TravelPasja.pl - blog o podróżach, wyprawy samochodem po Polsce i Europie

Home San Gimignano - średniowieczny Manhattan we włoskim stylu Przewodnik Włochy Toskania San Gimignano & okolice

Oglądaj nas na YouTube


Polub nas na Facebooku


12 czerwiec, ostatnia aktualizacja poradnika 3 luty 2024

Włochy - San Gimignano
San Gimignano - średniowieczny Manhattan we włoskim stylu

Zwiedzamy Włochy

- najpiękniejsze miejsca i atrakcje turystyczne

Część #3 -

San GimignanoNiewiele jest chyba miejsc na świecie, w których sztuka tworzy naturalny element codziennego życia, a piękno otaczającego krajobrazu idealnie komponuje z urodą architektury.

Kamienne średniowieczne miasteczka w kolorze zabielonej kawy, mosty pamiętające Leonarda da Vinci, pofalowane łąki, wzgórza i szpalery cyprysów prowadzących wprost do dziedziczonych od pokoleń willi, których średni wiek to jakieś 300 lat. Miejsce w którym czas dzieli się nie na minuty, lecz na wieki. Poznajcie z nami najprawdziwszą włoską wieś - Toskanię.

San Gimignano - chodnik prowadzący z kempingu do miasteczkaSan Gimignano - sielankowy krajobraz ToskaniiW trakcie pobytu na kempingu Boschetto di Piema umiejscowionym można by rzec u stóp urokliwego San Gimignano zwanego Manhattanem średniowiecza, wybraliśmy się na popołudniową przechądzkę do centrum miasteczka. San Gimignano to jedno z tych miejsc, które według przewodników nie powinno się pominąć w trakcie planowania podróży po najwspanialszej widokowo włoskiej wsi - Toskanii.

San Gimignano - widokowy spacer do centrum miasteczkaGdzie nocowaliśmy?Do San Gimignano z Krakowa dotarliśmy samochodem. Podczas całej wyprawy nocowaliśmy na wielu kempingach zlokalizowanych m.in. w Toskanii, np. na kempingu Boschetto di Piema, który zarezerwować możecie poprzez booking.com, naszym zdaniem najlepszym cenowo portalu rezerwacyjnym. Łapcie 50zł zwrotu za nocleg, dzięki któremu otrzymacie 50zł zwrotu tuż po zrealizowaniu rezerwacji. Po przejściu na stronę booking.com, w miejscu: "Miejsce, nazwa obiektu lub adres", wpiszcie: Boschetto di Piema San Gimignano.

Camping Boschetto di PiemaOdległość od kempingu Boschetto di Piema do San Gimignano : 2,5 kilometra.
Cena noclegu na kempingu Boschetto di Piema : 44 €/doba (2os. + dziecko 8l. + namiot + prąd + samochód)


Spacerem z kempingu Boschetto di Piema do San GimignanoZ kempingu wprost do Centro Storico San Gimignano prowadzi wygodny szeroki chodnik pośród starych domostw, sadów oliwnych z nieustannie ciągnącą się panoramą miasteczka w tle. Pejzaż jak malowany. I ten włoski leniwy klimat. Pięknie! Odległość dzieląca kemping ze Starówka to 2,5 kilometra.

San Gimignano - winnice u stóp miasteczkaSan Gimignano jest jednym z najbardziej charakterystycznych miejsc w Toskanii. Wysokie, strzelające ku niebu czworoboczne wieże obronne pojawią się na niemal wszystkich widokówkach włoskiego regionu. To właśnie m.in. dzięki zachowanym do dziś czternastu wieżom miasteczko zawdzięcza sławę, a urokliwe Centro Storico w 100% we włoskim stylu, rok rocznie przyciąga jak magnes turystów również spoza Europy.

San Gimignano - punkt widokowyKamiennych wież w większości ufortyfikowanych w czasie średniowiecza było aż 72. Były to głównie siedziby rycerskich rodów które pozostawały w stanie wojny nie tylko z mieszkańcami jak i ze sobą nawzajem. Wysokość wież była oznaką zamożności danego rodu. Podobne wieże można spotkać w oddalonej około 55 kilometrów popularnej Florencji, ale to właśnie w San Gimignano uchowały się w najlepszym stanie i ilości.

