TravelPasja.pl - blog o podróżach, wyprawy samochodem po Polsce i Europie

Home Alberobello esencja Apulli - odwiedź magiczne domki Trulli Przewodnik Włochy Apulia Alberobello & okolice

Polub nas na Facebooku


29 czerwiec, ostatnia aktualizacja poradnika 3 luty 2024

Włochy - Alberobello
Alberobello esencja Apulli - odwiedź magiczne domki Trulli

Zwiedzamy Włochy

- najpiękniejsze miejsca i atrakcje turystyczne

Część #17 -

AlberobelloMówisz Apulia? Myślisz Alberobello! Któż nie słyszał o tym jedynym w swoim rodzaju miasteczku na turystycznej mapie słonecznej Italii, ale i na świecie? Podejrzewamy, że nie ma takiej osoby :-)

Alberobello, stolica Trulli wpisana w 1996 roku na Listę Światowego Dziedzictwa Unesco. Miasto corocznie odwiedzane przez około milion turystów, położone jest 50km na południowy wschód od równie słynnego, często przesiadkowego miasteczka Bari. Alberobello słynie z unikatowych form budownictwa, tzw. domów Trulli, które mają okrągły kształt i stożkowate dachy z kamienia. A jest ich tutaj sporo, bo około 1,5 tysiąca.

Pierwsze wiejskie domki Trulli powstały w XII wieku i przez wiele lat kolejne ciągi tego typu budynków zmieniały okolicę tworząc jednocześnie całe osady. Do budowy kamiennych Trulli nie stosowano żadnych murarskich zapraw, a układano budulec w koliste warstwy, im wyżej tym promień kolejnych warstw był mniejszy, tworząc charakterystyczny kształt.

Nikt jednak do końca nie wie jak powstawały te cylindryczne bielone wapnem budynki, ale były budowane w przemyślany sposób, że można było je znacznie powiększać poprzez dodawanie kolejnych pomieszczeń. Legenda głosi, że Trulli wznoszono z uwagi na kwestie podatkowe, gdyż w odległych latach w Apulii pobierano podatki wyłącznie od murowanych, solidnie wybudowanych domów. Mieszkańcy Alberobello, a konkretnie domków Trulli nie musieli uiszczać z tego tytułu żadnej daniny.

Włochy Alberobello - Witamy w AlberobelloWitamy Cię w AlberobelloApulia po dziś nie jest zamożnym regionem, ale sukcesywnie się zmienia, również za sprawą wszechobecnej turystyki. Bezpośrednie loty z Polski do Bari oraz tzw. tanie linie lotnicze spowodowały, że Apulia stała się bardziej dostępna i odwiedzana przez m.in. polskich turystów w znacznych ilościach.

Do Alberobello wybraliśmy się wprost z kempingu Santo Stefano w Monopoli, który stanowił naszą bazę noclegowo-wypadową do zwiedzania najpiękniejszych miejsc i atrakcji Apulii. Odległość dzieląca Monopoli od Alberobello to zaledwie około 24 kilometrów, jednak naszą podróż tegoż dnia rozpoczęliśmy od porannego spaceru po mega urokliwym Locorotondo, które opisujemy w poprzedniej części relacji z podróży po Apulli i tym samym pojechaliśmy trochę naokoło, dokładając do wspomnianych 24 kilometrów dodatkowe 9.

Włochy Alberobello - Trulli AlberobelloTrulli AlberobelloPołączenie zwiedzania dwóch pięknych atrakcji jednego dnia, tj. Locorotondo i Alberobello uznaliśmy za całkiem fajny pomysł, a dziś możemy śmiało napisać, iż pomysł był nie tylko fajny, ale i trafiony. Dwa spacery, jeden przed południem, drugi tuż po. Oby dwa zwieńczone pyszną kawą i równie smacznymi lodami :-)

Gdzie nocowaliśmy?Na południe Włoch z Krakowa wybraliśmy się samochodem. W pobliżu Alberobello nocowaliśmy m.in. na przyjemnym kempingu Kemping Santo Stefano, który stanowił dla nas doskonałą bazę noclegową podczas zwiedzania włoskiej Apulii. Nocleg na campingu zarezerwować możecie poprzez booking.com, naszym zdaniem najlepszym cenowo portalu rezerwacyjnym. Łapcie 50zł zwrotu za nocleg, dzięki któremu otrzymacie aż 50zł zwrotu tuż po zrealizowaniu rezerwacji. Po przejściu na stronę booking.com, w miejscu: "Miejsce, nazwa obiektu lub adres", wpiszcie: Camping Santo Stefano Monopoli lub wybierzcie dowolny inny nocleg. Warto skorzystać na stronie z mapy rozmieszczenia noclegów, aby wybrać obiekt noclegowy położony możliwie najbliżej morza.

