TravelPasja.pl - blog o podróżach, wyprawy samochodem po Polsce i Europie

Home Pienza - średniowieczny klejnot pośród wzgórz Val di Orcia Przewodnik Włochy Toskania Pienza & okolice

Oglądaj nas na YouTube


Polub nas na Facebooku


15 czerwiec, ostatnia aktualizacja poradnika 3 luty 2024

Włochy - Pienza
Pienza - średniowieczny klejnot pośród wzgórz Val di Orcia

Zwiedzamy Włochy

- najpiękniejsze miejsca i atrakcje turystyczne

Część #8 -

PienzaNastępny dzień spędzony na spokojnym kempingu Il Treccolo w Toskanii i kolejna zaplanowana samochodowa wycieczka. Gdzie tym razem? Wybraliśmy się do znanego zapewne wszystkim miasteczka, którzy choć jeden raz pomyśleli o wakacjach w Toskanii.

Pienza bo o niej będzie ta relacja, to jedno z najpiękniejszych naszym zdaniem historycznych miasteczek w prowincji Siena, położonych pośród wzgórz i dolin Val di Orcia. Wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturalnego i Przyrodniczego Unesco leży zaledwie 19 kilometrów od kempingu Il Treccolo. Blisko, prawda? Ale jak już wspomnieliśmy, kemping Il Treccolo to doskonała baza wypadowa do zwiedzania toskańskich perełek i atrakcji turystycznych.

Toskania - jedziemy do PienzyGdybyśmy mieli polecić wam tylko jedno, najbardziej klimatyczne miejsce w Toskanii, to tym miejscem byłaby właśnie bezapelacyjnie Pienza. Klimat tegoż miasteczka rozkochał nas w całości i zaraz opowiemy dlaczego.

Okolice PienzyNazwa miasteczka Pienza pochodzi od imienia wybranego papieża - Piusa II, który w XV wieku przebudował ów miejscowość i nadał jej własną nazwę. Na jego życzenie jeden z czołowych florenckich architektów zaprojektował główny plac miejski i tym samym zrealizował pierwsze w dziejach renesansowe założenia urbanistyczne. Celem było stworzenie tzw. harmonijnego miasta idealnego.

Toskańskie pagórki i wzgórzaBudowa trwała zaledwie trzy lata, a środków nie oszczędzano. Plan powiódł się niestety jedynie częściowo, gdyż papież Pius II zmarł zbyt wcześnie, a kolejni władcy nie mieli już tak ambitnych planów wobec Pienzy. Dziś miasteczko na stałe zamieszkuję około 2500 tysiąca osób.

Jedziemy z kempingu Il Treccolo do PienzySzosa SP14 prowadząca do Pienzy wprost z kempingu Il Treccolo to krajobrazowy majstersztyk. Kręte drogi Toskanii doliny Val di Orcia wijące się pośród hektarów pól uprawnych ciągnących się aż po horyzont, malowniczych pagórków, gajów oliwnych i wzgórz na których usadowiły się stare rezydencje i wiejskie gospodarstwa to fenomen tej części Włoch.

Toskania - malownicza szosa SP14Gest zadowolenia!Do wielu z tutejszy starych rezydencji prowadziły wąskie szutrowe dróżki otoczone z oby dwóch stron przez piękne, wysokie, stare cyprysy. Jednym zdaniem, 100% Toskania!

Toskania - PienzaGdzie nocowaliśmy?Do Pienzy z Krakowa dotarliśmy samochodem. Podczas całej wyprawy nocowaliśmy na wielu kempingach zlokalizowanych m.in. w Toskanii, np. na kempingu Il Treccolo, który zarezerwować możecie poprzez booking.com, naszym zdaniem najlepszym cenowo portalu rezerwacyjnym. Łapcie 50zł zwrotu za nocleg, dzięki któremu otrzymacie 50zł zwrotu tuż po zrealizowaniu rezerwacji. Po przejściu na stronę booking.com, w miejscu: "Miejsce, nazwa obiektu lub adres", wpiszcie: Il Treccolo Montalcino.

Camping Il TreccoloOdległość od kempingu Il Treccolo do Pienzy : 20 kilometrów
Cena noclegu na kempingu Il Treccolo : 30 €/doba (2 os. + dziecko 8l. + namiot + prąd + samochód)


Darmowy parking PienzaWygodny, darmowy parking zlokalizowany był zaledwie 5 minut spacerem od Starego Miasta. Jeśli podobnie jak my chcielibyście zaparkować w tym miejscu, zostawiamy poniżej pinezkę z lokalizacją. Parking jest malutki, może się więc zdarzyć, że braknie dla was wolnego miejsca. Zalecamy przybyć do Pienzy w godzinach przedpołudniowych.

