TravelPasja.pl - blog o podróżach, wyprawy samochodem po Polsce i Europie

Home Camping Lanterna - zakochaj się w chorwackich campingach Przewodnik Chorwacja Istria Tar & okolice

Oglądaj nas na YouTube


Polub nas na Facebooku


6 lipiec, ostatnia aktualizacja poradnika 3 luty 2024

Chorwacja - kemping Lanterna




Przystanek Istria - samochodem do Chorwacji krok po kroku





Zwiedzamy Chorwację

- fajne kempingi, miejsca i atrakcje turystyczne

Część #2 -

Kemping Lanterna



Wybierz się z nami pod namiot na kemping do Chorwacji :-) Prywatnie testujemy europejskie kempingi - sprawdź prawdopodobnie najbardziej szczegółowy przewodnik po kempingu - Camping Lanterna Poreč i zaplanuj z nami wakacje na własną rękę od A do Z.

O tym jak zorganizować od A do Z podróż samochodem z Krakowa do Chorwacji i jakie wiążą się z tym wszystkie koszty, piszemy w relacjach z podróży w których proponujemy trasy dojazdu z Polski do Chorwacji. Zerknij także na typy zakwaterowań na europejskich kempingach Rodzaje zakwaterowania na kempingu.

Samochodem na wakacje do Chorwacji - którą drogę wybrać?



Przedstawiamy propozycje tras dojazdowych do Chorwacji, w których w najdrobniejszych szczegółach opisujemy nasze podróże autem krok po kroku wraz z wszystkimi opłatami.

1. Droga przez Zwardoń (granica) - Słowację (Trenczyn - Bratysławę) - Węgry (Szombathely) - Chorwacja (Zagrzeb)
Samochodem z Krakowa na wyspę Krk - szczegółowy opis trasy i kosztów.
2. Droga przez Gorzyczki (granica) - Czechy (Ołomuniec - Brno) - Austrię (Wiedeń - Graz) - Słowenię (Maribor - Koper) - Chorwacja (Umag)
Samochodem z Krakowa na Istrię - opis trasy krok po kroku.


Po czerwcowej podróży po północnych Włoszech oraz pobycie nad morzem Adriatyckim w Bibione-Pineda czuliśmy pewien niedosyt. Niedosyt zwiedzania, opalania, fotografowania, podróżowania. Niedosyt wszystkiego co związane jest z ogólnie pojętą turystyką. Niedosyt na tyle odczuwalny, że po niespełna 3-ech tygodniach pobytu w Polsce spakowaliśmy samochód i ponownie ruszyliśmy w stronę słońca. Wybór destynacji był szybki i łatwy - jedziemy na Istrię!

Baseny, parasole, kwiaty



Samochodem z dzieckiem na wakacje pod namiot do Chorwacji?



Camping Lanterna



Zdecydowanie tak! Chorwacja jest jednym z tych krajów do których możemy dotrzeć z Polski w ciągu kilkunastu godzin jazdy. Podróżowanie samochodem ma wiele plusów. Największy z nich to krajobrazy, które mijamy w drodze do celu. Widoki za oknem zawsze zostają na długo w pamięci, często również na zdjęciach. Auto to niewątpliwie niezależność, spora wygoda, możliwość zabrania każdego bagażu za który najczęściej musimy płacić przy wyborze połączeń lotniczych. Oszczędności w kosztach transportu samochodem również się znajdą. Nie trzeba wynajmować auta na miejscu, czytać rozpasłych umów, blokować określonych sum na karcie kredytowej, dopłacać za pełne ubezpieczenie, czy np. za fotelik dla dziecka.


Pompujemy, pompujemy :-)



Nasza parcela miała ponad 100m2



Plusy, minusy i porównanie kosztów podróży



Minusem podróży samochodem jest czas dotarcia na miejsce i obowiązkowa pełna koncentracja na drodze. Podliczmy czas podróży autem i porównajmy go względem samolotu. Samochód - pakujemy, wsiadamy, jedziemy. Całkiem dobry czas mieliśmy w drodze powrotnej z Bibione Pineda do Polski. 1050km pokonaliśmy w 10h wraz z przystankami na toaletę i posiłek. Analogicznie samolotem - musimy dotrzeć na lotnisko na długo przed odlotem, zwłaszcza gdy mamy bagaże rejestrowane ze sobą. Przyjmijmy roboczo, że dotarcie na lotnisko po opuszczeniu domu zajmie nam 1h. Kolejno odprawa w tym zdanie bagażów i oczekiwanie na lot trwa czasem 3h. Samolot do Wenecji (najbliższego lotniska względem włoskiego Bibione) potrwa 2h.

