TravelPasja.pl - blog o podróżach, wyprawy samochodem po Polsce i Europie

Home Bieszczady na weekend - szlak na Tarnicę, Wołosate, Halicz i Rozsypaniec Przewodnik Polska Bieszczady Ustrzyki Górne & okolice

Polub nas na Facebooku


3 wrzesień, ostatnia aktualizacja poradnika 3 luty 2024

Tarnica




Bieszczady weekendowo - szlak na Tarnicę, Wołosate, Halicz i Rozsypaniec





Zwiedzamy Polskę

- najpiękniejsze miejsca, plaże i atrakcje turystyczne

Część #34 -

Bieszczady - Tarnica - Wołosate - Halicz - Rozsypaniec



Bieszczady położone są na południowo - wschodnim krańcu Polski przy granicy słowackiej i ukraińskiej. Należą do wielkiego łuku Karpat, ciągnącego się od Bratysławy po Żelazną Bramę nad Dunajcem. W granicach Polski znajduje się wschodnia część Karpat, obejmująca obszar około 2100 km/2. W Bieszczadach występują rośliny i zwierzęta niespotykane w innych częściach naszego kraju, np. największy europejski wąż Eskulapa. Żyją tu również jelenie, niedźwiedzie, wilki, rysie żubry, jelenie i żbiki.

Najwyższym szczytem Bieszczad jest Pikuj 1405m.n.p.m., leżący na Ukrainie. Najwyższy szczyt leżący po polskiej stronie to Tarnica 1346m.n.p.m. W Bieszczadach dominują lasy i obszary zadrzewione (70%). Pasma gór odznaczają się układem pięter roślinnych, zupełnie innym niż w pozostałej części polskich gór. Wyróżniają się tu trzy piętra roślinne - piętro pogórzy, piętro regla dolnego oraz piętro połonin, a bieszczadzka fauna reprezentowana jest przez ponad 25 gatunków ryb, 150 gatunków ptaków i ponad 50 gatunków ssaków.

W drodze na Tarnicę



Teren Bieszczad został przyłączony do Polski za panowania króla Kazimierza Wielkiego. Przed wojną Bieszczady zamieszkiwane były przez Bojków i Łemków, jednak wojna i akcja wysiedleńcza "Wisła" spowodowała zniknięcie niemalże całych wsi. Przyjeżdżając w Bieszczady, trudno uwierzyć, że kiedyś były tu wsie, liczące po 500 - 800 mieszkańców i ciągnęły się na kilka kilometrów. Wojna nie zabrała jednak najcenniejszych dla Bieszczad zalet - bajkowych połonin, szlaków położonych wśród górskich łąk prowadzących na szczyty z których roztacza się niepowtarzalna panorama, dookoła tylko góry i góry.

Wychodzimy na Tarnicę, pogoda sprzyja



W drodze na Tarnicę, jest pięknie



Pokochałem Bieszczady, kiedy po raz pierwszy powędrowałem pośród falującego morza traw, porastających grzbiet jednej z połonin. Było to w 2001 roku. Od tamtego czasu za każdym razem planując wyjazd, myślałem o górach, które swoim dzikim, niepowtarzalnym pięknem przyciągają niczym magnes. Ze względu na odległość jaka nas dzieli, wybierałem na weekendowe wyprawy bliższe szczyty Gorców, Beskidów, Tatr, Pienin. 3 września 2009 roku na 90 dni przed własnym weselem postanowiłem po raz kolejny wrosnąć w Bieszczady, poczuć ich klimat i nabrać sił do jedynego takiego dnia w życiu.

Wołosate

Korzystając z słonecznej, wrześniowej pogody postanowiliśmy wybrać się w góry, wciąż przez nas nieokiełzane. W drodze do Ustrzyk Górnych, odwiedziliśmy zamek w Łańcucie oraz zamek w Krasiczynie. Ustrzyki Górne stanowią znakomitą bazę wypadową w Bieszczady. W okolicy znajdują najwyższe szczyty - Połonina Caryńska 1297m.n.p.m., Wielka Rawka 1304m.n.p.m oraz Tarnica 1346m.n.p.m. Do Ustrzyk dotarliśmy późnym popołudniem. Pierwszym problemem, jaki pojawił się po dotarciu na miejsce był brak wolnych miejsc noclegowych.

Gdzie nocowaliśmy?



