TravelPasja.pl - blog o podróżach, wyprawy samochodem po Polsce i Europie

Home Primošten - bajeczne miasteczko w Dalmacji Przewodnik Chorwacja Dalmacja Primosten & okolice

Oglądaj nas na YouTube


Polub nas na Facebooku


22 lipiec, ostatnia aktualizacja poradnika 3 luty 2024

Chorwacja - Primošten
Primošten - bajeczne miasteczko w Dalmacji

Zwiedzamy Chorwację

- najpiękniejsze miejsca, plaże i atrakcje turystyczne

Część #35 -

PrimoštenW trakcie urlopu na popularnym wśród Polaków kempingu Adriatic, jednego dnia tuż po śniadaniu wybrałem się na wycieczkę do pobliskiego Primošten. Z kemping Adriatic można również dotrzeć do miasteczka na piechotę. Do pokonania jest około 3,5 kilometra. Ja wybrałem się samochodem z racji iż chciałem tegoż dnia odwiedzić jeszcze jedno wspaniałe widokowo miejsce. Jakie? Zaraz wam wszystko opowiem :-)

Primošten to miasteczko umiejscowione gdzieś w połowie drogi pomiędzy Trogirem i Splitem w środkowej Dalmacji. To urocza miejscowość położona na brzegu Adriatyku, której najstarsza część z lotu ptaka wygląda jak rakieta do ping-ponga.

Primošten - zapraszam na spacer po miasteczkuPrimošten nie jest dużym miastem, na stałe liczy niespełna 3 tys. mieszkańców. Jego główną siłą napędową jest oczywiście branża turystyczna. Najbliższym większym miastem, które wam polecam odwiedzić w jego pobliżu jest Szybenik położony w odległości około 30 kilometrów na północ.

Primošten - BałkanyZ czego słynie Primošten i dlaczego postanowiłem go odwiedzić? Miejsce słynie z przede wszystkim z urokliwego Starego Miasta, pięknie położonego na wysuniętym głęboko w morze cyplu. Słynie też z przyjemnych plaż w okolicy, cudownego koloru morza Adriatyckiego, kilku zabytków i oczywiście winnic. A tych w okolicy jest na prawdę sporo. Na rozległych kamienistych zboczach uprawiane są jedne z najlepszych w Chorwacji winorośli. A skoro winnice to i wspaniałe winiarnie. Jeśli zamierzacie zagłębić temat, warto tu dotrzeć albo pieszo, albo...mieć kierowcę ;-)

Primošten - warzywniakDo Primošten wprost z kempingu Adriatic dotarłem samochodem w zaledwie kilka minut. Dzień przed wizytą w miasteczku sprawdziłem na mapie Google gdzie mogę zaparkować samochód, najchętniej za darmo i w dodatku w pobliżu centrum. I wiecie co? W szybkim tempie znalazłem takie miejsce!

Gdzie nocowałem?Do Primošten z Krakowa wybrałem się samochodem. Podczas całej wyprawy nocowałem na wielu campingach rozlokowanych wzdłuż całego wybrzeża oraz na kilku wyspach, m.in. na kempingu Adriatic, który zarezerwować możecie poprzez booking.com, naszym zdaniem najlepszym cenowo portalu rezerwacyjnym. Łapcie 50zł zwrotu za nocleg, dzięki któremu otrzymacie 50zł zwrotu tuż po zrealizowaniu rezerwacji. Po przejściu na stronę booking.com, w miejscu: "Miejsce, nazwa obiektu lub adres", wpiszcie: Adriatic Primošten. Warto skorzystać na stronie z mapy rozmieszczenia noclegów, aby wybrać obiekt noclegowy położony możliwie najbliżej plaży.

Camping AdriaticOdległość od kempingu Adriatic do Primošten : 3,5 kilometra.
Cena noclegu na kempingu Adriatic : 41 €/doba (1os. + namiot + prąd + samochód).


Darmowy parking PrimoštenWybrany przeze mnie parking zlokalizowany był kilometr od ścisłego centrum miasteczka. Mało tego, był całkowicie darmowy. Bez jakiegokolwiek problemu zaparkowałem samochód. Parking jest spory choć w znacznej większości niestety nie zacieniony. Zalecam zabrać ze sobą w podróż do Chorwacji osłony przeciwsłoneczne na szyby pojazdu.

Primošten - darmowy parkingStojąc chwilę na parkingu zauważyłem sporą rotację aut w tym miejscu. Gdybyście jednak nie znaleźli wolnego miejsca na parkingu, możecie skorzystać z innych płatnych w samym centrum. Godzina parkowania to koszt od 0,8 do 1,5 €. Płatność odbywa się w Parkometrze. Tymczasem zostawiam wam lokalizację darmowego parkingu. Lokalizacja parkingu zobacz lokalizację.

