TravelPasja.pl - blog o podróżach, wyprawy samochodem po Polsce i Europie

Home Florencja, Rzym i Watykan - spacerem po pięknych włoskich miastach Przewodnik Włochy Toskania Florencja & okolice

Polub nas na Facebooku


31 sierpień, ostatnia aktualizacja poradnika 3 luty 2024

Włochy - Florencja




Florencja, Rzym i Watykan - spacerem po Wiecznym Mieście





Zwiedzamy Włochy

- najpiękniejsze miejsca i atrakcje turystyczne

Część #2 -

Florencja - Rzym i Watykan



Włochy, kraj położony w południowej części Europy nad morzem Śródziemnym. Kraj wielu atrakcji turystycznych, zabytków, pięknych plaż. To również kraj o gorącym klimacie, w którym najlepiej smakują lody, pizza oraz spaghetti.

31 sierpnia 2007 roku wybraliśmy się w 14 dniową podróż na Sycylię z krakowskim biurem turystycznym Olimp. Trasa przejazdu na wyspę przebiegała przez Czechy, Austrię, Włochy. W drodze na Sycylię zatrzymaliśmy się na 9-cio godzinne zwiedzanie Florencji, natomiast w drodze powrotnej z wyspy zwiedzaliśmy Rzym wraz z Watykanem, którym to poświęcona jest niniejsza recenzja.

#1 Zwiedzamy Florencję w drodze na Sycylię



Włochy położone są w południowej części Europy nad Morzem Śródziemnym. Są krajem bardzo zróżnicowanym zarówno pod względem klimatu, jak i krajobrazu oraz kultury. Połowę powierzchni Włoch zajmuje Półwysep Apeniński o charakterystycznym kształcie buta. Osią półwyspu jest pasmo Apeninów. Ciągnie się ono na długości 1350km, od przełęczy Cadibona na północy po Cieśninę Messyńską na południu.

We Włoszech krajobrazy są wyjątkowo piękne i różnorodne. Jest to jeden z najbogatszych i najbardziej ożywionych krajów europejskich posiadających wiele fascynujących miast, które są kolebką kultury europejskiej, m.in. Rzym i Florencja, Wenecja, Neapol, Mediolan. Nam udało się poznać uroki Florencji oraz Rzymu.

Włochy Florencja



Do Florencji dotarliśmy w godzinach popołudniowych. Słoneczna pogoda zachęciła nas do wielogodzinnego spaceru po całodziennej podróży. Florencja jest stolicą Toskanii, miejsca malowniczego pełnego zielonych pagórków, pól porośniętych rzędami cyprysów, wiejskich kamiennych domów otoczonych winnicami. Stolica Toskanii miała szczęście, to tu na świat przyszedł Dante - ojciec literackiego języka włoskiego. Florentyńczykiem był także podróżnik Amerigo Vespucci, od którego imienia nazwę wzięła Ameryka, i Machiavelli, autor słynnego powiedzenia "cel uświęca środki".


Old Florence



Boccaccio, który w Decameronie z wdziękiem zgłębiał istotę ludzkich namiętności, urodził się nieopodal Florencji, podobnie jak Michał Anioł. Miasto zostało założone przez Rzymian w 59r.p.n.e. W okresie cesarstwa rzymskiego bogaciło się, rozwijało oraz zyskiwało na wartości. Podupadło pod koniec VI w., gdy podbili je Longobardowie. Odżyło już w IX w. i do dziś pozostaje miastem włoskim, pięknym i wielkim.

Artyści na ulicach Florencji



Przez 300lat Florencją rządzili Medyceusze. Był to okres największego rozkwitu miasta zarówno pod względem gospodarczym oraz kulturalnym. W tym czasie w mieście tworzyli najwybitniejsi artyści, Botticelli, Leonardo da Vinci i Michał Anioł. Wyprawę w głąb historii do okresu renesansu rozpoczęliśmy od kościoła Santa Croce (św. Krzyża).

Bazylika św. Krzyża



Jest jednym z najstarszych kościołów w mieście. Jego budowę rozpoczęli Franciszkanie w 1294r., skończyli w drugiej połowie XIV w. We wnętrzu kościoła znajdują się groby najsłynniejszych artystów świata sztuki i kultury włoskiej, Michelangelo zrealizowany przez Vasari, Lorenzo Ghiberti, Lorenzo Bruni, Galileo Galilei, Alfieri, Canova, Rossini, oraz pomniki pogrzebowe dedykowane Dante i Machiavelli. Ponadto znajdują się dzieła Rossellino, płaskorzeźby Donatello, freski Taddeo Gaddi i innych malarzy naśladujących styl Giotto, rzeźby artystów benedetto da Maiano i Desiderio di Settignano.

