TravelPasja.pl - blog o podróżach, wyprawy samochodem po Polsce i Europie

Home Dwór w Dołędze - szlakiem nadwiślańskich dworów Przewodnik Polska Małopolska Dołęga & okolice

Polub nas na Facebooku


4 wrzesień, ostatnia aktualizacja poradnika 3 luty 2024

Dołęga - dwór w Dołędze
Dwór w Dołędze - szlakiem nadwiślańskich dworów

Zwiedzamy Polskę

- najpiękniejsze miejsca, plaże i atrakcje turystyczne

Część #110 -

Dwór w DołędzeWolny od pracy słoneczny weekend zawsze stwarzał nam możliwość eksplorowania turystycznie dalszej lub bliższej części Małopolski. Tak było i w tym przypadku. Czas wolny od pracy postanowiliśmy spędzić w dwóch krótkich podróżach w dwóch różnych kierunkach. W sobotę tuż po śniadaniu wskoczyliśmy do auta i ruszyliśmy w wschodnim kierunku.

Dwór w Dołędze - szlakiem małopolskich dworówDwór w Dołędze - stara studniaDo pierwszego celu podróży - dworu w Dołędze mieliśmy zaledwie 42 kilometry. Bocznymi drogami dotarliśmy na miejsce w przeciągu godziny. Samochód zaparkowaliśmy na parkingu pola namiotowego oddalonego minutę spacerem od bramy wejściowej do małopolskiego dworu.


Darmowy parking DołęgaNajbliżej dworu w Dołędze zlokalizowany jest malutki zadbany parking oddalony około 80 metrów od samego dworu. Darmowy parking mieści się na terenie bezpłatnego pola namiotowego w Dołędze i może pomieścić kilka pojazdów. Lokalizacja parkingu zobacz lokalizację.

Darmowy parking w DołędzeDwór DołęgaUrokliwy odrestaurowany dwór w Dołędze pochodzi z XIX wieku. Parterowy drewniany budynek zbudowany został w 1845 roku na planie podkowy, posiada typowe cechy dla dworu polskiego i ma burzliwą historię. Zaledwie 3 lata później został napadnięty podczas chłopskiej rabacji a po upływie dalszych 15 lat urządzono w jego wnętrzach lazaret dla powstańców.

Dwór w DołędzeParterowy drewniany budynek zbudowany został w 1845 rokuDworek położony jest w bardzo urokliwym otoczeniu pełnym zieleni i dookólnej ciszyPo II wojnie światowej obecna wówczas właściciel dworu - Jadwiga Tumidajska postanowiła przekazać dwór w Dołędze państwu polskiemu, jednak zgodnie z jej wolą dwór miał zostać obiektem o charakterze muzealnym. Dzięki wspaniałej decyzji pani Jadwigi dziś możemy go zwiedzić od środka. Dwór w Dołędze zachował się niemalże w idealnym stanie. Położony jest w bardzo urokliwym otoczeniu pełnym zieleni i dookólnej ciszy. W jego najbliższym pobliżu znajduje się darmowe pole biwakowe a sama okolica jest kameralna.

Po krótkim spacerze po terenie dworku - małym parku weszliśmy do jego środka by sprawdzić co kryje w swoich wnętrzach. Musimy przyznać iż dwór w Dołędze obecnie Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie już od progu drzwi prezentuje się zacnie.

Dwór w Dołędze zachował się niemalże w idealnym stanieWejście do dworu - muzeum okręgu tarnowskiegoPo uiszczeniu opłaty rozpoczęliśmy zwiedzanie obiektu we własnym zakresie. Wnętrza szlacheckiego dworu prezentują się pięknie, a każde z pomieszczeń i eksponatów ma świetnie przygotowaną, obszerną i szczegółową kartę informacyjną. Większość mebli i wyposażenia dworu pochodzi z XIX wieku. Wystawa muzeum przedstawia wystrój i życie jego mieszkańców z przełomu XIX i XX wieku.

Muzeum dworu prezentuje kilka pomieszczeń, m.in. salon, jadalnię, sypialnię połączoną z salonem, pokój Michała Siedleckiego i sypialnię kobiecą. W sypialni ówczesnej właścicielki znajdują się secesyjne meble jak również obrazy Stanisława Wyspiańskiego. Samodzielne zwiedzanie muzeum trwa około 30-45 minut. Istnieje możliwość wzięcia udziału w zajęciach edukacyjnych powiązanych z historią dworu i kulturą szlachecką.