Na lotnisku we Włoszech czekamy na bagaże do 30 minut. Dalej musimy zadbać o transport, którym z lotniska dotrzemy do oddalonego niespełna 100km nadmorskiego miasteczka. Jeśli jedziemy autobusem, do całości trzeba doliczyć także dotarcie z przystanku/dworca autobusowego do obiektu noclegowego, a to lubi zająć nawet 1h. Podsumowując lot samolotem do Włoch uwzględniając możliwie wszystkie jego czasowe aspekty może potrwać 9,5h łącznie. Podróż samochodem w naszym przypadku zajęła 10h. Nie biorę pod uwagę zatwardzeń na drodze, m.in. korków czy innych incydentów, ale także nie wliczam do całości ewentualnych opóźnień lotów, które często występują, niezależnie od szerokości geograficznej.

Po plażingu czas na leżaking



A co z kosztami podróży? Podliczyłem. Podróż samochodem wychodzi zawsze taniej biorąc pod uwagę 3 osoby, bagaże, wypożyczenie auta i fakt, że chcę ruszyć w drogę np. za tydzień, a nie kupić bilety i czekać na lot co najmniej kilka miesięcy. Nawet gdybym kupił taniej bilety lotnicze to po zsumowaniu kosztów podstawowych i dodatkowych lot wychodzi zawsze drożej. Wszystko jednak zależy od preferencji własnych i na tym etapie kończę podsumowanie dwóch możliwości dotarcia do celu podróży :-)

Wybierając się samochodem poza granice Polski, warto odpowiednio wcześniej dowiedzieć się, jakie przepisy ograniczają kierowców w krajach tranzytowych jak i kraju docelowym. Kilka przydatnych informacji na temat podróżowania samochodem po Europie, obowiązkowych i dodatkowych ubezpieczeniach, kosztach winiet znajdziecie tutaj samochodem do Włoch oraz samochodem po Europie. Jeśli jako formę noclegu wybierzecie camping, zerknijcie na zalety i wady wypoczynku tutaj na camping.

Gdzie nocowaliśmy?



Do Chorwacji z Krakowa wybraliśmy się samochodem. Nocowaliśmy na świetnym kempingu Camping Lanterna Tar (Poreć), który zarezerwować możecie poprzez booking.com, naszym zdaniem najlepszym cenowo portalu rezerwacyjnym. Łapcie 50zł zwrotu za nocleg, dzięki któremu otrzymacie aż 50zł zwrotu tuż po zrealizowaniu rezerwacji. Po przejściu na stronę booking.com, w miejscu: "Miejsce, nazwa obiektu lub adres", wpiszcie: Camping Lanterna Chorwacja lub wybierzcie dowolny inny nocleg. Warto skorzystać na stronie z mapy rozmieszczenia noclegów, aby wybrać obiekt noclegowy położony możliwie najbliżej morza.

Istria - wielokulturowy półwysep morza Adriatyckiego



Istria to najdalej wysunięty na północ półwysep Morza Adriatyckiego. Stanowi największą oazę zieleni, ponad 35% terenu pokrywają lasy. Podzielony jest pomiędzy Włochami, Słowenią i Chorwacją, a jego obszar od lat krzyżują ze sobą wpływy kultury włoskiej, bałkańskiej i wschodniej, także w kuchni. Największa część półwyspu leży na terenie Chorwacji, a jego mieszkańcy mają silne poczucie tożsamości regionalnej. Pejzaż Istrii tworzy poszarpana linia brzegowa, liczne skaliste zatoczki, turkusowe morze, wąskie uliczki malowniczych miast i miasteczek, wciśniętych wgłąb lądu oraz turystyczne, sięgające czasów Cesarstwa Rzymskiego zabytki, które postanowiliśmy poznać podczas podróży po tej niewątpliwie atrakcyjnej części Chorwacji.

Wieczorne spojrzenie na Starigrad



Ruszamy! Plan dojazdu i tanie winiety



Podróż w stronę Chorwacji rozpoczynamy w godzinach popołudniowych w Krakowie. Autostradą A4 Kraków-Katowice kierujemy się w stronę przejścia granicznego z Czechami w Gorzyczkach. Przed samą granicą znajduje się stacja paliw BP, gdzie można zatankować samochód i kupić winiety. Przypomnę, że winiety na tejże stacji są wyjątkowo drogie i warto zakupić je odpowiednio wcześniej drogą internetową. Rekomenduję sprawdzoną osobiście stronę Tolltickets.com. Więcej informacji o zakupie winietek zamieściłem w poradniku winiety.

