3 czerwiec , ostatnia aktualizacja poradnika 16 sierpień 2023
Jastrzębia Góra - plaża
Gwiazda Północy - plaża w Jastrzębiej Górze i latarnia morska w Rozewiu
Zwiedzamy Polskę
- najpiękniejsze miejsca, plaże i atrakcje turystyczne
Część #104 -
Jastrzębia Góra
Następnego dnia pobytu w Chłapowie nieopodal Władysławowa zjedliśmy w pokoju poranne śniadanko i z racji zapowiadającej się pięknej pogody postanowiliśmy kontynuować eksplorację wybrzeża odwiedzając następne wsie, miasteczka, plaże i morskie latarnie. Zapowiadał się cudowny dzień więc czym prędzej wskoczyliśmy do samochodu i ruszyliśmy w drogę. Już po kilku kilometrach podróży zatrzymaliśmy się na dużym parkingu przy ulicy Leona Wzorka w pobliżu latarni która była naszym pierwszym celem podróży.
Dla żeglarzy, marynarzy, rybaków przylądek Rozewie zawsze stanowił ważny punkt nawigacyjny stąd zapadły decyzje budowy morskich latarni w tym miejscu, które dziś stanowią historyczną atrakcję oraz doskonały punkt widokowy dla miłośników gatunku.
Gdzie nocowaliśmy?
Do Jastrzębiej Góry z Krakowa wybraliśmy się samochodem. Podczas wyprawy po wybrzeżu nocowaliśmy w pensjonacie
Morza Brzeg który zarezerwować możecie poprzez booking.com, naszym zdaniem najlepszym cenowo portalu rezerwacyjnym.
Łapcie
50zł zwrotu za nocleg, dzięki któremu otrzymacie aż 50zł zwrotu tuż po zrealizowaniu rezerwacji. Po przejściu na stronę booking.com, w miejscu: "Miejsce, nazwa obiektu lub adres", wpiszcie:
Morza Brzeg Chłapowo by wybrać dowolny, spełniający wasze oczekiwania obiekt noclegowy. Warto skorzystać na stronie z mapy rozmieszczenia noclegów, aby wybrać obiekt noclegowy położony możliwie najbliżej morza.

Odległość od pensjonatu Morza Brzeg Chłapowo do Jastrzębiej Góry : 6 kilometrów.

Cena noclegu w pensjonacie Morza Brzeg Chłapowo : 129,00 zł/doba (2os. + dziecko).
Darmowy parking Rozewie & Jastrzębia Góra
W pobliżu latarni morskiej w Rozewiu znajduje się płatny parking. Ceny postoju 8 zł za dobę. Płatność odbywa się w budce przy wjeździe na teren parkingu. Lokalizacja dużego i wygodnego płatnego parkingu
zobacz lokalizację. My zaparkowaliśmy za darmo gdyż w czerwcu można zaparkować pojazd bez dodatkowych opłat.
W Jastrzębiej Górze auto zaparkowaliśmy na ulicy Droga Rybacka w pobliżu wejścia na plażę nr. 23. Lokalizacja darmowego parkingu
zobacz lokalizację.
Latarnia morska Rozewie
Wysoka na niemal 33 metry morska latarnia w Rozewiu zlokalizowana jest w pobliżu Władysławowa na polskim wybrzeżu Bałtyku pomiędzy Jastrzębią Górą a Chłapowem. Tak naprawdę stoją tu w niedalekiej odległości od siebie dwie latarnie. Latarnia nazywana "Rozewie I" z 1822 roku poddana wielu modernizacjom w tym podwyższeniu wieży o część walcową jest czynna do dziś. Była eksploatowana do 1990 roku jako jedna z wież obserwacyjnych polskiego wybrzeża.
Rozewie - latarnia morska

Przylądek Rozewie - latarnia Rozewie I
Legenda głosi że Stefan Żeromski pisał w latarni powieść "Wiatr od morza" stąd zaaranżowany pokój we wnętrzu obiektu. Tak naprawdę powieść napisał gdzie indziej, ale latarnię morską w Rozewiu jak najbardziej za życia odwiedził.