Primošten - plaża LukaJeśli zaparkujecie samochód na polecanym przeze mnie bezpłatnym parkingu, do najstarszej i najpiękniejszej części miasteczka macie do przejścia około jednego kilometra spacerem. Idzie się szybko, a droga wzdłuż wciśniętej mocno w głąb lądu niewielkiej zatoczki jest dość przyjemna ale przede wszystkim widokowa. Uliczka okalająca częściowo zatokę nazywa się Porat.

Primošten - zatoka PoratPrimošten - Środkowa DalmacjaPrimošten - panorama Starówki z plaży LukaW pewnym momencie dotrzecie do miejsca w którym bankowo się zatrzymacie. Na pierwsze zdjęcia i krótki odpoczynek. Tym miejscem jest niewielki parking i zarazem początek miejskiej plaży ze spektakularnym i najlepszym widokiem na Starówkę. Widok jest obłędny! To właśnie od plaży Luka warto rozpocząć przechadzkę i zwiedzanie chorwackiego miasteczka.

Dzień dobry z Primošten!Primošten - żwirkowa miejska plażaAdriatyk mieni się tysiącem odcieni koloru niebieskiegoPlaża Luka to jedna z tych najwspanialszych miejskich plaż u stóp Starówki Primošten. Choć wąska, jest bardzo zadbana i darmowa. Dominuje tu podłoże żwirkowe, a brzeg oblewany jest przez piękny kolorem Adriatyk. Morze w tym miejscu mieni się tysiącem odcieni koloru niebieskiego.

Wzdłuż plaży Luka ciągnie się elegancka promenadaPrimošten - zamek na wodzieWzdłuż plaży Luka ciągnie się wąska, elegancka promenada wzdłuż której możecie również zaparkować samochód. Z kolei z atrakcji na morzu, dla dzieci kołysał się spory zamek wodny oraz boiska do gry w piłkę wodną. Zamek był płatny, a ja zachęcam do spaceru wzdłuż plaży brodząc w morzu. Pomimo wysokich lipcowych temperatur sięgających nawet 42 stopni w cieniu, temperatura morza była niewysoka. Pod kątem temperatury morza to co prawda nie Bałtyk, ale również i nie Włochy!

Primošten - pomnik RybakaGdzieś w połowie drogi miniecie również pomnik lokalnego rybaka. Z kotem.

Plaża Luka jest urokliwaPrimošten - punkt widokowyPrimošten - zachęcam do spaceru wzdłuż plażyNa końcu plaży tuż za kamienną kapliczką znajduje się malutki bardzo przyjemny park miejski. Cudowne ukwiecone miejsce ze sporą ilością cienia, ławeczkami dookoła fontanny ale przede wszystkim widokiem na mury okalające Starówkę wraz z umieszczoną na środku główną bramą obronną.

Primošten - park miejskiPrimošten - Crkva sv RokPrimošten - StarówkaPrimošten - dotarłem do najstarszej części miasteczkaNiegdyś miasteczko było wyspą. Dziś kiedy obronne walory przestały być istotne, Primošten połączony został na stałe z lądem i staje się jednym z najpiękniejszych kurortów nad Adriatykiem. Najładniejszym i najbardziej malowniczym miejscem w Primošten jest bez dwóch zdań Starówka. I nie mam na myśli Starego Miasta jakie znamy z Krakowa czy Wrocławia.

Primošten - pomnik RolnikówPrimošten - Brama GłównaPrimošten jest po prostu wyjątkowo urokliwy i kameralny. Jeden niewielki placyk, kilka kolorowych krętych uliczek, niezapomniane widoki na morze i mury obronne, które miały chronić miasto przed Turkami. A, i jeszcze kościół. Tak tylko tyle i aż tyle, ale...

Primošten - główny plac na StarówcePrimošten - najbardziej malowniczym miejscem jest StarówkaPrzyjemne centrum miasteczka w licznych starych kamienicach skrywa ciche kawiarenki i restauracje serwujące bałkańską kuchnię. A po pysznym obiadku możecie pospacerować wśród licznych butików i sklepików oferujących produkty regionalne, w tym oliwę czy wino. Niemal dookoła całej wysepki ciągnie się elegancki jasny chodnik, z którego roztacza się znamienity widok na morze i plaże. A tych w najbliższej okolicy jest kilka. O jednej już opowiedziałem.

