę dla drogich obiektów noclegowych w okolicy perły Dalmacji jak i w drodze do Czarnogóry.
Zerknij na mapę gdzie to jest
Start podróży
Odwiedzone miejsce