Dziś latarnia Rozewie I stanowi ciekawą atrakcję turystyczną na trasie z Władysławowa w kierunku Jastrzębiej Góry i bez wątpienia warto się na chwilę w tym miejscu zatrzymać. Musimy przyznać iż prezentuje się doskonale. Latarnia wyposażona jest w reflektory typu LED dalekiego zasięgu i wysokiej wydajności a zużycie prądu wynosi zaledwie 45W. W latarni "Rozewie I" obecnie mieści się małe muzeum latarnictwa, a tuż obok popiersie S. Żeromskiego. W sąsiednim budynku znajduje się stara maszynownia z lokomobilą. Teren latarni jest bardzo zadbany, ukwiecony i wyposażony w liczne ławeczki.
Druga, niedostępna turystom latarnia "Rozewie II" o wysokości 23,8 metrów połączona jest z szeregiem budynków. Działała w latach 1875 - 1910 i została wyłączona z eksploatacji z racji iż tą pierwszą latarnię Rozewie I tuż po modernizacji wyposażono w światło o dość unikalnej charakterystyce świecenia. Warto pospacerować po Przylądku Rozewie i zobaczyć z bliska oby dwie latarnie.
Latarnia morska Rozewie II
Latarnia morska Rozewie II w Rozewiu
Jastrzębia Góra - klify & panoramy i atrakcje
Do następnego punktu naszej podróży dotarliśmy spod latarni w Rozewiu w szybkim tempie szosą nr. 215. Samochód zaparkowaliśmy w bocznej uliczce w pobliżu hotelu Szafir.
Jastrzębia Góra to niewielka wieś i zarazem spokojny kurort słynący z długiej plaży i z najdalej wysuniętego punktu w Polsce. Miejsce charakteryzuje wysokie klifowe wybrzeże nadając Jastrzębiej Górze indywidualnego, niepowtarzalnego charakteru. Klify dochodzą tutaj aż do 33 metrów wysokości, wow! Znajduje się tu także Lisi Jar - wąwóz o długości około 350 metrów.
Pierwsze informacje o wsi pochodzą z okresu międzywojennego XX wieku, kiedy postawiono tu pierwszy dom. Przed drugą wojną światową przeprowadzono liczne badania archeologiczne z powodzeniem. Odkryto bowiem ślady osadnictwa z wczesnej epoki żelaza (640-400 p.n.e.) a w kolejnych badaniach przeprowadzonych w latach 70 tych XX wieku odkryto kolejne ślady osadnictwa, dla odmiany z epoki mezolitu (8000-4200 p.n.e.).
Za sprawą wysokiego klifu, w Jastrzębiej Górze znajdziecie liczne punkty widokowe
Jastrzębia Góra - plaża czerwcową porą
Jastrzębia Góra - punkt widokowy
Dziś z roku na rok Jastrzębia zmienia się nie do poznania, bowiem i tutaj wkroczyła niska hotelowa zabudowa. Wieś zlokalizowana jest w województwie pomorskim na Pobrzeżu Gdańskim w północno-zachodnim krańcu Kaszub i przyciąga każdego roku sporą grupę zakochanej w tym miejscu turystów. Jastrzębia Góra nie oferuję żadnych niszowych atrakcji poza wspaniałą plażą. W razie niepogody można pospacerować i zobaczyć obiekty powstałe w okresie międzywojennego dwudziestolecia XX wieku, m.in. domy wczasowe, pensjonaty i wille.
Całkiem niedawno w Jastrzębiej Górze powstał "dom do góry nogami" z przedmiotami i bryłą budynku umieszczoną na odwrót. Zawsze to jakaś atrakcja ;-) Wieś dysponuje też kilkoma wyznaczonymi i dobrze oznakowanymi szlakami rowerowo-pieszymi.
