TravelPasja.pl - blog o podróżach, wyprawy samochodem po Polsce i Europie

Home Odwiedzam miasteczko Murter - jak wygląda Starówka? Przewodnik Chorwacja Murter Dalmacja Slanica & okolice

Oglądaj nas na YouTube


Polub nas na Facebooku


19 lipiec, ostatnia aktualizacja poradnika 3 luty 2024

Chorwacja - Murter
Odwiedzam miasteczko Murter - jak wygląda Starówka?

Zwiedzamy Chorwację

- najpiękniejsze miejsca, plaże i atrakcje turystyczne

Część #31 -

MurterPo spędzeniu wyjątkowego czasu na kempingu Slanica na wyspie Murter postanowiłem odwiedzić niewielką wieś o tej samej nazwie. Ogólnie przyjęło się że stolicą wyspy jest miasto lub wieś, której nazwa brzmi identyczne co nazwa wyspy. Zatem wybrałem się na krótki przedpołudniowy spacer po Murter, wsi położonej w północno-zachodniej części wyspy.

W drodze do stolicy wyspyMurterTa niewielka mieścina umiejscowiona pomiędzy niewysokimi, urokliwymi i porośniętymi lasem wzgórzami znajduje się około 30 kilometrów od popularnego Szybenika. Najwyższym ze wzgórz jest Raduč 125m n.p.m. Na Murter można dotrzeć ekspresowo, bowiem wyspa połączona jest z lądem mostem, którego można niemal nie zauważyć za sprawą niewielkiej odległości pomiędzy wyspą a lądem.

Gdybyście mieli ochotę, z kempingu Slanica możecie wybrać się na spacer do wsi Murter. Odległość do pokonania pieszo to zaledwie 2,5 kilometra. Na wyspie Murter wszędzie jest blisko ;-)

Szukam miejsca do zaparkowania samochoduO poranku spakowałem namiot do samochodu, kolejno po porannej kawie połączonej z wspaniałym widokiem wprost z mojej parceli, postanowiłem opuścić to cudne miejsce i ruszyć dalej z nadzieją na odkrycie kolejnych, równie urokliwych miejsc, świetnych rodzinnych jak i kameralnych a zarazem nie drogich chorwackich kempingów.

Murter - kemping SlanicaDo Murter wprost z kempingu Slanica przybyłem samochodem w ciągu kilku minut. Tuż po dotarciu na miejsce zatankowałem samochód na stacji INA w porcie. Auto zaparkowałem bez problemu dwie uliczki dalej na publicznym parkingu w strefie Zona 2. Stamtąd w ciągu niespełna minuty pieszo dotarłem z powrotem do mariny od której rozpocząłem leniwy spacer po wiosce.

Gdzie nocowałem?Na Murter z Krakowa wybrałem się samochodem. Podczas całej wyprawy nocowałem na wielu campingach rozlokowanych wzdłuż całego wybrzeża oraz na kilku wyspach, m.in. na kempingu Slanica, który zarezerwować możecie poprzez booking.com, naszym zdaniem najlepszym cenowo portalu rezerwacyjnym. Łapcie 50zł zwrotu za nocleg, dzięki któremu otrzymacie 50zł zwrotu tuż po zrealizowaniu rezerwacji. Po przejściu na stronę booking.com, w miejscu: "Miejsce, nazwa obiektu lub adres", wpiszcie: Slanica Murter. Warto skorzystać na stronie z mapy rozmieszczenia noclegów, aby wybrać obiekt noclegowy położony możliwie najbliżej plaży.

Odległość od kempingu Slanica do wsi Murter : 2,5 kilometra.
Cena noclegu na kempingu Slanica : 28 €/doba (1os. + namiot + prąd + samochód).


Parking MurterNie zauważyłem problemów z parkowaniem auta na miejskich parkingach, choć w centrum są one płatne. Auto zostawiłem w bocznej uliczce Put Gradine, na tyłach sklepu Tommy Supermarket. Ceny parkingów za godzinę postoju są wszędzie do siebie zbliżone. Godzina parkowania to koszt od 1 do 2 €.

Murter - parkingParking nieopodal marketu Tommy kosztował mnie 1€ za godzinę. Opłatę uiszcza się w najbliższym parkometrze. Lokalizacja parkingu zobacz lokalizację.