Jeśli podobnie jak my wybierzecie za cel podróży chorwacką Istrię, poza zakupem czeskiej i austryiackiej winiety polecamy zakupić także winietę słoweńską, pomimo jej dość wysokiego kosztu - 15€ za 7 dni. Dlaczego? Po przekroczeniu granicy austriacko - słoweńskiej w Spielfeld, aż do granicy słoweńsko - chorwackiej w miejscowości Dragonja, do waszej dyspozycji jest droga szybkiego ruchu przechodząca w autostradę i odcinki płatne. Za pokonanie ponad 300km odcinka zapłacicie w formie winiety około 62zł. Czy to dużo? Oceńcie sami. Jeśli jednak wybieracie się w inny region Chorwacji, krótki odcinek drogi (~70km) pomiędzy granicą austriacką i chorwacką możecie pokonać bez konieczności zakupu słoweńskiej winiety i tak robi większość rodaków. W popularnym serwisie YouTube znajdziecie filmiki jak ominąć w/w odcinek.

Tankowanie auta (LPG) na trasie Czechy - Austria - Słowenia



Z tankowaniem samochodu po drodze niezależnie od typu paliwa nie ma absolutnie problemu. Stacji benzynowych jest dużo, a ceny paliw zróżnicowane. W zależności od wielkości zbiornika LPG, najlepiej zatankować pojazd zasilany tym typem paliwa tuż przed granicą czesko - austriacką, jeszcze po czeskiej stronie. Naprzeciw stacji Shell, po drugiej stronie ronda zlokalizowana jest stacja paliw z LPG. Kolejne tankowanie dopiero w Słowenii, zaraz po przekroczeniu granicy austriacko - słoweńskiej. Najtańsze paliwo jest w Austrii, ale za to najdroższy jest gaz LPG. W Czechach, Słowenii, Chorwacji benzyna i olej napędowy jest droższy niż w Polsce czy Austrii, ale stosunkowo nie wiele droższy jest gaz LPG. Droga czeka więc wracamy za kierownicę!

Po chwili odpoczynku na stacji BP w Gorzyczkach i wypiciu ostatniej kawy w ojczyźnie ruszyliśmy w dalszą drogę. Kierunek -> Ostrawa (CZ) -> Ołomuniec (CZ) -> Brno (CZ)-> Wiedeń (AT) -> Graz (AT) -> Maribor (SLO) -> Lublana (SLO) -> Tar (HR). Droga przez Czechy wiodła spokojnie. Na odcinku od Ostrawy do Brna zastaliśmy prace remontowe, a remontowana obwodnica Wiednia zadecydowała o czasie dotarcia do celu podróży, znacznie go wydłużając. Przejazd 3-ma szerokimi pasami ruchu ograniczał się miejscami do 60km/h oraz do odcinkowych pomiarów prędkości, na które szczególnie uważajcie. Poza tym droga przez Austrię aż do Graz, w którym odbiliśmy w lewo w kierunku Słowenii minęła dość szybko. Pamiętajcie, że przemierzając Austrię możecie korzystać z darmowych i czystych toalet przy podróżnych parkingach, zlokalizowanych wzdłuż autostrady A2. W Czechach toalety na stacjach paliw są często płatne.

W godzinach mocno porannych dotarliśmy na miejsce i zameldowaliśmy się na campingu Camping Resort Lanterna. Nie rezerwowaliśmy wcześniej noclegu. Pojechaliśmy w ciemno, pomimo iż sezon wakacyjny w pełni :-) Do recepcji ustawiła się bardzo duża kolejka w poszukiwaniu miejsca noclegowego, a w tej kolejce my ;-) Po drugiej stronie lady wyjątkowo sympatyczna obsługa, z którą dograliśmy wszystkie campingowe sprawy. Już po kilku minutach zostaliśmy wpuszczeni na teren kempingu celem znalezienia fajnej parceli. Do recepcji wróciliśmy po niespełna godzinie.

Camping Lanterna

- świetne miejsce dla dzieciaków



Plaża Lanterna




Ale dużooo wody!



Tuż obok plaży, mini basen dla dzieciaków



Camping Resort Lanterna Istria to olbrzymi, zajmujący ponad 120 hektarów kemping, mogący pomieścić około 10-tysięcy osób. Położony jest przy plaży na zielonym półwyspie, zaledwie kilkanaście kilometrów od znanej, urokliwej miejscowości Poreć. Wielokrotnie nagradzany kamping jest jednym z największych w Chorwacji. Na miejscu dostępny jest rodzinny Aquapark z mnóstwem wodnych atrakcji i kilkoma basenami o łącznej powierzchni 1350m/2. Ponadto na wysokiej skarpie zlokalizowano duży basen dla dorosłych, wypełniony morską wodą oraz inne atrakcje typu jacuzzi czy zjeżdżalnie dla dzieciakow z widokiem na morze Adriatyckie.