Odległość od kempingu Santo Stefano do Alberobello : 24 kilometry.
Cena noclegu na kempingu Santo Stefano : 33€/doba (2os. + dziecko + namiot + samochód).


Parking AlberobelloSamochód zaparkowaliśmy zupełnie przypadkowo na malutkim Parcheggio Via 7 Liberatori Della Selva, darmowym parkingu tuż obok Grand Hotel Olimp, zlokalizowanym około 1km od Centrum Trulli. W niespełna kilka minut spacerem z parkingu można dotrzeć do tutejszego Centro Storico. Lokalizacja parkingu zobacz lokalizację. Parkingów w Alberobello jest na prawdę sporo, polecamy mimo wszystko zatrzymać się na płatnym, gdyż zwiedzając Alberobello mieliśmy przeczucie, że nie do końca dobrze zrobiliśmy korzystając z czyjejś uprzejmości, w tym przypadku z parkingu przynależącego do wspomnianego powyżej hotelu.

Alberobello - zwiedzamy najładniejsze miasteczka ApuliiAlberobello najlepiej zwiedzać samodzielnie, bez jakiegokolwiek planu i mapy. Warto zwyczajnie zgubić się w gąszczu tutejszych uliczek i chłonąć klimat Trulli od stóp do głów. Spacerując po Alberobello trudno oprzeć się wrażeniu, że te przedziwne architektonicznie domki przeniesiono z bajkowego miasteczka, w którym ludzie nocą zamieniali się w krasnali lub inne baśniowe postacie.

Włochy Alberobello - Trulli Alberobello - Dzielnica Largo MartellottaDzielnica Largo MartellottaWąskie, czasem kręte uliczki wiją się po okolicy raz w górę, raz w dół. Centrum Alberobello jest w znacznej części wyłączone z ruchu. Obecnie wiele domków Trulli zamieniono w liczne sklepiki z pamiątkami, bądź letnie domki i jedyne w swoim rodzaju mini-hotele dla turystów. Jeden z największych domków Trulli w Alberobello z widokiem na plac Sacramento ma aż 14 metrów wysokości.

Atrakcje Alberobello – co warto zobaczyć?Są i takie Trulli w których życie toczy się w dalszym ciągu jak sprzed laty. Co więcej, możesz za drobną opłatą wejść do środka Trulli by przenieść się kilka wieków wstecz, choć dziś zamieszkałe wciąż domki są elegancko wyremontowane nie tylko pod okiem konserwatora zabytków, ale i Unesco. Mimo to, czuć w każdym z nich ducha tamtych czasów, a ich skromne wnętrza oraz mieszkańcy opowiadają ciekawe historie. Zajrzyj koniecznie bo warto.

Włochy Alberobello - Trulli - wnętrze domu
Wnętrze jednego z domków trulli w AlberobelloWiększość z Trulli zbudowanych na planie koła ma bieloną fasadę, przyozdobioną licznymi donicami kolorowych kwiatów. Okolica jest bardzo magiczna. Spacerując po Alberobello bez pośpiechu co krok z małych, urokliwych okiennic wyczuwa się zapach wyśmienitej, śródziemnomorskej kuchni i otaczającej roślinności.

Warto zaglądnąć do tutejszego muzeum, by dowiedzieć się jak wyglądało życie i praca w dawnym apulijskim mieście Alberobello i jakie były techniki budowy zagadkowych domków Trulli, jak również co oznaczały liczne symbole, zdobiące tutejsze dachy, które według wielu reprezentowały podpis mistrza trullaro.

Alberobello - dzielnica Largo MartellottaZ parkingu do centrum miasteczka, podzielonego na prawą i lewą stronę dotarliśmy pieszo w niespełna 10 minut. Naszą przygodę z Trulli rozpoczęliśmy od dzielnicy Largo Martellotta, wnikając w jej wąskie chodniki i uliczki. Już po kilku postawionych krokach poczuliśmy się niczym w bajce o włoskich krasnoludkach :-)

Włochy Alberobello - Trulli Alberobello - Włoska kawa najlepiej smakuje w takich okolicznościach :-)Włoska kawa najlepiej smakuje w takich okolicznościach :-)Zaglądneliśmy nieśmiało do wnętrza jednego z domków. Faktycznie architektura jest oryginalna i jedyna w swoim rodzaju, a miejsce pełne uroku. Apulijskie Trulli zdobią niemal każdą z wąskich uliczek Alberobello.