Bazylika św. Krzyża



Na uwagę zasługuje także wspaniała nastawa ołtarza, dzieło Andrea della Robbia w kaplicy Cappello Medici, chór ozdobiony freskami malarza Angolo Gaddi na legendzie Świętego Krzyża, freski Giotto oparte na życiu Św. Franciszka oraz krucyfiks Donatello. Po wyjściu ze świątyni poczuliśmy wielkie przesycenie sztuką, byliśmy przyjemnie zachwyceni tym, że jeden kościół może pomieścić tak wiele zachwycających dzieł wybitnych artystów. Zauroczeni bogactwem zabytków Florencji ruszyliśmy w dalszą drogę. Krocząc wąskimi uliczkami podziwialiśmy przepiękne fasady kamieniczek.

Place Florencji



Florencja jest stolicą Toskanii



Poczuliśmy się tak, jakbyśmy cofnęli się w czasie, gdy nagle naszym oczom ukazała się robiąca niepowtarzalne wrażenie, ogromna katedra Santa Maria del Fiore.

Katedra św. Maria del Fiore



Katedra Santa Maria del Fiore jest bardzo ważnym miejscem w życiu religijnym Florencji. Piazza del Duomo (Plac Katedralny) jest kompleksem nadzwyczajnych wielobarwnych marmurów Katedry, Dzwonnicy i Baptysterium, które są symbolami w przejściu sztuki florenckiej pomiędzy średniowieczem, a odrodzeniem w czasie gdy Florencja utrzymywała się jako europejska potęga ekonomiczna.

Katedra św. Maria del Fiore




Katedra jest bardzo ważnym miejscem w życiu religijnym Florencji



Katedrę zalicza się do jednego z największym istniejących kościołów, nazwa pochodzi od złotego kwiatu ofiarowanego miastu przez Papieża Eugenio IV podczas jego aktu konsekracji. Zbudowana została w miejscu wcześniej istniejącej katedry romańskiej Santa Separata. Najbardziej oryginalną i ważną częścią całego kompleksu jest gigantyczna kopuła, wysoka 91 metrów z bazą 50 metrów średnicy, dzieło architekta Filippo Brunelleschi ojca Odrodzenia florenckiego.


Katedra w pełnej okazałości



Wnętrze katedry w odróżnieniu od okazałej zewnętrznej części jest natomiast umiarkowane i linearne, prawie gołe, w jak najbardziej czystym stylu gotyckim i zachowuje niektóre ważne kamienne posągi pogrzebowe, między innymi grób rzeźbiarza Tino di Camaino, oraz fresk dzieło Andrea del Castagno i Paolo Uccello. Wnętrze kopuły przedstawia fresk Giudizion Universale zaczęty przez Vasari i zakończony przez Frederico Zuccari. Witraże fasady zostały wykonane z rysunków Lorenzo Ghiberti.

Dzwonnica Giotta & Baptysterium św. Jana



Smukłość, elegancja oraz wysokość dzwonnicy 82 metry powoduje, iż integruje się ona harmonijnie z dominującą kopułą katedry. Dzwonnica jest dziełem Giotta. Została przez niego zaprojektowana w 1334r., lecz jego nagła śmierć w 1337r. nie pozwoliła na dokończenie dzieła. Budowę dokończono z końcem XIV w. Baptysterium San Giovanni znajduje się naprzeciw katedry, jest to okrągły budynek wykonany w stylu romańskim przeznaczony do ceremonii chrztu.


Dzwonnica Giotta w Florencji




Dzwonnica Giotta



Do wnętrza prowadzi troje drzwi z brązu - od południa dzieło Andrea Pisana wykonane w 1330r., ozdobione scenami z życia św. Jana Chrzciciela, od północy drzwi wykonane przez Lorenzo Ghiberti ozdobione 24 scenami z Nowego Testamentu. Od wschodu najbardziej znane Drzwi Raju wykonane także przez Lorenzo Ghiberti. Są one ozdobione 10 scenami ze Starego Testamentu, postaciami biblijnymi oraz artystami żyjącymi w czasach twórcy. Wnętrze Baptysterium jest bogato udekorowane przepięknymi mozaikami i orientalnymi motywami wykonanymi przez najważniejszych artystów XIII w.

Florencja dzwonnica Giotta



Dłuższy odpoczynek przy Piazza del Duomo i ruszamy w dalszą drogę w celu poznawania tej przepięknej kolebki sztuki. Przemierzając wąskie, jednokierunkowe uliczki podziwialiśmy piękno i kunszt artystyczny twórców, który został na stałe zatrzymany w mijanych przez nas kamienicach. Po krótkim spacerku dotarliśmy do Piazza della Signoria (Placu Pańskiego).