Toskania - San GimignanoSan Gimignano to jednak nie tylko wysokie niepowtarzalne wieże. San Gimignano jest bowiem jednym z najlepiej zachowanych średniowiecznych włoskich miast. Z racji umiejscowienia na wzgórzu oferuje również doskonałe panoramy oraz urokliwą Starówkę. I choć na jej poznanie wystarczy godzinka, no może dwie a ilość zabytków nie powala, warto tutaj dotrzeć by chłonąć nietuzinkowy klimat, a nawet rozpocząć właśnie w tym miejscu swoją podróż po najwspanialszych atrakcjach w Toskanii.

Toskania i my ;-)Obwarowane bramami, grubymi murami i bastionami San Gimignano wygląda jak gotowa dekoracja do filmu. Co więcej, w jego historycznym centrum nie znajdziecie ani jednego nowego domu czy kamienicy bowiem wszystkie liczą sobie kilkaset lat. W Toskanii niczego się nie burzy, a zamiłowanie do starych domostw jest częścią życiowej strategii jej mieszkańców.

San Gimignano - jedno z wejść na StarówkęSan Gimignano - niewielki park u stóp Centro StoricoDo miasteczka przybyliśmy wolnym spacerem w ponad pół godziny, poświęcając kilka dłuższych chwil na wspólne zdjęcia w drodze do celu. Zwiedzanie San Gimignano rozpoczęliśmy od niewielkiego parku przy którym wznosi się ponad roślinność Pomnik Wojenny. Stąd już tylko dziesięć kroków do Bramy Świętego Jana wprowadzającej do ścisłego centrum Starego Miasta, otoczonego wysokim kamiennym murem obronnym dookoła.

San Gimignano - pomnik WojennySan Gimignano - Stare MiastoDo Starówki San Gimignano wkroczyliśmy przez wysoką zabytkową Bramę Świętego Jana - porta San Gimignano.

San Gimignano - mury obronne
San Gimignano - brama Świętego Jana
San Gimignano - czas na długi spacer po Starówce!Dalej podążaliśmy główną uliczką wśród licznych butików, restauracji, barów, malutkich pizzerii i niewielkich sklepików oferujących tradycyjne produkty, w tym duży wybór toskańskich serów, win, ręczne robionych makaronów, ceramiki i skórzanych wyrobów w tym torebek, torebek i...torebek.


San Gimignano - Stare Miasto
San Gimignano - sklep z ceramiką
San Gimignano - butikSpacerując napotkaliśmy też muzeum tortur, ale głównym celem pięknego włoskiego popołudnia były poza zabytkami oczywiście lody. Nic bardziej nie poprawia dobrego humoru niż włoskie pyszne lody serwowane niemal na każdym kroku. Gdzie serwują najlepsze lody we Włoszech? Tego nie wiemy, ale wiemy że do chwili obecnej najlepsze lody jedliśmy w Ostuni. Oferowane było zaledwie kilka smaków i dwie czekoladowe polewy. Cena jednej gałki niższa niż w Polsce, za to smak...niepowtarzalny. Nie bez powodu ów lodziarnia chwali się najwyższą oceną przez Trip Advisor i gwiazdkami Michelin zarazem.

San Gimignano - uliczkaSan Gimignano - Tuscany gelato
San Gimignano - Old TownNa końcu głównej uliczki dumnie pręży się w stronę nieba jedna z wież, a kilka kroków dalej kolejna Torre de Becci. To średniowieczna ufortyfikowana wieża zbudowana w XII wieku przez rodzinę Becci, zamożną rodzinę kupców i bankierów. Wieża ma 51 metrów wysokości i jest wykonana z wapienia.

San Gimignano - Starówka
Odkrywamy kamienne uliczki San Gimignano
San Gimignano leniwym krokiem :-)W tym miejscu uliczka rozwidla się. Możecie pójść w lewo by dotrzeć do jednego z punktów widokowych lub prosto by przez kolejną zabytkową bramę wejść na główny plac Starówki San Gimignano, albo przejść się w prawo by po niedługiej chwili opuścić mury obronne, a po drodze dotrzeć do kolejnego punto panoramico - widokowego punktu San Gimignano.


San Gimignano - jedna z bocznych, tajemniczych uliczekSan Gimignano - drugi punkt widokowySan Gimignano - jedno z najlepiej zachowanych średniowiecznych włoskich miastSan Gimignano - plac św. AugustynaMy pomaszerowaliśmy prosto by po kilku chwilach leniwego spaceru dotrzeć do głównego placu miasteczka Piazza Duomo. Tu działo się najwięcej, ale póki co powędrowaliśmy jeszcze dalej w kierunku północnej części Centro Storico gdzie umiejscowiony jest historyczny plac św. Augustyna - Piazza Sant'Agostino zbudowany z czerwonej cegły. Mieści się na nim kościół o tej samej nazwie.