W Bieszczady wybraliśmy się samochodem. Podczas krótkiej wyprawy nocowaliśmy w kwaterze prywatnej. Wiele tego typu obiektów zarezerwować możecie poprzez booking.com, naszym zdaniem najlepszym cenowo portalu rezerwacyjnym. Łapcie 50zł zwrotu za nocleg, dzięki któremu otrzymacie aż 50zł zwrotu tuż po zrealizowaniu rezerwacji. Po przejściu na stronę booking.com, w miejscu: "Miejsce, nazwa obiektu lub adres", wpiszcie: noclegi Bieszczady. Warto skorzystać na stronie z mapy rozmieszczenia noclegów, aby wybrać obiekt noclegowy położony możliwie najbliżej górskich szlaków.


Po około dwu godzinnych poszukiwaniach od domu do domu, udało nam się znaleźć nocleg w prywatnej kwaterze, uff ! Następnego dnia w godzinach porannych wyruszyliśmy w stronę Wołosatego. Naszym celem była wyprawa w najwyższe partie polskich Bieszczadów, gwarantująca obfite widoki. Na parkingu zostawiliśmy samochód, kupiliśmy bilet uprawniający do 4 dniowych spacerów po bieszczadzkich szlakach i ruszyliśmy w stronę najwyższego szczytu, Tarnicy.

Tarnica - najwyższy szczyt Bieszczadów



Tarnica 1346m.n.p.m jest najwyższym szczytem polskich Bieszczadów, należącym do Korony Gór Polski. Szczyt wznosi się na krańcu pasma połonin, w grupie tzw. gniazda Tarnicy i Halicza. Wyróżnia się osobliwą sylwetką, od sąsiedniego masywu Krzemienia oddzielony jest Przełęczą Goprowską. Na szczyt wybraliśmy się niebieskim szlakiem, prowadzącym z Wołosatego - wsi położonej w dolinie potoku Wołosatka, około 5km od Ustrzyk Górnych.

Tarnica, im wyżej tym ładniej



Można się w tych górach zakochać



Po około 1,5 godzinnym podejściu, częściowo lasem, dotarliśmy do przełęczy pod Tarnicą 1275m.n.p.m., skąd żółty szlak poprowadził nas na szczyt, do którego dotarliśmy po kolejnych 5 minutach. Wiało okropnie, ale pogoda dopisywała.

Bieszczady, tym grzbietem górskim prowadzi szlak do Ustrzyk Górnych




Bieszczady, na rozwidleniu wybieramy Tarnicę



Dotarliśmy do pierwszego celu, Tarnica 1346 m.n.p.m.



Tarnica stanowi jeden z najbardziej atrakcyjnych punktów widokowych w Bieszczadach. Na szczycie znajduje się krzyż spod którego mogliśmy podziwiać wspaniałą panoramę na najbliższe grzbiety polskich Bieszczadów, w tym Połoninę Bukowską i Bukowe Berdo. Po 20 minutowym odpoczynku, wróciliśmy do przełęczy pod Tarnicą, skąd niebieskim szlakiem ruszyliśmy w dół w stronę Krzemienia 1335m.n.p.m. W połowie drogi szlaki rozwidlają się, a my skręcamy w prawo i od tego momentu podążamy czerwonym szlakiem w stronę kolejnego szczytu - Halicza.

Tarnica, oprócz tego, że wieje strasznie, jest ślicznie



Żonka podziwia krajobraz




Bieszczady Tarnica



Szlak początkowo prowadził nas łąkami, a kolejno górskim grzbietem. Widoki z każdym kolejnym postawionym krokiem robiły się coraz piękniejsze. Po około 45 minutach dotarliśmy do Kopa Bukowska 1320m.n.p.m., a po kolejnych 45 minutach dobrnęliśmy na szczyt. Szlak z Tarnicy na Halicz jest naszym zdaniem jednym z ciekawszych jakie w ostatnim czasie przemierzaliśmy w polskich górach. Cisza, spokój, a dookoła tylko wysokie trawy i górskie pasma.

Halicz - trzeci pod względem wysokości szczyt



Halicz 1333m.n.p.m. położony pomiędzy Kopą Bukowską, a Rozsypańcem jest trzecim pod względem wysokości szczytem w polskiej części Bieszczadów, a zarazem w całych Bieszczadach Zachodnich. Szczyt Halicza przywitał nas krzyżem oraz imponującą panoramą na polską i ukraińską część Bieszczadów. Pobyliśmy tu dłuższą chwilę, gdyż krajobraz jaki tu zastaliśmy był imponujący. Górski koniec świata?