Plac della Signoria



Plac Pański, piazzda della Signoria jest głównym placem Florencji. Plac powstał w 1268 roku, pod koniec XIII wieku Arnoldo di Cambio wzniósł tu ratusz republikańskiej Florencji - Pałac Della Signoria, od XVI wieku zwany Pałacem Starym. Ostateczny kształt budynku i placu nadało Odrodzenie i rządy Medyceuszy. Wystrój placu dopełnia szereg rzeźb eksponowanych głównie na Loży Dei Lanzi (Perseusz z głową Meduzy, Celliniego).


Wyjątkowy włoski klimat ulic miasta



Piazza Della Signoria



Ciekawa jest też fontanna Neptuna, dzieło Ammannatiego. Obok Placu Signorii wzniesiono budynki dawnych urzędów miejskich, które zostały z czasem zaadaptowane na siedzibę jednej z najważniejszych galerii świata Gli Uffizi. Zauważyliśmy, że plac jest głównym miejscem spędzania wolnego czasu wszystkich mieszkańców miasta, znajduje się na nim wiele przytulnych kawiarenek serwujących pyszną kawę :) oraz inne włoskie specjały. Po chwili odpoczynku udaliśmy się na najstarszy most we Florencji Ponte Vecchio (Stary Most).

Loggia dei Lanzi




Florencja Loggia dei Lanzi



Most Ponte Vecchio



Most Złotników (Ponte Vecchio) jest najstarszym mostem we Florencji. Aktualna konstrukcja pochodzi z XIV wieku i niesie ze sobą wielką historię miasta. Most był skupiskiem sklepów mięsnych, później w okresie średniowiecza mieściły się na nim siedziby rzemieślnicze i złotnicze, które podzieliły go na szereg małych sklepików do dziś obecnych.

Ponte Vecchio



Florencja most Złotników Ponte Vecchio



W centrum mostu po obu jego stronach można podziwiać panoramę na miasto i rzekę Arno. Zrobił on na nas sympatyczne wrażenie, wyglądał tak jakby zatrzymał się w czasie. Po krótkim przeniesieniu się w XV wiek i poznaniu kolejnego przepięknego zakątka cudnego i urokliwego miasta jakim jest Florencja, udaliśmy się na wzgórze Piazzale Michelangelo, które było kulminacyjnym punktem zwiedzania Florencji.

Ponte Vecchio jest najstarszym mostem we Florencji



Ponte Vecchio Florence




Z centrum mostu można podziwiać panoramę miasta



W miejscu tym jednocześnie mogliśmy podziwiać przepiękne budowle, panoramę miasta i ostatni raz delektować się ich urokiem i wielkością zarówno tą wizualną jak również artystyczną i wiekową. Po cudnej, nocnej panoramie udaliśmy się w dalszą drogę w kierunku Sycylii. Florencja zrobiła na nas pozytywne wrażenie, no może oprócz tego, iż nie wszędzie można jeść np. kanapkę w miejscach publicznych ;-)

Panorama miasta nocą



Ponte Vecchio by night



Niekoniecznie na myśli mam wnętrza zwiedzanych obiektów. Drobiazg.

#2 - zwiedzamy Rzym & Watykan w drodze powrotnej z Sycylii



"Roma czytane wspak znaczy Amor. Rzym jest jak historia miłosna. Można go kochać i nienawidzić, cierpieć z jego powodu i tęsknić za nim. Lecz na pewno się go nie zapomni." Voyage.

Stolica Włoch była ostatnią atrakcją naszej podróży na wyspę Sycylię. Na wielogodzinny spacer po Rzymie wraz z Watykanem zatrzymaliśmy się w drodze powrotnej z Sycylii do Polski.

Rzym leży w centralnej części Półwyspu Apenińskiego, w Lacjum nad Tybrem. Od wschodu miasto otaczają Wzgórza Sabińskie, od południa pasmo wzgórza Albańskich. Wieczne Miasto rokrocznie przyciąga setki tysięcy turystów i wiernych pielgrzymujących do bazyliki św. Piotra. Tego roku także i my zostaniemy zaliczeni do statystyk.

Do tej wielkiej i przepięknej metropolii dotarliśmy w godzinach rannych, nabyliśmy bilety metra i zwartą grupą wraz z przewodnikiem rozpoczęliśmy zwiedzanie miasta. Pierwszym obiektem jaki zobaczyliśmy było Koloseum. Dzień powoli nabierał słonecznych blasków, a wraz z nimi dobudzaliśmy się my.

