29 czerwiec, ostatnia aktualizacja poradnika 3 luty 2024
Włochy - Alberobello
Alberobello esencja Apulli - odwiedź magiczne domki Trulli
Zwiedzamy Włochy
- najpiękniejsze miejsca i atrakcje turystyczne
Część #17 -
Alberobello
Mówisz Apulia? Myślisz Alberobello! Któż nie słyszał o tym jedynym w swoim rodzaju miasteczku na turystycznej mapie słonecznej Italii, ale i na świecie? Podejrzewamy, że nie ma takiej osoby :-)
Alberobello, stolica Trulli wpisana w 1996 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco. Miasto corocznie odwiedzane przez około milion turystów, położone jest 50km na południowy wschód od równie słynnego, często przesiadkowego miasteczka Bari. Alberobello słynie z unikatowych form budownictwa, tzw. domów Trulli, które mają okrągły kształt i stożkowate dachy z kamienia. A jest ich tutaj sporo, bo około 1,5 tysiąca.
Pierwsze wiejskie domki Trulli powstały w XII wieku i przez wiele lat kolejne ciągi tego typu budynków zmieniały okolicę tworząc jednocześnie całe osady. Do budowy kamiennych Trulli nie stosowano żadnych murarskich zapraw, a układano budulec w koliste warstwy, im wyżej tym promień kolejnych warstw był mniejszy, tworząc charakterystyczny kształt.
Nikt jednak do końca nie wie jak powstawały te cylindryczne bielone wapnem budynki, ale były budowane w przemyślany sposób, że można było je znacznie powiększać poprzez dodawanie kolejnych pomieszczeń. Legenda głosi, że Trulli wznoszono z uwagi na kwestie podatkowe, gdyż w odległych latach w Apulii pobierano podatki wyłącznie od murowanych, solidnie wybudowanych domów. Mieszkańcy Alberobello, a konkretnie domków Trulli nie musieli uiszczać z tego tytułu żadnej daniny.
Witamy Cię w Alberobello
Apulia po dziś nie jest zamożnym regionem, ale sukcesywnie się zmienia, również za sprawą wszechobecnej turystyki. Bezpośrednie loty z Polski do Bari oraz tzw. tanie linie lotnicze spowodowały, że Apulia stała się bardziej dostępna i odwiedzana przez m.in. polskich turystów w znacznych ilościach.
Do Alberobello wybraliśmy się wprost z kempingu Santo Stefano w Monopoli, który stanowił naszą bazę noclegowo-wypadową do zwiedzania najpiękniejszych miejsc i atrakcji Apulii. Odległość dzieląca Monopoli od Alberobello to zaledwie około 24 kilometrów, jednak naszą podróż tegoż dnia rozpoczęliśmy od porannego spaceru po mega urokliwym
Locorotondo, które opisujemy w poprzedniej części relacji z podróży po Apulli i tym samym pojechaliśmy trochę naokoło, dokładając do wspomnianych 24 kilometrów dodatkowe 9.
Trulli Alberobello
Połączenie zwiedzania dwóch pięknych atrakcji jednego dnia, tj. Locorotondo i Alberobello uznaliśmy za całkiem fajny pomysł, a dziś możemy śmiało napisać, iż pomysł był nie tylko fajny, ale i trafiony. Dwa spacery, jeden przed południem, drugi tuż po. Oby dwa zwieńczone pyszną kawą i równie smacznymi lodami :-)
Gdzie nocowaliśmy?
Na południe Włoch z Krakowa wybraliśmy się samochodem. W pobliżu Alberobello nocowaliśmy m.in. na przyjemnym kempingu
Kemping Santo Stefano, który stanowił dla nas doskonałą bazę noclegową podczas zwiedzania włoskiej Apulii. Nocleg na campingu zarezerwować możecie poprzez booking.com, naszym zdaniem najlepszym cenowo portalu rezerwacyjnym.
Łapcie 50zł zwrotu za nocleg, dzięki któremu otrzymacie aż 50zł zwrotu tuż po zrealizowaniu rezerwacji. Po przejściu na stronę booking.com, w miejscu: "Miejsce, nazwa obiektu lub adres", wpiszcie:
Camping Santo Stefano Monopoli lub wybierzcie dowolny inny nocleg. Warto skorzystać na stronie z mapy rozmieszczenia noclegów, aby wybrać obiekt noclegowy położony możliwie najbliżej morza.
Odległość od kempingu Santo Stefano do Alberobello : 24 kilometry.
Cena noclegu na kempingu Santo Stefano : 33€/doba (2os. + dziecko + namiot + samochód).