Pędzi Agatka pędzi, bo z górki



Szlak czerwony Tarnica Halicz, jest super



Morze bieszczadzkich łąk



Widoki cudne ! Z Halicza widać m.in. górną część doliny Sanu ciągnącą się w stronę Przełęczy Użockiej, a w kierunku południowo - wschodnim szczyt Rozsypaniec 1280m.n.p.m, Połoninę Bukowską oraz najwyższy bieszczadzki szczyt Pikuj 1405m.n.p.m. Ciężko był nam rozstać się z Haliczem, ale przed nami jeszcze jeden szczyt do zdobycia...

Chwilka odpoczynku w drodze na Halicz



Halicz



Cel osiągnięty, yes!



Rozsypaniec - kończymy jednodniową pętlę

Rozsypaniec 1280m.n.p.m. był o ostatnim szczytem na jaki dotarliśmy tego dnia, robiąc przy okazji pętlę Wołosate - Tarnica - Halicz - Rozsypaniec - Wołosate. Swoją nazwę zawdzięcza licznym rozrzuconym po zboczach skałkom. Należy do grzbietu przebiegającego z Krzemienia na Przełęcz Bukowską. Znajduje się w paśmie połonin w południowo - wschodniej części Bieszczad. Do Rozsypańca dotarliśmy grzbietem Połoniny Bukowskiej z Halicza szlakiem czerwonym w około 20 minut.

Halicz, w tle Ukraina




Chill & imponujące widoki



Po chwili poświęconej zrobieniu kilku zdjęć, ruszyliśmy w stronę górskiej granicy z Ukrainą. Po dotarciu do kamienistej części szlaku ruszyliśmy w stronę Wołosatego. To był najgorszy odcinek jaki kiedykolwiek przemierzyliśmy w górach. Początkowo prowadził lasem, kolejno przez niemal 7 kilometrów asfaltową, pozbawioną ruchu kołowego i widoków drogą.

Polska czy Ukraina?



Plany na kolejne dni pokrzyżowała nam pogoda. Deszcze, deszcze i deszcze. Postanowiliśmy wrócić do domu i tym samym odłożyć Połoniny Caryńską i Wetlińską na przyszły raz. Szkoda, choć wierzę, że będzie jeszcze okazja, aby wrócić w miejsce fascynującej, dzikiej przyrody.

Atrakcje Bieszczady - co warto zobaczyć w pobliżu Ustrzyk?



Śniadanie z rajskim widokiem na Solinę czyli weekend w Bieszczadach (55 kilometrów)

Odsłony : 132,464 osób.



Zerknij na mapę gdzie to jest



Start podróży Odwiedzone miejsce

↤ poprzedni wpis | Polska
    Podkarpackie na weekend - zamek w Łańcucie i Krasiczynie

Hiszpania | następny wpis ↦
3x Ibiza bez biura podróży - przewodnik    

Wpadnij na YouTube


TravelPasja.pl


Witaj na blogu. Zaplanuj z nami swoją podróż samochodem i z namiotem w bagażniku.

Sprawdź nasze relacje z wycieczek autem po Polsce i Europie, w których opowiadamy o najpiękniejszych miejscach, plażach, wsiach i miasteczkach oraz prowadzimy krok po kroku do samodzielnej organizacji podróży od A do Z.

Przedstawiamy wszystkie poniesione koszty i podpowiadamy jak podróżować...taniej i lepiej.

Rozgość się i...szerokiej drogi!
insta travelpasja

Galeria zdjęć (86)



zobacz wszystkie zdjęcia

Polecamy


Atrakcje turystyczne w okolicy



Wołosate Tarnica


Wołosate Kopa Bukowska


Wołosate Halicz

Najpiękniejsze plaże Europy


Plaża Białogóra

Białogóra

Polska

Plaża Squadrone o delle Vacche
Cala Girgolu

Sardynia

Plaża Santa Giulia

Porto Vecchio

Korsyka

Plaża White Beach

Rosignano Solvay

Włochy

Plaża Ses Salines

La Savina

Formentera



Śledź nas na Facebooku


TravelPasja.pl © 2003 - 2024 - blog o podróżach prawa autorskie mapa strony
Pliki Cookies : Ta strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności.

Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce. Rozumiem i akceptuję komunikat. Nie pokazuj więcej.
Travel Pasja