Koloseum



Jest największym teatrem w Rzymie, wzniesionym za czasów dynastii Flawiuszy, stąd też jego nazwa Amphiteatrum Flavium. Nazwy Koloseum zaczęto używać w średniowieczu, przypuszczalnie z powodu stojącego pobliżu gigantycznego posągu Nerona. Jego budowę rozpoczął w 72r. Wespazjan, a ukończył jego syn Tytus, który w 80r., z okazji otwarcia amfiteatru zorganizował trwające 100 dni uroczystości.

Koloseum jest największym teatrem w Rzymie



Koloseum mieściło 50000 widzów, którzy zbierali się tu, by oglądać słynne, często okrutne, lecz może, dlatego właśnie wzbudzające wielki entuzjazm - igrzyska. Przedstawienia składały się z walk gladiatorów, polowań na dzikie zwierzęta, bitew morskich, czyli naumachii, dla których napełniono arenę wodą. Było to także miejsce męczeństwa pierwszych chrześcijan. Rzymianie, aby wznieść tę budowę musieli wykorzystać zarówno umiejętności techniczne oraz nieprawdopodobną pomysłowość.

By uchronić widownie przed deszczem lub słońcem wykonano dla Koloseum specjalną płócienną zasłonę, tzw. Velario, a do dziś można zobaczyć na murach amfiteatru uchwyty, do których była przymocowana. Obecny swój stan Koloseum zawdzięcza nie tylko niszczącym siłom przyrody i trzęsieniom ziemi ale również dewastacyjnej działalności człowieka, który nie wahał się zabierać stąd budulca marmurów i cennych dekoracji, by wznosić i ozdabiać swe domy.

Koloseum



Tuż obok Koloseum wznosi się imponujący Łuk Konstantyna Wielkiego. Zbudowany został w 312r. przez lud i Senat rzymski dla upamiętnienia zwycięstwa nad Meksencjuszem na Ponte Milvio. Łuk zdobią medaliony i reliefy pochodzące z czasów wcześniejszych. Zabytek jest doskonale zachowany. Przed Łukiem Konstantyna znajdowała się Meta Sudans, kolista fontanna zbudowana przez Tytusa pod koniec I wieku. Tradycja chce, by przy tej fontannie myli się i gasili pragnienie gladiatorzy po walce.

Rzym Łuk Konstantyna Wielkiego



Koloseum jest do dziś najważniejszym i jednym z najpiękniejszych zabytków, ukazujących wielkość i potęgę starożytnych Rzymian, bo jak powiedział czcigodny Bedy w VIII wieku, dopóki stoi Koloseum, istnieje Rzym. Gdy Koloseum runie, Rzym upadnie. I gdy Rzym runie, cały świat za nim. Zachwyceni wielkością tej majestatycznej budowli, udaliśmy się w dalszą drogę w celu poznawania kultury starożytnej stolicy Włoch.

Forum Romanum



Forum Romanum było w starożytności placem otoczonym monumentalnymi bazylikami i świątyniami, który stanowił ośrodek życia miasta. Dzięki swojemu położeniu, stanowiło idealne miejsce spotkań mieszkańców miasta z okoliczną ludnością, spotkań i oczywiście wymiany towarowej. Wraz z rozwojem tego rodzaju działalności zaczęły powstawać sklepy, świątynie i bazyliki. Plac ten stał się sercem miasta.

Świątynia Wenus i Romy



Forum Romanum



Rzym Forum Romanum



Odbywały się tutaj zgromadzenia ludności i zebrania Senatu, wybory do rady miejskiej, ceremonie religijne, a także wykonywane były wyroki sądu. Z upływem czasu Forum Romanum całkowicie opustoszało. To co pozostało z antycznych monumentów, zniszczono lub zabrano. W średniowieczu pasły się tu owce i bydło, stąd ówczesna nazwa Campo Vaccino. Przez wieki znaczenie Forum Romanum było tylko przeszłością.

Starożytny ośrodek życia miasta



Wspaniałości rzymskiego królestwa



Co krok ciekawa kolumna o bogatej historii



Dopiero na początku XX wieku rozpoczęto wykopaliska, trwające dziesięciolecia prace, które wydobyły na światło dzienne świadectwa wspaniałości rzymskiego królestwa, Rzymu republiki i Rzymu cesarstwa. Kolejnym miejscem, które poznaliśmy w tym uroczym mieście był Kapitol.