Pienza - darmowy parkingGdybyście nie znaleźli jednak wolnego miejsca na polecanym przez nas parkingu, możecie wybrany inny. W bliskiej okolicy jest ich co najmniej kilka. Ceny parkingów w Pienzie w obrębie Centro Storico są identyczne. Około od 1 € do 2 € za godzinę parkowania. Płatność odbywa się w Parkometrze. Warto mieć przy sobie drobne Euro gdyż nie zawsze można płacić kartą bankową. Lokalizacja darmowego parkingu zobacz lokalizację.

Pienza - Stare MiastoWprost z parkingu pomaszerowaliśmy na Starówkę Pienzy do której dotarliśmy po pięciu minutach spaceru. Główne wejście do Centro Storico wprowadza zabytkową, okazałą bramą - Porta al Prato umiejscowioną na malutkim placyku Piazza Dante. Placyk w połowie okalają mury Starówki kryjące lokalną winiarnię i sklep z perfumami.


Pienza - Porta al PratoPienza - Stare Miasto
Pienza - średniowieczna uliczkaZaraz po wkroczeniu na Stare Miasto, tuż za bramą mieścił się kolejny niewielki placyk - Piazza Maritiri della Liberta dookoła którego w zabytkowych kamienicach rozgościły się kawiarenki i restauracje. Powędrowaliśmy prosto.

Toskania - Pecorino di PienzaPienza - sery PecorinoDługodojrzewający ser PecorinoStare uliczki i kamienice Pienzy skrywały w swoich wnętrzach urokliwe butiki i sklepiki z lokalnymi produktami, w tym winami, ale przede wszystkim pysznymi długodojrzewającymi serami Pecorino. Zapach serów w trakcie spaceru wyczuwalny był w powietrzu już z daleka.

Pienza - butiki na Starym MieścieDzień dobry z Pienzy!
Spacerkiem po uliczkach Centro StoricoPienza - kościół św. FranciszkaIdąc w kierunku głównego placu Starówki wstąpiliśmy na pierwsze tegoż dnia lody, a po drodze minęliśmy niewielki skromny i dość surowy gotycki kościółek św. Franciszka z XIII wieku, czyli dawny kościół klasztoru franciszkańskiego. Wnętrze kryło kilka fresków z życia franciszkanów. Do kościoła przylega klasztor. W poszukiwaniu cienia wstąpiliśmy na kilka chwil na klasztorny dziedziniec.


Pienza - kościół św. FranciszkaPienza - wnętrze kościoła z XIII wieku
Pienza - Centro StoricoPrzy kościele znajduje się uliczka prowadząca wzdłuż jego dłuższego boku wprost na jeden z ciekawszych punktów panoramicznych w Pienzie, a paręnaście kroków dalej umiejscowiony jest główny plac toskańskiego miasteczka - Piazza Pio II.


Pienza - cudowne uliczki i punkty widokowe
Punto Panoramico di PienzaPienza - plac Pio II i katedra św. MariiTen niewielki plac jest dziełem wspomnianego wcześniej architekta. Mimo skromnych rozmiarów uderza monumentalnością i rozmachem. Plac Pio II z jednej ze stron otoczy jest miejską katedrą św. Marii - Duomo di Santa Maria Assunta z XV wieku, wybudowaną w miejscu wcześniejszego kościoła romańskiego.


Pienza - piazza Pio IIPienza - kamienice StarówkiPienza - zabytkowy miejski placZa renesansową, harmonijną fasadą wykonaną z trawertynu skrywało się niewielkie niemalże nie zmienione od wieków wnętrze kościoła. Mieszanka dwóch stylów - gotyku i renesansu. W jego bocznych nawach wisiały obrazy mistrzów sienieńskiego malarstwa.


Pienza - katedra św. MariiPienza - Duomo di Santa Maria Assunta z XV wieku
Pienza - Pozzo Piazza Pio IIPrzed katedrą znajduje się zabytkowa studnia - Pozzo Piazza Pio II, również z wieku XV. Bardzo jasny kolor nadawał zabytkowi szyku i elegancji a zarazem wyróżniał spośród innych na placu pokrytym niemal w całości czerwoną cegłą.

