TravelPasja.pl - blog o podróżach, wyprawy samochodem po Polsce i Europie

Home Gwiazda Północy - plaża w Jastrzębiej Górze i latarnia morska w Rozewiu Przewodnik Polska Pomorze Jastrzębia Góra & okolice

Polub nas na Facebooku


3 czerwiec, ostatnia aktualizacja poradnika 3 luty 2024

Jastrzębia Góra - plaża
Gwiazda Północy - plaża w Jastrzębiej Górze i latarnia morska w Rozewiu

Zwiedzamy Polskę

- najpiękniejsze miejsca, plaże i atrakcje turystyczne

Część #104 -

Jastrzębia GóraNastępnego dnia pobytu w Chłapowie nieopodal Władysławowa zjedliśmy w pokoju poranne śniadanko i z racji zapowiadającej się pięknej pogody postanowiliśmy kontynuować eksplorację wybrzeża odwiedzając następne wsie, miasteczka, plaże i morskie latarnie. Zapowiadał się cudowny dzień więc czym prędzej wskoczyliśmy do samochodu i ruszyliśmy w drogę. Już po kilku kilometrach podróży zatrzymaliśmy się na dużym parkingu przy ulicy Leona Wzorka w pobliżu latarni która była naszym pierwszym celem podróży.

Dla żeglarzy, marynarzy, rybaków przylądek Rozewie zawsze stanowił ważny punkt nawigacyjny stąd zapadły decyzje budowy morskich latarni w tym miejscu, które dziś stanowią historyczną atrakcję oraz doskonały punkt widokowy dla miłośników gatunku.

Gdzie nocowaliśmy?Do Jastrzębiej Góry z Krakowa wybraliśmy się samochodem. Podczas wyprawy po wybrzeżu nocowaliśmy w pensjonacie Morza Brzeg który zarezerwować możecie poprzez booking.com, naszym zdaniem najlepszym cenowo portalu rezerwacyjnym. Łapcie 50zł zwrotu za nocleg, dzięki któremu otrzymacie aż 50zł zwrotu tuż po zrealizowaniu rezerwacji. Po przejściu na stronę booking.com, w miejscu: "Miejsce, nazwa obiektu lub adres", wpiszcie: Morza Brzeg Chłapowo by wybrać dowolny, spełniający wasze oczekiwania obiekt noclegowy. Warto skorzystać na stronie z mapy rozmieszczenia noclegów, aby wybrać obiekt noclegowy położony możliwie najbliżej morza.

Odległość od pensjonatu Morza Brzeg Chłapowo do Jastrzębiej Góry : 6 kilometrów.
Cena noclegu w pensjonacie Morza Brzeg Chłapowo : 129,00 zł/doba (2os. + dziecko).


Darmowy parking Rozewie & Jastrzębia GóraW pobliżu latarni morskiej w Rozewiu znajduje się płatny parking. Ceny postoju 8 zł za dobę. Płatność odbywa się w budce przy wjeździe na teren parkingu. Lokalizacja dużego i wygodnego płatnego parkingu zobacz lokalizację. My zaparkowaliśmy za darmo gdyż w czerwcu można zaparkować pojazd bez dodatkowych opłat.

W Jastrzębiej Górze auto zaparkowaliśmy na ulicy Droga Rybacka w pobliżu wejścia na plażę nr. 23. Lokalizacja darmowego parkingu zobacz lokalizację.

Latarnia morska RozewieWysoka na niemal 33 metry morska latarnia w Rozewiu zlokalizowana jest w pobliżu Władysławowa na polskim wybrzeżu Bałtyku pomiędzy Jastrzębią Górą a Chłapowem. Tak naprawdę stoją tu w niedalekiej odległości od siebie dwie latarnie. Latarnia nazywana "Rozewie I" z 1822 roku poddana wielu modernizacjom w tym podwyższeniu wieży o część walcową jest czynna do dziś. Była eksploatowana do 1990 roku jako jedna z wież obserwacyjnych polskiego wybrzeża.