Kapitol



Od najdawniejszych czasów był ośrodkiem politycznego, towarzyskiego i religijnego życia Rzymu. Na szczycie wzgórza znajduje się Piaza del Campidoglio, dzieło Michała Anioła, otoczony pięknymi pałacami z konnym posągiem Marka Aureliusza pośrodku interesującego wzoru elips i wolut, które Michał Anioł sam zaprojektował na szarej nawierzchni. Do 1538 roku pomnik stał na placu Loterańskim, a na Kapitol przeniósł go Michał Anioł. Przy placu znajdują się Palazzo Senatorko, Palazzo Nuovo (Muzeum Kapitolińskie) i Palazzo dei Conservatori.

Rzym Kapitol



Bliźniacze pałace Palazzo Nuovo i Palazzo dei Conservatorin zaprojektował Michał Anioł, a budowali je Girolamo Rainaldi za pontyfikatu Ignacego X (Palazzo Nuovo) Giacomo della Porta po 1563 roku. Do placu prowadzą przepiękne kamienne schody. U ich podnóży umieszczone zostały egipskie lwy, a na szczycie dwa kolosalne posągi Dioskurów, Kastora i Poluksa. Wzdłuż balustrady, która zamyka plac mogliśmy podziwiać Trofea Mariusza i posągi Konstantyna i Konstantyna II, a ponadto dwie kolumny, pochodzące z via Appia. Pośrodku placu wznosi się pomnik Marka Aureliusza na Koniu. Według niektórych źródeł, posąg ten wykonany jest z brązu w II wieku po Chrystusie.

Rzym plac Wenecki



Pomnik zachował się do naszych czasów prawdopodobnie, dlatego że uważano, iż przedstawia on cesarza Konstantyna. Udając się schodami w dół, z których mogliśmy podziwiać piękne kamienice rzymskie, dotarliśmy do Pomnika Wiktora Emanuela.

Pomnik Wiktora Emanuela



Ogromny pomnik, nazywany również Victorianum zamyka swymi białymi murami południową stronę Plac Wenecki (Piazza Venezia). Zaprojektowany przez G. Sacconi i wzniesiony na pamiątkę zjednoczenia Włoch, symbolizuje najwyższe wartości Ojczyzny i Narodu. Prace przy tym pomniku rozpoczęte zostały w 1885 roku, ale trzeba było aż czterdziestu lat, by został ukończony. Centralne schody prowadzą do Ołtarza Ojczyzny i Grobu Nieznanego Żołnierza, zawierającego prochy tych, którzy w I wojnie światowej polegli w obronie Włoch.

Przy grobie pełni straż warta honorowa. Wyżej znajduje się postać bogini Rzymu, po jej prawej stronie Miłość Ojczyzny, a po lewej triumfalny pochód Pracy - rzeźby Angelo Zanelli. Z obu stron ogromnych schodów fontanny symbolizujące z prawej Morze Tyrreńskie, a z lewej Adriatyk. Obok znajduje się grobowiec Publiusza Bibulo z I wieku przed Chrystusem. Pośrodku wznosi się pomnik Wiktora Emanuela II na koniu, dzieło Chiaradia.

Na podstawie pomnika znajdują się płaskorzeźby symbolizujące najważniejsze miasta Włoch, dłuta Maccagniniego. Na górze, szeroki arkadowy portyk ozdobiony jest postaciami przedstawiającymi poszczególne regiony Włoch, a wykończony dwoma propylejami, na których w kwadrygach jadą skrzydlate boginie Zwycięstwa. Wewnątrz pomnika znajduje się Instytut Historyczny Włoskiego Risorgimento, Biblioteka i Muzeum Risorgimento oraz Archiwum.

Z powodu rannych godzin zwiedzania Rzymu, większość zabytków była jeszcze zamknięta, ale to nie zniechęcało nas do tego by poznać piękno miasta, które wielokrotnie było podkreślane przez wielu artystów. Kolejnym przepięknym obiektem zobaczonym przez nas była słynna fontanna di Trevi, która akurat była czyszczona i przez to nieczynna. Obawialiśmy się, że nie ujrzymy jej w całej okazałości, ale jednak się udało.

Fontanna di Trevi



Fontanna ta może być lub nie najpiękniejsza w Rzymie, ale z pewnością jest najsławniejsza. Wyobraźnia, teatralna kompozycja i piękno marmurowych figur czynią ją arcydziełem rzeźby i architektury. Wykonali ją Pietro da Cortona oraz Bernini, który rozpoczął jej budowę. Śmierć papieża Urbana VIII wstrzymała prace nad fontanną i dopiero sto lat później Klemens XII powierzył dokończenie dzieła Nicolo Salviemu, który skończył pracę w 1751r.