Pienza - bez lodów nie ma zwiedzania ;-)Pienza - pałac PiccolominiTuż za studnią znajduje się okazały pałac Piccolomini. To wielka papieska rezydencja wzorowana na XV-wiecznych pałacach florenckich. Za darmo weszliśmy na kilka chwil na jego arkadowy dziedziniec, natomiast zwiedzanie wnętrz pałacu jest płatne. Sale muzealne skrywają m.in. papieską sypialnię, belweder i pamiątki po urzędującym niegdyś papieżu.

Pienza - palazzo Piccolomini
Co za widok!Pienza - studnia Pozzo del CanonicoPienza - punkty widokoweWarto podejść na punkt widokowy zlokalizowany na końcu uliczki ciągnącej się wzdłuż miejskiej katedry obok której znajduje się malutka studnia - Pozzo del Canonico. Otoczony kościołem i pałacem Palazzo Piccolomini punkt widokowy - Punto Panoramico di Pienza oferuje malowniczą panoramę.

Pienza - punkt widokowy za katedrąToskańskie pagórki ciągną się po horyzontJak ojciem z synem ;-)Z tegoż miejsca warto wrócić na plac i obejść kościół dookoła, bowiem z drugiej strony katedry znajduje się wąski deptak prowadzący grzbietem murów obronnych. Rozciąga się stąd przepiękna panorama aż po horyzont a usytuowane wzdłuż obronnych murów malutkie kawiarenki dodają nietuzinkowego uroku.

Pienza - deptak prowadzący grzbietem murów obronnych100% Toskania
Pienza - wzdłuż obronnych murów przycupnęły malutkie kawiarenkiTo miejsce to absolutnie "must see" w Pienzie. Warto przespacerować się wzdłuż obronnych murów aż do samego końca i stamtąd dopiero jedną z bocznych uliczek wkroczyć ponownie na Starówkę.

Jeszcze trochę wspomnień ;-)Absolutnie "must see" w PienzieDeptak i dzwonnica katedry św. MariiNajlepszy punkt widokowy na Starym MieścieKiedy wróciliśmy na uliczki Centro Storico, postanowiliśmy się tradycyjnie zgubić w ich gąszczu. Historyczny klimat, zadbane kwiaty, przesycone kolory, względny spokój i zapachy lokalnych dań wydobywające się zza drewnianych okiennic.


Czas zgubić się w labiryncie wąskich uliczekUliczki Pienzy przesycone są kwiatami
PienzaA skoro o jedzeniu mowa, błądząc pośród średniowiecznych uliczek postanowiliśmy na chwilę usiąść, odpocząć i zjeść coś bardzo lokalnego, typowego dla tegoż miejsca i regionu.

Pienza - lokalna kawiarenkaPienza - drewniane okiennice
Pienza jest bardzo klimatycznaPienza - czas na serową ucztę czyli kulinarne skarby ToskaniiWybór idealnego miejsca do konsumpcji był trudny. Podpierając się opiniami turystów, trafiliśmy finalnie do La Vecchia Bottega di Atzeni. Malutki bar - winiarnia serwujący lokalne specjały, a wśród nich długodojrzewające sery. Bo sery w każdej postaci kochamy najbardziej!

Pienza - La Vecchia Bottega di AtzeniPienza - talerz serów PecorinoPienza - Bruschetta ToscanaLa Vecchia Bottega to taki malutki klejnot toskańskiego jedzenia i degustacji win na mapie Starówki Pienzy. Co do win, musieliśmy obejść się smakiem, Konrad kierowca, Agata w ciąży, Olivier za młody, ale serów i innych smakołyków sobie nie odmówiliśmy.

Włoska uczta rozpoczętaSerowe chłopaki - to widać ;-)Boska serowa uczta składająca się z pięciu różnych smaków serów Pecorino oraz wspaniała Bruschetta z pomidorów wygrzanych słońcem Toskanii to był strzał w dziesiątkę. A nawet jedenastkę!

Olivier nie lubi polskich serów, a Pecorino pokochał :-OTo było tak dobre, że nawet Olivier przejedzony tegoż dnia włoskimi lodami postanowił spróbować zmieścić coś więcej w swoim żołądku. Talerze wypełnione wyśmienitym smakiem serów zamówiliśmy więc dwukrotnie.