Jadalnia - w jadalni stoją meble w stylu secesyjnym. Na środku m.in. stoi stół przy którym mogły usiąść po całkowitym rozłożeniu aż 24 osoby. Tuż obok stoi dębowy kredens z marmurową płytą. W rogu jadalni stał piec kaflowy z lat 20-stych ubiegłego wieku. Tuż obok rosyjski samowar z XIX wieku wprost z wytwórni Tule w Rosji.

Muzeum dworu prezentuje kilka pomieszczeń - salon, jadalnię, sypialnię połączoną z salonem, pokój Michała Siedleckiego i sypialnię kobiecąDwór w Dołędze - JadalniaSalon - w dworskim salonie przylegającym do jadalni większość mebli w stylu biedermeier pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. W pobliżu okna stoi mahoniowy stolik przeznaczony do robótek ręcznych oraz pokryty zielonym suknem rozkładany stolik do gry w karty. Pomiędzy oknami salonu wiszą portrety pierwszych właścicieli dworu a na etarażce znajduje się fotografia ostatniej właścicielki dworu, która przekazała obiekt państwu polskiemu zgodnie z ostatnią wolą.

Dwór w Dołędze - SalonW pobliżu okna stoi mahoniowy stolik przeznaczony do robótek ręcznychEksponaty w serwantce związane są z powstaniem styczniowym. Filiżanki pochodzą z połowy XIX wieku. Ponadto w salonie znajdziecie sporo obrazów olejnych i pamiątkowych fotografii, m.in. ojca ostatniej właścicielki dworu w Dołędze.

Gabinet - Sypialnia - w gabinecie warto zwrócić uwagę na fotel dla palaczy z szufladkami na fajki. Na środku pokoju stoi mahoniowy stół otoczony secesyjnymi krzesłami. Znajdujące się tuż przy wejściu do gabinetu łóżko oraz stolik do czytania pochodzi z połowy XIX wieku. Również z tego okresu pochodzi duże dwuczęściowe biurko powyżej którego wisi obraz Napoleona Bonapartego. Pomieszczenie ogrzewane było imponującym wielkością kaflowym piecem z XIX wieku. Warto zerknąć również na jesionowy rozkładany stoliczek używany często na polowaniach przez ojca ostatniej właścicielki dworu.

Dwór w Dołędze - Gabinet - SypialniaW gabinecie warto zwrócić uwagę na fotel dla palaczy z szufladkami na fajkiPokój Profesora Michała Siedleckiego - większość eksponatów w style biedermeier i empire w tym niedużym pokoju pochodzi z mieszkania Siedleckiego w Krakowie. Profesor ożenił się z córką właścicieli dworu, panią Ireną Wolską. Mikroskop służył do badań wykonywanych przez profesora nad rozwojem zarazka malarii. Ciekawym eksponatem jest szafko-teka w której pan Michał przechowywał rysunki. Tuż obok w serwantce przechowywane są pamiątki z podróży profesora po Dalekim Wschodzie, m.in. komplet do herbaty czy figurka Chińczyka wykonana z kamionki. Ponadto w pokoju znajduje się także lampowe radio z XX wieku, maszyna elektrostatyczna a także liczne portrety.

Dwór w Dołędze - Pokój Profesora Michała SiedleckiegoSypialnia kobieca - zamieszkiwany do końca swoich dni przez ostatnią właścicielkę dworu panią Jadwigę niewielki pokoik urządzony w secesyjnym stylu pełnił funkcję kobiecej sypialni jak i pokoju dziecięcego. Czteroskrzydłowy parawan zasłaniał kącik do mycia z miednicą i dzbankiem. Tuż obok stoi dziecięca kołyska, wózek dla lalek, konik na biegunach oraz biureczko z nadstawką. Większość eksponatów pochodzi z XIX wieku, w tym porcelanowy nocnik.

Dwór w Dołędze - Sypialnia kobiecaChata chłopska - na terenie dworu znajduje się wiejska chłopska chata z etnograficzną ekspozycją prezentująca wnętrze i życie z okresu XIX wieku oraz spichlerz z folwarku Sanguszków na Chyszowie.

Dwór w Dołędze - Chata chłopskaChata prezentuje wnętrze i życie z okresu XIX wiekuSpichlerz z folwarku Sanguszków na ChyszowieKapliczka - drewniana kapliczka z 1849 roku znajduje się po drugiej stronie dworu. Zbudowana na planie kwadratu pokryta jest dwuspadowym dachem gontowym. Wnętrze kapliczki kryję gipsową figurkę Matki Boskiej, a wzniesiona została przez małżeństwo Gunterów po ich ślubie. Na ścianach kapliczki zachowała się kalkomania z wizerunkiem jagiellońskiego orła. Warto zerknąć.

Teren dworu jest zadrzewiony i wart krótkiego spaceru. Obok budynku dworu znajdują się także darmowe wygodne toalety.