Stare Miasto & atrakcjeDo centrum niewielkiej Starówki wprost z parkingu przybyłem w ciągu 3 minut spacerem. Ciężko jednak to miejsce określić Starym Miastem czy Starówką, trudno także określić, kiedy Chorwaci po raz pierwszy postawili stopę na wyspie Murter. Za czym jednak tutaj dotarłem, postanowiłem przejść się leniwie po niewielkim porcie i spróbować złapać z tym miejscem jakiekolwiek "flow".

Murter - MarinaMurter - niewielki portMurter - główny placWzdłuż mariny i głównej, najbardziej reprezentatywnej części wsi ciągnie się kamienna promenada. W niewielkim porcie kołyszą się kolorowe rybackie łodzie. Dookoła spokój, brak krzyków, uniesień, gwaru. Iście wyspowa atmosfera czyli to, co kocham chyba najbardziej w podróży.

Murter - leniwa, wyspowa atmosferaMurter - Morze AdriatyckieMurter - niewielki plac otoczony przez kawiarenkiW trakcie przechadzki co kawałek napotykałem wypożyczalnie łodzi i drewniane budki z ofertą lokalnych biur turystycznych, w tym rejsów na przepiękne wyspy Kornati. Ceny od 30 EUR od osoby. W cenie wliczony lekki ciepły posiłek.

Murter - urokliwe kamieniceMurter - fajne miejsce na przedpołudniowe EspressoMurter jest w porządku!Po chwili przybyłem na dość reprezentacyjny niewielki plac otoczony przez kawiarenki schowane w starych kamienicach, pizzerie, restauracje, butiki i budki z lodami. A to wszystko u stóp morza Adriatyckiego mieniącego się wszystkimi odcieniami turkusu. Przyjemne miejsce by wypić popołudniowe Espresso czy zjeść niewielki posiłek w rytmie bałkańskiej muzyki wydobywającej się z otwartych okiennic, przed którymi co krok stały osłonięte przed słońcem nakryte do obiadu stoliki.

Murter - lokalna kawiarenkaMurter - uliczka w centrum wsiPrzycupnąłem na chwil kilka na drewnianej ławeczce by poobserwować jak leniwie się toczy wyspiarskie życie. Zawsze podziwiałem wyspiarzy. Ich życzliwość, uśmiech, brak pośpiechu i otwartość do ludzi. W sumie mógłbym tak żyć. Chociaż? Wszędzie dobrze gdzie nas nie ma ;-)

Murter - w starych kamieniczkach skrywają się życzliwi ludzieMurter - rybackie sieciPo chwili nic nie robienia pomaszerowałem dalej. Gdzieś w boczną uliczkę by zgubić się pomiędzy niewysokimi kamieniczkami. W sumie to ciężko się tu zgubić, gdyż wąskich kolorowych uliczek było może 5 na krzyż ;-) Tak czy inaczej robiłem wszystko by się zgubić, lecz gdziekolwiek bym nie zawędrował, zawsze docierałem na końcu do morza.

Murter - ciężko się tutaj zgubićPogoda dopisywała, temperatura również. Było około 38 stopni w cieniu. Nie ukrywam iż klimat niektórych uliczek mi się podobał. Gdzieniegdzie słychać było rozmowę starszych Chorwatów, gdzieś indziej tuż nad głową pomiędzy kamienicami rozwieszone były rybackie sieci, a jeszcze gdzieś indziej z okien wydobywał się zapach bałkańskich dań pomieszany z świeżo zawieszonym praniem.

Murter - cicho i spokojnieMurter - lodziarniaMurter - gałka loda kosztowała 6 złWstąpiłem też do jednej z lodziarni, a z racji iż byłem jedynym wędrowcem w tym czasie, miła sprzedawczyni poczęstowała mnie kilkoma smakami lodów z oferty, abym wybrał ten jeden. Najlepszy. To że od godziny miła pani nie miała klienta dowiedziałem się od niej samej. Gałka kosztowała w przeliczeniu około 6 złotych.