Primošten - kamienice na Starym MiescieStarówka mieści małe kawiarenki i butiki z produktami "hand made"Zaraz po przekroczeniu skromnej Miejskiej Bramy wszedłem na główny plac na którym odbywają się różne festiwale i wydarzenia kulturalne. W kierunku placu opadają wąskie, klimatyczne uliczki zabudowane starymi lub bardzo starymi kamienicami. Bez zastanowienia pomaszerowałem w górę jedną z nich.

Primošten - maszeruję w stronę kościoła św. JerzegoPrimošten - otwarte domy mieszkańcówPo drodze otaczały mnie z dwóch stron jedno lub dwupiętrowe domy pokryte kamiennymi dachówkami z mocno wyróżniającymi się w blasku słońca zielonymi, drewnianymi okiennicami. Od czasu do czasu wścibsko spojrzałem do środka. Gospodarze nie kryli jak żyją, od po prostu otwarte drzwi wejściowe za którymi krył najczęściej się kuchenny aneks.

Primošten - dzwonnica kościoła św. JerzegoPo niedługiej chwili marszu przybyłem na najwyżej położony punkt Starówki. Patrząc w dół w kierunku miejskiego placu, mogę jasno stwierdzić, że wszystkie drogi na Starówce Primošten prowadzą na wzgórze, gdzie stoi bardzo elegancki kościół św. Jerzego. Bezapelacyjnie warto przybyć w to miejsce, bo jest coś jeszcze...

Primošten - kościół św. JerzegoKościół św. Jerzego zbudowany w 1485 roku i odnowiony w 1760 roku to moim zdaniem najlepszy punkt widokowy na Starówce. Może nawet nie tyle kościół który stoi na szczycie półwyspu prawie od początku istnienia miasta, co przyległy do jego murów miejski cmentarz. Zdecydowanie najciekawsze miejsce. To właśnie z tegoż miejsca rozpościera się najlepsza panorama. Najwspanialszy widok na rozsiane po lazurowym Adriatyku liczne wyspy, plaże i miasteczko.

Primošten - kościół św. JerzegoKościół odnowiony został w 1760 rokuWnętrze kościoła św. JerzegoA przy okazji dziwne to miejsce. Z jednej strony cudowna przyroda tegoż świata, z drugiej miejsce zadumy. Idealnie na uświadomienie sobie pewnych spraw. Po chwili refleksji zaglądnąłem do wnętrza kościoła. Ołtarz był skromny i bardzo zadbany. Po wyjściu ze świątyni usiadłem na kilka chwil w pobliżu imponujących grobowców by w ciszy kontemplować chwile. Jakkolwiek i cokolwiek to znaczy.

Primošten - wzgórze kościelnePrimošten - cmentarzPrimošten - cmentarz to najlepszy punkt widokowy na StarówceWprost z kościoła pomaszerowałem tym razem w dół inną uliczką i zaraz po dotarciu na główny miejski plac wybrałem się jeszcze na krótki spacer dookoła Starówki. I to był strzał w dziesiątkę. Piękne widoki, wspaniała śródziemnomorska przyroda i urokliwe restauracyjki usadowione tuż przy morzu. I to dosłownie.

Primošten - miejsce zadumy i pięknych widoków na horyzonciePrimošten - plaża ReducaPrimošten - kawiarenkaPo drodze napotkałem również parę miniaturowych plaż, zatoczek oraz kilka polskich rodzin. Polacy są wszędzie! A dalej? A dalej spacerem wróciłem na parking gdzie zostawiłem auto. Po powrocie parking był pełny do granic jego możliwości. Przewietrzyłem chwilę samochód i ruszyłem w drogę. Do kolejnej zaplanowanej tegoż dnia turystycznej atrakcji.

Primošten - mini plaża przy Starym MieściePrimošten - starówką otoczona jest przyjemną promenadąWizyta w Primošten powoli dobiega końcaPrimošten - wzgórze Gaj i pomnik Matki Bożej LoretańskiejTo miejsce do którego koniecznie musicie wybrać się samochodem. Rozległa dookólna panorama zapiera dech w piersiach. Pomnik Matki Bożej Loretańskiej umiejscowiony jest zaledwie kilka kilometrów od centrum Primošten. Podjazd na górny parking jest ciekawym przeżyciem. Droga na szczyt jest szutrowa, ale dobrze przygotowana i utwardzona. Gorzej z jej nachyleniem. Miejscami było wesoło ;-)

W drodze na wzgórze GajPanorama Starówki Primošten z drogi prowadzjącej na wzgórze GajDroga na szczyt jest bardzo widokowaWzgórze Gaj zlokalizowane jest dokładnie 3,5 kilometra od miasteczka na wysuniętym podobnie jak Primošten głęboko w morzu cyplu. Spacerując po Primošten nie ma możliwości nie zauważenia tegoż miejsca za sprawą wysokiego na 17 metrów posągu Matki Bożej Loretańskiej, który postawiony został w 2017 roku. Wykonany jest z betonu z pustym wnętrzem i wykończony mozaiką, złotem i srebrem oraz malowanym szkłem.