Balkon Santa Lucia - punkt widokowy Rione MontiW pobliżu Museo del Territorio zatrzymaliśmy się na chwilkę w okolicznej kawiarence, schowanej w jednym z domków Trulli. Włoska kawa w takich okolicznościach smakuje najlepiej :-) Wspomniane muzeum opowiada o krainie i historii Trulli, wejście płatne 4€. Audioprzewodnik w kilku językach, niestety brak języka polskiego. Po pysznej kawce i rurkach z kremem (a co ;-) spacerkiem docieramy do jednego z punktów widokowych Alberobello, mieszczących się przy Piazza Plebiscito Punkt widokowy Alberobello - Belvedere Terrazza Balcone Santa Lucia. Roztacza się stąd wspaniały widok na dzielnicę Rione Monti.

Włochy Alberobello - Trulli Alberobello - Pierwsze domki trulli powstały w XII stuleciuPierwsze domki trulli powstały w XII stuleciuWłochy Alberobello - Punkt widokowy AlberobelloPunkt widokowy AlberobelloTuż przy placu wznosi się dumnie kościół Chiesetta rettoria Santissimo Sacramento e Santa Lucia compatrona. Po chwili odpoczynku maszerujemy w górę przepiękną uliczką Corso Vittorio Emanuelle aż na plac Piazza Curri, którego zwieńczeniem jest przepiękna Bazylika Świętych Kosmy i Damiana z polskim akcentem tuż przy wejściu do środka kościoła.

Włochy Alberobello - Punkt widokowy Alberobello - Zwiedzamy apulijskie AlberobelloZwiedzamy apulijskie AlberobelloWłochy Alberobello - polski akcent
Polski akcent przy wejściu do bazyliki w AlberobelloKoniecznie po wyjściu z bazyliki pójdź uliczką koło kościoła w górę, aż do placu Piazza Sacramento przy którym przycupnął Trulli Sovrano. Piękny charakterystyczny dom, którego wnętrze prezentuje niesmowitą historię powstawania budynków Trulli oraz życia bogatszych właścicieli. Od razu zdasz sobie sprawę, jak wyglądało życie w tym czasie. Wnętrze nietypowego, bo dwupiętrowego trulla i jego wyposażenie pochodzi głownie z XIX i połowy XX wieku.

Po wyjściu skieruj się w dół, w stronę z której przyszedłeś i mniej więcej w połowie ulicy odbij w prawo w Via Umberto, która doprowadzi Cię wprost do drugiej, bardziej malowniczej i znacznie bardziej obleganej przez turystów dzielnicy Alberobello - Rione Monti.

Włochy Alberobello - Trulli - Trulli SovranoTrulli SovranoWłochy Alberobello - Trulli Alberobello - Sklepiki w Alberobello gromadzą lokalne rękodziełaSklepiki w Alberobello gromadzą lokalne rękodziełaGłówna, najbardziej reprezentacyjna ulica Alberobello znajduje się tuż po drugiej stronie ulicy. Podążaj nią cały czas w górę, odbijając raz w lewo, raz w prawo by poczuć niebywały klimat tegoż miejsca.


Alberobello - dzielnica Rione MontiNieśpieszny spacer po Rione Monti to najlepszy sposób na poznanie Alberobello, wręcz idealny na fotograficzną wycieczkę po okolicy Trulli. Zjawiskowe, kolorowe uliczki pełne smerfowych domków aż proszą się by pospacerować bez pośpiechu zaglądając do licznych, urokliwych sklepików i miniaturowych restauracji.

Włochy Alberobello - Trulli Alberobello - Klimatyczne, kolorowe uliczki pełne smerfowych domkówKlimatyczne, kolorowe uliczki pełne smerfowych domkówWłochy Alberobello - Rione Monti
Dzielnica Rione MontiWłochy Alberobello - domki Trulli
Domki trulli są okrągłe i mają stożkowate dachy z kamieniaMniej więcej w połowie długości najbardziej spacerowej ulicy w Alberobello znajduje się kolejny punkt widokowy do którego kierują brązowe znaki - Terazza Panoramica. Z otoczonego murkiem widokowego tarasu rozpościera się piękny widok na okolicę i domki Trulli aż po horyzont.

Zwieńczeniem naszego spaceru po Alberobello był bielony kościół św. Antoniego. Jedyny w swoim rodzaju, zbudowany w 1926 roku w stylu Trulli kościółek, położony na końcu spacerowej uliczki. Warto zajrzeć do środka! Kręcąc się bez pośpiechu po miasteczku powoli kierowaliśmy się do punktu wyjścia. Odwiedziliśmy raz jeszcze na taras widokowy Belvedere Terrazza Balcone Santa Lucia, z którego roztaczała się zjawiskowa panorama na dzielnicę Trulli i usiedliśmy na dłuższą chwilę by kontemplować piękne chwile.

