3 kwiecień 2009, ostatnia aktualizacja poradnika 7 luty 2023
Olsztyn - zamek
Śląskie zamki - Będzin Siewierz i Olsztyn
Zwiedzamy Polskę
- najpiękniejsze miejsca, plaże i atrakcje turystyczne
Część #31 -
Zamek Będzin - Zamek Siewierz - Zamek Olsztyn
Zapowiadał się przyjemny, wiosenny dzień. Postanowiliśmy wybrać się po ciężkiej, długiej zimowej przerwie na pierwszą tego roku skromną wyprawę w województwo śląskie. Długo analizowaliśmy zamki w województwie małopolskim korzystając z różnych źródeł i doszliśmy do wniosku, że nie ma już w tym województwie zamku, którego nie odwiedziliśmy.
Celem jednodniowego wyjazdu były trzy śląskie zamki. Wcześnie rano wyruszyliśmy w podróż w stronę Katowic, by ostatecznie dotrzeć do pierwszego z naszej listy zamku. Pogoda od godzin porannych dopisywała, delikatne wiosenne słońce. To jest to ! Media spisały się na medal w tej kwestii. Po ponad godzinnej jeździe dotarliśmy do zamku w Będzinie.
Będzin, miasto powiatowe, położone jest na Wyżynie Śląskiej, we wschodniej części województwa śląskiego. Miasto zalicza się do grupy najstarszych miast w województwie śląskim. Na jego terenie znajduje się kilkanaście zabytkowych obiektów jak np. miejskie mury obronne, cmentarz żydowski (kirkut) z XVIII/XIX w., średniowieczny układ urbanistyczny miasta wraz ze Wzgórzem Zamkowym, kościół parafialny św. Trójcy, kamienice w Śródmieściu, Dworzec PKP Będzin oraz obronny zamek królewski który był obiektem naszych zainteresowań.
Zamek w Będzinie
Wspaniale prezentujący się królewski zamek w Będzinie jest świetnie zachowaną, średniowieczną warownią obronną wzniesioną przez Kazimierza Wielkiego w systemie tzw. Orlich Gniazd na pograniczu Małopolski i Śląska, której historia sięga IX wieku. Zamek ten można określić jako perełkę polskiej architektury obronnej.
Zamek w Będzinie w pełnej okazałości
Położony jest niemalże w samym centrum miasta w sąsiedztwie kamienic, w tle fabrycznych kominów oraz szarych blokowisk. Po licznych zniszczeniach, starannie odrestaurowany zabytek obudził w nas zachwyt piękną surową formą. Obecny wygląd zawdzięcza XIX w. przebudowie w duchu romantyzmu i powojennej rekonstrukcji.