Rozewie - latarnia morska
Przylądek Rozewie - latarnia Rozewie ILegenda głosi że Stefan Żeromski pisał w latarni powieść "Wiatr od morza" stąd zaaranżowany pokój we wnętrzu obiektu. Tak naprawdę powieść napisał gdzie indziej, ale latarnię morską w Rozewiu jak najbardziej za życia odwiedził.

Dziś latarnia Rozewie I stanowi ciekawą atrakcję turystyczną na trasie z Władysławowa w kierunku Jastrzębiej Góry i bez wątpienia warto się na chwilę w tym miejscu zatrzymać. Musimy przyznać iż prezentuje się doskonale. Latarnia wyposażona jest w reflektory typu LED dalekiego zasięgu i wysokiej wydajności a zużycie prądu wynosi zaledwie 45W. W latarni "Rozewie I" obecnie mieści się małe muzeum latarnictwa, a tuż obok popiersie S. Żeromskiego. W sąsiednim budynku znajduje się stara maszynownia z lokomobilą. Teren latarni jest bardzo zadbany, ukwiecony i wyposażony w liczne ławeczki.

Druga, niedostępna turystom latarnia "Rozewie II" o wysokości 23,8 metrów połączona jest z szeregiem budynków. Działała w latach 1875 - 1910 i została wyłączona z eksploatacji z racji iż tą pierwszą latarnię Rozewie I tuż po modernizacji wyposażono w światło o dość unikalnej charakterystyce świecenia. Warto pospacerować po Przylądku Rozewie i zobaczyć z bliska oby dwie latarnie.

Latarnia morska Rozewie IILatarnia morska Rozewie II w RozewiuJastrzębia Góra - klify & panoramy i atrakcjeDo następnego punktu naszej podróży dotarliśmy spod latarni w Rozewiu w szybkim tempie szosą nr. 215. Samochód zaparkowaliśmy w bocznej uliczce w pobliżu hotelu Szafir.

Jastrzębia Góra to niewielka wieś i zarazem spokojny kurort słynący z długiej plaży i z najdalej wysuniętego punktu w Polsce. Miejsce charakteryzuje wysokie klifowe wybrzeże nadając Jastrzębiej Górze indywidualnego, niepowtarzalnego charakteru. Klify dochodzą tutaj aż do 33 metrów wysokości, wow! Znajduje się tu także Lisi Jar - wąwóz o długości około 350 metrów.

Pierwsze informacje o wsi pochodzą z okresu międzywojennego XX wieku, kiedy postawiono tu pierwszy dom. Przed drugą wojną światową przeprowadzono liczne badania archeologiczne z powodzeniem. Odkryto bowiem ślady osadnictwa z wczesnej epoki żelaza (640-400 p.n.e.) a w kolejnych badaniach przeprowadzonych w latach 70 tych XX wieku odkryto kolejne ślady osadnictwa, dla odmiany z epoki mezolitu (8000-4200 p.n.e.).

Za sprawą wysokiego klifu, w Jastrzębiej Górze znajdziecie liczne punkty widokoweJastrzębia Góra - plaża czerwcową porąJastrzębia Góra - punkt widokowyDziś z roku na rok Jastrzębia zmienia się nie do poznania, bowiem i tutaj wkroczyła niska hotelowa zabudowa. Wieś zlokalizowana jest w województwie pomorskim na Pobrzeżu Gdańskim w północno-zachodnim krańcu Kaszub i przyciąga każdego roku sporą grupę zakochanej w tym miejscu turystów. Jastrzębia Góra nie oferuję żadnych niszowych atrakcji poza wspaniałą plażą. W razie niepogody można pospacerować i zobaczyć obiekty powstałe w okresie międzywojennego dwudziestolecia XX wieku, m.in. domy wczasowe, pensjonaty i wille.