Włochy fontanna di Trevi




Najpiękniejsza w Rzymie fontanna di Trevi



Fontanna ma charakter symboliczny z podtekstem intelektualnym. Dominuje nad nią wysoki, oszczędny w rysunku Łuk Triumfu (Pałac Neptuna) - cztery korynckie kolumny podtrzymują attykę z balustradą i posągami. Wielka nisza w środku łuku nadaje całość równowagę i symetrię. Mniejszej niszy z lewej strony stoi posąg "Obfitości" Vallego, a powyżej jest relief Andrei Bergondiego, pokazujący "Agryppę aprobującego plany akweduktu". W prawej niszy stoi posąg "Zdrowia" też Vallego, a na reliefie nad nim przedstawiono "Dziewicę wskazującą drogę żołnierzom". Autorem reliefu był Grossi.

Wydaje się, że środkowa nisza podkreśla ruch Neptuna, który władczo kieruje rydwanem zaprzężonym w cztery konie morskie. W swym galopie przez wodę, konie są prowadzone przez wynurzających się z wody tytanów, wyrzeźbionych w 1762 roku przez Bracciego. Całość osadzona jest na skałach. W misę fontanny, która symbolizuje morze, należy wrzucić monetę, aby w ten sposób zagwarantować sobie powrót do Rzymu.

Kolumna Marka Aureliusza



Po krótkiej przerwie, jaką sobie zafundowaliśmy pod fontanną, udaliśmy się w dalszą drogę. Wędrując wąskimi uliczkami dotarliśmy do Placu Hiszpańskiego oraz słynnych schodów hiszpańskich, przy których zatrzymaliśmy się na dłuższą chwilę. Odpoczynek naprawdę się przydał :)

Plac Hiszpański



Piazza di Spagna znajduje się w samym centrum Rzymu, zachwycił nas swą elegancją i osiemnastowieczną finezją. Barwne kwiaty zdobiące Schody Hiszpańskie oraz różnokolorowy tłum turystów stworzył jedną w swoim rodzaju, niepowtarzalną atmosferę. Sam plac ma kształt dwóch trójkątów o łącznej długości 270m. Otaczają go znane budowle, np. Palazzo di Propaganda Fide. Na Placu Hiszpańskim zaczynają się słynne Schody Hiszpańskie.

Plac Hiszpański



Fontanna la Barciaccia



Rzym schody Hiszpańskie



Zbudowane przez Francisco De Sanctis w pierwszych latach XVIII stulecia. Na ich szczycie znajduje się kościół Trinia dei Monti, zbudowany w XVI wieku na polecenie króla Ludwika XII. Na środku Piazza di Spagna stoi fontanna La Barcaccia Berniniego, pomysłowa duża, tonąca łódź, z której tryska woda dwoma otworami na dziobie i dwoma na rufie.

Odpoczywamy na schodach hiszpańskich w Rzymie



Po lekkim posiłku, udaliśmy się w stronę Panteonu, najpiękniejszej, najstarszej świątyni jaką mieliśmy przyjemność zwiedzić.

Panteon



Jest najwspanialszą i najbardziej charakterystyczną budowlą rzymską. Jego budowę rozpoczęto w 27 roku p.n.e. Jednak w latach 118 - 128 świątynię na rozkaz Hadriana całkowicie przebudowano. Ta rekonstrukcja bardzo zmieniła oryginalny budynek. Fasadę ustawiono w kierunku północnym, portyk wzniesiono na miejscu zajmowanym przez właściwą świątynię, a wielką rotundę postawiono na otwartej przestrzeni od frontu.

Panteon



Rzym Panteon



Okrągła świątynia o idealnych proporcjach to dowód na to, że architektura rzymska nie naśladowała ślepo greckiej, ale wykształciła własny styl, osiągając mistrzostwo w konstrukcjach sklepień i kopuł. Panteon przetrwał w dość dobrym stanie, mimo że od niemal 2000 lat jest narażony na działanie warunków atmosferycznych - jedyne źródło światła stanowi, bowiem "oculus" - otwór pośrodku kopuły.

Wnętrze Panteonu



Wpada przez niego blask słońca i poświata księżyca, ale również deszcz. Panteon swoją wielkością, przemyślaną konstrukcją zrobił na nas jedyne w swoim rodzaju wrażenie. Jest naprawdę - niesamowity.

Kolumna Marka Aureliusza w Rzymie



Fontanna Neptuna i plac Navona



Ostatnim historycznym zabytkiem odwiedzonym przez nas w Rzymie, był śliczny zamek Św. Anioła.

Zamek św. Anioła



Zamek zbudowany został przez cesarza Hadriana i miał być grobowcem jego i jego rodziny. Powstał na miejscu dawnych Horti Domiziani. Obecny Most Świętego Anioła, tuż przed zamkiem - niegdyś zwany Ponte Elio, łączył mauzoleum z centrum Rzymu. W czasach późniejszych budowla została nazwana Castel Sant'Angelo i zamieniona na więzienie. Przebywali w nim między innymi Giordano Bruno i Cagliostro. Obecnie w zamku znajduje się muzeum, w którym eksponowane są między innymi stare, okute skrzynie niegdyś zawierające skarby kościelne.