Parking Alberobello
Samochód zaparkowaliśmy zupełnie przypadkowo na malutkim Parcheggio Via 7 Liberatori Della Selva, darmowym parkingu tuż obok Grand Hotel Olimp, zlokalizowanym około 1km od Centrum Trulli. W niespełna kilka minut spacerem z parkingu można dotrzeć do tutejszego Centro Storico. Lokalizacja parkingu
zobacz lokalizację. Parkingów w Alberobello jest na prawdę sporo, polecamy mimo wszystko zatrzymać się na płatnym, gdyż zwiedzając Alberobello mieliśmy przeczucie, że nie do końca dobrze zrobiliśmy korzystając z czyjejś uprzejmości, w tym przypadku z parkingu przynależącego do wspomnianego powyżej hotelu.
Alberobello - zwiedzamy najładniejsze miasteczka Apulii
Alberobello najlepiej zwiedzać samodzielnie, bez jakiegokolwiek planu i mapy. Warto zwyczajnie zgubić się w gąszczu tutejszych uliczek i chłonąć klimat Trulli od stóp do głów. Spacerując po Alberobello trudno oprzeć się wrażeniu, że te przedziwne architektonicznie domki przeniesiono z bajkowego miasteczka, w którym ludzie nocą zamieniali się w krasnali lub inne baśniowe postacie.
Dzielnica Largo Martellotta
Wąskie, czasem kręte uliczki wiją się po okolicy raz w górę, raz w dół. Centrum Alberobello jest w znacznej części wyłączone z ruchu. Obecnie wiele domków Trulli zamieniono w liczne sklepiki z pamiątkami, bądź letnie domki i jedyne w swoim rodzaju mini-hotele dla turystów. Jeden z największych domków Trulli w Alberobello z widokiem na plac Sacramento ma aż 14 metrów wysokości.
Atrakcje Alberobello – co warto zobaczyć?
Są i takie Trulli w których życie toczy się w dalszym ciągu jak sprzed laty. Co więcej, możesz za drobną opłatą wejść do środka Trulli by przenieść się kilka wieków wstecz, choć dziś zamieszkałe wciąż domki są elegancko wyremontowane nie tylko pod okiem konserwatora zabytków, ale i Unesco. Mimo to, czuć w każdym z nich ducha tamtych czasów, a ich skromne wnętrza oraz mieszkańcy opowiadają ciekawe historie. Zajrzyj koniecznie bo warto.
Wnętrze jednego z domków trulli w Alberobello
Większość z Trulli zbudowanych na planie koła ma bieloną fasadę, przyozdobioną licznymi donicami kolorowych kwiatów. Okolica jest bardzo magiczna. Spacerując po Alberobello bez pośpiechu co krok z małych, urokliwych okiennic wyczuwa się zapach wyśmienitej, śródziemnomorskej kuchni i otaczającej roślinności.
Warto zaglądnąć do tutejszego muzeum, by dowiedzieć się jak wyglądało życie i praca w dawnym apulijskim mieście Alberobello i jakie były techniki budowy zagadkowych domków Trulli, jak również co oznaczały liczne symbole, zdobiące tutejsze dachy, które według wielu reprezentowały podpis mistrza trullaro.
Alberobello - dzielnica Largo Martellotta
Z parkingu do centrum miasteczka, podzielonego na prawą i lewą stronę dotarliśmy pieszo w niespełna 10 minut. Naszą przygodę z Trulli rozpoczęliśmy od dzielnicy
Largo Martellotta, wnikając w jej wąskie chodniki i uliczki. Już po kilku postawionych krokach poczuliśmy się niczym w bajce o włoskich krasnoludkach :-)
Włoska kawa najlepiej smakuje w takich okolicznościach :-)
Zaglądneliśmy nieśmiało do wnętrza jednego z domków. Faktycznie architektura jest oryginalna i jedyna w swoim rodzaju, a miejsce pełne uroku. Apulijskie Trulli zdobią niemal każdą z wąskich uliczek Alberobello.
Balkon Santa Lucia - punkt widokowy Rione Monti
W pobliżu
Museo del Territorio zatrzymaliśmy się na chwilkę w okolicznej kawiarence, schowanej w jednym z domków Trulli. Włoska kawa w takich okolicznościach smakuje najlepiej :-) Wspomniane muzeum opowiada o krainie i historii Trulli, wejście płatne 4€. Audioprzewodnik w kilku językach, niestety brak języka polskiego. Po pysznej kawce i rurkach z kremem (a co ;-) spacerkiem docieramy do jednego z punktów widokowych Alberobello, mieszczących się przy Piazza Plebiscito
Punkt widokowy Alberobello - Belvedere Terrazza Balcone Santa Lucia. Roztacza się stąd wspaniały widok na dzielnicę Rione Monti.
Pierwsze domki trulli powstały w XII stuleciu
Punkt widokowy Alberobello
Tuż przy placu wznosi się dumnie kościół Chiesetta rettoria Santissimo Sacramento e Santa Lucia compatrona. Po chwili odpoczynku maszerujemy w górę przepiękną uliczką Corso Vittorio Emanuelle aż na plac Piazza Curri, którego zwieńczeniem jest przepiękna
Bazylika Świętych Kosmy i Damiana z polskim akcentem tuż przy wejściu do środka kościoła.