Całkiem niedawno w Jastrzębiej Górze powstał "dom do góry nogami" z przedmiotami i bryłą budynku umieszczoną na odwrót. Zawsze to jakaś atrakcja ;-) Wieś dysponuje też kilkoma wyznaczonymi i dobrze oznakowanymi szlakami rowerowo-pieszymi.

Plaża Jastrzębia GóraPo zaparkowaniu samochodu przeszliśmy na drugą ulicy i zejściem nr. 23 postanowiliśmy wejść na plażę. Za sprawą bardzo wysokiego klifowego wybrzeża zejście na plażę w Jastrzębiej Górze prowadzi chyba milionem stromych schodów. Mimo to schodzi się wygodnie i wychodzi podobnie ;-) Ale spokojnie. Zejść na plażę jest kilka. Aby móc opalać się na jastrzębskiej plaży wystarczy wybrać takie zejście, które już po kilku stopniach wprowadzi na miękki piach bez zbędnego wysiłku, np. zejście nr. 25.

Jastrzębia Góra - zejście na plażę nr. 23Jastrzębia Góra - plaża w Jastrzębiej GórzeSzeroka, piękna plaża w Jastrzębiej Górze leży u stóp 33-metrowego klifuSzeroką i urokliwą plażę w Jastrzębiej Górze otaczają wysokie wydmy klifowe. Jest to absolutnie fenomen tegoż miejsca i z pewnością nie grzeszy monotonią jak i sama plaża, którą pokrywa zarówno piach jak i kamienie. Dodamy iż plaża w Jastrzębiej jest najdalej na północ wysuniętą plażą w Polsce. W okresie letnim plaża jest strzeżona, a jej oferta bardzo zróżnicowana. Dla najmłodszych powstają dmuchane zamki, a dla nieco starszych boiska do siatkówki plażowej. Każdy znajdzie coś dla siebie. A co po plaży?

Plaża w Jastrzębiej Górze jest najdalej na północ wysuniętą plażą w PolsceUrokliwa plaża w Jastrzębiej GórzeWieczorem warto wybrać się na spacer ścieżką widokową jastrzębskiego klifu. Co krok tuż nad urwiskiem znajdują się liczne punkty widokowe gromadzące miłośników dobrego zakończenia dnia w ciepłych promieniach zachodzącego słońca. Zachód słońca z tego miejsca prezentuje się bajkowo. Na tyle bajkowo, że któregoś wieczora w trakcie pobytu w Chłapowie wsiedliśmy w samochód i specjalnie do Jastrzębiej Góry przyjechaliśmy kontemplować chwile. Sunset był mocno urzekający. Polecamy!

Jastrzębia Góra - zachód słońcaChill Time Jastrzębia GóraJastrzębia Góra - sunset view pointGwiazda PółnocyW niedalekim pobliżu wejścia nr.23 na plażę w Jastrzębiej Górze na wysokim klifie znajduje się jedyne takie miejsce w Polsce - Gwiazda Północy czyli obelisk wyznaczający najbardziej wysunięty punkt linii brzegowej polskiego wybrzeża. Niegdyś sądzono, że tym miejscem jest przylądek Rozewie który wcześniej odwiedziliśmy, ale jednak nie. Najbardziej na północ wysunięty punkt w Polsce znajduje się właśnie w Jastrzębiej Górze. Pomnik powstał po przeprowadzonych pomiarach geodezyjnych w 2000 roku, dokładnie 2 metry dalej niż wspomniany Przylądek Rozewie. Do Gwiazdy Północy prowadzi dobrze oznakowana leśna ścieżka.

Jastrzębia Góra - Gwiazda PółnocyGwiazda Północy to wyznacznik punktu najdalej wysuniętego na północ PolskiWarto tutaj dotrzeć jeszcze z jednego względu. Tuż za obeliskiem znajduje się bardzo ładny, wysoko położony nad taflą morza punkt widokowy z którego roztacza się przepiękna panorama jastrzębskiej plaży i Bałtyku po horyzont. Super! Uwielbiamy takie miejsca.