Kiedyś most łączył mauzoleum z centrum Rzymu



Rzymskie klimaty



Punktem kulminacyjnym podczas spaceru po Rzymie, była dla nas wizyta w Watykanie, obejrzenie harmonijnego placu św. Piotra projektu Giana Lorenza Berniniego, Bazyliki Św. Piotra z Pietą Michała Anioła.

Watykan

- najmniejsze państwo świata



Watykan leży między Monte Mario na północy, a Janiculum na południu, na prawym brzegu Tybru. Jest suwerennym państwem od 1929 roku, czyli od zawarcia Układu Laterańskiego między włochami, a kościołem. Posiada własną policję, mennicę, pocztę, dworzec kolejowy, gazetę i rozgłośnie radiową.

Szwendanie się po Rzymie to czysta przyjemność



Na horyzoncie bazylika św. Piotra



Jest siedzibą władz kościoła rzymskokatolickiego, zarazem najmniejszym państwem na świecie. Zajmuje powierzchnię zaledwie 0,44km/2. Zamieszkuje go około 850 osób, głównie księży, zakonników i urzędników kościelnych.

Vaticano City Tour



Plac św. Piotra



Jest najbardziej znanym placem rzymskim - watykańskim zarówno z powodu, że stoi na nim wspaniała, unikatowa bazylika Św. Piotra jak również jego wielkość oraz przepiękne rozwiązanie architektoniczne placu autorstwa Berniniego wyróżniają go spośród wszystkich innych. Efekt ten uzyskano dzięki imponującej kolumnadzie, która dwoma półkolami na krótkich bokach opasowywuje plac.

Bazylika św. Piotra



Dotarliśmy na plac św. Piotra



Składa się ona z czterech równoległych rzędów kolumn, zwieńczonych 140 kolosalnymi rzeźbami świętych. Po środku placu, w miejscu przecięcia się elipsy, stoi prosty obelisk, a po obu jego stronach dwie fontanny.

Poranek w Watykanie



Majestatyczny plac św. Piotra w Watykanie



Plac jest najbardziej znanym watykańskim placem



Bazylika św. Piotra



Została wzniesiona na miejscu starochrześcijańskiej bazyliki wybudowanej przez cesarza Konstantyna. Często ludzie, którzy tam przybywają widząc potęgę i wielkość tej budowli mogą zadać sobie pytanie, co chciał pokazać miastu i światu papież Juliusz II budując bazylikę św. Piotra - gmach wszech czasów? Wielkość kościoła?

Okno Papieskie w Watykanie



Czas odwiedzić bazylikę w Watykanie!



Wielkość epoki? Począwszy od 1506 roku pracowali przy niej Bramante, Rafael, Peruzzi, Sangallo oraz Michał Anioł, który to właśnie nawiązując do szkiców Bramantego, zaprojektował ogromną Bazylikę na planie krzyża greckiego, zwieńczoną wspaniałą kopułą o podwójnej czaszy.

Watykańska bazylika ma aż 186 metrów długości



Bogato zdobiona bazylika św. Piotra



W pierwszych latach XVII wieku Maderna zmienił plan świątyni z krzyż greckiego na łaciński. Jego dziełem jest także obecna fasada Bazyliki. Późniejsza kolumnada otaczająca Plac Świętego Piotra jest dziełem Berniniego. Niektórzy uważają, że ogrom jej wnętrza tworzy raczej atmosferę dworcową niż modlitewną, ale kolejni architekci i papieże pragnęli, aby symbolizowała zarówno świecką, jak i duchową potęgę. Prawie każdy znaczący architekt renesansu i baroku począwszy od Bramantego wtrącił tutaj swoje "trzy grosze".

W tym miejscu należy stanąć choć raz



Wnętrze Bazyliki św. Piotra jest ogromne, 186m długości. Bazylika ponoć jest największą na świecie. Może pomieścić około 60 tysięcy osób. Wokół podstawy kopuły widnieją słowa Jezusa "Ty jesteś Piotr (skała) i na tej skale zbuduj Kościół mój i tobie dam klucze do królestwa niebieskiego". Po prawej stronie widać "Pietę" Michała Anioła, która zachwyca zwiedzających od chwili jej ukończenia w 1500 roku (artysta miał wtedy 25 lat).