Jesteśmy w wieży zamkowej
Średniowiecze i nowoczesność
Warownia składa się zamku górnego, na którym stoi czworoboczna wieża mieszkalno - obronna, baszta o wysokości około 20 metrów z której roztacza się rozległy, industrialny widok na całą okolicę wraz z pobliskim Pałacem Mieroszewskich, z przedzamcza z pozostałościami murów obwodowych. W zamku obecnie mieści się Muzeum Zagłębia z ciekawą kolekcją dawnej broni białej, palnej i uzbrojenia ochronnego.
Zamek w Będzinie z nieco innej perspektywy
Wspaniale prezentujący się zamek leży przy drodze nad Czarną Przemszą
Kolekcja zawiera głównie broń zachodnioeuropejską, różnych typów z okresu XV - XIX wieku. Muzeum zamkowe otwarte jest codziennie oprócz poniedziałków. Wejście płatne. Za wejście na wieżę widokową trzeba również uiścić opłatę. Na terenie będzińskiego zamku odbywają się turnieje rycerskie, spotkania plenerowe, zabawy z bronią organizowane przez Bractwo Kurkowe oraz targi staroci.
Zamek otacza fosa oraz wysoki podwójny mur obwodowy
Po 30 minutowym pobycie na zamku, odwiedzeniu baszty i muzeum, wybraliśmy się na krótki spacer dookoła warowni, a kolejno ruszyliśmy w drogę w stronę Częstochowy. Kolejnym zamkiem, który odwiedziliśmy tego dnia, były ruiny zamku w Siewierzu.
Zamek w Siewierzu
Zamek w Siewierzu o wybitnie obronnym charakterze, to całkiem nieźle zachowane ruiny zamku książęcego, będącego również siedzibą biskupów krakowskich. Położony jest na sztucznej wyspie, ponoć dookoła rozpościerało się kiedyś ogromne jezioro, które utrudniało próby zdobycia warowni. W wyniku prowadzonej konserwacji, siewierski zamek stanowi ruinę z zachowanym pełnym obwodem murów, wieżą bramną i zrekonstruowanym barbakanem.
Zamek w Siewierzu
Zamek biskupów krakowskich w Siewierzu
Przetrwały jedynie nieliczne oryginalne, zauważalne elementy kamieniarki jak np. dekoracyjne obramowania okien. Rekonstrukcja mostu zwodzonego zasługuję na dużą czwórkę. Zamek położony jest we wschodniej części miasta i w przeciwieństwie do zamku w Będzinie, przylegają do niego tereny zielone stanowiące rekreacyjny obszar dla mieszkańców i turystów. Czytaliśmy, że istnieje możliwość wejścia do środka, ale chyba okazyjnie?
Brama główna zamku
W każdym razie nam nie było dane wejść na dziedziniec. Był zamknięty. Po spacerze, polegającym na obejściu zamku dookoła udaliśmy się w dalszą drogę.
Zamek królewski w Olsztynie koło Częstochowy
Malownicze ruiny olsztyńskiego zamku, położone na stromym wzniesieniu efektownie górują nad miasteczkiem Olsztyn nieopodal Częstochowy. To jeden z zamków położonych na szlaku Orlich Gniazd, który tworzyło kilkanaście warowni niegdyś broniących południowej granicy Polski. Zamek w Olsztynie był prawdziwą twierdzą nie do zdobycia.
Zamek Olsztyn
Ruiny zamku w Olsztynie
Budowę zamku przypisuje się inicjatywie Kazimierza Wielkiego
Jego budowę przypisuje się inicjatywie Kazimierza Wielkiego, choć wśród historyków panuje odmienny pogląd. Podobno dużo wcześniej przed panowaniem Kazimierza Wielkiego, stała tam należąca do biskupa krakowskiego murowana warownia. Do czasów współczesnych dość dobrze zachował się zamek górny z okrągłą wieżą i fragmentami budynków mieszkalnych, a także stojąca nieopodal baszta Sołtysia, której grubość murów sięga 4,5 metra!
Wysoka wieża góruje nad miasteczkiem
Na linii fundamentów dostrzec można również wyznaczone przez murek zarysy zamku dolnego. Ruiny zamku stanowią jedną z ciekawszych atrakcji turystycznych w okolicy Częstochowy.
Z samego zamku pozostało jednak niewiele. Mimo to zamek, a raczej jego usytuowanie wśród wapiennych skał stwarzania magiczną scenerię, idealną na spacer bez pośpiechu. Z najwyższego punktu roztacza się wspaniały widok na cztery strony świata, a ruiny zamku skąpane w popołudniowym słońcu potęgują klimat historii tego miejsca.
Plątamy się po ruinach zamku
Usytuowanie zamku wśród wapiennych skał tworzy tajemną scenerię
Zamek w Olsztynie w dalszej perspektywie
Zamek w Olsztynie był ostatnim, który odwiedziliśmy tegoż dnia. Ostatnim i najbardziej widokowo - sielankowym. Jego scenerię wykorzystano m.in. do kręcenia scen do serialu "Czarne chmury". Po dłuższym spacerze i odpoczynku wśród wapiennych skał, skałek, ruin zamkowych udaliśmy się w drogę powrotną do domu.
Jura po horyzont
Scenerię wykorzystano do kręcenia scen serialu Czarne chmury
Przed opuszczeniem Olsztyna, skorzystaliśmy z usług Pizzerii położonej dwa kroki od głównego wejścia na terytorium zamku. Pizza była pycha. Polecamy!
Atrakcje Śląskie - co warto zobaczyć w pobliżu?
Śląskie atrakcje - ZOO w Chorzowie i ciekawy park etnograficzny (18 kilometrów)
Szlakiem małopolskich zamków cz.1 - urokliwe ruiny i wielkie tajemnice od Rabsztyna po Mirów (50 kilometrów)
Małopolskie zamki, Auschwitz Birkenau i skansen w Wygiełzowie (50 kilometrów)
Bilety, opłaty
Zamek Będzin : 8zł
Odsłony : 68,424 osób.
Zerknij na mapę gdzie to jest

Start podróży

Odwiedzone miejsce