Jak dla mnie...bajka!Panorama miasta PrimoštenMaszeruję na szczyt wzgórza GajMatka Boża Loretańska to patronka Primošten. Mieszkańcy darzą Matkę wielkim kultem, podobno ma moc przynoszenia szczęścia i uzdrawiania. Zgodnie z tradycją rokrocznie organizowane są uroczyste procesje ulicami miasta. Nie dziwię się, że mieszkańcy tak uważają, bowiem przybywając w to miejsce człowiek staje się szczęśliwszy. To moim zdaniem najbardziej imponujący punkt widokowy w okolicy miasteczka.

Primošten - wzgórze GajPrimošten - pomnik Matki Bożej LoretańskiejKoniecznie musicie dotrzeć w to miejsce :-)Po dotarciu na miejsce samochód zaparkowałem na wyznaczonym, darmowym parkingu około 300 metrów od szczytu wzgórza. Dalej mocno nachyloną betonową drogą powędrowałem na szczyt. Oprócz potężnego pomnika, na szczycie znajduje się mała kawiarenka. Postanowiłem spędzić tu dłuższą chwilę. Nieprzeciętny widok na Adriatyk i rozsiane po nim wysepki jak również wspaniale prezentująca się z tegoż miejsca Starówka Primošten, był potwornie miłym dodatkiem.

Wzgórze Gaj - panoramaBezkres AdriatykuWzgórze to najlepszy punkt widokowy w okolicy PrimoštenPo niespełna 40 minutach wróciłem na parking i ruszyłem w dalszą drogę. Na południe. Ahoj przygodo! ;-)


Atrakcje Primošten - co warto zobaczyć w pobliżu?Ceny

Lody (gałka) : 1,5 €
Kawa Frappe : 5 €
Pizza : 7 €
Obiad : 12 € - 30 €

Bilety i opłaty

Parking Primošten : darmowy
Parking Wzgórze Gaj : darmowy

Podsumowanie

Primošten to małe urokliwe miasteczko. Takie typowo chorwackie. Bardzo chorwackie. Ma w sobie chyba wszystkie walory tegoż regionu Europy. Warto poświęcić mu około dwóch godzin, choć samo obejście Starówki nie zajmie wam więcej niż 60 minut w dodatku niespiesznym marszem.

Kiedy już wchłoniecie małomiasteczkowy klimat Primoštenu, koniecznie wybierzcie się na wzgórze Gaj by w otoczeniu majestatycznych panoram kontemplować wakacyjne chwile. Najlepiej z filiżanką kawy w ręku. Bawcie się pięknie, hej!

Zerknij na mapę gdzie to jestStart podróży Odwiedzone miejsce

↤ poprzedni wpis | Chorwacja
    Camping Adriatic - ulubiony kemping Polaków

Chorwacja | następny wpis ↦
Camping Galeb - tani i najlepszy w przepięknym Omiš    

TravelPasja.pl


Witaj na blogu. Zaplanuj z nami swoją podróż samochodem i z namiotem w bagażniku.

Sprawdź nasze relacje z wycieczek autem po Polsce i Europie, w których opowiadamy o najpiękniejszych miejscach, plażach, wsiach i miasteczkach oraz prowadzimy krok po kroku do samodzielnej organizacji podróży od A do Z.

Przedstawiamy wszystkie poniesione koszty i podpowiadamy jak podróżować...taniej i lepiej.

Rozgość się i...szerokiej drogi!
insta travelpasja

Galeria zdjęć (105)zobacz wszystkie zdjęcia

Polecamy


Najpiękniejsze plaże Europy


Plaża Białogóra

Białogóra

Polska

Plaża Squadrone o delle Vacche
Cala Girgolu

Sardynia

Plaża Santa Giulia

Porto Vecchio

Korsyka

Plaża White Beach

Rosignano Solvay

Włochy

Plaża Ses Salines

La Savina

FormenteraŚledź nas na Facebooku


TravelPasja.pl © 2003 - 2024 - blog o podróżach prawa autorskie mapa strony
Pliki Cookies : Ta strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności.

Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce. Rozumiem i akceptuję komunikat. Nie pokazuj więcej.
Travel Pasja