Odkąd w latach 70 XX wieku próbowali ją zniszczyć wandale, chroni ją kuloodporna szyba. Na końcu nawy stoi brązowy posąg św. Piotra (XIII wieku) ze stopą wytartą od pocałunków pielgrzymów. Nad ołtarzem głównym wznosi się wspaniały brązowy baldachim autorstwa Berniniego. Papież Urban VIII kazał zerwać ten brąz z dachu Panteonu. Bernini przeszedł jednak samego siebie, projektując Tron św. Piotra w absydzie. Cztery postacie ojców Kościoła ze złoconego brązu podtrzymują drewniane krzesło, a powyżej promienie światła wpadają przez złocistą szybę symbolizującą Ducha Świętego gołębica u szczytu.


Bazylika może pomieścić 60 tysięcy osób




Watykan - majestatyczne wnętrze bazyliki św. Piotra



Tron jest ozdobiony płaskorzeźbą przedstawiającą moment, gdy Chrystus nakazuje Piotrowi "Paś owieczki moje". Pod Bazyliką rozciągają się Groty Watykańskie, w których zachowało się wiele grobowców paleochrześcijańskich i grobowców papieży. Jest to także miejsce spoczynku papieża polaka Jana Pawła II. W odróżnieniu od innych, grobowiec Jana Pawła II to nie zdobiony sarkofag, ale zwykły kamienny grobowiec, na którym umieszczone zostało imię i data.

Grób Jana Pawła II



Modlitwa przy grobie naszego papieża była ostatnim punktem zwiedzania Rzymu wraz z Watykanem. Po wyjściu z bazyliki, wolny czas pozwolił nam na pamiątkowe zakupy, posiłek i małą sesję foto. W godzinach popołudniowych, zmęczeni, lecz bardzo, bardzo zadowoleni udaliśmy się w drogę powrotną do Polski.


Straż papieska



Wszystkim, którzy zastanawiają się nad zwiedzeniem Rzymu podpowiadamy, naprawdę warto. To piękne, wielkie miasto o bogatej historii, wielu wspaniałych zabytkach oraz specyficznym klimacie. Mieszająca się starożytna z nowoczesną atmosfera nadaje temu miejscu niepowtarzalny urok.

Ceny

Piwo : 3€
Wino : 7,50€
Woda mineralna : 1,1€ - 2,5€
Lody (gałka) : 2€ - 2,5€
Obiad : 14€
Pizza : 9€

Podsumowanie

Do Florencji, Rzymu oraz Watykanu wybraliśmy się z krakowskim biurem Olimp. Zwiedzanie wymienionych włoskich miast było integralną częścią podróży na Sycylię. Ceny produktów spożywczych typowe dla włoskich, często obleganych przez turystów miast. Ceny pamiątek umiarkowane.

Za pare Euro można kupić miłą, symboliczną pamiątkę, np. kalendarz w dużym formacie na rok następny (około 4€ - 5€), prezentujący Rzym wraz z Watykanem czy Florencję. Pogoda zapewniona przez biuro Olimp sprawdziła się, a sama organizacja imprezy turystycznej doskonała.

Odsłony : 317,790 osób.



Zerknij na mapę gdzie to jest



Start podróży Odwiedzone miejsce

↤ poprzedni wpis | Ukraina
    Lwów - powrót do przeszłości

Włochy | następny wpis ↦
Sycylia - kapryśna ojczyzna włoskiej mafii    

Wpadnij na YouTube


TravelPasja.pl


Witaj na blogu. Zaplanuj z nami swoją podróż samochodem i z namiotem w bagażniku.

Sprawdź nasze relacje z wycieczek autem po Polsce i Europie, w których opowiadamy o najpiękniejszych miejscach, plażach, wsiach i miasteczkach oraz prowadzimy krok po kroku do samodzielnej organizacji podróży od A do Z.

Przedstawiamy wszystkie poniesione koszty i podpowiadamy jak podróżować...taniej i lepiej.

Rozgość się i...szerokiej drogi!
insta travelpasja

Galeria zdjęć (176)



zobacz wszystkie zdjęcia

Polecamy


Najpiękniejsze plaże Europy


Plaża Białogóra

Białogóra

Polska

Plaża Squadrone o delle Vacche
Cala Girgolu

Sardynia

Plaża Santa Giulia

Porto Vecchio

Korsyka

Plaża White Beach

Rosignano Solvay

Włochy

Plaża Ses Salines

La Savina

Formentera



Śledź nas na Facebooku


TravelPasja.pl © 2003 - 2024 - blog o podróżach prawa autorskie mapa strony
Pliki Cookies : Ta strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności.

Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce. Rozumiem i akceptuję komunikat. Nie pokazuj więcej.
Travel Pasja