Taka działka to jest działka! Niestety sporo kosztuje



Świetnie wyposażone domki na kempingu Lanterna



Lanterna Bay



Lanterna krok po kroku - parcele - baseny - aquapark - atrakcje



Kilka metrów powyżej zatoki zlokalizowane są pierwsze wodne atrakcje



Baseny, baseny, baseny



Na terenie campingu Lanterna znajduje się również kilka barów, restauracji, mini-marketów i sklepów, a także tarasy z widokiem na malowniczą zatokę i Starigrad. Są też ścieżki spacerowe, rowerowe, korty tenisowe, wypożyczalnie sprzętu wodnego, teatr, kino i rozrywka wieczorem. Niezależnie od wieku nie sposób się tu nudzić. Znajdziecie tu wszystko czego potrzeba do aktywnego spędzenia wakacji zwłaszcza z dziećmi. Dodamy także, że camping ma własną piaszczystą plażę, choć dno morza ma podłoże kamienisto - żwirkowe. Plaża posiada niebieską flagę co świadczy o czystości wody i jej okolicy.

Nie da się ukryć, że nie sposób się tutaj nudzić



Jest pogoda, jest zabawa!



Agata, Olivier i camping Lanterna



I fajnie ;-)



Na zalesionym terenie znajdziecie szeroki wachlarz możliwości noclegowych, począwszy od parcel na których można rozbić namiot i zaparkować samochód, po możliwość wynajęcia przyczep kempingowych, przyczep stacjonarnych i super komfortowych bungalowów oraz luksusowych i wygodnych mobile-home SunLodge. My wybraliśmy parcelę z dostępem do prądu 230V oraz do bieżącej wody. O tym jak przygotować się do noclegu na campingu oraz jaki zabrać ze sobą ekwipunek w przypadku spania w namiocie piszemy w zakładce camping. Znajdziecie tam również informacje jak sprawnie i szybko podpiąć się do słupów prądowych, dostępnych na kempingowych parcelach.



Zaparkowana fura to znak, że synuś siedzi w basenie ;-)



Fun, fun, fun :-)



Pierwszy dzień poświęciliśmy na poznanie jego szerokich możliwości, rozbicie namiotów, uporządkowanie terenu i rozpakowanie gratów. Toalety i prysznice, których wiele na terenie resortu Lanterna były czyste i sprzątane co 30 minut. Minusem obiektu naszym zdaniem są mocno wygórowane ceny w mini-marketach spożywczych. Małe masło kosztowało 14 złotych, a zwykła kajzerka 3zł. Woda mineralna to koszt ok 4zł za 1,5l. Z drugiej strony patrząc na rejestracje samochodów zaparkowanych na terenie campingu można dojść do wniosku, że ceny dedykowane są turystom z Danii, Szewcji, Szwajcarii czy Norwegii. Oni zapewne czują się cenowo jak u siebie w domu, bo nawet Niemcy, Austriacy i Włosi opuszczali teren campingu, by spożywcze zakupy zrobić w oddalonym około 2,5km dużym dyskoncie spożywczym Tommy. Lokalizację marketu znajdziecie w podsumowaniu relacji.

Czas na naukę pływania, małą łyżeczką do celu



Duma mnie rozpiera ;-)



Kolejne dni na campingu Lanterna mijały leniwie. Od rana do południa morze, później obiadek, kolejno do wieczora basenik, a wieczorem spacery. Olivier czuł się jak w bajce za sprawą mnogich atrakcji oferowanych na terenie kempingu. Aby dodatkowo uatrakcyjnić pobyt na półwyspie Istria, odwiedziliśmy także historyczne miejscowości, a wśrod nich Pula oddalona około 80km, także prześliczny Rovinj (45km), urokliwy Poreć oraz przyjemną wioskę Bale, poznaną w drodze powrotnej z Puli. Do wszystkich miejscowości dotarliśmy samochodem i opiszemy je w kolejnych fotorelacjach z pobytu na półwyspie Istria w Chorwacji. Najbliższe względem camping Lanterna miasteczko Tar nie oferowało nic szczególnego, o czym powinniśmy wspomnieć, dlatego zachęcamy Was do odwiedzenia wspaniałego miasta Rovinj, uroczego miasta Poreć, a przede wszystkim do wyboru Chorwacji jako wakacyjnej destynacji urlopowej. Podczas pobytu w tym rejonie nie zapomnijcie również o słoweńskim Piranie no i...bawcie się dobrze :-)

Atrakcje Chorwacja - co warto zobaczyć w pobliżu?