Plaża Jastrzębia Góra
Po zaparkowaniu samochodu przeszliśmy na drugą ulicy i zejściem nr. 23 postanowiliśmy wejść na plażę. Za sprawą bardzo wysokiego klifowego wybrzeża zejście na plażę w Jastrzębiej Górze prowadzi chyba milionem stromych schodów. Mimo to schodzi się wygodnie i wychodzi podobnie ;-) Ale spokojnie. Zejść na plażę jest kilka. Aby móc opalać się na jastrzębskiej plaży wystarczy wybrać takie zejście, które już po kilku stopniach wprowadzi na miękki piach bez zbędnego wysiłku, np. zejście nr. 25.
Jastrzębia Góra - zejście na plażę nr. 23
Jastrzębia Góra - plaża w Jastrzębiej Górze
Szeroka, piękna plaża w Jastrzębiej Górze leży u stóp 33-metrowego klifu
Szeroką i urokliwą plażę w Jastrzębiej Górze otaczają wysokie wydmy klifowe. Jest to absolutnie fenomen tegoż miejsca i z pewnością nie grzeszy monotonią jak i sama plaża, którą pokrywa zarówno piach jak i kamienie. Dodamy iż plaża w Jastrzębiej jest najdalej na północ wysuniętą plażą w Polsce. W okresie letnim plaża jest strzeżona, a jej oferta bardzo zróżnicowana. Dla najmłodszych powstają dmuchane zamki, a dla nieco starszych boiska do siatkówki plażowej. Każdy znajdzie coś dla siebie. A co po plaży?
Plaża w Jastrzębiej Górze jest najdalej na północ wysuniętą plażą w Polsce
Urokliwa plaża w Jastrzębiej Górze
Wieczorem warto wybrać się na spacer ścieżką widokową jastrzębskiego klifu. Co krok tuż nad urwiskiem znajdują się liczne punkty widokowe gromadzące miłośników dobrego zakończenia dnia w ciepłych promieniach zachodzącego słońca. Zachód słońca z tego miejsca prezentuje się bajkowo. Na tyle bajkowo, że któregoś wieczora w trakcie pobytu w Chłapowie wsiedliśmy w samochód i specjalnie do Jastrzębiej Góry przyjechaliśmy kontemplować chwile. Sunset był mocno urzekający. Polecamy!
Jastrzębia Góra - zachód słońca
Chill Time Jastrzębia Góra
Jastrzębia Góra - sunset view point
Gwiazda Północy
W niedalekim pobliżu wejścia nr.23 na plażę w Jastrzębiej Górze na wysokim klifie znajduje się jedyne takie miejsce w Polsce - Gwiazda Północy czyli obelisk wyznaczający najbardziej wysunięty punkt linii brzegowej polskiego wybrzeża. Niegdyś sądzono, że tym miejscem jest przylądek Rozewie który wcześniej odwiedziliśmy, ale jednak nie. Najbardziej na północ wysunięty punkt w Polsce znajduje się właśnie w Jastrzębiej Górze. Pomnik powstał po przeprowadzonych pomiarach geodezyjnych w 2000 roku, dokładnie 2 metry dalej niż wspomniany Przylądek Rozewie. Do Gwiazdy Północy prowadzi dobrze oznakowana leśna ścieżka.
Jastrzębia Góra - Gwiazda Północy
Gwiazda Północy to wyznacznik punktu najdalej wysuniętego na północ Polski
Warto tutaj dotrzeć jeszcze z jednego względu. Tuż za obeliskiem znajduje się bardzo ładny, wysoko położony nad taflą morza punkt widokowy z którego roztacza się przepiękna panorama jastrzębskiej plaży i Bałtyku po horyzont. Super! Uwielbiamy takie miejsca.
Po leniwym spacerze wzdłuż jastrzębskiego klifu wróciliśmy do samochodu i pojechaliśmy sprawdzić kolejną plażę i poznać jej najbliższą okolicę. Tym razem obraliśmy kierunek w stronę Karwi o której opowiadamy w kolejnej części naszej samochodowej wyprawy z południa na północ Polski.