San Gimignano - kościół św. AugustynaWnętrze kościoła św. Augustyna z XIII wiekuSurowa bryła toskańskiego kościoła zbudowanego w latach 1280–1298 skrywa w prezbiterium zabytki florenckiego renesansu, m.in. XV-wieczne freski przedstawiające życie św. Augustyna. Kościół św. Augustyna to jeden z najbardziej reprezentatywnych przykładów włoskiej sztuki renesansu, której nie można pominąć odwiedzając starówkę San Gimignano. Wstęp bezpłatny.


San Gimignano - brama św. MateuszaTuż obok kościoła znajduje się lodziarnia - przepyszne lody o smaku i konsystencji nieosiągalnej w Polsce.

Z placu św. Augustyna powędrowaliśmy w przeciwnym kierunku wprost na plac Katedralny po drodze odwiedzając niemal wszystkie boczne kolorowe uliczki Starówki. Pogoda dopisywała, humor również, a syn dość dzielnie znosił trud zwiedzania ze złamaną w dwóch miejscach ręką. Tego obawialiśmy się najbardziej.

Włoskie lody są naszym zdaniem najlepsze!
Podążamy w stronę Piazza Duomo
San Gimignano - wieże, wszędzie wieże ;-)San Gimignano - plac KatedralnyPlac Katedralny czyli Piazza Duomo to najbardziej reprezentacyjny plac na Starym Mieście w San Gimignano. To właśnie tutaj stoją najważniejsze budowle Starówki. Asymetryczny plac otoczony jest wieloma wysokimi wieżami prężącymi się w stronę błękitnego, bezchmurnego nieba.


San Gimignano - plac KatedralnySan Gimignano - Piazza DuomoSan Gimignano - wieża La RognosaPrzy jego dłuższym boku wznosi się Palazzo del Podesta - pałac zbudowany w XII wieku. Tuż nad nim góruje wysoka na 51 metrów wieża La Rognosa.

San Gimignano - włoski Manhattan
Plac otoczony jest kilkoma wieżami wznoszącymi się w kierunku błękitnego niebaSan Gimignano - kolegiata Najświętszej Marii PannyRozsiedliśmy się na kilka długich chwil na wysokich schodach prowadzących przez portyk wprost do kolegiaty Najświętszej Marii Panny wzniesionej w romańskim stylu w roku 1148. Kolejno rozbudowanej w roku 1456 m.in. o kilka bocznych kaplic. Wnętrze kościoła kryje freski przedstawiające dzieje ludzkości.

Kamienne schody kościoła i plac Katedralny
San Gimignano - kościół z XII wieku
Widok spod kościoła na Palazzo del PodestaTuż obok kościoła znajduje się miejski Ratusz - Palazzo Comunale. Pałac wybudowany został z końcem XIII wieku. Mieści miejskie muzeum z dziełami sztuki florenckiej umiejscowionymi w licznych salach, m.in. w sali Dantego czy Tajnej Sali Konferencyjnej. Dodamy, że w San Gimignano znajdziecie wyłącznie bardzo stare zabytki. Zwróćcie uwagę na fasadę ratusza i balkon wsparty na starożytnych wspornikach.

San Gimignano - ratuszDo pałacu przylega najwyższa wieża Torre Grossa o wysokości aż 54 metrów z 1311 roku. Wieża udostępniona jest zwiedzającym dzięki czemu tuż po wdrapaniu się za pośrednictwem licznych schodów na jej szczyt, istnieje możliwość obejrzenia najlepszej panoramy miasta i jego okolic.

Siedząc na kamiennych schodach z lodami w ręku obserwowaliśmy uśmiechniętych turystów spacerujących raz w prawo, raz w lewo. Podobnie jak my sami z resztą. Chłonęliśmy niepowtarzalny klimat kamiennego miasteczka w bliskim otoczeniu majestatycznych wież aż do późnych godzin popołudniowych, a kiedy słońce skryło się za głównym placem, przenieśliśmy się na kilka chwil tuż obok, na kolejny plac - Piazza della Cisterna.