Kemping - darmowe pole namiotowe w DołędzeNieduże pole namiotowe we wsi Dołęga jest przyjemne i dość zadbane. Czynne jest od 1 maja do 31 października. Na jego terenie znajduje się miejsce do rozbicia namiotów, wybrukowany parking, miejsce do rozpalenia ogniska czy grilla a także nieduży staw. Ogólnodostępna jest także toaleta i zlewozmywak.

Pole namiotowe DołęgaPole namiotowe w DołędzeMiejsce do rozbicia namiotów w DołędzeMalutki kemping - pole biwakowe w Dołędze jest przyjemnie jak na polskie warunki. Jeśli lubicie bardzo kameralne pola namiotowe w Polsce, to to w Dołędze jest warte uwagi. Darmowe pole namiotowe w Dołędze administrowane jest przez Gminne Centrum Kultury Czytelnictwa i Sportu w Szczurowej. Zgłoszenie pobytu na polu biwakowym w Dołędze jest obowiązkowe zgodnie z Regulaminem i należy to uczynić w recepcji dworu znajdującego się praktycznie vis a vis kempingu. Polecamy zabrać preparat na komary, gdyż tych w okolicy było sporo.

Kemping Dołęga - ogólnodostępna toaleta i zlewozmywakToalety na terenie pola namiotowego w DołędzeNa terenie kempingu Dołęga znajduje się miejsce do rozbicia namiotów, wybrukowany parking, miejsce do rozpalenia ogniska czy grillaPo wypiciu herbaty i spożycia lekkiego posiłku na terenie pola namiotowego w Dołędze ruszyliśmy do kolejnego punktu naszej jednodniowego podróży - przepięknej i jedynej takiej w Polsce malowanej wsi Zalipie.

Miejsce do grillowania na terenie biwaku w DołędzeOkolica pola namiotowego Dołęga
Atrakcje Małopolska - co warto zobaczyć w pobliżu Dołęgi?Skansen Zalipie - jedyna taka malowana kwiatami wieś w Polsce (24 kilometry)
Tarnów - zabytkowe miasto w Małopolsce położone w dorzeczu Dunajca (37 kilometrów)
Kopalnia Soli w Bochni - podziemny labirynt i tajemnice (40 kilometrów)
Małopolskie inspiracje - zamek w Dębnie i Nowym Wiśniczu (44 kilometry)

Bilety i opłaty

Dwór w Dołędze : 10 zł normalny, 7 zł ulgowy, rodzinny 20 zł

Podsumowanie

Jeśli lubicie od czasu do czasu przenieść się o jeden lub dwa wieki wstecz by zobaczyć jak wówczas żyli ludzie, dwór w Dołędze z pewnością to umożliwi. Odwiedzając ten piękny dwór, oczami wyobraźni możecie przenieść się w dawne czasy i poczuć się zaproszonym na szklankę soku z świeżych malin. Warto spróbować ;-)

Zerknij na mapę gdzie to jestStart podróży Odwiedzone miejsce

↤ poprzedni wpis | Chorwacja
    Fažana - atrakcje urokliwego miasteczka

Polska | następny wpis ↦
Skansen Zalipie - jedyna taka malowana kwiatami wieś w Polsce    

Wpadnij na YouTube


TravelPasja.pl


Witaj na blogu. Zaplanuj z nami swoją podróż samochodem i z namiotem w bagażniku.

Sprawdź nasze relacje z wycieczek autem po Polsce i Europie, w których opowiadamy o najpiękniejszych miejscach, plażach, wsiach i miasteczkach oraz prowadzimy krok po kroku do samodzielnej organizacji podróży od A do Z.

Przedstawiamy wszystkie poniesione koszty i podpowiadamy jak podróżować...taniej i lepiej.

Rozgość się i...szerokiej drogi!
insta travelpasja

Galeria zdjęć (49)zobacz wszystkie zdjęcia

Polecamy


Atrakcje turystyczne w okolicyDołęga Dwór Dołęga


Dołęga Pole namiotowe Dołęga

Najpiękniejsze plaże Europy


Plaża Białogóra

Białogóra

Polska

Plaża Squadrone o delle Vacche
Cala Girgolu

Sardynia

Plaża Santa Giulia

Porto Vecchio

Korsyka

Plaża White Beach

Rosignano Solvay

Włochy

Plaża Ses Salines

La Savina

FormenteraŚledź nas na Facebooku


TravelPasja.pl © 2003 - 2024 - blog o podróżach prawa autorskie mapa strony
Pliki Cookies : Ta strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności.

Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce. Rozumiem i akceptuję komunikat. Nie pokazuj więcej.
Travel Pasja