23 wrzesień 2007, ostatnia aktualizacja poradnika 7 luty 2023
Rozległa panorama na szczycie Lubonia
Beskid Wyspowy - najpiękniejsze szlaki, szczyt Luboń Wielki
Zwiedzamy Polskę
- najpiękniejsze miejsca, plaże i atrakcje turystyczne
Część #21 -
Luboń Wielki
Zapowiadał się piękny, słoneczny dzień. Postanowiliśmy pożegnać lato, spędzając pierwszy dzień kalendarzowej jesieni na górskim szlaku. Szybki poranny prysznic, małe śniadanko i wyjazd z okolic Krakowa w stronę Rabki Zdrój Zaryte. Postanowiliśmy zdobyć nowy, dość niski szczyt. Luboń Wielki (1022m.n.p.m) jest szczytem górskim w Beskidzie Wyspowym. Nazywany przez tamtejszą ludność Biernatką. Szczyt jest bardzo popularny wśród turystów, charakteryzuje się bardzo nietypowym "wyspowym" wyglądem stromych zboczy i spłaszczonego wierzchołka.
W drodze na Luboń Wielki z Rabki Zaryte
Beskid Wyspowy jesienią
Szczyt Lubonia zdobi widoczny z każdej strony budynek telewizyjnej stacji przekaźnikowej, zwieńczony wieżą antenową. Stacja została zbudowana w 1961r. aby umożliwić transmisję telewizyjną z mistrzostw świata w narciarstwie klasycznym, które odbywały się w Zakopanem. W sąsiedztwie przekaźnika znajduje się jedyne w Beskidzie Wyspowym schronisko górskie PTTK wybudowane w 1931r.
Luboń Wielki - zółtym szlakiem przez Perć Borkowskiego
Do Rabki - Zaryte, miejsca, z którego wychodziliśmy na Luboń Wielki dojechaliśmy około południa. Na szczyt wybraliśmy się żółtym szlakiem turystycznym prowadzącym przez Perć Borkowskiego. Nazwa szlaku powstała na cześć Stanisława Dunin Borkowskiego - budowniczego, wieloletniego gospodarza schroniska PTTK oraz zasłużonego działacza turystycznego. Szlak ten jest bardzo urozmaicony. Początkowo biegnie przez łąki na których mogliśmy delektować się czystym powietrzem i pięknym krajobrazem, kolejno wprowadza do lasu i staje się coraz bardziej stromy.
Panoramy na szlaku
Luboń Wielki - Perć Borkowskiego
Na wysokości około 750m - 980m przechodzi przez rezerwat przyrody "Luboń Wielki" dużym gołoborzem, które jest największe w Beskidzie Wyspowym. Biegnie on także wśród złomowisk luźnych skał i obok pionowego urwiska. W grupie skał zwanych Dziurawymi Turniami znajduje się 13 jaskiń i szczelin skalnych. Szlak ten może zaskoczyć każdego, kto po Beskidach spodziewa się zwykłych leśnych ścieżek. Wędrówka nim stanowi namiastkę prawdziwej wysokogórskiej wspinaczki.
Perć Borkowskiego w Beskidzie Wyspowym
Perć Borkowskiego - ciekawy odcinek szlaku na Luboń
Schronisko Luboń Wielki
Po niespełna 40 minutach marszu szlak zamienił się w łagodną ścieżkę spacerową, która doprowadziła nas do schroniska na Luboniu Wielkim. Ze szczytu podziwialiśmy piękną, rozległą panoramę na północ i wschód od Szczebla po Łopień wraz z miejscowościami w okolicy. Po niezbyt długim odpoczynku, poświęconym małej sesji foto i posileniu się lekkim obiadem, udaliśmy się w drogę powrotną w kierunku Rabka - Zaryte.

Schronisko i szczyt Luboń Wielki
Beskid Wyspowy w pełnej okazałości
Ze szczytu Luboń Wielki schodziliśmy szlakiem zielonym, który był łagodniejszy i mniej zróżnicowany niż szlak żółty. Po niespełna godzinie dotarliśmy do punktu wyjścia. Szczęśliwi bowiem pogoda dopisała, dzięki czemu udało nam się spędzić razem cudowny, ciepły dzień w górach.
Beskid Wyspowy jesienią
To jeszcze nie koniec wędrówek górskich. Przed zimą planujemy odwiedzić jeszcze Pieniny.
Atrakcje Beskid Wyspowy - co warto zobaczyć w pobliżu Lubonia Wielkiego?
Beskid Makowski na weekend - fajny szlak na Kudłacze z Poreby (22 kilometry)
Ćwilin - drugi najwyższy szczyt w Beskidzie Wyspowym (22 kilometry)
Gorce na weekend - szlak na Turbacz (23 kilometry)
Myślenice - urokliwy niedzielny spacer po Zarabiu (30 kilometrów)
Mogielica - maszerujemy na najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego (31 kilometrów)
W malowniczej dolinie rzeki Raby - zamek i skansen w Dobczycach (39 kilometrów)
Małopolskie szlaki - Polica, Hala Krupowa i skansen w Sidzinie (39 kilometrów)
Orawski Park Etnograficzny - malowniczy skansen u stóp Babiej Góry (40 kilometrów)
Lanckorona to jedna z tych najładniejszych małopolskich wsi (44 kilometry)
Gorce jesienną porą i widok na Tatry (47 kilometrów)
Odsłony : 59,395 osób.
Zerknij na mapę gdzie to jest

Start podróży

Odwiedzone miejsce