Pienza Crema - mniam!Po kwadransie zakończyliśmy ucztę i wróciliśmy pospacerować uliczkami średniowiecznej Starówki Pienzy. Chcieliśmy dotrzeć tam, gdzie nas jeszcze tegoż dnia nie było. O! Na przykład do kolejnej lodziarni oferującej pyszne lody komponują wg. własnych receptur. Włochy to jedyny kraj w Europie, gdzie lody i ich wyrafinowane smaki tworzone są wręcz pokoleniowo. Są to często malutkie lodziarnie, lokalne manufaktury, które skrycie bronią i chronią swoich receptur.

Na lody Olivier ma odzielne miejsce w żółądku ;-)Tak trzeba żyć!Olivier kwadrans wcześniej twierdził, że nie jest głodny, że po zjedzeniu czterech gałek lodów i serów Pecorino już nic nie zmieści, a tymczasem...co lodziarnia to postój ;-) No dobra, my również się skusiliśmy ;-)


Toskania lokalnymi drogamiJakby co, podróżujemy w czwórkę :-)Popołudniowa porą pogoda się nieco popsuła dlatego postanowiliśmy niespiesznym krokiem opuścić zabytkową starówkę Pienzy i wrócić na kemping. W końcu jutro też jest dzień i z pewnością kolejna podróż przed nami. W drodze powrotnej zatrzymaliśmy się jeszcze w jednym urokliwym miejscu na kilka zdjęć. Ciao!


Ciao Toskania!
Atrakcje Toskania - co warto zobaczyć w pobliżu?Wkrótce...

Ceny

Woda mineralna 1,5l. : 1,1 €
Lody (gałka 80g) : 2,5 €
Kawa : 1,6 €
Kawa Frappe : 6 €
Pizza : 7 €
Talerz serów Pecorino : 10 €
Bruschetta Italiana : 5 €
Obiad : 12 € - 18 €
Drink : 7 €

Bilety i opłaty

Parking Pienza : darmowy

Podsumowanie

Pienza i jej okolica zrobiła na nas wyjątkowo świetne wrażenie. Niesamowity klimat miasteczka, wspaniałe kolorowe uliczki kryjące malutkie, klimatyczne sklepiki i butiki na których półkach leżały produkty typu hand-made. Cudowne smakiem włoskie lody, przystawki i sery Pecorino a także bajeczne panoramy z licznych punktów widokowych spowodowały, że Pienzę położoną pośród falujących łąk i wzgórz doliny Val di Orcia oceniamy jako "numero uno" wśród toskańskich, najpiękniejszych średniowiecznych, kamiennych miasteczek.

I nic już więcej nie dodamy, a do odwiedzin Pienzy was całym sercem zachęcamy :-)

Zerknij na mapę gdzie to jestStart podróży Odwiedzone miejsce

↤ poprzedni wpis | Włochy
    Montepulciano - panoramiczny zakątek Toskanii

Włochy | następny wpis ↦
Val d'Orcia - śladami Gladiatora    

TravelPasja.pl


Witaj na blogu. Zaplanuj z nami swoją podróż samochodem i z namiotem w bagażniku.

Sprawdź nasze relacje z wycieczek autem po Polsce i Europie, w których opowiadamy o najpiękniejszych miejscach, plażach, wsiach i miasteczkach oraz prowadzimy krok po kroku do samodzielnej organizacji podróży od A do Z.

Przedstawiamy wszystkie poniesione koszty i podpowiadamy jak podróżować...taniej i lepiej.

Rozgość się i...szerokiej drogi!
insta travelpasja

Galeria zdjęć (126)zobacz wszystkie zdjęcia

Polecamy


Najpiękniejsze plaże Europy


Plaża Białogóra

Białogóra

Polska

Plaża Squadrone o delle Vacche
Cala Girgolu

Sardynia

Plaża Santa Giulia

Porto Vecchio

Korsyka

Plaża White Beach

Rosignano Solvay

Włochy

Plaża Ses Salines

La Savina

FormenteraŚledź nas na Facebooku


TravelPasja.pl © 2003 - 2024 - blog o podróżach prawa autorskie mapa strony
Pliki Cookies : Ta strona korzysta z plików cookie w celu realizacji usług zgodnie z polityką prywatności.

Możesz samodzielnie określić warunki przechowywania lub dostępu plików cookie w Twojej przeglądarce. Rozumiem i akceptuję komunikat. Nie pokazuj więcej.
Travel Pasja