Po leniwym spacerze wzdłuż jastrzębskiego klifu wróciliśmy do samochodu i pojechaliśmy sprawdzić kolejną plażę i poznać jej najbliższą okolicę. Tym razem obraliśmy kierunek w stronę Karwi o której opowiadamy w kolejnej części naszej samochodowej wyprawy z południa na północ Polski.


Atrakcje Pomorskie - co warto zobaczyć w pobliżu Jastrzębiej Góry?Bałtycki Road Trip czyli Majówka na wybrzeżu od Helu po Białogórę (7 kilometrów)
Plaża w Karwi i Ostrowie - piękna, szeroka i pokryta białym piachem (10 kilometrów)
Dom Rybaka - poznaj ciekawe atrakcje Władysławowa (12 kilometrów)
Cypel Helski - poranny chill time z widokiem na zatokę Pucką (22 kilometry)
Dębki, świetne miejsce na Bałtyckie wakacje z dala od tłumów (22 kilometry)
Plaża w Białogórze - nasza numer jeden - chill out everywhere (34 kilometry)
Najlepsze atrakcje zatoki Puckiej - plaża i molo w Jastarni (41 kilometrów)
Jurata - powiew luksusu i najpiękniejsza plaża Półwyspu Helskiego (46 kilometrów)

Ceny

Kawa : 7 zł
Lody : 4 zł/gałka
Obiad : 23 zł/os.
Gofry : 8 zł

Bilety i opłaty

Parking Rozewie : darmowy
Latarnia Rozewie : 10 zł normalny, 7 zł ulgowy
Parking Jastrzębia Góra : darmowy

Podsumowanie

Jeśli lubicie odwiedzać latarnie morskie rozsiane wzdłuż wybrzeża Bałtyku oraz bywać na oryginalnych plażach, to Przylądek Rozewie jak i Gwiazda Północy - plaża w Jastrzębiej Gorze to dwa idealne ku temu miejsca. Nie pomińcie ich będąc w okolicy.

Zerknij na mapę gdzie to jestStart podróży Odwiedzone miejsce

↤ poprzedni wpis | Polska
    Dom Rybaka - poznaj ciekawe atrakcje Władysławowa

Polska | następny wpis ↦
Plaża w Karwi i Ostrowie - piękna, szeroka i pokryta białym piachem    

Wpadnij na YouTube


TravelPasja.pl


Witaj na blogu. Zaplanuj z nami swoją podróż samochodem i z namiotem w bagażniku.

Sprawdź nasze relacje z wycieczek autem po Polsce i Europie, w których opowiadamy o najpiękniejszych miejscach, plażach, wsiach i miasteczkach oraz prowadzimy krok po kroku do samodzielnej organizacji podróży od A do Z.

Przedstawiamy wszystkie poniesione koszty i podpowiadamy jak podróżować...taniej i lepiej.

Rozgość się i...szerokiej drogi!
insta travelpasja

Galeria zdjęć (23)zobacz wszystkie zdjęcia

Polecamy


Atrakcje turystyczne w okolicyRozewie Latarnia morska 1875


Rozewie Latarnia morska


Jastrzębia Góra Plaża Jastrzębia Góra


Jastrzębia Góra Punkt widokowy


Jastrzębia Góra Gwiazda Północy

Najpiękniejsze plaże Europy


Plaża Białogóra

Białogóra

Polska

Plaża Squadrone o delle Vacche
Cala Girgolu

Sardynia

Plaża Santa Giulia

Porto Vecchio

Korsyka

Plaża White Beach

Rosignano Solvay

Włochy

Plaża Ses Salines

La Savina

FormenteraŚledź nas na Facebooku


TravelPasja.pl © 2003 - 2024 - blog o podróżach prawa autorskie mapa strony
Pliki Cookies : Ta strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności.

Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce. Rozumiem i akceptuję komunikat. Nie pokazuj więcej.
Travel Pasja