Murter - chill timeMurter - tak tu cicho i spokojnieMurter - restauracja Tic TacSzczęśliwy, bo przecież nie ma nic pyszniejszego niż lodzik w upalny i bezchmurny dzień, pomaszerowałem dalej i po chwili usiadłem komuś przed wejściem do domu i zarazem tuż obok kołyszących się małych łódek. Kiedy tak sobie siedziałem konsumując lodowe słodkości, rozważałem w myślach...co dalej. Gdzie pojechać? Fajnie jest biwakować na wyspach. To może pojadę na kemping na kolejną chorwacką wyspę? W sumie czemu nie...

Murter Ice Cream ;-)Nic lepszego nie ma, zwłaszcza w upalny dzień!Murter - kamienice w mariniePokręciłem się jeszcze trochę po uliczkach w porcie. Dotarłem również do miejskiej plaży której długość to zaledwie kilkadziesiąt metrów. Podłoże plaży było żwirkowe, a woda bardzo spokojna. Brak fal i całkowity brak ludzi. To chyba zaleta tego miejsca.

Fajna przechadzka po wiosce MurterMurter - klimatMurter - a gdyby tak zostać do obiadu?Wstąpiłem też po pieczywo do lokalnej piekarni, a w drodze powrotnej na parking kupiłem sobie jeszcze jedną gałkę. Jak szaleć to szaleć ;-) Po kwadransie dotarłem do auta. Obszedłem go dookoła aby sprawdzić czy nie ma żadnej blokady na kołach po czym chwilę go przewietrzyłem i ruszyłem w drogę. Bez celu. Przed siebie. To sprawia mi najwięcej radości. Hej!

Murter - lokalna piekarniaLubicie wyspiarski spokój?Na wyspie Murter znajdziecie go z pewnością
Atrakcje Murter - co warto zobaczyć w pobliżu?Ceny

Lody (gałka) : 1,5 Kun (HRK)
Kawa Frappe : 30 Kun (HRK)
Domowe ciacho : 30 Kun (HRK)
Obiad : 90 Kun - 250 Kun (HRK)

Bilety i opłaty

Parking Murter : płatny 1 €/1h

Podsumowanie

Murter to malutka wioska na mapie równie małej wyspy o tej samej nazwie. Jeśli będziecie spędzać urlop w pobliżu, np. na kempingu Slanica to warto się wybrać spacerem do tego miejsca. Choćby na kawę połączoną z lodami. W innym przypadku nie widzę sensu odwiedzin stolicy wyspy.

Nie ma tu żadnych dodatkowych atrakcji, ale przede wszystkim nie ma żadnych zabytków. W zamian za ich brak, wioska oferuje wyspową, leniwą atmosferę i uśmiechniętych mieszkańców, którzy ucieszą się na twój widok.

Zerknij na mapę gdzie to jestStart podróży Odwiedzone miejsce

↤ poprzedni wpis | Chorwacja
    Camping Slanica - zjawiskowy kemping w rytmie slow life

Chorwacja | następny wpis ↦
Camping Solaris Amadria - rodzinny kemping u stóp pięknego Szybenika    

TravelPasja.pl


Witaj na blogu. Zaplanuj z nami swoją podróż samochodem i z namiotem w bagażniku.

Sprawdź nasze relacje z wycieczek autem po Polsce i Europie, w których opowiadamy o najpiękniejszych miejscach, plażach, wsiach i miasteczkach oraz prowadzimy krok po kroku do samodzielnej organizacji podróży od A do Z.

Przedstawiamy wszystkie poniesione koszty i podpowiadamy jak podróżować...taniej i lepiej.

Rozgość się i...szerokiej drogi!
insta travelpasja

Galeria zdjęć (53)zobacz wszystkie zdjęcia

Polecamy


Najpiękniejsze plaże Europy


Plaża Białogóra

Białogóra

Polska

Plaża Squadrone o delle Vacche
Cala Girgolu

Sardynia

Plaża Santa Giulia

Porto Vecchio

Korsyka

Plaża White Beach

Rosignano Solvay

Włochy

Plaża Ses Salines

La Savina

FormenteraŚledź nas na Facebooku


TravelPasja.pl © 2003 - 2024 - blog o podróżach prawa autorskie mapa strony
Pliki Cookies : Ta strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności.

Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce. Rozumiem i akceptuję komunikat. Nie pokazuj więcej.
Travel Pasja