San Gimignano - plac CysternyTen duży trójkątny plac w samym sercu Centro Storico zawdzięcza swoją nazwę cysternie z XIII wieku. Plac służył jako rynek oraz jako scena licznych festiwali i rycerskich turniejów. Wyłożony jest ułożonymi w jodełkę cegłami i otoczony okazałą średniowieczną zabudową mieszkalną. Pośród kamiennych rezydencji mieści się studnia zwana cysterną z 1287 roku przy której umawiają się młodzi Toskańczycy. Niczym pomnik Adama Mickiewicza w Krakowie. To gdzie się spotkamy? Pod Adasiem. Wiadomo ;-)

San Gimignano - plac CysternyPlac Cysterny otoczony jest średniowieczną zabudową mieszkalnąSan Gimignano - Cysterna z XIII wiekuSan Gimignano - lodziarnia DondoliPamiętajcie, że jedna z kamienic otaczających plac Cysterny kryje wspaniałą lodziarnię. Jest nią Gelato Dondoli - fenomenalne smakowo lody które zdobyły wiele nagród. Lodziarnia zajęła np. pierwsze miejsce wśród wszystkich lodziarni typu traditional gelato hand-made w całej Toskanii! Słabo? A co powiecie na pierwsze miejsce wśród najlepszych lodziarni na całym świecie? Tak było a historię tegoż miejsca możecie poznać bliżej przekraczając próg lodziarni.

San Gimignano - gelateria DondoliBędąc w San Gimignano koniecznie, a nawet obowiązkowo...posmakujcie :-) Wśród klasycznych smaków znajdziecie też coś extra, np. smak szafranu pomieszany z orzeszkami piniowym. Nie da się przejść obok tego miejsca obojętnie. Czy jest drogo? Nie, nie jest!

Włoskie smaki nie mają sobie równych ;-)Kiedy dzień zmierzał ku końcowi, opuściliśmy urokliwe San Gimignano i udaliśmy się w drogę powrotną na kemping Boschetto di Piema. To był ciekawy dzień połączony z pierwszą degustacją toskańskich lodów i kawałków pizzy.

San Gimignano tuż po zachodzie słońcaNa kemping dotarliśmy w niespełna pół godziny. Prysznic, lekka kolacja i lulu bowiem dnia następnego w planach mieliśmy odwiedzić kolejne kamienne miasteczko. Volterrę. I tak zrobiliśmy :-)


Atrakcje Toskania - co warto zobaczyć w pobliżu kempingu San Gimignano?Wkrótce...

Ceny

Woda mineralna 1,5l. : 2€
Fanta, Coca Cola, Sprite 2l. : 2,5€
Lody (gałka) : 2€
Kawa : 1,2€
Kawa Frappe : 5€
Pizza : 6,5€
Obiad : 10€ - 25€
Drink : 6€

Bilety i opłaty

Kościół Najświętszej Marii Panny : 5 €/os.

Podsumowanie

San Gimignano było pierwszym odwiedzonym w trakcie tej podróży historycznym miasteczkiem w Toskanii. Nie trzeba zbyt wiele wyobrażnii by spacerując wśród renesansowych pałaców, wysokich wież poczuć atmosferę jaką żyli mieszkańcy przed laty. Krążąc kamiennymi uliczkami San Gimignano można się poczuć jak przeniesiony tu wehikułem czasu turysta z przyszłości. I o to chodzi.

Zerknij na mapę gdzie to jestStart podróży Odwiedzone miejsce

↤ poprzedni wpis | Włochy
    Boschetto di Piema - kemping u stóp czarującego San Gimignano

Włochy | następny wpis ↦
Volterra - przedsmak Toskanii    

TravelPasja.pl


Witaj na blogu. Zaplanuj z nami swoją podróż samochodem i z namiotem w bagażniku.

Sprawdź nasze relacje z wycieczek autem po Polsce i Europie, w których opowiadamy o najpiękniejszych miejscach, plażach, wsiach i miasteczkach oraz prowadzimy krok po kroku do samodzielnej organizacji podróży od A do Z.

Przedstawiamy wszystkie poniesione koszty i podpowiadamy jak podróżować...taniej i lepiej.

Rozgość się i...szerokiej drogi!
insta travelpasja

Galeria zdjęć (85)zobacz wszystkie zdjęcia

Polecamy


Najpiękniejsze plaże Europy


Plaża Białogóra

Białogóra

Polska

Plaża Squadrone o delle Vacche
Cala Girgolu

Sardynia

Plaża Santa Giulia

Porto Vecchio

Korsyka

Plaża White Beach

Rosignano Solvay

Włochy

Plaża Ses Salines

La Savina

FormenteraŚledź nas na Facebooku


TravelPasja.pl © 2003 - 2024 - blog o podróżach prawa autorskie mapa strony
Pliki Cookies : Ta strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności.

Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce. Rozumiem i akceptuję komunikat. Nie pokazuj więcej.
Travel Pasja