Zwiedzamy apulijskie Alberobello
Polski akcent przy wejściu do bazyliki w Alberobello
Koniecznie po wyjściu z bazyliki pójdź uliczką koło kościoła w górę, aż do placu Piazza Sacramento przy którym przycupnął
Trulli Sovrano. Piękny charakterystyczny dom, którego wnętrze prezentuje niesmowitą historię powstawania budynków Trulli oraz życia bogatszych właścicieli. Od razu zdasz sobie sprawę, jak wyglądało życie w tym czasie. Wnętrze nietypowego, bo dwupiętrowego trulla i jego wyposażenie pochodzi głownie z XIX i połowy XX wieku.
Po wyjściu skieruj się w dół, w stronę z której przyszedłeś i mniej więcej w połowie ulicy odbij w prawo w Via Umberto, która doprowadzi Cię wprost do drugiej, bardziej malowniczej i znacznie bardziej obleganej przez turystów dzielnicy Alberobello -
Rione Monti.
Trulli Sovrano
Sklepiki w Alberobello gromadzą lokalne rękodzieła
Główna, najbardziej reprezentacyjna ulica Alberobello znajduje się tuż po drugiej stronie ulicy. Podążaj nią cały czas w górę, odbijając raz w lewo, raz w prawo by poczuć niebywały klimat tegoż miejsca.
Alberobello - dzielnica Rione Monti
Nieśpieszny spacer po Rione Monti to najlepszy sposób na poznanie Alberobello, wręcz idealny na fotograficzną wycieczkę po okolicy Trulli. Zjawiskowe, kolorowe uliczki pełne smerfowych domków aż proszą się by pospacerować bez pośpiechu zaglądając do licznych, urokliwych sklepików i miniaturowych restauracji.
Klimatyczne, kolorowe uliczki pełne smerfowych domków
Dzielnica Rione Monti
Domki trulli są okrągłe i mają stożkowate dachy z kamienia
Mniej więcej w połowie długości najbardziej spacerowej ulicy w Alberobello znajduje się kolejny punkt widokowy do którego kierują brązowe znaki -
Terazza Panoramica. Z otoczonego murkiem widokowego tarasu rozpościera się piękny widok na okolicę i domki Trulli aż po horyzont.
Zwieńczeniem naszego spaceru po Alberobello był bielony kościół św. Antoniego. Jedyny w swoim rodzaju, zbudowany w 1926 roku w stylu Trulli kościółek, położony na końcu spacerowej uliczki. Warto zajrzeć do środka! Kręcąc się bez pośpiechu po miasteczku powoli kierowaliśmy się do punktu wyjścia. Odwiedziliśmy raz jeszcze na taras widokowy Belvedere Terrazza Balcone Santa Lucia, z którego roztaczała się zjawiskowa panorama na dzielnicę Trulli i usiedliśmy na dłuższą chwilę by kontemplować piękne chwile.
Domków trulli w samym mieście i okolicy jest około 1500 sztuk
Alberobello jest magiczne
Alberobello rodzinnie
W godzinach wieczornych wróciliśmy na parking przy hotelu Grand Hotel Olimp, skąd ruszyliśmy w drogę powrotną do Monopoli. To był przepiękny dzień i na pewno zostanie na długo w naszej pamięci. Bardzo polecamy.
Alberobello rozpieści swoim nietuzinkowym klimatem każdego turystę!
Kościół św. Antoniego
Białe domki trulli świetnie kontrastowały tegoż dnia z niebem dodając wszystkiemu jeszcze więcej magii
Przewodnik po Alberobello ;-)
Atrakcje Apulii - co warto zobaczyć w pobliżu Alberobello?
Locorotondo - jedno z najpiękniejszych białych miasteczek włoskiej Apulii (9 kilometrów)
Monopoli - apulijskie atrakcje zakropione pyszną kawą z migdałami i camping Santo Stefano (24 kilometry)
Spacerem po uroczym Polignano a Mare z najsłynniejszą plażą Apulii (29 kilometrów)
Ostuni - tajemniczce Białe Miasto Apulii i najlepsze lody we Włoszech (36 kilometrów)
Ceny
Kawa : 1,5€
Lody (porcja) : 2€
Pizza (kawałek) : 2€
Woda mineralna gazowana : 1,1€/1l.
Bilety i opłaty
Parking Alberobello : darmowy
Podsumowanie
Domki Trulli zrobiły na nas ogromne wrażenie. Gęstość zabudowy oraz wąskie, kręte uliczki tworzą niepowtarzalną atmosferę. Alberobello rozpieści swoim nietuzinkowym klimatem każdego turystę, a w połączeniu z Locorotondo stanowi wspaniałą, jednodniową wycieczkę po najpiękniejszych atrakcjach włoskiej Apulii. Co możemy więcej napisać? O, może tak :-) Jeśli w Italii ma być cudnie, odwiedź podróżniku koniecznie włoskie południe! Ciao.
Zerknij na mapę gdzie to jest
Start podróży
Odwiedzone miejsce