Włochy Alberobello - Trulli Alberobello - Domków trulli w samym mieście i okolicy jest około 1500 sztukDomków trulli w samym mieście i okolicy jest około 1500 sztukWłochy Alberobello - Apulia
Alberobello jest magiczneWłochy Alberobello - co zobaczyć
Alberobello rodzinnieW godzinach wieczornych wróciliśmy na parking przy hotelu Grand Hotel Olimp, skąd ruszyliśmy w drogę powrotną do Monopoli. To był przepiękny dzień i na pewno zostanie na długo w naszej pamięci. Bardzo polecamy.

Włochy Alberobello - Trulli Alberobello - Alberobello rozpieści swoim nietuzinkowym klimatem każdego turystę!Alberobello rozpieści swoim nietuzinkowym klimatem każdego turystę!Włochy Alberobello - Trulli Alberobello - Kościół św. AntoniegoKościół św. AntoniegoWłochy Alberobello - białe domki Trulli
Białe domki trulli świetnie kontrastowały tegoż dnia z niebem dodając wszystkiemu jeszcze więcej magiiWłochy Alberobello -  nasz przewodnik
Przewodnik po Alberobello ;-)Atrakcje Apulii - co warto zobaczyć w pobliżu Alberobello?Locorotondo - jedno z najpiękniejszych białych miasteczek włoskiej Apulii (9 kilometrów)
Monopoli - apulijskie atrakcje zakropione pyszną kawą z migdałami i camping Santo Stefano (24 kilometry)
Spacerem po uroczym Polignano a Mare z najsłynniejszą plażą Apulii (29 kilometrów)
Ostuni - tajemniczce Białe Miasto Apulii i najlepsze lody we Włoszech (36 kilometrów)

Ceny

Kawa : 1,5€
Lody (porcja) : 2€
Pizza (kawałek) : 2€
Woda mineralna gazowana : 1,1€/1l.

Bilety i opłaty

Parking Alberobello : darmowy

Podsumowanie

Domki Trulli zrobiły na nas ogromne wrażenie. Gęstość zabudowy oraz wąskie, kręte uliczki tworzą niepowtarzalną atmosferę. Alberobello rozpieści swoim nietuzinkowym klimatem każdego turystę, a w połączeniu z Locorotondo stanowi wspaniałą, jednodniową wycieczkę po najpiękniejszych atrakcjach włoskiej Apulii. Co możemy więcej napisać? O, może tak :-) Jeśli w Italii ma być cudnie, odwiedź podróżniku koniecznie włoskie południe! Ciao.

Zerknij na mapę gdzie to jestStart podróży Odwiedzone miejsce

↤ poprzedni wpis | Włochy
    Locorotondo - jedno z najpiękniejszych białych miasteczek włoskiej Apulii

Włochy | następny wpis ↦
Lecce - barokowa perła południowych Włoch    

Wpadnij na YouTube


TravelPasja.pl


Witaj na blogu. Zaplanuj z nami swoją podróż samochodem i z namiotem w bagażniku.

Sprawdź nasze relacje z wycieczek autem po Polsce i Europie, w których opowiadamy o najpiękniejszych miejscach, plażach, wsiach i miasteczkach oraz prowadzimy krok po kroku do samodzielnej organizacji podróży od A do Z.

Przedstawiamy wszystkie poniesione koszty i podpowiadamy jak podróżować...taniej i lepiej.

Rozgość się i...szerokiej drogi!
insta travelpasja

Galeria zdjęć (65)zobacz wszystkie zdjęcia

Polecamy


Atrakcje turystyczne w okolicyAlberobello Trulli Alberobello


Alberobello Punkt widokowy Alberobello


Alberobello Bazylika Świętych Kosmy i Damiana

Najpiękniejsze plaże Europy


Plaża Białogóra

Białogóra

Polska

Plaża Squadrone o delle Vacche
Cala Girgolu

Sardynia

Plaża Santa Giulia

Porto Vecchio

Korsyka

Plaża White Beach

Rosignano Solvay

Włochy

Plaża Ses Salines

La Savina

FormenteraŚledź nas na Facebooku


TravelPasja.pl © 2003 - 2024 - blog o podróżach prawa autorskie mapa strony
Pliki Cookies : Ta strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności.

Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce. Rozumiem i akceptuję komunikat. Nie pokazuj więcej.
Travel Pasja