Poreč - urokliwe miasteczko półwyspu Istria w pigułce (12 kilometrów)
Najlepszy przewodnik po kempingu Camping Park Umag (13 kilometrów)
Samochodem z Krakowa na Istrię 2021 - opis trasy krok po kroku (25 kilometrów)
Piran - perła słoweńskiego wybrzeża Adriatyku (38 kilometrów)
Rovinj - najpiękniejsze miasto chorwackiej Istrii (39 kilometrów)
Bale i kamienne tajemnice - poczuj prawdziwy klimat półwyspu Istria (49 kilometrów)

Ceny

Piwo : 2€
Kawa : 2€
Pieczywo : 1,5€
Woda mineralna 1,5l. : 0,70€
Fanta, Coca Cola, Sprite 2l. : 2€
Lody (gałka) : 1,5€
Pizza : 8,5€
Obiad : 12€

Bilety i opłaty

Winieta 30-dniowa Czechy : 17,5€
Winieta 10-dniowa Austria : 8,90€
Winieta 7-dniowa Słowenia : 15€
Autostrada A9 Umag - Poreć (34km) : 4,40€
Nocleg camping Lanterna Tar (Poreć) : 44€/doba (2os. + dziecko + namiot + samochód)

Podsumowanie

Samochodowy trip do Chorwacji uświadomił nas, że zawsze warto podejmować wyzwanie i ruszyć w mniej znane. Półwysep Istria oraz kemping Lanterna z wszystkimi atrakcjami okazał się świetnym wyborem i będziemy go mile wspominać. Niewątpliwą zaletą Istrii jest jej niezbyt odległe położenie, zaledwie 1000km od Polski. Możecie dotrzeć tu w ciągu kilkunastu godzin, a jeśli startujecie z południa kraju, trasę można pokonać bez konieczności noclegu w krajach tranzytowych. Jeśli jednak wzmoże Was sen po drodze i zamierzacie nocować po drodze, polecamy rezerwację przez booking.com.

Lokalizacja campingu Camping Resort Lanterna Tar - Poreć zobacz na mapie. Lokalizacja dużego marketu spożywczego, oddalonego zaledwie 2,5km od kempingu Lanterna zobacz na mapie. Tankowanie samochodu w krajach tranzytowych przy autostradach jest najdroższe, dlatego warto w razie potrzeby i możliwości czasowych opuścić drogi szybkiego ruchu i dotrzeć na stacje paliw zlokalizowane w ich pobliżu. Osobom jadącym na gazie LPG na pewno przyda się aplikacja na Androida - myLpg. Ceny paliw na stacji INA Poreć w lipcu w Chorwacji kształtowały się następująco, benzyna 95E - 8,98Kn, diesel ON (BS Class) - 8,34Kn, gaz LPG (Auto Plin) - 3,94Kn. Zatem...szerokości :-)

Zerknij na mapę gdzie to jest



Start podróży Odwiedzone miejsce

↤ poprzedni wpis | Włochy
    Werona - szczodrze obdarzone zabytkami miasto zakochanych

Chorwacja | następny wpis ↦
Pula - starożytne atrakcje półwyspu Istria w pigułce    

TravelPasja.pl


Witaj na blogu. Zaplanuj z nami swoją podróż samochodem i z namiotem w bagażniku.

Sprawdź nasze relacje z wycieczek autem po Polsce i Europie, w których opowiadamy o najpiękniejszych miejscach, plażach, wsiach i miasteczkach oraz prowadzimy krok po kroku do samodzielnej organizacji podróży od A do Z.

Przedstawiamy wszystkie poniesione koszty i podpowiadamy jak podróżować...taniej i lepiej.

Rozgość się i...szerokiej drogi!
insta travelpasja

Galeria zdjęć (85)



zobacz wszystkie zdjęcia

Polecamy


Atrakcje turystyczne w okolicy



Tar Camping Lanterna


Tar Plaża Lanterna

Najpiękniejsze plaże Europy


Plaża Białogóra

Białogóra

Polska

Plaża Squadrone o delle Vacche
Cala Girgolu

Sardynia

Plaża Santa Giulia

Porto Vecchio

Korsyka

Plaża White Beach

Rosignano Solvay

Włochy

Plaża Ses Salines

La Savina

Formentera



Śledź nas na Facebooku


TravelPasja.pl © 2003 - 2024 - blog o podróżach prawa autorskie mapa strony
Pliki Cookies : Ta strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności.

Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce. Rozumiem i akceptuję komunikat. Nie pokazuj więcej.
Travel Pasja